Autor Téma: Měřicí přístroje pro DVB-T  (Přečteno 57996 krát)

Pvtr

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 117
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Možnost příjmu více programů na témže kanálu
« Odpověď #45 kdy: 19. 07. 2014, 16:25:18 »
Děkuji za odpovědi.

Akademickou otázku na možnost příjmu více programů z téhož kanálu jsem zkoušel zjistit, zda je jedinou možností používat kvalitní směrovou anténu nebo zda případně existují nějaké přijímače, které by si se směskou různých multiplexů poradily. U DVB-T je užití směrové antény jednoduché a absence identifikace více multiplexů nevadí, u rozhlasového T-DAB už to bude horší, protože tam přijímače konektor pro externí anténu nemají a překrytí území více signály bude častější.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Alex Gaga

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 726
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #46 kdy: 19. 07. 2014, 16:58:53 »


Sax

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 221
  • Edelweisspitze (2577mnm)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #47 kdy: 21. 07. 2014, 09:42:34 »
Rozlišit dva COFDM signály na stejném kanále lze v případě, že každý signál vysílá jiné Cell ID. Takto jsme předloni při inverzi rozlišil signály slovenské SFN vysílačů Kamzík a Velká Javorina. Pomocí grafu impulsní odezvy bylo možné dlouhou anténou X-color směrovat tak, abych měl jistotu, že měřák přeskakuje z jednoho signálu na druhý. Receiver ale ukládá pouze jednu sadu kompletního obsahu přenosového toku, tedy programy z obou vysílačů lze sledovat na shodných předvolbách.
VU+Duo4K, KWS Varos 106, Kathrein MSK120, Planar IT15T2 - ITtools, CAS124, CAS012.


Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
Re: Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #48 kdy: 21. 07. 2014, 16:45:15 »
Jistě, to by bylo ideální, jenže takovou funkci mají až přístroje za mnohem vyšší cenu, např. značky Kathrein nebo i drahé Promaxy. Viděl jsem tuto funkci "v akci" na přístroji Kathrein, kde bylo možné jasně rozlišit pre-echo. Ale to je měřák, který stojí přes 200 000 Kč.  :-\

V současné chvíli ale takovou finanční částkou nedisponuji, a proto uvažuji o něčem levnějším...

 
Ahoj Kubo.
Mozna bude stacit slusnejsi SDR prijimac, neco jako FUNCube a vhodny soft s ovladacem treba 
pro Android nebo Win.
Co mam ja zkusenosti, tak je to otazkou sw... to pre echo.
 
Martin OK1MJO.
Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re: Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #49 kdy: 23. 07. 2014, 02:13:07 »
Jistě, to by bylo ideální, jenže takovou funkci mají až přístroje za mnohem vyšší cenu, např. značky Kathrein nebo i drahé Promaxy. Viděl jsem tuto funkci "v akci" na přístroji Kathrein, kde bylo možné jasně rozlišit pre-echo. Ale to je měřák, který stojí přes 200 000 Kč.  :-\

V současné chvíli ale takovou finanční částkou nedisponuji, a proto uvažuji o něčem levnějším...

 
Ahoj Kubo.
Mozna bude stacit slusnejsi SDR prijimac, neco jako FUNCube a vhodny soft s ovladacem treba 
pro Android nebo Win.
Co mam ja zkusenosti, tak je to otazkou sw... to pre echo.
 
Martin OK1MJO.
reakce na 4 roky starý příspěvek? hmm :)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #50 kdy: 28. 07. 2014, 21:26:31 »
...při dnešních bouřkách zde můžu demonstrovat situaci popsanou Davidem Křížem a Saxonem. RS8 v Ostravě na k.50 se bije s vysilačem Kraków Chorągwica. Takto to vypadá:



horní obrázek bez detekce, střední=obvyklá situace, spodní silný signál z Krakowa na k.23 a k.25
« Poslední změna: 28. 07. 2014, 21:34:41 od Fox_Mulder »


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #51 kdy: 03. 02. 2016, 13:14:44 »
Vytáhl jsem jedno starší téma o měřících přístrojích abych nezakládal nové.

Co se dá přesně vyčíst z konstelačního diagramu? Nějak se mi nedaří najít správnou interpretaci zobrazovaných bodů a je to vůbec k něčemu? Doposud jsem ho nikdy nepoužil, vždy jsem vystačil s běžnými parametry signálu zobrazovanými měřícím přístrojem, ale když už tam je, tak proč ho nepoužít.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


micha

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 147
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #52 kdy: 03. 02. 2016, 17:28:11 »
Co se dá přesně vyčíst z konstelačního diagramu? Nějak se mi nedaří najít správnou interpretaci zobrazovaných bodů a je to vůbec k něčemu? Doposud jsem ho nikdy nepoužil, vždy jsem vystačil s běžnými parametry signálu zobrazovanými měřícím přístrojem, ale když už tam je, tak proč ho nepoužít.   
Chce to znát princip kvadraturní amplitové modulace, v našem případě QAM16 nebo QAM64 (standardně používaná v kabelových sítích). Na měřáku je v konstelačním diagramu krásně vidět kvalita přijímaného signálu po OFDM demodulaci před dekodérem. Zobrazuje fázovou přesnost v I a Q rovinách. Minimální rozptyl znamená dobrou kvalitu, naopak velký rozptyl nízkou kvalitu. Pokud jsou hodnoty BER nízké, tak konstelační diagram ukáže proč...
LG 32LB580V-ZM * DENON RCD-M39
HTPC (OpenELEC) * NAS


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #53 kdy: 03. 02. 2016, 18:59:53 »
Vytáhl jsem jedno starší téma o měřících přístrojích abych nezakládal nové.

Co se dá přesně vyčíst z konstelačního diagramu? Nějak se mi nedaří najít správnou interpretaci zobrazovaných bodů a je to vůbec k něčemu? Doposud jsem ho nikdy nepoužil, vždy jsem vystačil s běžnými parametry signálu zobrazovanými měřícím přístrojem, ale když už tam je, tak proč ho nepoužít.   
Konstelační diagram funguje jak popsal kolega výše, řečeno lidsky, "obrázek za tisíc slov"! Čím je hezčí, tj. přesnější body uprostřed svých polí, tím jsou číselné parametry lepší. Čím jsou rozplizlejší, neostřejší, nepřesnější, tím jsou číselné parametry horší. Také se tam hezky ukáže fázové zkreslení, když body dělají části kroužků, takové"měsíčky", a amplitudové zkreslení, když body dělají čárky od středu ven.
Jednoduše, při kontrole signálu je základ podívat se na tři "obrázky", spektrum, konstelák, echo. Když jsou "hezké", budou nejspíše hezké i číselné parametry  :)
« Poslední změna: 03. 02. 2016, 19:47:40 od David Kříž »


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #54 kdy: 04. 02. 2016, 20:16:06 »
Jednoduše, při kontrole signálu je základ podívat se na tři "obrázky", spektrum, konstelák, echo. Když jsou "hezké", budou nejspíše hezké i číselné parametry  :)
Hezky napsáno a popsáno, jen je blbé, že měřící přístroje, které "umí" ECHO jsou tak drahé...  ;)


Vladimír Dráb

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #55 kdy: 04. 02. 2016, 20:57:24 »
Jenže s tímto jevem se zas tak často nepotkáš. Daleko častěji se na něj svádí různé jiné komplikace příjmu. Tuto funkci na měřáku používám zcela vyjímečně, není důvod. 


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #56 kdy: 04. 02. 2016, 21:38:04 »
Jenže s tímto jevem se zas tak často nepotkáš. Daleko častěji se na něj svádí různé jiné komplikace příjmu. Tuto funkci na měřáku používám zcela vyjímečně, není důvod.
Možná jen máte štěstí na oblast, kde se s tím potýkat nemusíte. Typický případ je příjem blížšího silnějšího sekundárního vysílače kde jsou jen mux 1 a 2 a k tomu potřeba mux 3 z jeho nadřazeného vysílače, odkud ale samozřejmě jedou v SFN i muxy 1 a 2. Konkrétně Val.Klobouky/Zlín, Pálava/Kojál, apod.


Vladimír Dráb

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #57 kdy: 05. 02. 2016, 08:18:52 »
To ani ne, ale stačí se podívat na délku ochranného intervalu a návazně dosah v km a mimo nějaké dálkové příjmy přicházejí signály tak, že se neruší. Po spuštění vysílačů v Praze se taky 90% problémů svádělo na preecho, ale se zkušenostmi se ukazuje, že to nějak nebyla pravda.


Dolinak

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
    • Zobrazit profil
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #58 kdy: 05. 02. 2016, 10:04:42 »
Případ z praxe

2 vysílače v SFN. Jednou anténou jsem to neodsměroval.

Ve čtyřech letech mi můj první obvod se žárovkou a plochou baterkou nefungoval.

Ten drát byl SMALTOVANÝ!


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #59 kdy: 05. 02. 2016, 10:17:31 »
To ani ne, ale stačí se podívat na délku ochranného intervalu a návazně dosah v km a mimo nějaké dálkové příjmy přicházejí signály tak, že se neruší. Po spuštění vysílačů v Praze se taky 90% problémů svádělo na preecho, ale se zkušenostmi se ukazuje, že to nějak nebyla pravda.
Budto jste mel obrovske stesti a na problem SFN nenarazil nebo problem pre-echa bagatelizujete. Problem s pre-echem muze vniknout i kdyz pre-echo prichazi drive pred hlavnim signalem o podstatne mensi cas nez je ochranny interval.