Autor Téma: Měřicí přístroje pro DVB-T  (Přečteno 57994 krát)

Sax

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 221
  • Edelweisspitze (2577mnm)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #30 kdy: 21. 04. 2014, 21:54:39 »
Bez pořádného spektráku se pozemní příjem dělat nedá. Na Aukru se občas objeví dobrá koupě. Nedávno to byl starší Prołink a úplně nedávno Televes FSM450.
VU+Duo4K, KWS Varos 106, Kathrein MSK120, Planar IT15T2 - ITtools, CAS124, CAS012.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #31 kdy: 21. 04. 2014, 22:23:22 »
jenže on lecjaký fanda netuší, že kvalitní přístroj je za cenu několika desítek tisíc korun. A nejen spektrák, ale i Impulsní odezva je dnes nutností...


ROHLA JAN

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 44
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #32 kdy: 21. 04. 2014, 23:48:04 »
Přirovnal bych to k dotazu........chci provozovat taxislužbu v Lanškrouně ( vybráno náhodně ), stačí mi oktávka v kombiku nebo potřebuji mercedesa za 4.5 milionu...??? Odpověď je jasná.......stačí ti oktávka. Zcela jiná by však byla, kdyby se jednalo o VIP klientelu  luxusního hotelu v centru Prahy.....Ano, kdo se tím opravdu živí, ten potřebuje profi měřák za těžké peníze, ten, kdo instaluje 1 parabolu za týden si vystačí s něčím za 11.000,-. Jak říkám, provedl jsem desítky montáží ITA ( DVB-T i DVB-S ) s přístrojem TSF-40 a nikdy jsem neměl žádnou reklamaci. To je pro mne a mé zákazníky směrodatné......
Věnuji se problematice TV/R příjmu více než 25 let, není to mé hlavní zaměstnání, ale sem-tam někomu vycházím vstříc....


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #33 kdy: 22. 04. 2014, 00:04:16 »
Přirovnal bych to k dotazu........chci provozovat taxislužbu v Lanškrouně ( vybráno náhodně ), stačí mi oktávka v kombiku nebo potřebuji mercedesa za 4.5 milionu...??? Odpověď je jasná.......stačí ti oktávka. Zcela jiná by však byla, kdyby se jednalo o VIP klientelu  luxusního hotelu v centru Prahy.....Ano, kdo se tím opravdu živí, ten potřebuje profi měřák za těžké peníze, ten, kdo instaluje 1 parabolu za týden si vystačí s něčím za 11.000,-. Jak říkám, provedl jsem desítky montáží ITA ( DVB-T i DVB-S ) s přístrojem TSF-40 a nikdy jsem neměl žádnou reklamaci. To je pro mne a mé zákazníky směrodatné......
Tak je to i o štěstí, pokud je někdo v oblasti, kde se mu nebijí vysílače, nekolidují kanály, není narušena SFN, nebo mu do toho neleze něco cizího, tak to nastaví ve většině případů i s teploměrem. Ale na odhalení záhadnějších příčin "nefunkčnosti", pokud nastane, tyto hračky prostě neposkytují údaje, které odborník potřebuje pro vyhodnocení příčiny a zjednání nápravy (pokud je možná).
« Poslední změna: 22. 04. 2014, 00:42:22 od David Kříž »


ROHLA JAN

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 44
    • Zobrazit profil
    • E-mail
pro davida
« Odpověď #34 kdy: 22. 04. 2014, 08:06:36 »
Ano, je to jak uvádíš.....naprostý souhlas. O SFN bych mohl vyprávět, jsem z Kladna a jsou zde v okolí místa, kde není možno využít SFN síť ( Žižkov / Cukrák ). Naštěstí použitelných signálů z ostatních vysílačů je dost ( Buková hora, Černá hora, Ještěd, Jablonec ). Kolizní situaci lze hravě poznat na parametru C-BER, kdy po FEC není možno ani náhodou dosáhnout přijatelných hodnot V-BER (QEF). Ten TSF-40 má i zobrazení spektra, sice to není profi, ale nádherně tam vidíš místní vysílač internetu ( 200 metrů za domem ) těsně pod pásmem UHF. To bylo namontovaných propustí ( od k.22 do k. 64 ), když začali..... ;D. Uvidíme jak to bude s prvním vysílačem LTE....... ;D
Věnuji se problematice TV/R příjmu více než 25 let, není to mé hlavní zaměstnání, ale sem-tam někomu vycházím vstříc....

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


gagarin1

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 68
    • Zobrazit profil
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #35 kdy: 22. 04. 2014, 11:38:49 »
Přirovnal bych to k dotazu........chci provozovat taxislužbu v Lanškrouně ( vybráno náhodně ), stačí mi oktávka v kombiku nebo potřebuji mercedesa za 4.5 milionu...??? Odpověď je jasná.......stačí ti oktávka. Zcela jiná by však byla, kdyby se jednalo o VIP klientelu  luxusního hotelu v centru Prahy.....Ano, kdo se tím opravdu živí, ten potřebuje profi měřák za těžké peníze, ten, kdo instaluje 1 parabolu za týden si vystačí s něčím za 11.000,-. Jak říkám, provedl jsem desítky montáží ITA ( DVB-T i DVB-S ) s přístrojem TSF-40 a nikdy jsem neměl žádnou reklamaci. To je pro mne a mé zákazníky směrodatné......
Neber to osobně, ale nezřídka je absence reklamací dána tím, že si zákazník již původního montéra nezavolá. A to ani na reklamačku ne.

Když je řeč o těch měřácích, tak dneska dorazila mailem nabídka Antechu, kterou si tady dovolím zveřejnit (pokud je to v rozporu s pravidly, nechť to admin smázne, ale nejsem prodejce a dávám to jenom v souvislosti s tématem):



« Poslední změna: 22. 04. 2014, 11:40:30 od gagarin1 »


ROHLA JAN

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 44
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #36 kdy: 22. 04. 2014, 13:26:35 »
Nabídka to není nezajímavá, nebylo něco podobného recenzováno v SAT&DVB-T magazínu.....S těmi reklamacemi to je tak, že spoustu předělávek dělám já po jedné "profi" kladenské firmě a se svými kmenovými zákazníky jsem v pravidelném zpětném kontaktu, kdy prověřuji, zda-li něco nepotřebují ....... 8) prostě full-service.....

Přirovnal bych to k dotazu........chci provozovat taxislužbu v Lanškrouně ( vybráno náhodně ), stačí mi oktávka v kombiku nebo potřebuji mercedesa za 4.5 milionu...??? Odpověď je jasná.......stačí ti oktávka. Zcela jiná by však byla, kdyby se jednalo o VIP klientelu  luxusního hotelu v centru Prahy.....Ano, kdo se tím opravdu živí, ten potřebuje profi měřák za těžké peníze, ten, kdo instaluje 1 parabolu za týden si vystačí s něčím za 11.000,-. Jak říkám, provedl jsem desítky montáží ITA ( DVB-T i DVB-S ) s přístrojem TSF-40 a nikdy jsem neměl žádnou reklamaci. To je pro mne a mé zákazníky směrodatné......
Neber to osobně, ale nezřídka je absence reklamací dána tím, že si zákazník již původního montéra nezavolá. A to ani na reklamačku ne.

Když je řeč o těch měřácích, tak dneska dorazila mailem nabídka Antechu, kterou si tady dovolím zveřejnit (pokud je to v rozporu s pravidly, nechť to admin smázne, ale nejsem prodejce a dávám to jenom v souvislosti s tématem):




Věnuji se problematice TV/R příjmu více než 25 let, není to mé hlavní zaměstnání, ale sem-tam někomu vycházím vstříc....


Pvtr

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 117
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Možnost příjmu více programů na témže kanálu
« Odpověď #37 kdy: 17. 07. 2014, 20:16:16 »
Má někdo zkušenosti s nějakým DVB-T přijímačem, PC programem či televizí, které by uměly přijímat v místě, kde jsou dobré příjmové podmínky a překrývající se pokrytí více vysílači na témže kanálu, že by to přijímač rozpoznal? Např. běžný je překryv vysílačů Ještěd a Krašov na kanálu 52 ve středních Čechách, obdobně na kanálu 34 vysílač Krašov a Krásné. Z vlastní zkušenosti se mi naladí pouze silnější signál, ale třeba má někdo štěstí na přijímač, který zvládne oba vysílače.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #38 kdy: 17. 07. 2014, 20:57:37 »
Moc asi toto téma nechápu? Zadání otázky pro mne není jednoznačně smysluplné. Samozřejmě, že v SFN přijímač přijímá / může přijímat, více vysílačů na společné frekvenci. Co s takovou signálovou směskou udělá tuner je nejlépe ponechat na jeho HW a SW parametrech a zbytečně to divácky nepitvat. Pokud se ovšem ruší 2 vysílače, které nejsou ve společné SFN a potom je třeba tento problém řešit pomocí antén. Jejich směrovostí, zastíněním a nehledat štěstí ve schopnostech přijímače, který na tento způsob příjmu není z principu stavěn.

K čemu by byl dobrý přijímač, který by na jednom kmitočtu poskytoval obraz a zvuk ve dvou oddělených signálových cestách? To je to hlavní, co na dotazu nechápu.  ::)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #39 kdy: 17. 07. 2014, 21:36:47 »
..otázka je úplně jednoznačná, prostě jde o to, zda nějaký přijímač "umí" 2 různé multiplexy na shodném kanále. Obávám s že nic takového k mání na trhu není.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #40 kdy: 17. 07. 2014, 21:38:54 »
..otázka je úplně jednoznačná, prostě jde o to, zda nějaký přijímač "umí" 2 různé multiplexy na shodném kanále. Obávám s že nic takového k mání na trhu není.
Ani umět nemůže, protože se mu na vstup dostane směska, která je nečitelná. Jen pokud jeden ze signálů "porazí" ten druhý, tak ten je přijímán.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #41 kdy: 18. 07. 2014, 07:39:25 »
Díky za vysvětlení od Foxe. Dovedu si ale představit, že tento "speciální" příjem dokáže za určitých podmínek zvládnout téměř každý DVB-T tuner, který automaticky neblokuje uložení další stanice na shodném kanále. Ovšem ne on sám, ale s vhodnou anténou. Ta totiž může díky své směrovosti a předozadnímu poměru žádaný vysílač vyselektovat. V uvedeném případu má např. divák ve středních Čechách azimuty Krašova a Krásného tak odlišné, že otáčením antény by se mohl příjem odlišit. Podobně by se obtížně hledala lokalita, kde by byly směry na Krašov a Ještěd tak shodné a jejich síla signálu použitelná, pro opravdovou TV anténu.

Možná je ale přijímačem s uvažovanými schopnostmi vybaven měřící vůz ČTÚ/ČRa, kde by se nenastavoval jen kmitočet, ale SW i další odlišující parametry příjmu. Možná se ale mýlím a opravdu nic takového neexistuje a taky proč?
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #42 kdy: 18. 07. 2014, 12:26:46 »
Díky za vysvětlení od Foxe. Dovedu si ale představit, že tento "speciální" příjem dokáže za určitých podmínek zvládnout téměř každý DVB-T tuner, který automaticky neblokuje uložení další stanice na shodném kanále. Ovšem ne on sám, ale s vhodnou anténou. Ta totiž může díky své směrovosti a předozadnímu poměru žádaný vysílač vyselektovat. V uvedeném případu má např. divák ve středních Čechách azimuty Krašova a Krásného tak odlišné, že otáčením antény by se mohl příjem odlišit. Podobně by se obtížně hledala lokalita, kde by byly směry na Krašov a Ještěd tak shodné a jejich síla signálu použitelná, pro opravdovou TV anténu.

Možná je ale přijímačem s uvažovanými schopnostmi vybaven měřící vůz ČTÚ/ČRa, kde by se nenastavoval jen kmitočet, ale SW i další odlišující parametry příjmu. Možná se ale mýlím a opravdu nic takového neexistuje a taky proč?
Když dostanete na vstup přijímače vysokofrekvenční směsku původních modulovaných sinusovek, kterým se mění fáze a amplituda, tak těch parametrů přijmu moc neodlišíte... resp. žádné.


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Možnost příjmu více programů na témže kanálu
« Odpověď #43 kdy: 18. 07. 2014, 12:47:51 »
...překrývající se pokrytí více vysílači na témže kanálu, že by to přijímač rozpoznal? ...
...naladí pouze silnější signál, ale třeba má někdo štěstí na přijímač, který zvládne oba vysílače.
To jsou dve veci.

Druha - prijem dvou vysilacu - neni mozny z principu. Je mozny prijem jen toho silnejsiho z obou a to jeste musi mit ten silnejsi odstup od slabsiho asi 20 dB. Zadny specialni prijimac s tim nic nenadela.

Prvni  - detekce, ze signal je smesici signalu ze dvou vysilacu. Dovedu si predstavit, ze analyzou signalu by se dalo nejak odhadnout, ze za ruseni (znemozneni prijmu) je odpovedny prave druhy DVB-T signal, ale nic jednoducheho to nebude a nevim o tom, ze by to nejaky merici pristroj umel.

Resenim detekce i prijmu zustava jen pouziti smerove anteny. K detekci pomuze taky vyluka jednoho z vysilacu.


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #44 kdy: 19. 07. 2014, 13:22:39 »
Díky za vysvětlení od Foxe. Dovedu si ale představit, že tento "speciální" příjem dokáže za určitých podmínek zvládnout téměř každý DVB-T tuner, který automaticky neblokuje uložení další stanice na shodném kanále. Ovšem ne on sám, ale s vhodnou anténou. Ta totiž může díky své směrovosti a předozadnímu poměru žádaný vysílač vyselektovat. V uvedeném případu má např. divák ve středních Čechách azimuty Krašova a Krásného tak odlišné, že otáčením antény by se mohl příjem odlišit. Podobně by se obtížně hledala lokalita, kde by byly směry na Krašov a Ještěd tak shodné a jejich síla signálu použitelná, pro opravdovou TV anténu.

Možná je ale přijímačem s uvažovanými schopnostmi vybaven měřící vůz ČTÚ/ČRa, kde by se nenastavoval jen kmitočet, ale SW i další odlišující parametry příjmu. Možná se ale mýlím a opravdu nic takového neexistuje a taky proč?
S tím vysvětlením nemáte zač, ono by to chtělo aby se vyjádřil tazatel, který ale již do vlákna nepřispívá, samozřejmě souhlasím s odborníky p. Křížem atd.
Funkčnost nějakého boxu si dovedu představit skoro jenom v laboratorních podmínkách anebo tam, kde jsou vysilače ve velkém úhlu od sebe a nějakou vychytávkou by se příjmová anténa dala jakoby "sevřít" mezi někaké mantinely. To je samozřejmě ale jenom spekulace.