Autor Téma: Měřicí přístroje pro DVB-T  (Přečteno 57990 krát)

Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Měřicí přístroje pro DVB-T
« kdy: 18. 04. 2010, 21:56:19 »
Často se tu operuje s měricími přístroji a hodnotami BER, MER a podobně. Já bych ale velmi rád věděl, jaký levnější měřicí přístroj byste doporučovali pro jednodušší DVB-T instalace.

Našel jsem tři levnější měřáky od firem, které se těmito přístroji zabývají.

Promax TVHunter
http://www.mikrokom.eu/cz/pdf/TVHUNTER.pdf

Emitor Digiair Pro
http://www.emitor.se/extra/pod/?id=89&module_instance=1&action=pod_show&navid=89&do=show_prod&prod_id=64

Horizon HDTM Plus
http://www.horizonhge.com/products_digi_terr_hdtm_plus.html

Všechny měří úroveň signálu v dBuV, hodnoty BER a MER, a SNR.

Máte s některým zkušenosti, popřípadě jaký z nich byste doporučili?
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re: Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #1 kdy: 18. 04. 2010, 23:46:06 »
Bez diskuse bych šel do Promaxu, uvedený přístroj neznám, ale četl jsem docela slušnou recenzi na "bratříčka" sathuntera (DVB-S). Servis a prodej v ČR zajišťuje Mikrokom-solidní zavedená společnost. Pokud máte možnost kupte Promax v UK nebo USA dostanete se o 3-5tisíc dolů.

Ještě trochu o.t. pracuji jako technik WiFi a máme na firmě PromaxeProlinka 3c asi 5-6 rok, zcela bez problémů, majitel je tehdy kupoval v Londýně.
« Poslední změna: 18. 04. 2010, 23:51:50 od Wolfgang Wolf »
Honda Enduro Team


ladik 12

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 105
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #2 kdy: 19. 04. 2010, 12:20:33 »
Domnivam se, ze pristroj by mel umet zmerit i impulsni odezvu - echoanalyzator, bez toho totiz sice zjistite horsi chybovost (a nekdy ani to ne), ale neznate duvod, proc nektere prijimace hraji a jine ne.


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #3 kdy: 19. 04. 2010, 13:58:09 »
Jistě, to by bylo ideální, jenže takovou funkci mají až přístroje za mnohem vyšší cenu, např. značky Kathrein nebo i drahé Promaxy. Viděl jsem tuto funkci "v akci" na přístroji Kathrein, kde bylo možné jasně rozlišit pre-echo. Ale to je měřák, který stojí přes 200 000 Kč.  :-\

V současné chvíli ale takovou finanční částkou nedisponuji, a proto uvažuji o něčem levnějším...

S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Radek Novák

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #4 kdy: 19. 04. 2010, 14:32:29 »
Identifikovat pre-echo (echoanalýzu) umí Televes H45 COMPACT doplněný o HD OPTION a to v ceně kolem 70000 Kč:
http://www.antech.cz/cz/mer_h45.htm

Pro doplnění seznamu levných měřáků pro DVB-T - základní měření (úroveň v dBuV, C/N, BER (pre i post Viterbi) a MER) umí i MAXPEAK TAM:
http://www.antech.cz/cz/pdf/kat-maxpeak-tam.pdf

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Max Wolf

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 68
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #5 kdy: 19. 04. 2010, 22:13:13 »
A co říkáte tomuto měř.přístroji Telemann 1500 ?


Libor L

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 695
  • Po klacku sahá ten, komu došly argumenty!!
    • Zobrazit profil
Re: Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #6 kdy: 19. 04. 2010, 22:30:02 »
Tak to už spíš TELEMANN 1720 OFDM. Tenhle kromě úrovně tv signálu nic dalšího změřit neumí!


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re: Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #7 kdy: 19. 04. 2010, 22:40:15 »
Pokud měřící přístroj tak raději prověřenou značku třeba i starší po kalibraci (promax,rover,unaohm) než nějakou čínu nebo koreu co je 2 roky na trhu a každé 3 měsíce je potřeba shánět nový soft za účelem upgrade ale je to jen můj názor který nikomu nenutím...
Honda Enduro Team


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #8 kdy: 19. 04. 2010, 23:54:42 »
To jistě, nic takového bych nebral...  :o

V současné době mám na méně náročné satelitní montáže přístroj Emitor Satlook Micro+ (výroba ve Švédsku), a pro tyto účely plně dostačuje.

Z těch levnějších DVB-T měřáků mne celkem zaujal ten Horizon HDTM Plus, je to anglický výrobek, a co se týče poměru cena/funkce/výdrž vypadá zajímavě...
« Poslední změna: 20. 04. 2010, 00:21:16 od Kuba Melín »
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Julda Fulda

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 41
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #9 kdy: 20. 04. 2010, 10:27:01 »
Pokud měřící přístroj tak raději prověřenou značku třeba i starší po kalibraci (promax,rover,unaohm) než nějakou čínu nebo koreu co je 2 roky na trhu a každé 3 měsíce je potřeba shánět nový soft za účelem upgrade ale je to jen můj názor který nikomu nenutím...
A proč za účelem upgrade? Ten měřák funguje pořád a pokud uživateli splní to, co od něho očekává, tak žádný problém. Telemann 1500 je sice základ, ale rozhodně lepší než Štěpánův Sencor a navíc pro montáž individuálek by profi stroj stejně nikdo neocenil (nezaplatil). Zase bych z toho nedělal úplný drama  :)


Libor L

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 695
  • Po klacku sahá ten, komu došly argumenty!!
    • Zobrazit profil
Re: Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #10 kdy: 20. 04. 2010, 14:20:02 »
Pokud by si Štěpán měřák pořídil, stejně by mu byl na nic, protože by absolutně nechápal, co ty zobrazované údaje a hodnoty vlastně znamenají! U něj mají význam pouze teploměry v % s hodnotami síly a kvality přijímaného tv signálu. Bohužel si stále neuvědomuje, že tyto indikátory jsou pro instalace DVB-T příjmu naprosto nevhodné!


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re: Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #11 kdy: 20. 04. 2010, 18:10:15 »
Pokud měřící přístroj tak raději prověřenou značku třeba i starší po kalibraci (promax,rover,unaohm) než nějakou čínu nebo koreu co je 2 roky na trhu a každé 3 měsíce je potřeba shánět nový soft za účelem upgrade ale je to jen můj názor který nikomu nenutím...
A proč za účelem upgrade? Ten měřák funguje pořád a pokud uživateli splní to, co od něho očekává, tak žádný problém. Telemann 1500 je sice základ, ale rozhodně lepší než Štěpánův Sencor a navíc pro montáž individuálek by profi stroj stejně nikdo neocenil (nezaplatil). Zase bych z toho nedělal úplný drama  :)

...protože třeba takový Dreamsky TSF40 nemá v režimu DVT možnost zapnutí externího napájení, což je tedy dost zásadní nedostatek, nedovedu si představit že bych na střechu tahal prodlužovák a zdroj abych změřil signál za předzesilovačem...
Honda Enduro Team


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #12 kdy: 20. 04. 2010, 18:37:27 »
Co jsem tak intenzivně četl všude možně (zejména v zahraničí), tak Dreamsky jsou prý měřáky k ničemu.

Na zahraničních fórech chválí ten Horizon HDTM Plus USB, a psal jsem i jednomu anglickému prodejci a ptal se na rozdíly mezi ním a Emitor Digiair Pro, a prý tento Horizon je přesnější a lepší, navíc umí i analog.

Promax TVHunter je pak asi o 40 % dražší než Emitor i Horizon, ale také ho uživatelé chválí.

Tak uvidíme...
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Jean Valjean

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 162
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #13 kdy: 20. 04. 2010, 19:26:13 »
Pokud měřící přístroj tak raději prověřenou značku třeba i starší po kalibraci (promax,rover,unaohm) než nějakou čínu nebo koreu co je 2 roky na trhu a každé 3 měsíce je potřeba shánět nový soft za účelem upgrade ale je to jen můj názor který nikomu nenutím...
A proč za účelem upgrade? Ten měřák funguje pořád a pokud uživateli splní to, co od něho očekává, tak žádný problém. Telemann 1500 je sice základ, ale rozhodně lepší než Štěpánův Sencor a navíc pro montáž individuálek by profi stroj stejně nikdo neocenil (nezaplatil). Zase bych z toho nedělal úplný drama  :)

...protože třeba takový Dreamsky TSF40 nemá v režimu DVT možnost zapnutí externího napájení, což je tedy dost zásadní nedostatek, nedovedu si představit že bych na střechu tahal prodlužovák a zdroj abych změřil signál za předzesilovačem...
Signál se většinou měří před předzesilovačem a ne až za ním  :)
Na odbornou práci mají být odborníci (J. Werich, pohádka "Byl jednou jeden král")


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re: Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #14 kdy: 20. 04. 2010, 19:36:49 »
...měří se samozřejmě před a také za předzesilovačem, jelikož mám-li zesilovač o zisku 16dB, tak to tak nemusí v praxi úplně být, že ano. Navíc pokud ještě k tomu je to předzesilovač pásmový a nám jde o příjem více kanálů...
Honda Enduro Team