Autor Téma: Provedení anténního stožáru na domě bez hromosvodu  (Přečteno 11601 krát)

Radek Šťáva

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Zdravím všechny na fóru,
 již delší dobu mě jako člověka z oboru elektro trápí otázka, jak správně, nebo co nejlépe provést anténní stožár, když na domě není hromosvod? Nikde jsem na tuhle otázku nenašel uspokojivou odpověď. Pokud je tedy třeba udělat anténní stožár na střeše domu, jak správně postupovat? Tím nemyslím vybudovat hromosvod, ale jak chránit spotřebiče, případně dům při zásahu bleskem. Dočetl jsem se, že stožár by měl být uzemněn, rád bych tedy věděl, jak a jestli se toto uzemnění provádí na domě bez hromosvodu? Dále jestli je vhodné použít přepěťovou ochranu na koaxiální kabel, popřípadě jakou a jestli její zařazení není bezvýznamné?
Děkuji za odpověď
Tuner: Sony ST-S570ES 4x110 kHz
Antena: HB9CV, Rotator
Bandscan: http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=2958&usage=D&la=de

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jan Bajger

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Provedení anténního stožáru na domě bez hromosvodu
« Odpověď #1 kdy: 01. 05. 2013, 17:27:11 »
Pokud je zbudování hromosvodu na domě přísně zakázano z finančních důvodů, pak je řešením postavit anténní stožár samostatně, mimo dům. Podle místních podmínek nemusí být anténní soustava příliš vysoko. Samostatný stožárek může mít své samostatné uzemnění. Výstup z antén může vést zemí buď speciálním kabelem do země nebo v ochranné (ale vždy dobře odvodněné) chráničce. Zpravidla vždy lze nalézt takové umístění anténního stožárku, že nenarušuje vzhled domu.


Jan Bajger

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Provedení anténního stožáru na domě bez hromosvodu
« Odpověď #2 kdy: 01. 05. 2013, 17:30:52 »
Ještě elegantnější řešení je provést samostatný stožárek s vlastním hromosvodem a antény umístit do ochranného pásma hromosvodu podle v současné době platných předpisů.


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:Provedení anténního stožáru na domě bez hromosvodu
« Odpověď #3 kdy: 01. 05. 2013, 18:13:08 »
nevím jak jste se zorientoval z "příspěvku výše" ale raději tady:
http://www.prepeti.cz/?q=en/node/106
Honda Enduro Team


Radek Šťáva

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Provedení anténního stožáru na domě bez hromosvodu
« Odpověď #4 kdy: 01. 05. 2013, 19:01:26 »
Děkuji za rady. Tento článek se mi nepodařilo najít. Je v něm tedy rozebíráno, jak provést instalaci dle norem za použití hromosvodu. Dejme tomu, že na domě nebude hromosvod. Pokud by byla zařazena přepěťová ochrana před veškeré rozbočovače, spotřebiče atd, tedy téměř na začátku celého rozvodu a připojena na vodič PE. Předpokládám, že při zásahu blesku ne přímo do antény, ale do okolí by tato ochrana mohla fungovat a spotřebiče ochránit. Při přímém zásahu je ale zřejmě vymalováno. V článku je, že se má ochrana nacházet blízko vstupu chráněného zařízení. To je ale v praxi těžko realizovatelné. Pokud si každý do zásuvky zapojí co chce, tak by musela být ochrana před každou zásuvkou. Já ale nevidím problém v tom zařadit tu ochranu, tak jak jsem popsal výše. To by mělo být též funkční ne? A jak je to tedy s tím uzemněním stožáru? Pořád se bavíme o domě bez hromosvodu. Lze tento stožár uzemnit dle nějaké vyhlášky? Popřípadě chránilo by toto uzemnění soustavu i před přímým zásahem blesku?
Tuner: Sony ST-S570ES 4x110 kHz
Antena: HB9CV, Rotator
Bandscan: http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=2958&usage=D&la=de

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re:Provedení anténního stožáru na domě bez hromosvodu
« Odpověď #5 kdy: 01. 05. 2013, 19:32:00 »
Na dům bez hromosvodu se stožár pro antény nedává. V případě úderu blesku byste si svedl blesk do baráku. Podle současných norem by při stožáru s anténami měl být oddálený hromosvod, který je izolovaný od ostatních zařízení na střeše. Antenní stožár se pak připojuje na HOP. Samozřejmostí je kvalitní uzemnění + vícestupňové svodiče bleskových proudů na vstupu budovy a přepětovky na koaxiály. 


Jan Pavlis

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 515
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Provedení anténního stožáru na domě bez hromosvodu
« Odpověď #6 kdy: 01. 05. 2013, 20:38:37 »
Zdravím všechny na fóru,
 již delší dobu mě jako člověka z oboru elektro trápí otázka, jak správně, nebo co nejlépe provést anténní stožár, když na domě není hromosvod? Nikde jsem na tuhle otázku nenašel uspokojivou odpověď. Pokud je tedy třeba udělat anténní stožár na střeše domu, jak správně postupovat? Tím nemyslím vybudovat hromosvod, ale jak chránit spotřebiče, případně dům při zásahu bleskem. Dočetl jsem se, že stožár by měl být uzemněn, rád bych tedy věděl, jak a jestli se toto uzemnění provádí na domě bez hromosvodu? Dále jestli je vhodné použít přepěťovou ochranu na koaxiální kabel, popřípadě jakou a jestli její zařazení není bezvýznamné?
Děkuji za odpověď
Bydlíte ve městě ,kde jsou kolem hromosvody,antény,atd.?


Radek Šťáva

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Provedení anténního stožáru na domě bez hromosvodu
« Odpověď #7 kdy: 01. 05. 2013, 20:57:02 »
Moje otázka je pouze teoretická. Jinak tam, co bydlím je pravděpodobnost úderu blesku malá, protože jsou kolem vyšší budovy a některá mají i hromosvody. Jen jsem chtěl vědět, jestli se podle nějaké normy dá používat stožár i na domě bez hromosvodu, popřípadě jak je proveden. Už mám asi celkem jasno. Potřeboval jsem to čistě pro moje vzdělání. Předpokládám, že asi tak možná i polovina stožárů hlavně na vesnicích nemá ochranu žádnou před zásahem. Děkuji za informace.
Tuner: Sony ST-S570ES 4x110 kHz
Antena: HB9CV, Rotator
Bandscan: http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=2958&usage=D&la=de


Jan Pavlis

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 515
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Provedení anténního stožáru na domě bez hromosvodu
« Odpověď #8 kdy: 01. 05. 2013, 21:34:51 »
Použitá literatura pro knihu "Hromosvody" od ing.Řihánka z roku 1962.Ted je přestávka fotbalu,tak jsem jen tak sáhnul do knihovny.Nic extra o hromosvodech nevím.


Jan Pavlis

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 515
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Provedení anténního stožáru na domě bez hromosvodu
« Odpověď #9 kdy: 01. 05. 2013, 22:11:34 »
ještě něco...


Michal Kolesa

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 109
    • ICQ komunikátor - 149413489
    • MSN komunikátor - michal_kolesa@msn.com
    • Zobrazit profil
    • Michal Kolesa - oficiciální osobní webová stránka
    • E-mail
Re:Provedení anténního stožáru na domě bez hromosvodu
« Odpověď #10 kdy: 04. 05. 2013, 18:09:17 »
Použitá literatura pro knihu "Hromosvody" od ing.Řihánka z roku 1962.Ted je přestávka fotbalu,tak jsem jen tak sáhnul do knihovny.Nic extra o hromosvodech nevím.

Ta kniha asi neodpovídá dnešním normám ISO EN
Michal Kolesa 29 let,Invalidní důchodce,Vyučen: elektrikář - silnoproud,Maturita:Strojírenství,Zájmy: Sledování televize se svým ufounkem E.T.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Provedení anténního stožáru na domě bez hromosvodu
« Odpověď #11 kdy: 04. 05. 2013, 18:59:51 »
1) normy nejsou povinné, ale dobrovolné

2) řešit jakoukoli další ochranu bez základního prvku tj. jímací soustavy-hromosvodu je nesmysl, když nepoužijete prvek který má odvést většinu energie, tak ty ostatní jsou kničemu

3) přepěťová ochrana je určena k ochraně proti přepětí přicházejícímu po vodičích napájecí soustavy (bez ohledu na to jestli jde o poruchu např. na transformátoru, nebo např. energii z blesku který udeřil poblíž vedení a ta se šíří po síti do domu).

4) při přímém úderu neochráníte nijak nic ať máte jakoukoli ochranu (s tím že základem je stále hromosvod)

5) blízké vysoké budeovy vás neochrání, cesta blesku je nevyzpytatelné a viděl jsem jak praštilo do plechové bedny zazděné ve třípatrové budově 1,5m nad zemí, s tím že vedle této budovy stála další 12-ti patrová.

6) hromosvod neslouží k ochraně elektrických zařízení v budově, ale k ochraně budovy proti požáru z blesku, pokud do ní uhodí! Častý omyl laiků, kteří si myslí, že hromosvod jim ochrání elektroniku, neochrání, naindukuje se všude a budete rádi když vám nezapálí barák. Přepěťovka nepomůže, viz výše, indukce bude v baráku, neprojde napájecí přípojkou.

atd, atd...


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re:Provedení anténního stožáru na domě bez hromosvodu
« Odpověď #12 kdy: 04. 05. 2013, 21:35:49 »
S tím bych souhlasil, pokud byste řešil ochranu před bleskem podle již neplatné normy 34 1390. Pokud ale bude ochrana před bleskem zřízená podle 62 305, tak ta už řeší i ty spotřebiče. Indukovat by se nic nemělo, pokud bude vše na jednom potenciálu, tzn. uzemnění hromosvodu a PEN bude mít společný zemnič + třístupňové svodiče bleskových proudů. Záleží ale na intenzitě blesku, protože není blesk jako blesk.  Znám případy, kdy uhodilo do bleskosvodů, které jsou ještě podle 34 1390, na stožáru instalovaná anténa a neodešla žádná elektronika.

Jinak na vyšší budovy v okolí bych určitě nespoléhal. Ty mohou, pokud mají dobrý hromosvod, do jisté míry(vzdálenosti) snížit riziko zasažení bleskem menších budov ale nikoliv úplně ochránit.
« Poslední změna: 04. 05. 2013, 21:38:53 od Filip Heczko »