Autor Téma: Rychlost internetu na vesnici - vaše zkušenost?  (Přečteno 50410 krát)

Jan Potůček

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 160
    • Zobrazit profil
    • Televizniweb.cz
    • E-mail
Rychlost internetu na vesnici - vaše zkušenost?
« kdy: 20. 04. 2013, 11:35:56 »
Při loňském stěhování na periferii Pardubic jsme řešili připojení k internetu. Zmlsaní kabelovou přípojkou z města a rychlostí 30Mbit/s jsme najednou řešili otázku, zda si vůbec budeme moci přes net pustit nějaké video. Nabídka providerů mimo velká města je tristní. V podstatě byly jen tři možnosti: Telefónica, která papírově garantovala 3Mbit/s, ale v reálu by to bylo mnohem míň, místní "wifičkář", na jehož síť si v diskusích na netu lidi neustále stěžovali, a místní metropolitní provider, který po Pardubících provozuje optickou síť, ale v naší lokalitě to řeší vzduchem. Nabídnul 5Mbit/s, víc není šance u nás sehnat. Zatím jsme zažili dva výpadky, které vyřešil docela rychle. Každopádně těch 5Mbit/s ani nezkoušíme napojit na televizi, je to strašně málo. Jaké jsou vaše zkušenosti - pokud jste tedy v lokalitách bez optiky či kabelové TV?
Televizniweb.cz - vše o DVB-T2 na jednom místě

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


pajas2

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 724
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rychlost internetu na vesnici - vaše zkušenost?
« Odpověď #1 kdy: 20. 04. 2013, 11:44:05 »
Pokud je dobrá viditelnost kolem a přístup na střechu, tak bych zkusil realizovat spoj na 10 GHz k nějakému místnímu providerovi. Ale tak levné jako u kabelovky to spíše nebude.

Případně bych zkusil vybrat něco odsud:
http://www.internetprovsechny.cz/wifi/kraj/pardubicky
Dále vybrat lokalitu pro připojení.
« Poslední změna: 20. 04. 2013, 11:54:51 od pajas2 »
DVB-S: tuner 3x DVB-S2; motor (cca 45°E-cca 10°W); solo 23,5°E/19,2°E
DVB-T: tuner 1x DVB-T; od Krašova přes Ještěd, Krásné po Javořici,  Cukrák + celá Praha
FM: tuner; 5prvková anténa; rotátor
DAB+: Yamaha T-D500
DreamBox 7080 HD s 2 TB HDD (4 tunery)


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rychlost internetu na vesnici - vaše zkušenost?
« Odpověď #2 kdy: 20. 04. 2013, 11:59:40 »
Tak já jsem připojený WiFi přes kamaráda na O2 DSL. Právě jsem měřil rychlost. Průměrný údaj ze tří měření během 3minut je asi 8Mb/s. To mi nepříjde zrovna málo.


Stefan Bukovan

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 916
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rychlost internetu na vesnici - vaše zkušenost?
« Odpověď #3 kdy: 20. 04. 2013, 12:54:02 »
V SR je v mnohých dedinách bežná rýchlosť cez ADSL 10Mb/s a viac - Telekom v tom poskytuje internet Turbo 2 (5Mb/s) a IPTV Magio TV Lite (5Mb/s). Pravda je aj tá, že stále existujú oblasti, kde neexistuje žiaden internet dostupný cez kábel.
Skylink CZ, MagioSat (nové)
OpenBox X-810, Ariva 210 HD Combo, ADB 5800SX, KAON CO1300
DG-380


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rychlost internetu na vesnici - vaše zkušenost?
« Odpověď #4 kdy: 20. 04. 2013, 12:57:49 »
Na chalupě využívám několik let služeb místního poskytovatele. Někdy je připojení horší, zejména v době a čase, kdy obyvatelé vesnice mají čas brouzdat po internetu, ale pro moje účely to stále plně postačuje. A to jsem zvyklý v Praze na přes 50 Mbit/s od UPC i s DVB-C.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


pajas2

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 724
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rychlost internetu na vesnici - vaše zkušenost?
« Odpověď #5 kdy: 20. 04. 2013, 13:06:54 »
Jakou nouzové řešení pak lze použít připojení přes 3G/HSPA, ale tam už to chce mít větší FUP nebo zcela neomezené. Na kraji Pardubic ale musí být i něco lepšího než tohle.
DVB-S: tuner 3x DVB-S2; motor (cca 45°E-cca 10°W); solo 23,5°E/19,2°E
DVB-T: tuner 1x DVB-T; od Krašova přes Ještěd, Krásné po Javořici,  Cukrák + celá Praha
FM: tuner; 5prvková anténa; rotátor
DAB+: Yamaha T-D500
DreamBox 7080 HD s 2 TB HDD (4 tunery)


Radek Šťáva

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rychlost internetu na vesnici - vaše zkušenost?
« Odpověď #6 kdy: 20. 04. 2013, 16:42:23 »
Bydlím v městyse 2500 obyvatel. Nejlepší a nejspolehlivější je tu asi O2 VDSL. U mě je papírová rychlost 20/2Mbit, realita je stabilně 23/2Mbit. Rychlost je stabilní a nemění se ani při zaplé iptv a v kteroukoli dobu. Žádné výpadky z důvodu počasí a nic podobného. Vím, že v celé obci není situace stejná, ale já mám štěstí. Dále tu jsou wifi a wimax různých providerů, ale podle mých zkušeností a zkušeností známých je tam rychlost závislá na počtu připojených lidí, agregace je 1:5 nebo 1:10. Většinou se té teoretické ani ve 3 ráno moc neblíží. Upload je často papírově lepší, ale v praxi o moc ne. Také při špatném počasí jsem se často setkal s tím, že byl signál tak špatný, že internet byl na úrovni dial up. Poté při krádeži vysílačů na sjezdovce to také nebylo ono :-D Nejsem zaměstnanec O2, ale u nás nic spolehlivějšího asi není. Důkaz je i ten, že lidi, kteří šetřili na připojení často přešli k O2, protože to nervově nevydrželi. Ale abych neházel špínu na místní providery, tak rozhodně se kvalita jejich služeb zlepšila. V začátcích to byla skutečná tragédie. 
Tuner: Sony ST-S570ES 4x110 kHz
Antena: HB9CV, Rotator
Bandscan: http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=2958&usage=D&la=de


MartinCe

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 51
    • Zobrazit profil
Re:Rychlost internetu na vesnici - vaše zkušenost?
« Odpověď #7 kdy: 20. 04. 2013, 17:34:57 »
Bydlím 20 km od Pardubic. Bezdrátový internet se u nás pohybuje okolo 1 Mbit/s ( t-mobile ), před tím jsem měl od O2 a tam byla rychlost poloviční.

Doma přijímám internet pomocí adsl linky O2 s rychlostí 5 Mbit/s a po domě jej rozvádím wifi modemem, jenž jsem si koupil od Zyxelu a má možnost zapojení usb internetového přijímače. Jenže zatím není u nás pokrytí rychlejším internetem a jedinou nadějí zůstává do budoucna LTE, jehož rychlost by měl Zyxel zvládnout. Rozhodujícím bude samozřejmě cena LTE.
« Poslední změna: 20. 04. 2013, 17:38:13 od MartinCe »


axn

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rychlost internetu na vesnici - vaše zkušenost?
« Odpověď #8 kdy: 21. 04. 2013, 10:47:42 »
Dobrý den. Mám 8 let adsl od O2. Rychlost připojení 3584/256 kbit/s ve skutečnosti cca 2,8 Mb/s. Maximální rychlost stahování cca 366 kB/s, přes 400 kB/s to nikdy nešlo. Paušál za adsl platím 440 Kč + 60 Kč za pevnou linku. Silně uvažuju o tom, že až mě v září skončí roční závazek, tak pevnou linku zruším a přejdu na Wifi. Bydlím na vesnici v okrese Jičín.  Hezký den


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Rychlost internetu na vesnici - vaše zkušenost?
« Odpověď #9 kdy: 21. 04. 2013, 13:17:12 »
Strašně záleží na lokalitě - to je opravdu jediné co se dá říct.

Existují místa, kde funguje kvalitní bezdrátová síť a rychlosti jsou běžně 20+ Mbit, a jsou místa, kde i 2 Mbity je úžasná rychlost.

Nejrychlejší internet je tam, kde funguje nějaká kvalitní komunitní síť typu Pilsfree, KLfree a další. Tyto sítě totiž nejenže fungují samy o sobě dobře, ale zároveň vytvářejí tlak na další ISP v oblasti, aby jejich sítě fungovaly a ceny byly solidní. Jinak totiž postupně nastane úprk zákazníků k té komunitní síti. Velmi dobře to znám z oblasti působení naší sítě.

DSL od O2 je v dnešní době extrémně nevyhovující připojení, protože se stále zvyšují nároky na upload rychlost, a těch pár set kilobitů, co O2 předvádí, to je tragédie. I v případě "ideálu", tedy blízkosti VDSL ústředny, je stále 25/2 bída.

Zkusil bych toho metropolitního providera, a zatlačit na něj s rychlostí. 5 Mbit je dneska na wifi velmi nízká rychlost, současné technologie, které máme v síti třeba i my, umožňují pro koncové uživatele naprosto bez problému rychlosti až 40 Mbit, někdy i více. A to vše v 5 GHz pásmu a za použití klasických 20 MHz kanálů. Případně, pokud by byla z domu viditelnost na některý z jejich optických bodů, tak si domluvit dedikovaný 5 GHz spoj právě na těchto nových technologiích napojený přímo na jejich optiku. Není problém překlenout i několik km.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rychlost internetu na vesnici - vaše zkušenost?
« Odpověď #10 kdy: 21. 04. 2013, 13:50:19 »
Strašně záleží na lokalitě - to je opravdu jediné co se dá říct.

Existují místa, kde funguje kvalitní bezdrátová síť a rychlosti jsou běžně 20+ Mbit, a jsou místa, kde i 2 Mbity je úžasná rychlost.

Nejrychlejší internet je tam, kde funguje nějaká kvalitní komunitní síť typu Pilsfree, KLfree a další. Tyto sítě totiž nejenže fungují samy o sobě dobře, ale zároveň vytvářejí tlak na další ISP v oblasti, aby jejich sítě fungovaly a ceny byly solidní. Jinak totiž postupně nastane úprk zákazníků k té komunitní síti. Velmi dobře to znám z oblasti působení naší sítě.

DSL od O2 je v dnešní době extrémně nevyhovující připojení, protože se stále zvyšují nároky na upload rychlost, a těch pár set kilobitů, co O2 předvádí, to je tragédie. I v případě "ideálu", tedy blízkosti VDSL ústředny, je stále 25/2 bída.

Zkusil bych toho metropolitního providera, a zatlačit na něj s rychlostí. 5 Mbit je dneska na wifi velmi nízká rychlost, současné technologie, které máme v síti třeba i my, umožňují pro koncové uživatele naprosto bez problému rychlosti až 40 Mbit, někdy i více. A to vše v 5 GHz pásmu a za použití klasických 20 MHz kanálů. Případně, pokud by byla z domu viditelnost na některý z jejich optických bodů, tak si domluvit dedikovaný 5 GHz spoj právě na těchto nových technologiích napojený přímo na jejich optiku. Není problém překlenout i několik km.

Takže doporučujete jasně PilsFree které tu je také ve Stupně před konkurencí a to Internethome dříve Inet home dříve Netro Rokycany a to nyní mám za 555,- 10/10 mbit/s a vím že u PilsFree prý garantují nejnižší 20Mbit/s a výše za 300,- měsíčně jen koupit 5G anténu na NET,router se dá použít stávající jen ta anténa na 5G stojí od nich 3000,- + instalace tedy výměna kus za kus že =) obě budou na RJ 45 takže přehodit a naměřit a nastavit parametry =)
nebyl jsem si jistý kvalitou PilsFree že to může vypadávat bez náhrady ale to se děje i u současnýho internethome bez náhrady =)
Takže ptám se jasně je PilsFree lepší i za cenu instalace jednorázově 3000,- děkuji
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


YABAKA

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 546
    • Zobrazit profil
Re:Rychlost internetu na vesnici - vaše zkušenost?
« Odpověď #11 kdy: 21. 04. 2013, 14:23:36 »
Ani sebelepší technologie si neporadí s limity v podobě omezených volných pásem. Na vesnici stačí několik vzájemně soupeřících ISP a už jsou volná pásma kompletně zahlcená. To nemůže kabelovým připojením nikdy konkurovat, tedy ve spolehlivosti zcela jistě ne. Zůstal bych u ADSL a akorát si na retenčním dojednal lepší cenu.
Lukáš Polák = totální zakomplexovaný idiot


Roman Bárta

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 451
  • Tape deck - nádherná nostalgie....
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rychlost internetu na vesnici - vaše zkušenost?
« Odpověď #12 kdy: 21. 04. 2013, 14:51:11 »
Jako plzeňák mohu potvrdit,že PilsFree,jede naprosto parádně. Nemám ho osobně,ale vím to od známých. Jen nevím,jak by to jelo ve Stupně,protože tam  to funguje tak,že čím větší hustota routerů,tím vyšší rychlost.
DVB-T-
 k.33,58,55 Buková Hora, 25 Čer.Studnice, 30 Ústí n.Labem, 44 Louštín, 60 (38) Trutnov, RS7-50 Klínovec, 21 Ústí n. Labem, reg.síť 9-Most
             34,48,52-Krašov, 56, RS7-38, RS1-37- Plzeň
Dvb-s -0,8W, 5W, 5E, 13°E, 19,2°E, 23,5°E, 28,2°E + Skylink+Freesat
UPC Kabel
FM-Sony ST-SE 700


YABAKA

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 546
    • Zobrazit profil
Lukáš Polák = totální zakomplexovaný idiot


Clint

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 39
    • Zobrazit profil
Re:Rychlost internetu na vesnici - vaše zkušenost?
« Odpověď #14 kdy: 21. 04. 2013, 17:26:29 »
Na vesnici 30 Mbit, ale věčně to jede jen 20, takže žádná hitparáda. :)