Autor Téma: Antény pro příjem VKV FM pásma  (Přečteno 97087 krát)

Adolf Pelikán

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #30 kdy: 18. 10. 2010, 09:54:35 »
Dobrý den, prosil bych o radu - asi měsíc se mi nedaří přijímat Radio žurnál na frekvencích, kde vždy to fungovalo. Bydlím ve Svitavách a nejlepší signál byl na frekvenci 95,1 FM. Anténu používám 3prvkovou, typ neznám. Od té doby se nedaří přijímat ani na tranzistorových radiích.
 Děkuji za odpověď a přeji pěkný den Pelikán Adolf.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jan Pavlis

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 515
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #31 kdy: 18. 10. 2010, 13:45:07 »
Tu maga FM anténu jsem před 15 lety koupil ve výprodeji za 70 kč a dal na střechu a víc antén se na stožár nevešlo,tak jsem ji sundal. Od té doby direktory této antény používá manželka k pěstování rajčat.


david.kriz

  • Host
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #32 kdy: 18. 10. 2010, 14:03:01 »
Tu maga FM anténu jsem před 15 lety koupil ve výprodeji za 70 kč a dal na střechu a víc antén se na stožár nevešlo,tak jsem ji sundal. Od té doby direktory této antény používá manželka k pěstování rajčat.

To jste mu fakt poradil!!!

pro tazatele: na dálku to nikdo z nás nezjistí, co se stalo. To by musel někdo přijet a pozkoušet i třeba na jiných přijímačích a poměřit v okolí.


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #33 kdy: 18. 10. 2010, 14:52:10 »
Citace
Dobrý den, prosil bych o radu - asi měsíc se mi nedaří přijímat Radio žurnál na frekvencích, kde vždy to fungovalo. Bydlím ve Svitavách a nejlepší signál byl na frekvenci 95,1 FM. Anténu používám 3prvkovou, typ neznám. Od té doby se nedaří přijímat ani na tranzistorových radiích.
 Děkuji za odpověď a přeji pěkný den Pelikán Adolf.

Tipl bych si na problém mezi anténou a přijímačem. Třeba se něco stalo se symetrizačním členem v krabičce u antény, nebo je problém v kabelu/konektorech. Doporučuji tedy zkontrolovat, zda je anténa v pořádku připojena. Pokud si nebudete vědět rady, zavolejte si někoho, kdo se v tom vyzná ;)
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #34 kdy: 18. 10. 2010, 20:52:42 »
A problém máte jen s příjmem ČRo1 nebo i s jinými stanicemi?   

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


pevy

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 495
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #35 kdy: 19. 10. 2010, 07:43:18 »
Přímo ve Svitavách nyní začínají vysílat dokrývače brněnských stanic (naposledy Petrov). Já bych tipnul, že bydlíte někde poblíž a příjmače jsou zahlceny do té míry, že nejde ani Radiožurnál. Zkuste příjem na nějakém lepším přijímači (ne obyč."tranzistoráky").
DVB-T/T2: Černá hora (K26,28,31,45), Krásné (K26,28,34), Kojál, Praděd, Klodsko (K22,25,33,46,47), Andrlův chlum (K21), Sněžné jámy (K22,24,30,37,47), RS5 Litomyšl (K35).
DAB: Teleko Černá hora 5D, ČRo 12C+12D, Polskie radio Klodsko 5B


Adolf Pelikán

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #36 kdy: 19. 10. 2010, 17:43:25 »
Děkuji Vám za odpovědi - na kvalitním přijímači mám problém jen s ČR1 (kvalita signálu kolísá), na tranzistorech téměř se všemi. Přehlceno st.Petrov.


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #37 kdy: 25. 10. 2010, 21:45:22 »
Skládaný Dipól co tu doporučil Jaub Melín mohu taktéž doporučit,zlepšil se natolik příjem Country rádia ze z Plzně,natolik že ho mám nyní v krásném čistém stereu na oněch 200 W !!! (102,1 FM)
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Franta Finta

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #38 kdy: 25. 10. 2010, 22:26:04 »
postav si HB9CV a tepr neco uvidis :) ehm uslysis :)


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #39 kdy: 25. 10. 2010, 23:29:47 »
 :) Je to na celé pásmo 87,5-108 FM? ;) nevím?já?!! ::)
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #40 kdy: 27. 10. 2010, 11:45:24 »
Mám HB9CV laděnou přibližně na 100MHz. Není problém s tím přijímat celé VKV 2 pásmo. Proti dipolu jde dobře poznat, že má vyšší zisk a lepší směrovost. Koax 75 Ohm lze připojit přímo k anténě, takže nejsou zbytečné ztráty symetrizačním členem. 
« Poslední změna: 27. 10. 2010, 11:59:55 od Filip Heczko »


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #41 kdy: 03. 11. 2010, 15:56:35 »
 :) vzhledem k tomu že mám přímý výhled na Plzeň a nic mi neruší příjem,tak ten dipól se symetrizačním členem mi bohatě postačuje a přes tyto ztráty mám náááádherný příjem rádia,takže pro čistý příjem rozhlasu bohatě postačuje,není to dálkový příjem,ale zdejší místní,a i pokrytí tu mám dle jejich mapek tu rádio má krásné pokrytí,tak netřeba řešit kvalitnější anténou se ziskem 7db,když bohatě ten dipól místně postačuje i s tím 0 db na příjmové straně,takže je vidět že je tu kvalitní signál,a dipól si s tím "poradí" a předá dál dostatečně kvalitní signál dál k věži a reciveru rozhlasovému analogovému v FM2 pásmu.  ;D
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #42 kdy: 03. 11. 2010, 16:01:44 »
 ;) Musí to být však ve "V" polarizaci protože v "H" se nečapu ani náhodou...  ;D ;D ;D
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #43 kdy: 07. 11. 2010, 08:58:03 »
Antena HB9CV ma zisk asi 4,5 dBd. Na 2-prvkovou antenu docela dost. Ale taky nic moc.
Ono je ale potřeba vzít v úvahu také to, že vzhledem ke své konstrukci má velmi malé nároky na homogenitu pole. To je velice důležité při dálkovém příjmu, nebo v členitém terénu. Já jsem s ní měl mnohem lepší výsledky než s výkonnějšími anténami YAGI nebo SWAN.


Franta Finta

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #44 kdy: 07. 11. 2010, 15:06:31 »
Karel Cibulka : v profilu mas napsano Česká Lípa a tady pises ze plzen mas lokalni prijem a ses v mapach pokryti. jak to je ?