Autor Téma: Antény pro příjem VKV FM pásma  (Přečteno 97099 krát)

Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #45 kdy: 08. 11. 2010, 14:05:05 »
 ;) No že by jsem se v té České Lípě narodil?!!,vyrústal jsem u našich v Kravařích a nyní bydlím ve Stupně  ;D rozuměno...  :)
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Franta Finta

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #46 kdy: 08. 11. 2010, 21:22:25 »
ja si furt rikal, ze to je nejaky divny, proc nechytas to country z lipy a ze to je teda dobrej DX chytat to z plzne :)) tak tedka si postav hb9cv a zkus od tebe chytat tu lipu :)))


Brute_Force

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #47 kdy: 09. 03. 2011, 11:07:04 »
Tak jsem to tu celý pročet, poctivě a jako amatér nejsem o moc moudřejší, takže otázka: Jakou si mám koupit antenu, abych kvalitne chytil aspon ty stanice co chyti i autoradio, myslim, místně. Jde mi o to, že jsem si pořídil celkem kvalitní AV reciever a kvalita radioveho prijmu, bez VKV anteny asi nikdy dobra nebude.. :-D


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #48 kdy: 09. 03. 2011, 11:14:14 »
On z Vašeho dotazu také nikdo moudrý není. Nikdo, kromě Vás, neví kde a co chcete přijímat? Z kterého vysílače, případně z kolika směrů. Ke kvalitnímu AV přijímači přísluší i kvalitní anténa, ale sama o sobě, nevhodně zvolená a nainstalovaná, stačit nebude.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Brute_Force

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #49 kdy: 09. 03. 2011, 11:58:19 »
Z čehož jsem pochopil, že se mám obrátit na odborníky. Jen vědět, kteří to jsou,.. Myslel jsem to tak, ze bych chtel chytit alespon ty stanice jako chytím v autoradiu, zde v miste bydliste, coz je Pacov, okres Pelhřimov. A ted kdyz jsem se podival na seznam vysilacu a radii, omezil bych to na okruh cca 100km od sveho bydliste, pricemz nektere vysilaji H a nektere verikalne. a omlouvam se za svuj amatersky pristup, ale rad mam ve vecech jasno a kdyz neco neznam, tak se ptam :-)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


pevy

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 495
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #50 kdy: 09. 03. 2011, 12:59:28 »
Ono to zase s tou odborností v tomto případě nebude tak žhavé. Jednak i na nejmenší směrovou anténu (myslím, že se nic "slabšího", než tříprvková YAGI stejně neprodává) musíte mít příjem LEPŠÍ, než v autě. Je ovšem třeba si ujasnit, co chcete přijímat. Pokud se zaměříte na oblíbenou stanici, jednoduše nainstalujete podle ní (směr i polarizaci). Pokud jste "lovec" všeho možného, co lze v dnešním přeplněném VKV pásmu zpracovat, pak je pro vás ideální anténní rotátor, který bude směrovat anténu za vás. Otázka správné polarizace antény ovšem stále trvá (je možné točit se dvěma anténama, jedna bude horizontálně, druhá vertikálně a ty přepínat dle potřeby). Je otázkou, kam až budete ve své vybavenosti ochoten zajít.
V každém případě (pro slušné výsledky) zapomeňte na různé náhražkové a všesměrové antény (včetně rozšířeného dipolu, stočeného do kruhu) a na zesilovače (ty jsou dnes na VKV prakticky nepoužitelné).
DVB-T/T2: Černá hora (K26,28,31,45), Krásné (K26,28,34), Kojál, Praděd, Klodsko (K22,25,33,46,47), Andrlův chlum (K21), Sněžné jámy (K22,24,30,37,47), RS5 Litomyšl (K35).
DAB: Teleko Černá hora 5D, ČRo 12C+12D, Polskie radio Klodsko 5B


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #51 kdy: 09. 03. 2011, 13:12:46 »
Tak jsem to tu celý pročet, poctivě a jako amatér nejsem o moc moudřejší, takže otázka: Jakou si mám koupit antenu, abych kvalitne chytil aspon ty stanice co chyti i autoradio, myslim, místně. Jde mi o to, že jsem si pořídil celkem kvalitní AV reciever a kvalita radioveho prijmu, bez VKV anteny asi nikdy dobra nebude.. :-D

Celkem kvalitní receiver (a i sebelepší receiver) nikdy nebude mít tak dobré příjmové vlastnosti jako autorádio, zejména selektivita je u receiverů výrazně horší (schopnost odladění rušících se stanic od sebe). Samozřejmě záleží, jaké autorádio a autoanténu máte - ale prostě chci jen upozornit, že často na autorádio můžete chytit více stanic než na domácí receiver. Něco jiného je pak kvalitní FM tuner, ale to už se dostáváme jinam.

S anténou pro VKV FM je to složité, protože některé stanice vysílají vertikálně a jiné horizontálně. Pak je to přesně jak píše pevy, tedy o preferencích, jaké že stanice chcete zachytit. Soukromé stanice, které má trošku smysl poslouchat (Beat, Country a jiné), vysílají většinou vertikálně. Zahraniční stanice a ČRo zase horizontálně. Takže si musíte vybrat, a dle toho anténu zvolit. Jestliže nejste příliš náročný a opravdu jde jen o kvalitní příjem místních stanic (a nikoli dálkový příjem), možná by postačil i tzv. S-dipól, tedy něco jako tohle: http://www.schwaiger.cz/z15397-vkv-vertikalni-dipol-f-konektor-vyska-120-cm
To je anténa, která je víceméně všesměrová a zachytí jak vertikální stanice (se ziskem těsně pod 0 dBd) tak slušně i silné horizontální vysílače (se ziskem cca. -8 dBd). Jestliže tedy chcete chytat stanice z více směrů a více polarizací, toto by mohlo pro ty místní stanice vyhovět. V žádném případě nekupujte tzv. kruhový dipól, protože to je anténa naprosto k ničemu, v H polarizaci to má zisk - 3-5 dBd a vertikální polarizaci to skoro nechytne (a když už, tak nekvalitně).
Jiná třída jsou pak směrové antény, ty jsou samozřejmě výrazně lepší, ale musíte si vybrat, pro jakou polarizaci a směr ji použijete. Například kvalitní tříprvkovou anténu Schwaiger pořídíte už za 500 Kč.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


pevy

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 495
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #52 kdy: 09. 03. 2011, 15:44:46 »
Při porovnání jsem měl na mysli KOMPLET S ANTÉNOU. Tedy autorádio s prutovkou na autě (byť třeba aktivní) vs. (slušný) stolní přijímač se směrovou anténou (na mysli jsem měl onen tříprvek).
DVB-T/T2: Černá hora (K26,28,31,45), Krásné (K26,28,34), Kojál, Praděd, Klodsko (K22,25,33,46,47), Andrlův chlum (K21), Sněžné jámy (K22,24,30,37,47), RS5 Litomyšl (K35).
DAB: Teleko Černá hora 5D, ČRo 12C+12D, Polskie radio Klodsko 5B


Brute_Force

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #53 kdy: 09. 03. 2011, 18:40:39 »
Dekuji za pomoc, uz jsem moudřejší a mohu si rozmyslet kam smerovat :-)


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #54 kdy: 10. 03. 2011, 09:30:28 »
 :) Ano jedna pro V příjem a druhá pro H příjem  8) a jsem spokojen  8)
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #55 kdy: 10. 03. 2011, 09:46:03 »
Tu kruhovou anténu brzo vyhodím a nahradím jí směrovou na H příjem,stejnak ta kruhová byla silná v H příjmu,ve V byla k ničemu  8)
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #56 kdy: 10. 03. 2011, 09:51:31 »
Beru 88.8 z Ústí n.l. Bukova Hora a tak směrovku  8) je lepší než ten kruh  ;)
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #57 kdy: 10. 03. 2011, 10:13:39 »
Mám problém s realizací antény  HB9CV na FM pásmo  ::) Rád bych viděl nabídku antén HB9CV ve zboží,ale zatím nejsou  :-[ tak raději Yagi či Dipól ale jsou v prodeji na rozdíl od HB9CV  :D
« Poslední změna: 10. 03. 2011, 14:03:41 od Karel Cibulka »
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Franta Finta

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #58 kdy: 10. 03. 2011, 19:22:40 »
precti si poradne ten navod od autora. tam zjistis , ze pri pouziti slabsiho dratu, musis pocitat o 10procent vic. takze si antenu vytvor na nejaky dreveny kostre z tycek a pouzij slabsi medenej drat. bude to fungovat, sice ne uplne idealne ,ale pro nejakou predstavu to fungovat bude. budes urcite prekvapenej :)


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Antény pro příjem VKV FM pásma
« Odpověď #59 kdy: 11. 03. 2011, 18:49:28 »
 :) Pokud je to tak super anténa  8) proč se nevyrábí sériově  :D není o ní zájem divácký  ::) není zájem výrobců takovou anténu vyrábět  ;) nebo kde je chyba že není možné koupit jí jako hotový výrobek?  8)
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)