Autor Téma: Rušení příjmu (DVB-T) u televize  (Přečteno 16521 krát)

Grifin

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Rušení příjmu (DVB-T) u televize
« kdy: 27. 03. 2013, 13:21:39 »
Zdravím, mám tu takový zajímavý problém.
Stále se potýkám s problémem rušení příjmu televizního signálu kabelem HDMI.
Neboli TV hraje svod v pořádku signál 100%, do TV zasunu HDMI kabel od domácího kina (odzkoušeno cokoli jiného stejný jev) , a když tento spotřebič zapnu tak signál v TV spadne na nějakých 20%, nekoukatelný (dělá to jen u K41,42 a 46).
Mám odsledováno že stačí změnit polohu kabelu který se motá za TV (samozřejmě okolo antény a el. přípojek) a vše je lepší, signál je 50-80% nikoli 100% jako při vypnutí. Přístroj vypnu a zapnu a zase je signál v čoudu. K TV jsem dostal feritové jádra ty jsem umístil na HDMI kabel, nic. HDMI kabel je kvalitní dvojitě stíněný (3krát měněný i za nestíněné obyčo).  Pokud přístroje nejsou propojené tak je vše OK.

Nesetkali jste se s tím někde? Nebo netušíte co ještě vyzkoušet a mohlo by pomoci?
Díky
MUX 1+2+3, MUX 4 (k42), REGIO 4 (k46), REGIO 7 (k37), REGIO 12 (k47)
O2TV (Sport)
Panasonic TX-P50ST50E
LG MS400H + 1TB HDD
LG BH7520T
Rikomagic MK802 III + Airmouse Measy RC11
Philips 43PUS6551

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rušení příjmu (DVB-T) u televize
« Odpověď #1 kdy: 27. 03. 2013, 13:45:36 »
Setkal jsem se s tím víckrát. Problém je, že k rušení nedochází jen vyzařováním z kabelu, ale přímo v obvodech televizoru. Někdy pomůže změna HDMI signálu (přepnout 1080p na 1080i) Spolehlivým řešením je zesílit signál na anténním vstupu TV. Mně to takto ruší jeden z muxů na kabelovce a tak mám hned u anténní zásuvky zapnutý aktivní rozbočovač se ziskem okolo 12dB.


Drahoslav Brašule

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rušení příjmu (DVB-T) u televize
« Odpověď #2 kdy: 27. 03. 2013, 14:03:03 »
Tak pokud mohu posoudit, na prodejně máme zapnuté LCD na běžnou anténu a souběžně s tím vedou HDMI kabely od sat.-příjem naprosto bez problémů-chytám tady vysílače cca 70 km daleko.5 obrazovek má oboje zapojení-sat+ant. No problemo-různé značky.
DVB-S/S2: 23,5°+19,2°, Parabola Panorama,
LG 102-575S-HBBTV Funkční!! :)
DVB-T příjmače:Homecast Twin
DVB-T Brno Hády1: MUX1-k29,MUX2-k40,MUX3-k59
DVB-T Javorina: STV1, STV2, STV1 HD - k57
DVB-T Javorina: Joj, Joj+, Markýza, Doma - K56
DVB-T Starý Poddvorov: MUX 4 - k46


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Rušení příjmu (DVB-T) u televize
« Odpověď #3 kdy: 27. 03. 2013, 14:03:07 »
Zásadní otázka: jak dlouhý kabel máte mezi TV a anténní zásuvkou a zejména JAKÝ kabel to je?

Jestli máte obyčejnou tzv. účastnickou šňůru, a nebo nějaký levný kabel typu RG6U, může to být tím.

Doporučil bych pak výměnu za kvalitní trojitě stíněný koaxiál s plně stíněnými konektory, například Kathrein LCD111, TechniSat CoaxSat 2150 nebo Belden H126.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Vladimír Dráb

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re:Rušení příjmu (DVB-T) u televize
« Odpověď #4 kdy: 27. 03. 2013, 14:22:34 »
Zásadní otázkou je především jaké parametry má signál z antény. 

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re:Rušení příjmu (DVB-T) u televize
« Odpověď #5 kdy: 27. 03. 2013, 16:26:48 »
Taky to může být zemní smyčka, která se často projevuje právě při zapojení(spojení) více spotřebičů. Je to častá věc, zejména u sítě TN-C.
 


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rušení příjmu (DVB-T) u televize
« Odpověď #6 kdy: 27. 03. 2013, 16:46:27 »
Taky to může být zemní smyčka, která se často projevuje právě při zapojení(spojení) více spotřebičů. Je to častá věc, zejména u sítě TN-C.
Tohle zemní smyčka nebývá. Rušení je poměrně selektivní v určitých kanálech a závislé na nastavení HDMI výstupu.


Grifin

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rušení příjmu (DVB-T) u televize
« Odpověď #7 kdy: 27. 03. 2013, 19:53:59 »
Tak jsem zkusil nastavit 1080p na 1080i a nic.

Anténi kabel mezi TV a STB a učastnickou zásuvkou mám stíněnej (tlustej) s lysovanými "feritovými konci". Taky mě to napadlo a vyměnil jsem ho za původní běžnej. Situace se nezměnila. Délka je 1m všechny.

Zemnící smyčka mě taky napadla z jedné zásuvky jsou napojeny všechny přijímače. Jak by se to dalo eliminovat?

Ještě doplním, přístroje jsou připojené i ethernetem. To ale asi nemá význam. Když jsem vše odpojil síla signálu nezměněna, reakce pouze na HDMI.
MUX 1+2+3, MUX 4 (k42), REGIO 4 (k46), REGIO 7 (k37), REGIO 12 (k47)
O2TV (Sport)
Panasonic TX-P50ST50E
LG MS400H + 1TB HDD
LG BH7520T
Rikomagic MK802 III + Airmouse Measy RC11
Philips 43PUS6551


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rušení příjmu (DVB-T) u televize
« Odpověď #8 kdy: 27. 03. 2013, 21:56:51 »
Napojení na jednu zásuvku naopak problém se zemní smyčkou snižuje. Podle mě jediná může vzniknout mezi anténou a el. sítí, ale nemyslím si, že je to ten problém. Zemní smyčka se týká pouze spotřebičů napájených trojžilovým kabelem - u vás nejspíš pouze TV. Také by vznikla hned připojením spotřebiče, nikoliv až aktivací HDMI výstupu.
Jen nerozumím těm procentům, která uvádíte. To je síla signálu nebo kvalita? Podle všeho spíše kvalita, jaká je tedy síla signálu? Sice se grafům nedá moc věřit, ale pokud je síla i s vypnutým HDMI nízká, tak to bude ten problém - příjem je těsně na hraně a zapnutím HDMI vznikne rušení, které sníží odstup signál/šum pod bezpečnou mez.
Jinak zkuste ještě přepínat HDMI na nižší režim, klidně 576i, jestli se něco změní.


Vladimír Dráb

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re:Rušení příjmu (DVB-T) u televize
« Odpověď #9 kdy: 27. 03. 2013, 22:24:39 »
Dokud nedodá relevantní parametry signálu není co radit a analyzovat možné příčiny. Nedávno jsem potkal podobný problém. TV na signálu s 30dB síly a MER kolem 18dB ukazovala sílu i kvalitu 100%.   Akorát někdy zlobila. :)


Grifin

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rušení příjmu (DVB-T) u televize
« Odpověď #10 kdy: 28. 03. 2013, 08:51:43 »
Mě je jasný že pokud se měřením nezjistí víc tak to jsou všechno jen dohady. Bohužel měřák nemám.
Spíše jsem to bral tak jestli někdo nemá podobné zkušenosti a napsal by mi jak to řešil. Vyzkoušel bych vaše rady a ukáže se co zabere.

V TV jsou dva signál bary, první je síla a druhý kvalita. Kvalita signálu je pořád stejná +/- 80% ale síla je to co spadne na těch 10-20% nebo naopak vyleze na 100%.

Jedině TV je připojená na 3 žilový kabel s zemnícím kolíkem.

Vyzkouším kvalitu rozlišení HDMI, na 576, 720, blbec že mě to nenapadlo včera, vyzkoušel jsem jen 1080i/p. a nic. (v případě že by to zabralo a rušení by způsobovalo nastavení výstupního signálu, co je na to za lék? Na degradovaný obraz se koukat nechci :-))

Včera se mi podařilo urovnat kabely za přístroji tak aby to trvale drželo na dostatečné síle, takže to již nevykazuje tak veliký rozdíl mezi zapnutým a vypnutým propojením HDMI. Tak snad to vydrží než najdu řešení.
Díky.
MUX 1+2+3, MUX 4 (k42), REGIO 4 (k46), REGIO 7 (k37), REGIO 12 (k47)
O2TV (Sport)
Panasonic TX-P50ST50E
LG MS400H + 1TB HDD
LG BH7520T
Rikomagic MK802 III + Airmouse Measy RC11
Philips 43PUS6551


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rušení příjmu (DVB-T) u televize
« Odpověď #11 kdy: 28. 03. 2013, 10:01:49 »
Přepnutí na 576 nebo 720 samozřejmě řešením není, je to jen diagnostika. Čím nižší rozlišení, tím nižší jsou i přenášené frekvence a rušení by se mělo přesunout jinam.
Jestliže vám pomáhá přeuspořádání kabelů, tak by stálo za to odzkoušet nějaký kvalitně stíněný kus pro anténní přívod.
Případná zemní smyčka u vás může vzniknout jen mezi anténou a TV, odstranit se dá zařazením oddělovacího článku do anténního přívodu. Tím ale o něco klesne úroveň signálu.


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Rušení příjmu (DVB-T) u televize
« Odpověď #12 kdy: 28. 03. 2013, 10:30:23 »
Jestli tam máš jakýkoliv lisovaný kabel, i kdyby byl za 1000 Kč a byl zlacený a měl značku nevímjakou, vyhoď ho a sežeň si na míru vyrobený koax!
To přesouvání kabelů celkem jasně ukazuje na to, že problém je opravdu v přívodním kabelu nebo konektorech.

Lisované účastnické šňůry z obchodů jsou prostě průšvih, a je jedno, jestli je to Solid za 20 Kč a nebo Monster Cable za 500 Kč.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Rušení příjmu (DVB-T) u televize
« Odpověď #13 kdy: 28. 03. 2013, 11:04:36 »
Pánové, moc mě zajímá, čím to nakonec bude. Upřímně řečeno, jen těžko si to dovedu představit a věštit se mi nechce.
Mě rukama prošly stovky přístrojů, od prémiových až po naprosté no-name. A desítky typů HDMI kabelů snad všech kvalitativních kategorií; leckterý jsem i rozpáral. A nikdy, doopravdy nikdy, jsem nezaznamenal rušení z HDMI do DVB-T (proto mě to zajímá, až mě to potká ;-)
Zato jsem zaznamenal problémy v konektorech HDMI (stíněný kabel má klidně otevřený konektor bohatě zalitý plastem), plovoucí jakobystínění, špatné pokovení kontaktů, mechanické deformace kontaktů. A všechny jsou uživatelsky neodstranitelné. A dalším poznáním byly rozdíly mezi vícenásobnými HDMI konektory u televizorů, jak v kvalitě, tak i odolnosti. Někdy pomůže až přenastavení parametrů HDMI rozhraní, ale to většinou není dostupné ani servisně, to je vysloveně laborování.


Grifin

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rušení příjmu (DVB-T) u televize
« Odpověď #14 kdy: 28. 03. 2013, 11:25:17 »
Jestli tam máš jakýkoliv lisovaný kabel, i kdyby byl za 1000 Kč a byl zlacený a měl značku nevímjakou, vyhoď ho a sežeň si na míru vyrobený koax!
To přesouvání kabelů celkem jasně ukazuje na to, že problém je opravdu v přívodním kabelu nebo konektorech.

Lisované účastnické šňůry z obchodů jsou prostě průšvih, a je jedno, jestli je to Solid za 20 Kč a nebo Monster Cable za 500 Kč.

To je hezký, definuj "na míru udělaný koax" :-) , dobrý vezmu metrový venkovní s dvojitým stíněním a přidělám na něj koncovky. Chceš říct že to bude lepší než koax se stíněním a dvojitý feritovým jádrem kde ty koncovky jsou lisované tudíž 100% propojené. ? Tak já to tedy schválně udělám :-)
MUX 1+2+3, MUX 4 (k42), REGIO 4 (k46), REGIO 7 (k37), REGIO 12 (k47)
O2TV (Sport)
Panasonic TX-P50ST50E
LG MS400H + 1TB HDD
LG BH7520T
Rikomagic MK802 III + Airmouse Measy RC11
Philips 43PUS6551