Autor Téma: Příjem vzdálených vysílačů v lokalitě Drahanské vrchoviny 702 m.n.m  (Přečteno 3506 krát)

mirin1

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Zdravím včechny co se snaží lovit signály z éteru.
Bydlím v nejvyšších partijích drahanské vrchoviny na kótě 702m.n.m na rozhranní Jihomoravského a Olomouckého kraje.Antény mám cca 9m nad zemí.Příjem signálů je tu dosti pestrý,Pokusím se podělit s váma o nějaké ty úlovky.Podotýkám,že to budu dolovat z hlavy,takže buď si pamatuji čísla kanálu a nebo název vysílače.Úrovně signálů na anténě bych řešil až v případě dotazů.No co mám vlastně v této chvíli stabilně naladěno v mém rozvodu?Jedná se o vysílač javořice K30,33,35, cca 100km,Velký javorník k42 (Frenštát pod Rad.)cca100,Krížava K52cca 180km, Skrzyczne k41cca160km a rakousko k24,31.Cca 9km mám kojál,ale bohužel je rušen černou horou na kanále 40 a to i vysílač brno hády.Pokud otočím antény správnám směrem tak mohu stabilně fungovat na vysílač Praděd cca 100km.Jinak co se týká dalších vysílačů co jsem schopen naladit tak se jedná o Pardubice krásné k32,ještěd K49,černá hora,lysá hora,Brno barvičova 4mux,ale ten je na hranici šumu,čili nestabilní.Kdysi ještě Svitavy kamená Horka.Co se týká DX příjmů tak v učitém období je možnost příjmu Jihočeské regionální televize K25,teď si nevybavuji o jaký se jedná vysílač?No a dále Buková Hora  Ústí nad Labem.Ještě jsem naladil nějaký německý vysílač vzdálený cca 455km,ale to už si fakt nevzpomenu,někde to mám vyfoceno.Možná jsem na něco zapoměl,ale otázkou je jestli to někoho zajímá.Z FM vln je toho také dost,zmíním asi jen kiss jižní čechy 97.7fm.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


kinotechnik

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 33
    • Zobrazit profil
    • E-mail
No a co tím chtěl básník říci. Příjem v takovéto lokalitě a v takové výšce nad mořem není přece žádný kumšt.


Jan Pavlis

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 515
    • Zobrazit profil
    • E-mail
No a co tím chtěl básník říci. Příjem v takovéto lokalitě a v takové výšce nad mořem není přece žádný kumšt.
Pán se chtěl jen pochlubit a podělit se s námi o svou radost.Je to přirozená lidská vlastnost.Přejte mu to.Zase to má do Kauflandu daleko.


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
..Je to určitě zajímavý úlovek, zkuste ještě napsat na co a jak jste to chytal, typ antény, popř. rotátor, předzesilovač atd. Mě zaujala zejména ta Krížava. Mohl byste podotknout u jakých vysilačů se jedná o stabilní příjem.
Honda Enduro Team


Jan H

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 159
  • Není nad výhled s dálkovým příjmem:-)
    • Zobrazit profil
Tak zrovna Krížava jede na půli Moravy až po Vyškov ;D Mě by třeba zajímaly zkušenosti se signály z Maďarska.U mě jedou a třeba v okolí Bystřice nad Pernštejnem obdobně.Jak je to u vás? ;)
DVB S:30W-75E,Skylink, DVB T:CZ,AU,SK,HU,analog uhf HU,(BiH), DVB C:UPC.
FM:CZ,SK,AU,HU,HR.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Zdravím,
Ono to je hlavně o profilu směrem k vysílači, a pak už stačí mít dobrou anténu a jde to samo. Kdysi jsem zkoušel příjem s dlouhou colorku(ještě starý typ KC91BL) ve výšce přes 1000m.n.m. a tam jsem chytal na UHF vysílače i přes 300km vzdálené.


Sax

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 221
  • Edelweisspitze (2577mnm)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Jihočeská Televize nevysílá na K25, ale na K22 z vysílače Kleť Českých Radiokomunikací. K25 je obsazen MUXem Digital Broadcasting a je vysílán z rozhledny na turistickém vrcholu Kleť. Rozhledna je cca 500m východně od vysílače ČRa.
« Poslední změna: 24. 03. 2013, 17:23:27 od Sax »
VU+Duo4K, KWS Varos 106, Kathrein MSK120, Planar IT15T2 - ITtools, CAS124, CAS012.


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Před víkendem jsme tu lákali na setkání Československého DX klubu, leč marně. Alespoň byste viděli, jak se dělá opravdový DXing. Na VKV chodila i Itálie...
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


mirin1

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
    • E-mail
..Je to určitě zajímavý úlovek, zkuste ještě napsat na co a jak jste to chytal, typ antény, popř. rotátor, předzesilovač atd. Mě zaujala zejména ta Krížava. Mohl byste podotknout u jakých vysilačů se jedná o stabilní příjem.
Ahoj,Jsem rád že se ozval někdo kdo nekritizuje a chce si na toto téma psát.Nyní nemám moc čas,ale jak ktomu sednu tak se rozepíšu.Měření jsem prováděl s anténou Alcad BU119 a bez předzesilovače jsem se pohyboval s urovní jen okolo 35-37db,chybovost si ted nevybavím,musel bych kouknout,ale bylo to na hranici zpracovatelnosti signálu,ale šlo to.Nicméně jsem dal anténu bu453 a zařadil průběžný selekrivní zes na kanál 52 a až na pár dní v roce kdy je nějaká inverze tak jedu stabilně.Proto to natšení že příjmám tak vzdálený vysílač a signál skoro na pomezí šumu.Jinak Jihlava stabilní,velký javorník bez zesilovače na 42k urověn 43db.Praděd stabilní,na ten je vidět pouhým okem když jdu od baráku cca 300m.kojál je sice 9km vzdálen,ale mám echo na 29kanále a 40k je rušen černou horou.Hády to samé na 40k rušen.Rakušáci k21,24,31 stabilní.Pardubice krásné, stabilní jen 37k a myslím 32k.Jinak jsem na tu alcadku bu 119  zkoušel krížavu 32k a měl jsem urověn cca 43db.Rotátor nemám,ale něco by to chtělo a nebo bych musel postavit stožár s vyšší kapacitou místa pro antény.Nepočítal jsem stím že skylink udělá takovou svinárnu a kdybych to vědel tak jsem ten stožár koncipoval uplně jinak.
« Poslední změna: 26. 03. 2013, 12:05:13 od mirin1 »


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Alcad Bu-119 je na spodku UHF pásma poměrně "tupý", takže k lov na k. 32 na Krížavě je nevhodný. Na k. 52 spíše ano. Ta Bu-119 je na maximu někde od 55.-60. kanálu. Jinak Bu-453 je zase od k. 47 "skoro neziskový" :-) laicky řečeno. Na altroniku jsou k dispozici u jednotlivých anten odkazy ke stažení a zde jsou i potřebné grafy a diagramy.
Jinak by mě zajímalo na čem jste sílu signálu měřil. Ať se daří.
Honda Enduro Team