Autor Téma: Remasterování českých filmů  (Přečteno 8349 krát)

jirkazdevitky

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 444
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Remasterování českých filmů
« kdy: 06. 02. 2013, 10:33:17 »
O tento proces se zajímám už delší dobu. Nejvíc mě mrzí, že jsme tento proces my Češi tzv. „zaspali“, předběhli nás Slováci s jejich s více než 100 remasterovanými celovečerními filmy a dokumenty.  Je pravda, že u nich zatím žádný remasterovaný film na nosiči nevyšel, jelikož distribuce filmů není u nich tak rozjetá jak u nás, ale přesto už některé remasterované filmy byly odvysílány ve slovenské TV. (Perinbaba, Kraľ Drazdia Brada, Soľ nad zlato )

Pro porovnání jsem vložil dva záběry starých a  remasterovaných políček z filmu Adéla ještě nevečeřela, který byl před 2 lety předveden studentům na letní filmové škole v Uherském Hradišti k tématu remasterování. Nejednalo se o celkový remaster, jen o pár políček, protože není na toto dostatek financí.

Proč to u nás nefunguje? Jednoduše protože na Slovensku platí zákon, že na remasterování filmů musí přispívat stát. U nás to závisí na soukromých firmách, kdo co přispěje, výsledkem jsou za 5 let (od doby, kdy se začalo usiloval o rozběhnutí tohoto procesu) jen 3 filmy: Markéta Lazarová (přispěl jsem podpisem do petice, že hlasuji pro řádný remaster), Hoří má panenko a Limonádový Joe. 

Paradoxem je že většinu slovenských filmů si nechali Slováci rekonstruovat u nás. Ve Zlíně ve filmových ateliérech je totiž v provozu o polovinu levnější zařízení než v Praze a film si tam nechávají remasterovat kromě Rakušanů i Poláci, kteří jsou na tom s finanční státní podporou ještě lépe než na Slovensku. Je sice chválihodné, že z vlastní benevolence převádí ČT své vlastní natočené filmy do HD a také některé vybrané filmy z Národního filmového archivu ale nejedná se o kompletní očištění tak jak by si kopie zasloužila, ale jen nasnímání jednotlivých políček pásů hd kamerou. Škrábance a světelné vady jsou stále vidět (např.Císařův pekař, Hrátky s čertem, atd.).

Když už se má provést celkový remaster, proč to ale neudělat pořádně?
Stejně na tyto filmy přijde jednou v rámci digitalizace 200 českých filmů řada a bude zamýšleno je kompletně remasterovat a vydat na BD, jako v případě již remasterovaných filmů: Markéta Lazarová a Hoří má panenko, kdy se toho ujalo studio UPP. Třetí film Limonádový Joe už byl ale odbytý a bohužel nebyl odveden úplně dokonce a remasterovaná kopie vykazuje poškozené místa. 

Proč na toto ČT nemyslí a nedělá to řádně? Tento dotaz jsem několikrát do ČT psal, ale bez odpovědi.

Vedl jsem tuto debatu s jedním nejmenovaným českým režisérem a řekl mi, že v ČT se neustále mění personál, nikoho nic nezajímá a má k těmto věcím laxní přístup. Usiloval před lety mimo jiné o remasterování Pyšné princezny a naskytla se možnost dostat tuto kopii do Francie a film řádně nabarvit k nepoznání a dát do 16:9, bohužel myšlenka byla smetena ze stolu s výtkou, že stačí když bude film černobílý a je potřeba financovat jiné smysluplnější projekty.

Obávám se jen, než se u nás v Česku dá remasterování do pohybu a stát konečně začně tento proces dotovat, bude už stav filmových pásů  na tom bídněji než je teď a výsledná kvalita bude žalostná. Filmový pás stárne velmi rychle. Ale s tím my ostatní asi nic neuděláme, snad to někoho napadne dřív, než bude pozdě.
« Poslední změna: 06. 02. 2013, 20:39:57 od jirkazdevitky »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Remasterování českých filmů
« Odpověď #1 kdy: 06. 02. 2013, 10:51:31 »
Proč na toto ČT nemyslí a nedělá to řádně? Tento dotaz jsem několikrát do ČT psal, ale bez odpovědi.
Protože to ČT nikdo nezaplatí. ČT to dělá jen pro účely svého HD vysílání, k tomu to stačí a stojí ji to minimum peněz.
Vedl jsem tuto debatu s jedním nejmenovaným českým režisérem a řekl mi, že v ČT se neustále mění personál, nikoho nic nezajímá a má k těmto věcím laxní přístup. Usiloval před lety mimo jiné o remasterování Pyšné princezny a naskytla se možnost dostat tuto kopii do Francie a film řádně nabarvit k nepoznání a dát do 16:9, bohužel myšlenka byla smetena ze stolu s výtkou, že stačí když bude film černobílý a je potřeba financovat jiné smysluplnější projekty.
Tohle ale nejde nazvat remasteringem. Ten by měl jen uchovat dál původní film. Takže čb, 4:3. Ořezání do 16:9 se mi obvykle moc nelíbí, zmizí dost ze scény. Kolorování by mohlo být zajímavé, ale to už je výroba nového filmu, ne restaurace.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Remasterování českých filmů
« Odpověď #2 kdy: 06. 02. 2013, 10:56:41 »
Jedním z důvodů, alespoň vyplývající ze zdejších diskuzí, není skutečná kvalita remasteru, ale která stanice takové dílo potom uvede. Pro mnohé zdejší hosty je uvedení filmu na jiné stanici, než jeho chráněnkyni, naprostým a zbytečným fiaskem, doraženým vysíláním v SD mazanici a příjmem na většinově malých CRT obrazovkách.

Paradox? Realita!
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Remasterování českých filmů
« Odpověď #3 kdy: 06. 02. 2013, 15:02:08 »
V americe to taky maj vyborný, remaster je 16:9, barvy živé, ve filmu nejsou žádné vady ani šum, i zvuková kvalita je výborná žádný šum ani lupance. Kdežto kvalita českých remasterů je strašná, nejvíc po zvukové stránce.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


CanCalla

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Remasterování českých filmů
« Odpověď #4 kdy: 21. 02. 2013, 20:41:03 »
Jo, to je velká ostuda. Například veškeré filmy Karla Zemana remastrovali už před drahnými lety Japonci, protože ho milují. Když totiž porovnáme Zemanovy filmy s filmy japonskými z přibližně téže doby, tak třeba taková Gamera kontra Gaos, Gappa a podobné, vypadají naprosto směšně. My investuijeme tak do změn loga a to opakovaně. Ve vedení ČT dnes není žádný milovník filmů, jde jen o peníze do vlastních šrajtoflí.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Remasterování českých filmů
« Odpověď #5 kdy: 21. 02. 2013, 20:52:00 »
Jo, to je velká ostuda. Například veškeré filmy Karla Zemana remastrovali už před drahnými lety Japonci, protože ho milují. Když totiž porovnáme Zemanovy filmy s filmy japonskými z přibližně téže doby, tak třeba taková Gamera kontra Gaos, Gappa a podobné, vypadají naprosto směšně. My investuijeme tak do změn loga a to opakovaně. Ve vedení ČT dnes není žádný milovník filmů, jde jen o peníze do vlastních šrajtoflí.
Problém je, že pletete věci dohromady. ČT s tím nemá co dělat. Filmy nevlastní, tak je taky nemůže bez objednávky vlastníka remasterovat. Sama může remasterovat jen filmy natočené ČST/ČT.


CanCalla

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Remasterování českých filmů
« Odpověď #6 kdy: 22. 02. 2013, 09:55:42 »
Nepochopils můj špatný vtip, Pelnáři, měl jsem na mysli, že je ostuda, že tak kvalitní filmy musí remastrovat Japanci. O ČT jsem nic nepsal. Do našeho filmu se cpou miliony, vznikají dnes pěkné šunty, které buď nikoho nezajímají, nebo jsou to takové sračky, že to zajímá kýčovitější půlku národa. Peníze by měly jít na údržbu zlatého fondu, například. Třeba formou remasteru.


Malata1 Jak

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 463
    • Zobrazit profil
Re:Remasterování českých filmů
« Odpověď #7 kdy: 22. 02. 2013, 10:51:09 »
A kontrolní otázka.. Co je to zlatý fond? Nejsou to náhodou filmy, které buď nikoho nezjímají nebo zajímají tu kýčovitější půlku národa?  ;D


Daniel Kulhánek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 609
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Remasterování českých filmů
« Odpověď #8 kdy: 22. 02. 2013, 17:25:48 »
... Ve vedení ČT dnes není žádný milovník filmů, jde jen o peníze do vlastních šrajtoflí.
... O ČT jsem nic nepsal...
Trochu schýza ne?
LCD LG 65´ + SONY STR-GX315
STRONG SRT 8541 + LCD LG 42´
DVB-T2 (STA) Ještěd, Černá studnice, Špičák(Česká Lípa)