Autor Téma: kolik kusí koaxu a střechu?  (Přečteno 11269 krát)

Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:kolik kusí koaxu a střechu?
« Odpověď #15 kdy: 09. 03. 2013, 16:16:37 »
Citace
Kolikrát si ale za to mohou majitelé domů sami, když tuto práci nechávají elektrikářům, instalaterům apod.

Amen.

Asi tak třetina všech RD bývá takto "zprasena". Na střeše polské síto se zesilovačem, v lepším případě bez něj (a v extrémně lepším případě logperi anténa), kabely RG6U nebo CB50F a podobně, rozbočovače několik ks obyčejných z datartu napojených v postupně v sérii za sebe, průchozí zásuvky jako rozbočovače (v horším případě i IEC konektor jako rozbočovač) a tak dále.

Někdy jsou to fakt bomby. Viz. obrázky.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


amatér Tondach

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 356
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:kolik kusí koaxu a střechu?
« Odpověď #16 kdy: 09. 03. 2013, 18:20:06 »
Kabely může vytáhnout od zásuvek v místnostech přímo na střechu,použije-li husí krky. Pokud se chystá příjem nějakým způsobem rozšiřovat, může káble jdoucí od zásuvek vytáhnout jen na půdu.
Všechno, jenom ne husí krky!!! Umělohmotné trubky, raději většího průměru!
Pane Amatér,
Nešiřte tu, prosím, paniku! Pokud problematice nerozumíte nebo v ní nemáte přehled! Opravdu už nejsme v roce 1970 kdy na vše byl bílý husí krk.
Husích krků-chrániček (flexi trubek na kabely) je dnes celá řada a liší se jak stupněm protipožární ochrany, tak vnitřním průměrem účinné plochy. Navíc je lze formovat a vést požadovaným směrem. Jsou i takové, které mají hladkou vnitřní vrstvu a tak usnadní protahování kabelů. Já s nimi pracuji denně opravdu si tačí jen vybrat. 
http://www.gme.cz/husi-krky-na-kabely/
http://www.maincor.cz/mainpex/produkty/maincon
Pane "profesionále"! Vím o čem mluvím, protože jsem kdysi stavěl! Kdybyste, pane odborníku, napsal "husí krky s hladkou vnitřní vrstvou, nenapsal bych ani Ň! Vděčím svému dávnému nápadu, že jsem udělal mezi patry přímo šachty 10x10 cm a nikdy jsem neměl žádné problémy.
Pane Amatér,
tazatel zde chtěl poradit a Vy do diskuse vnášíte jen zmatek, neporadil jste vůbec nic akorát jitříte náladu, to vnímání z roku 1970 má přece jen asi něco do sebe. Ono je to i jedno vroubky nebo hladký, kdo umí umí, kdo neumí razí v RD šachty jako v paneláku...
Hezké odpoledne!
A neporadil jsem? Napsal jsem všechno, jen ne husí krky! Jestli to u vás vyvolalo záchvaty, tak to je ovšem jen váš mentální problém! Jestli do toho někdo vnáší zmatek a jitří náladu, tak já tedy ne! A je vidět, že víte prdlajs, jestli si představujete, že se při zdění musí šachty ve zdivu razit.......


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:kolik kusí koaxu a střechu?
« Odpověď #17 kdy: 09. 03. 2013, 18:27:03 »
Kabely může vytáhnout od zásuvek v místnostech přímo na střechu,použije-li husí krky. Pokud se chystá příjem nějakým způsobem rozšiřovat, může káble jdoucí od zásuvek vytáhnout jen na půdu.
Všechno, jenom ne husí krky!!! Umělohmotné trubky, raději většího průměru!
Pane Amatér,
Nešiřte tu, prosím, paniku! Pokud problematice nerozumíte nebo v ní nemáte přehled! Opravdu už nejsme v roce 1970 kdy na vše byl bílý husí krk.
Husích krků-chrániček (flexi trubek na kabely) je dnes celá řada a liší se jak stupněm protipožární ochrany, tak vnitřním průměrem účinné plochy. Navíc je lze formovat a vést požadovaným směrem. Jsou i takové, které mají hladkou vnitřní vrstvu a tak usnadní protahování kabelů. Já s nimi pracuji denně opravdu si tačí jen vybrat. 
http://www.gme.cz/husi-krky-na-kabely/
http://www.maincor.cz/mainpex/produkty/maincon
Pane "profesionále"! Vím o čem mluvím, protože jsem kdysi stavěl! Kdybyste, pane odborníku, napsal "husí krky s hladkou vnitřní vrstvou, nenapsal bych ani Ň! Vděčím svému dávnému nápadu, že jsem udělal mezi patry přímo šachty 10x10 cm a nikdy jsem neměl žádné problémy.
Pane Amatér,
tazatel zde chtěl poradit a Vy do diskuse vnášíte jen zmatek, neporadil jste vůbec nic akorát jitříte náladu, to vnímání z roku 1970 má přece jen asi něco do sebe. Ono je to i jedno vroubky nebo hladký, kdo umí umí, kdo neumí razí v RD šachty jako v paneláku...
Hezké odpoledne!
A neporadil jsem? Napsal jsem všechno, jen ne husí krky! Jestli to u vás vyvolalo záchvaty, tak to je ovšem jen váš mentální problém! Jestli do toho někdo vnáší zmatek a jitří náladu, tak já tedy ne! A je vidět, že víte prdlajs, jestli si představujete, že se při zdění musí šachty ve zdivu razit.......
Pane Amatér, pozor ať vám nepraskne cévka, hezký večer  :D
Honda Enduro Team


amatér Tondach

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 356
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:kolik kusí koaxu a střechu?
« Odpověď #18 kdy: 09. 03. 2013, 19:52:19 »
Kabely může vytáhnout od zásuvek v místnostech přímo na střechu,použije-li husí krky. Pokud se chystá příjem nějakým způsobem rozšiřovat, může káble jdoucí od zásuvek vytáhnout jen na půdu.
Všechno, jenom ne husí krky!!! Umělohmotné trubky, raději většího průměru!
Pane Amatér,
Nešiřte tu, prosím, paniku! Pokud problematice nerozumíte nebo v ní nemáte přehled! Opravdu už nejsme v roce 1970 kdy na vše byl bílý husí krk.
Husích krků-chrániček (flexi trubek na kabely) je dnes celá řada a liší se jak stupněm protipožární ochrany, tak vnitřním průměrem účinné plochy. Navíc je lze formovat a vést požadovaným směrem. Jsou i takové, které mají hladkou vnitřní vrstvu a tak usnadní protahování kabelů. Já s nimi pracuji denně opravdu si tačí jen vybrat. 
http://www.gme.cz/husi-krky-na-kabely/
http://www.maincor.cz/mainpex/produkty/maincon
Pane "profesionále"! Vím o čem mluvím, protože jsem kdysi stavěl! Kdybyste, pane odborníku, napsal "husí krky s hladkou vnitřní vrstvou, nenapsal bych ani Ň! Vděčím svému dávnému nápadu, že jsem udělal mezi patry přímo šachty 10x10 cm a nikdy jsem neměl žádné problémy.
Pane Amatér,
tazatel zde chtěl poradit a Vy do diskuse vnášíte jen zmatek, neporadil jste vůbec nic akorát jitříte náladu, to vnímání z roku 1970 má přece jen asi něco do sebe. Ono je to i jedno vroubky nebo hladký, kdo umí umí, kdo neumí razí v RD šachty jako v paneláku...
Hezké odpoledne!
A neporadil jsem? Napsal jsem všechno, jen ne husí krky! Jestli to u vás vyvolalo záchvaty, tak to je ovšem jen váš mentální problém! Jestli do toho někdo vnáší zmatek a jitří náladu, tak já tedy ne! A je vidět, že víte prdlajs, jestli si představujete, že se při zdění musí šachty ve zdivu razit.......
Pane Amatér, pozor ať vám nepraskne cévka, hezký večer  :D
Nejsou argumenty, nastoupí urážení.............


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:kolik kusí koaxu a střechu?
« Odpověď #19 kdy: 09. 03. 2013, 20:02:45 »
Kabely může vytáhnout od zásuvek v místnostech přímo na střechu,použije-li husí krky. Pokud se chystá příjem nějakým způsobem rozšiřovat, může káble jdoucí od zásuvek vytáhnout jen na půdu.
Všechno, jenom ne husí krky!!! Umělohmotné trubky, raději většího průměru!
Pane Amatér,
Nešiřte tu, prosím, paniku! Pokud problematice nerozumíte nebo v ní nemáte přehled! Opravdu už nejsme v roce 1970 kdy na vše byl bílý husí krk.
Husích krků-chrániček (flexi trubek na kabely) je dnes celá řada a liší se jak stupněm protipožární ochrany, tak vnitřním průměrem účinné plochy. Navíc je lze formovat a vést požadovaným směrem. Jsou i takové, které mají hladkou vnitřní vrstvu a tak usnadní protahování kabelů. Já s nimi pracuji denně opravdu si tačí jen vybrat. 
http://www.gme.cz/husi-krky-na-kabely/
http://www.maincor.cz/mainpex/produkty/maincon
Pane "profesionále"! Vím o čem mluvím, protože jsem kdysi stavěl! Kdybyste, pane odborníku, napsal "husí krky s hladkou vnitřní vrstvou, nenapsal bych ani Ň! Vděčím svému dávnému nápadu, že jsem udělal mezi patry přímo šachty 10x10 cm a nikdy jsem neměl žádné problémy.
Pane Amatér,
tazatel zde chtěl poradit a Vy do diskuse vnášíte jen zmatek, neporadil jste vůbec nic akorát jitříte náladu, to vnímání z roku 1970 má přece jen asi něco do sebe. Ono je to i jedno vroubky nebo hladký, kdo umí umí, kdo neumí razí v RD šachty jako v paneláku...
Hezké odpoledne!
A neporadil jsem? Napsal jsem všechno, jen ne husí krky! Jestli to u vás vyvolalo záchvaty, tak to je ovšem jen váš mentální problém! Jestli do toho někdo vnáší zmatek a jitří náladu, tak já tedy ne! A je vidět, že víte prdlajs, jestli si představujete, že se při zdění musí šachty ve zdivu razit.......
Pane Amatér, pozor ať vám nepraskne cévka, hezký večer  :D
Nejsou argumenty, nastoupí urážení.............
Pane Amatér,
Vy jste začal nesmyslně spamovat úplně normální vlákno a to díky Vaší neschopnosti si poradit na své stavbě s husími krky. Zopakuji to co jsem tvrdil už dříve. Tazateli jste žádnou adekvátní radu ohledně počtu a kvality kabelů pro satelitní příjem nedal a každý, kdo se ve vlákně ještě orientuje to uzná. To, že v oboru nemáte přehled a patřičné zkušenosti je také nasnadě. Asi jste už v důchodu že máte čas reagovat téměř na vše co zde napíši. Urážet a popichovat jste začal především Vy.
Ale já s Vámi tímto končím, nestojí mi to za to.
Omlouvám se ostatním slušným a normálním čtenářům a zakladateli vlákna. Ten si na rozdíl od Vás se svými krky poradí.
Honda Enduro Team

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Peter Tulino

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 36
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:kolik kusí koaxu a střechu?
« Odpověď #20 kdy: 09. 03. 2013, 21:50:54 »
Boze moj to kto je tento vsadebol chrobak najmudrejsi truhlik Wolfgang Wolf?
Zastavte ho!!!
« Poslední změna: 09. 03. 2013, 21:53:10 od Peter Tulino »


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:kolik kusí koaxu a střechu?
« Odpověď #21 kdy: 10. 03. 2013, 21:13:39 »
Husí krky jsou v dnešní době standardním řešením, a nevidím problém ani v těch běžných s vroubkovaným vnitřním povrchem. Běžně jimi tahám kabely, ať už koaxy nebo ethernetové kabely.
Nevidím tedy jediný důvod se jich bát, a souhlasím opět s nickem "wolfgang wolf".
Vhodné je krky mírně "naddimenzovat", a používat širší krk než je v danou chvíli třeba. Vyplatí se to například ve chvíli, kdy chceme zdvojit vedení do obýváku kvůli dvoutunerovému boxu a podobně.

Zásadní problém nastává ve chvíli, kdy husí krk do zdi zasekává idiot, který tam udělá ostré ohyby, nebo ještě hůře krk zalomí do pravých úhlů. Pak je úplně jedno jaký má ten krk vnitřní povrch, protože se tam nedá protáhnout nic. Bohužel jsem se už také několikrát s takto zprasenou instalací husích krků setkal, pak nepomůže ani kvalitní protahovací péro. Dokonce se mi jednou stalo, že se mi v takto zalomeném krku protahovací péro zaseklo a ven jsem ho již nedostal.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:kolik kusí koaxu a střechu?
« Odpověď #22 kdy: 10. 03. 2013, 22:17:02 »
krky - u větších instalací (RD) ještě používám zásadu zdvojení počtu krků do nejdůležitějších místností (nejméně 1 v každém patře). A to kvůli dlouhodobé použitelnosti. Při prvotní instalaci se zaplňuje jen jeden krk, druhý musí zůstat prázdný.
Důvody:
- úplné zaplnění prvního krku, např. při změně dispozic domu v budoucnu (přibude dítě, obývák, pracovna, dílna,...)
- destrukce prvního krku nešikovným či nevědomým zásahem obyvatele domu nebo přivolaného elektrikáře, vodaře, plynaře

Za cenu malého navýšení nákladů první montáže se docílí výhody "k nezaplacení" ve vzdálenější budoucnosti při nenadálém problému.



Honza Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:kolik kusí koaxu a střechu?
« Odpověď #23 kdy: 11. 03. 2013, 07:46:36 »
krky - u větších instalací (RD) ještě používám zásadu zdvojení počtu krků do nejdůležitějších místností (nejméně 1 v každém patře). A to kvůli dlouhodobé použitelnosti. Při prvotní instalaci se zaplňuje jen jeden krk, druhý musí zůstat prázdný.
Důvody:
- úplné zaplnění prvního krku, např. při změně dispozic domu v budoucnu (přibude dítě, obývák, pracovna, dílna,...)
- destrukce prvního krku nešikovným či nevědomým zásahem obyvatele domu nebo přivolaného elektrikáře, vodaře, plynaře

Za cenu malého navýšení nákladů první montáže se docílí výhody "k nezaplacení" ve vzdálenější budoucnosti při nenadálém problému.
JJ. Jenomže to vykládej chalupníkům. Jak už jsem napsal dříve, tak jsem radil svému kolegovi, ať na novém domku zaseká do zdi trubky alespoń na tři kabely. Jenomže jednodušší bylo zasekat jenom jeden kabel do přímo zdi. Ještě se tam ani nenastěhoval a už instaloval satelit. Takže má v obýváku satelit a vnitřní anténu na televizi. Když jsem mu znovu říkal, že může dostat televizní a satelitní signál po jednom kabelu dolů, tak prý je to moc drahé...


Ladis01

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:kolik kusí koaxu a střechu?
« Odpověď #24 kdy: 11. 03. 2013, 08:20:26 »
Wolfgang Wolf, Peter Tulino díky za reakce.
Ono to stavení, je pasivní dům a s těma chráničkama je to ošemetný, mělo by to být tlakově těsný. Takže proto ta eventuelní příprava než se všechno zadělá. Pak to kuchnout samozřejmně jde, ale té práce kolem to je hrůza. No, internet tam taky potáhnu, popřípadě i na DVTB. Jen sem se právě potřeboval zorientovat kolik ks kabelů.
Ty kabely pak natáhnotu do každé místnosti kde bude TV, předpokládám.
Díky za nasměrování. Laďa


amatér Tondach

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 356
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:kolik kusí koaxu a střechu?
« Odpověď #25 kdy: 11. 03. 2013, 09:22:36 »
Kabely může vytáhnout od zásuvek v místnostech přímo na střechu,použije-li husí krky. Pokud se chystá příjem nějakým způsobem rozšiřovat, může káble jdoucí od zásuvek vytáhnout jen na půdu.
Všechno, jenom ne husí krky!!! Umělohmotné trubky, raději většího průměru!
Pane Amatér,
Nešiřte tu, prosím, paniku! Pokud problematice nerozumíte nebo v ní nemáte přehled! Opravdu už nejsme v roce 1970 kdy na vše byl bílý husí krk.
Husích krků-chrániček (flexi trubek na kabely) je dnes celá řada a liší se jak stupněm protipožární ochrany, tak vnitřním průměrem účinné plochy. Navíc je lze formovat a vést požadovaným směrem. Jsou i takové, které mají hladkou vnitřní vrstvu a tak usnadní protahování kabelů. Já s nimi pracuji denně opravdu si tačí jen vybrat. 
http://www.gme.cz/husi-krky-na-kabely/
http://www.maincor.cz/mainpex/produkty/maincon
Pane "profesionále"! Vím o čem mluvím, protože jsem kdysi stavěl! Kdybyste, pane odborníku, napsal "husí krky s hladkou vnitřní vrstvou, nenapsal bych ani Ň! Vděčím svému dávnému nápadu, že jsem udělal mezi patry přímo šachty 10x10 cm a nikdy jsem neměl žádné problémy.
Pane Amatér,
tazatel zde chtěl poradit a Vy do diskuse vnášíte jen zmatek, neporadil jste vůbec nic akorát jitříte náladu, to vnímání z roku 1970 má přece jen asi něco do sebe. Ono je to i jedno vroubky nebo hladký, kdo umí umí, kdo neumí razí v RD šachty jako v paneláku...
Hezké odpoledne!
A neporadil jsem? Napsal jsem všechno, jen ne husí krky! Jestli to u vás vyvolalo záchvaty, tak to je ovšem jen váš mentální problém! Jestli do toho někdo vnáší zmatek a jitří náladu, tak já tedy ne! A je vidět, že víte prdlajs, jestli si představujete, že se při zdění musí šachty ve zdivu razit.......
Pane Amatér, pozor ať vám nepraskne cévka, hezký večer  :D
Nejsou argumenty, nastoupí urážení.............
Pane Amatér,
Vy jste začal nesmyslně spamovat úplně normální vlákno a to díky Vaší neschopnosti si poradit na své stavbě s husími krky. Zopakuji to co jsem tvrdil už dříve. Tazateli jste žádnou adekvátní radu ohledně počtu a kvality kabelů pro satelitní příjem nedal a každý, kdo se ve vlákně ještě orientuje to uzná. To, že v oboru nemáte přehled a patřičné zkušenosti je také nasnadě. Asi jste už v důchodu že máte čas reagovat téměř na vše co zde napíši. Urážet a popichovat jste začal především Vy.
Ale já s Vámi tímto končím, nestojí mi to za to.
Omlouvám se ostatním slušným a normálním čtenářům a zakladateli vlákna. Ten si na rozdíl od Vás se svými krky poradí.
Já jsem začal spamovat úplně normální vlákno..... :P zamyslete se nad sebou!


amatér Tondach

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 356
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:kolik kusí koaxu a střechu?
« Odpověď #26 kdy: 11. 03. 2013, 09:57:54 »
Husí krky jsou v dnešní době standardním řešením, a nevidím problém ani v těch běžných s vroubkovaným vnitřním povrchem. Běžně jimi tahám kabely, ať už koaxy nebo ethernetové kabely.
Nevidím tedy jediný důvod se jich bát, a souhlasím opět s nickem "wolfgang wolf".
Vhodné je krky mírně "naddimenzovat", a používat širší krk než je v danou chvíli třeba. Vyplatí se to například ve chvíli, kdy chceme zdvojit vedení do obýváku kvůli dvoutunerovému boxu a podobně.

Zásadní problém nastává ve chvíli, kdy husí krk do zdi zasekává idiot, který tam udělá ostré ohyby, nebo ještě hůře krk zalomí do pravých úhlů. Pak je úplně jedno jaký má ten krk vnitřní povrch, protože se tam nedá protáhnout nic. Bohužel jsem se už také několikrát s takto zprasenou instalací husích krků setkal, pak nepomůže ani kvalitní protahovací péro. Dokonce se mi jednou stalo, že se mi v takto zalomeném krku protahovací péro zaseklo a ven jsem ho již nedostal.

Samozřjmě, že "husí krk" lze naisntalovat rovně, ale tím se ztrácí jeho jediná výhoda, tedy možnost zakřivení, či oblouků. Pak je ovšem úplně jedno, jestliže se místo husího krku použije jakákoliv trubka, tedy COKOLIV, jak jsem napsal ve své první poznámce............ostatně panu Wolfgangovi už nešlo o problematiku vhodnosti "husích krků", to by neplácal o "prasknuté žilce", nebo o tom, zda jako důchodce sedím u počítače! Jakoby to byla nějaká vada, nebo co! 


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:kolik kusí koaxu a střechu?
« Odpověď #27 kdy: 11. 03. 2013, 10:30:03 »
Citace
Takže má v obýváku satelit a vnitřní anténu na televizi. Když jsem mu znovu říkal, že může dostat televizní a satelitní signál po jednom kabelu dolů, tak prý je to moc drahé...

To jako vazne? Pro toho cloveka je moc drahe si za 140 Kc koupit TV/SAT slucovac na pudu, a na druhe strane dat za 130 Kc zasuvku a nebo opet slucovac jen zapojeny obracene, a radeji si koupi za par stovek nejaky hnusny pokojovy bastl?

Lide me neprestavaji fascinovat.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:kolik kusí koaxu a střechu?
« Odpověď #28 kdy: 11. 03. 2013, 10:37:55 »
Pro Ládis01,
nemáte zač, pokud byste měl zájem poradím třeba i přes SZ, další své názory, poznatky a praktické zkušenosti zde prezentovat nehodlám. Jak již je zvykem zde na fóru názory lidí, kteří problematice rozumí a mají v ní slušný přehled jsou mnohdy bagatelizovány a zesměšňovány, což mi nestojí za to.
Jinak 100% souhlasím s tím co zde prezentoval Kuba Melín.
Honda Enduro Team


Honza Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:kolik kusí koaxu a střechu?
« Odpověď #29 kdy: 11. 03. 2013, 13:30:48 »
Citace
Takže má v obýváku satelit a vnitřní anténu na televizi. Když jsem mu znovu říkal, že může dostat televizní a satelitní signál po jednom kabelu dolů, tak prý je to moc drahé...

To jako vazne? Pro toho cloveka je moc drahe si za 140 Kc koupit TV/SAT slucovac na pudu, a na druhe strane dat za 130 Kc zasuvku a nebo opet slucovac jen zapojeny obracene, a radeji si koupi za par stovek nejaky hnusny pokojovy bastl?

Lide me neprestavaji fascinovat.
Jo, a za tu pokojovou anténu dal cca 600,-