Autor Téma: kolik kusí koaxu a střechu?  (Přečteno 11272 krát)

Ladis01

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
    • E-mail
kolik kusí koaxu a střechu?
« kdy: 08. 03. 2013, 11:26:03 »
Zdravím přítomné,
ohledně sat, jsem naprosto v lese, ale technicky zdatný. Dokončuju barák a mám jen dotaz, kolikrát mám na střechu táhnout koaxu (případě na označený který pořídit). Pak musím prostup utěsnit a už dotoho právě nechci vrtat, bude to i tak hrůza.
Pořadavky, 3 tv, menší RD, nezávislé sledování programů co budou k dispozici na sat, nevím jestli něco co je placeno budu používat, asi jo.
Existuje nějaké kednoduché vodítko koli kabelů tam potřebuju? Četl jsem různé netody zapojení, ale mám ztoho hlavu jak pátrací balon. Vlastní zapojení bych asi nechal na někoho kdo tomu víc hoví, ale abych to stavebně nachystal...a až kam ty kabely táhnout, až do míst kde bude TV, nebo do jednoho místa a od nich pak k TV? Nerad bych zase s majzlem mudroval nad čerstvou omítkou..jak to zničit :)
Díky moc..Laďa

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:kolik kusí koaxu a střechu?
« Odpověď #1 kdy: 08. 03. 2013, 11:39:47 »
Zdravím přítomné,
ohledně sat, jsem naprosto v lese, ale technicky zdatný. Dokončuju barák a mám jen dotaz, kolikrát mám na střechu táhnout koaxu (případě na označený který pořídit). Pak musím prostup utěsnit a už dotoho právě nechci vrtat, bude to i tak hrůza.
Pořadavky, 3 tv, menší RD, nezávislé sledování programů co budou k dispozici na sat, nevím jestli něco co je placeno budu používat, asi jo.
Existuje nějaké kednoduché vodítko koli kabelů tam potřebuju? Četl jsem různé netody zapojení, ale mám ztoho hlavu jak pátrací balon. Vlastní zapojení bych asi nechal na někoho kdo tomu víc hoví, ale abych to stavebně nachystal...a až kam ty kabely táhnout, až do míst kde bude TV, nebo do jednoho místa a od nich pak k TV? Nerad bych zase s majzlem mudroval nad čerstvou omítkou..jak to zničit :)
Díky moc..Laďa
Každá TV, aby fungovala "nezávisle" musí mít laicky řečeno svůj vlastní kabel. Tedy minimálně 3kabely, minimálně říkám proto, že konvertory (lnb) se pro 3 účastníky nevyrábějí, ale buď pro 2 nebo pro 4.
http://www.satobchod.cz/store/goodsdetail.asp?lngDepartmentID=15&strGoodsID=37
http://www.t-cz.com/inverto-lnb-twin-0-2-db-black-premium_d5962.html
v praxi to znamená, že můžete vytáhnout 4ks koaxů a mít jeden sice zapojený do lnb, ale zatím "neaktivní".
Koax určitě nějaký kvalitní venkovní v provedení pláště PE (Nordix,Cavel atd.).
Jelikož nevím kolik družic a které konkretně chcete přijímat, berte to jen jako základní informaci.
« Poslední změna: 08. 03. 2013, 11:42:06 od Wolfgang Wolf »
Honda Enduro Team


Peter Tulino

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 36
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:kolik kusí koaxu a střechu?
« Odpověď #2 kdy: 08. 03. 2013, 12:02:41 »
Nie je dobre tie kable tahat raz a navzdy, po case treba aj tie kable vymenit.
Ale okrem 3x satelit by som doporucil dat aj minimalne 1 kabel na DVBT, pripadne 3x pre kazdnu miestnost, aj ked teraz mozno tie TV neumoznuju prijem DVBT, tak o par rokov tie TV primace bude treba menit. Ak to skutocne treba prestup pre kable uzaviet, tak by som ratal s 2 nasobnym mnozstvo kablov. Pri stavbe domu je cena kablov zanedbatena.
A co radio, internet, nebude to miestny bezdratovy provider s antenou na streche?

A urcite by som do obyvacky, detskych inzieb planoval aj pc siet, nielen na pocitace, ale aj na TV a SAT primace a pre MMC (multimedialny player), da sa to sice riesit wifinou, ale kabel je kabel, oceni sa to pri prenasani objemnejsich dat (film do TV ci MMC), pri uprage firmwarov a podobne ...

Dovolujem si to radit, lebo vsetci v rodine, kamarati pri stavbe RD to zanedbali a teraz sa hladaju drahe nahradne riesenia ...
Good luck!


Honza Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:kolik kusí koaxu a střechu?
« Odpověď #3 kdy: 08. 03. 2013, 12:37:13 »
Na střechu dejte stožár, ten utěsněte. Na vrcholek stožáru dejte tohleto: http://shop.atoselektro.cz/krytka-stozaru-mad-50_d3455.html a pak si tam můžete vnitřkem stožáru kdykoliv táhnout cokoliv. Mám to takhle udělané a místo původně jednoho kabelu tam mám tři. A ještě je místo asi pro deset. Rozvody táhněte v dostatečně dimenzovaných trubkách, abyste mohli po čase vyměnit (přidat, ubrat) kabely. Kolegovi jsem říkal to samé, anténu má na půdě a kabely zazděné. Pak si koupil satelitní přijímač a má v novém domě pokojovou anténu v obýváku.


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:kolik kusí koaxu a střechu?
« Odpověď #4 kdy: 08. 03. 2013, 16:36:48 »
Peter Tulino,
nevím, proč tu řešíte nějakou výměnu kabeláže! Kvalitní venkovní koax v PE obalu má garantovány vlastnosti na 15 a životnost na 30let.
Honda Enduro Team

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


mmc

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 278
    • Zobrazit profil
Stačí jeden
« Odpověď #5 kdy: 08. 03. 2013, 19:14:24 »
takýto Fracarro PAS4004109
3.7-4.2 linear ... 230cm PF mesh
3.4-4.2 + 10.7-12.75 circular ... 180cm PF
10.7-12.75 linear ... 130cm offset
18.3-18.8 + 19.7-20.2 circular ... 130cm ofset
(a to všetko pekne v garáži)


Peter Tulino

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 36
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:kolik kusí koaxu a střechu?
« Odpověď #6 kdy: 08. 03. 2013, 21:29:11 »
Peter Tulino,
nevím, proč tu řešíte nějakou výměnu kabeláže! Kvalitní venkovní koax v PE obalu má garantovány vlastnosti na 15 a životnost na 30let.

Potom pride koniec sveta a nebude sa uz nic vysielat?
A ked pouzije lacne RG6?
Potom bude sekat do omietky?
Ach jaj


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:Stačí jeden
« Odpověď #7 kdy: 08. 03. 2013, 21:40:24 »
takýto Fracarro PAS4004109
to snad ne...
Honda Enduro Team


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:kolik kusí koaxu a střechu?
« Odpověď #8 kdy: 08. 03. 2013, 21:50:17 »
Peter Tulino,
nevím, proč tu řešíte nějakou výměnu kabeláže! Kvalitní venkovní koax v PE obalu má garantovány vlastnosti na 15 a životnost na 30let.

Potom pride koniec sveta a nebude sa uz nic vysielat?
A ked pouzije lacne RG6?
Potom bude sekat do omietky?
Ach jaj
ano, staví si barák prosebe a na střechu si vytáhne rg6u, aby mu za 2 roky popraskal a shnil a mohl jej vyměnit. Jinak nechápu, proč by měl sekat do omítky???
Kabely může vytáhnout od zásuvek v místnostech přímo na střechu,použije-li husí krky. Pokud se chystá příjem nějakým způsobem rozšiřovat, může káble jdoucí od zásuvek vytáhnout jen na půdu. Venkovní kabely pak použít jen v potřebné délce (ke konvertoru paraboly), na půdě spojí F-spojkama venkovní a vnější káble a hotovo. Takže uvnitř může být např. Belden,Draka,KH-21D a nebo jiný vhodný vnitřní kabel. Venkovní některý z těch vo jsem uvedl v prvním příspěvku.
« Poslední změna: 08. 03. 2013, 21:56:53 od Wolfgang Wolf »
Honda Enduro Team


amatér Tondach

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 356
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:kolik kusí koaxu a střechu?
« Odpověď #9 kdy: 09. 03. 2013, 06:10:19 »
Kabely může vytáhnout od zásuvek v místnostech přímo na střechu,použije-li husí krky. Pokud se chystá příjem nějakým způsobem rozšiřovat, může káble jdoucí od zásuvek vytáhnout jen na půdu.
Všechno, jenom ne husí krky!!! Umělohmotné trubky, raději většího průměru!


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:kolik kusí koaxu a střechu?
« Odpověď #10 kdy: 09. 03. 2013, 07:44:00 »
Kabely může vytáhnout od zásuvek v místnostech přímo na střechu,použije-li husí krky. Pokud se chystá příjem nějakým způsobem rozšiřovat, může káble jdoucí od zásuvek vytáhnout jen na půdu.
Všechno, jenom ne husí krky!!! Umělohmotné trubky, raději většího průměru!
Pane Amatér,
Nešiřte tu, prosím, paniku! Pokud problematice nerozumíte nebo v ní nemáte přehled! Opravdu už nejsme v roce 1970 kdy na vše byl bílý husí krk.
Husích krků-chrániček (flexi trubek na kabely) je dnes celá řada a liší se jak stupněm protipožární ochrany, tak vnitřním průměrem účinné plochy. Navíc je lze formovat a vést požadovaným směrem. Jsou i takové, které mají hladkou vnitřní vrstvu a tak usnadní protahování kabelů. Já s nimi pracuji denně opravdu si tačí jen vybrat. 
http://www.gme.cz/husi-krky-na-kabely/
http://www.maincor.cz/mainpex/produkty/maincon
« Poslední změna: 09. 03. 2013, 07:47:10 od Wolfgang Wolf »
Honda Enduro Team


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:kolik kusí koaxu a střechu?
« Odpověď #11 kdy: 09. 03. 2013, 14:03:29 »
Pod vše, co tu napsal nick "Wolfgang Wolf" bych se podepsal i já.

Nejlepší je mít vytažené širší husí krky z místností na půdu, pak se s tím dá libovolně pracovat - například mít možnost do jedné místnosti natáhnout dva koaxy jedním krkem a nasadit "dvojitou" zásuvku v případě, že si tazatel po čase pořídí dvoutunerový satelitní přijímač.

Navíc se ušetří za venkovní kabel, neboť ten stačí mít od antény na půdu, tam jsou pak pasivní/aktivní prvky jako rozbočovače, zesilovače, multiswitche atd., a odtud už vedou vnitřní kabely k jednotlivým zásuvkám.

RG6U mimochodem na střechy běžně tahají "profesionální" firmy, je pak radost ty shnilé kabely, které za mrazu praskají v ruce, měnit za něco normálního.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


amatér Tondach

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 356
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:kolik kusí koaxu a střechu?
« Odpověď #12 kdy: 09. 03. 2013, 15:35:07 »
Kabely může vytáhnout od zásuvek v místnostech přímo na střechu,použije-li husí krky. Pokud se chystá příjem nějakým způsobem rozšiřovat, může káble jdoucí od zásuvek vytáhnout jen na půdu.
Všechno, jenom ne husí krky!!! Umělohmotné trubky, raději většího průměru!
Pane Amatér,
Nešiřte tu, prosím, paniku! Pokud problematice nerozumíte nebo v ní nemáte přehled! Opravdu už nejsme v roce 1970 kdy na vše byl bílý husí krk.
Husích krků-chrániček (flexi trubek na kabely) je dnes celá řada a liší se jak stupněm protipožární ochrany, tak vnitřním průměrem účinné plochy. Navíc je lze formovat a vést požadovaným směrem. Jsou i takové, které mají hladkou vnitřní vrstvu a tak usnadní protahování kabelů. Já s nimi pracuji denně opravdu si tačí jen vybrat. 
http://www.gme.cz/husi-krky-na-kabely/
http://www.maincor.cz/mainpex/produkty/maincon
Pane "profesionále"! Vím o čem mluvím, protože jsem kdysi stavěl! Kdybyste, pane odborníku, napsal "husí krky s hladkou vnitřní vrstvou, nenapsal bych ani Ň! Vděčím svému dávnému nápadu, že jsem udělal mezi patry přímo šachty 10x10 cm a nikdy jsem neměl žádné problémy.


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:kolik kusí koaxu a střechu?
« Odpověď #13 kdy: 09. 03. 2013, 15:54:18 »
Kabely může vytáhnout od zásuvek v místnostech přímo na střechu,použije-li husí krky. Pokud se chystá příjem nějakým způsobem rozšiřovat, může káble jdoucí od zásuvek vytáhnout jen na půdu.
Všechno, jenom ne husí krky!!! Umělohmotné trubky, raději většího průměru!
Pane Amatér,
Nešiřte tu, prosím, paniku! Pokud problematice nerozumíte nebo v ní nemáte přehled! Opravdu už nejsme v roce 1970 kdy na vše byl bílý husí krk.
Husích krků-chrániček (flexi trubek na kabely) je dnes celá řada a liší se jak stupněm protipožární ochrany, tak vnitřním průměrem účinné plochy. Navíc je lze formovat a vést požadovaným směrem. Jsou i takové, které mají hladkou vnitřní vrstvu a tak usnadní protahování kabelů. Já s nimi pracuji denně opravdu si tačí jen vybrat. 
http://www.gme.cz/husi-krky-na-kabely/
http://www.maincor.cz/mainpex/produkty/maincon
Pane "profesionále"! Vím o čem mluvím, protože jsem kdysi stavěl! Kdybyste, pane odborníku, napsal "husí krky s hladkou vnitřní vrstvou, nenapsal bych ani Ň! Vděčím svému dávnému nápadu, že jsem udělal mezi patry přímo šachty 10x10 cm a nikdy jsem neměl žádné problémy.
Pane Amatér,
tazatel zde chtěl poradit a Vy do diskuse vnášíte jen zmatek, neporadil jste vůbec nic akorát jitříte náladu, to vnímání z roku 1970 má přece jen asi něco do sebe. Ono je to i jedno vroubky nebo hladký, kdo umí umí, kdo neumí razí v RD šachty jako v paneláku...
Hezké odpoledne!
Honda Enduro Team


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:kolik kusí koaxu a střechu?
« Odpověď #14 kdy: 09. 03. 2013, 16:00:23 »
Pod vše, co tu napsal nick "Wolfgang Wolf" bych se podepsal i já.

Nejlepší je mít vytažené širší husí krky z místností na půdu, pak se s tím dá libovolně pracovat - například mít možnost do jedné místnosti natáhnout dva koaxy jedním krkem a nasadit "dvojitou" zásuvku v případě, že si tazatel po čase pořídí dvoutunerový satelitní přijímač.

Navíc se ušetří za venkovní kabel, neboť ten stačí mít od antény na půdu, tam jsou pak pasivní/aktivní prvky jako rozbočovače, zesilovače, multiswitche atd., a odtud už vedou vnitřní kabely k jednotlivým zásuvkám.

RG6U mimochodem na střechy běžně tahají "profesionální" firmy, je pak radost ty shnilé kabely, které za mrazu praskají v ruce, měnit za něco normálního.
Bohužel po jedné takové "rádobyodborné" firmě jsem předělával rozvody v novostavbě RD. Stalo se přesně to co popisujete po 2 zimách dodané kabely shnily a majiteli domku způsobily zkrat napájení lnb v téměř novém satelitním recieveru. Kolikrát si ale za to mohou majitelé domů sami, když tuto práci nechávají elektrikářům, instalaterům apod.
Honda Enduro Team