Autor Téma: Kvalita DAB+ vs. SAT  (Přečteno 11155 krát)

Dreambox 1

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Kvalita DAB+ vs. SAT
« kdy: 27. 02. 2013, 18:48:28 »
Jelikož si občas usmyslím a začnu si hrát s hračkami napadla mě jedna myšlenka na srovnání. Jaké je kvalitativní porovnání hudby - nevím zda mám řící datového toku, protože i s vysokým tokem může být hudba špatně šířena k posluchači, mezi DAB+ a SAT?

Mám možnost poslouchat jen SAT a pokud jsem koukal na vaše možnosti příjmu, tak povetšinou posloucháte německý mux a tam LoungeFM, Absolut Radio, RADIO BOB! a nebo MDR SPUTNIK. Pokoušel jsme se najít tyto stanice na SATu, našel jsme jen Sputnika. Nevím zda mám Absolut Radio na 28,2 brát jako stejné co je v německém muxu.

Pokud jde o Sputnika, jeho datový tok je na SAT 320kbit/s, je to docela poslouchatelné. Při hledání jiných radii jsme našel Jazz radio - francouzské. I to je kvalitativně v pohodě.

Prosím tedy někoho kdo má obě dvě platformy o jejich porovnání. Děkuji moc.
Nerad bych si nákupem stolního tuneru zkazil radost.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Kvalita DAB+ vs. SAT
« Odpověď #1 kdy: 27. 02. 2013, 22:05:35 »
Porovnání je jednoduché.

Zkuste si na PC zkomprimovat nějakou kvalitní nahrávku z CD nejprve do MP3 256 kbps (ekvivalent MP2 320 kbps, což se používá na satelitu u Němců). Je to dost kvalitní zvuk.
Pak zkuste nahrávku zkomprimovat do MP3 160 kbps (ekvivalent 192 kbps MP2 na satu, což používá valná většina rádií). Také je to celkem slušné, i když už je komprese znát.

A pak si totéž zkomprimujte do AAC+ 72-80 kbps a poslechněte si rozdíl. A nebo ještě lépe do AAC+ 64 kbps, což je takový "standard" DAB+ v ČR.

Jen upozornění - pokud si to pustíte na opravdu kvalitních sluchátkách nebo repro, nezapomeňte si pytlík na blití :)
« Poslední změna: 27. 02. 2013, 22:07:54 od Kuba Melín »
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Dreambox 1

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalita DAB+ vs. SAT
« Odpověď #2 kdy: 27. 02. 2013, 22:29:46 »
Děkuji za kvalifikovanou odpověď.
Mám velkou sbírku hi-res nahrávek a vcelku chápu jejich datový tok. Jen jsem zde někde na foru četl, že i přes to, že datový tok vysílání DAB+ je z Drážďan 72kbps to není až tak stejné, jako u té MP3. Ale bral jsem to s rezervou a proto i ta otázka zde na foru.
PS: S VMA1-MKII a s Sennheiserama HD 800 bych těch pytlíků potřeboval víc :-)
PS2: Ušetřil jste mě pár tisícovek ... děkuji.


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re:Kvalita DAB+ vs. SAT
« Odpověď #3 kdy: 27. 02. 2013, 22:44:00 »
Taková malá technická poznámka:
U vyšších datových toků už není skoro žádný rozdíl mezi MPEG1 layer 2 a MPEG1 layer 3. Takže od cca 256 kbps mají obě verze tohoto kodeku skoro stejnou poslechovou kvalitu.

Bitrate stanic v T-DAB+ je vždy o 11 kbps nižší než se uvádí, kvůli další ochranné vrstvě kterou má tato norma oproti T-DAB navíc. Takže z těch proklamovaných 64 kbps zbude pro vlastní eAAC+ kompresi jen 53 kbps, ČRO 3 VLTAVA má jen 69 kbps a podobně.

AAC kodeky jsou také značně syntetické, nemají tak přirozený zvuk a to ani při dostatečném datovém toku. Porovnám-li ČRO 1 na satelitu a ČRO 1 z FM, rozdíl je minimální, pokud si pustím ČRO 1 z muxu Teleka, rozdíl je obrovský a není to jen menším bitrate. Advanced audio kodeky, to je jako postavit poslepu ze strouhanky rohlík, nikdy to nebude ono...
Loudness War zabijí hudbu!


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Kvalita DAB+ vs. SAT
« Odpověď #4 kdy: 28. 02. 2013, 12:18:23 »
Mám možnost poslouchat jen SAT a pokud jsem koukal na vaše možnosti příjmu, tak povetšinou posloucháte německý mux a tam LoungeFM, Absolut Radio, RADIO BOB! a nebo MDR SPUTNIK. Pokoušel jsme se najít tyto stanice na SATu, našel jsme jen Sputnika. Nevím zda mám Absolut Radio na 28,2 brát jako stejné co je v německém muxu.


Absolute radio na 28,2 je něco zcela jiného nežli to němeké vysílané v DAB+

To na 28,2 je toto velmi známé / a také mnohom lepší / britské rádio


http://www.absoluteradio.co.uk/

Tento název používá několik málo posledních let... Dříve se to jmenovalo
mám dojem, Virgin, ale vstoupil do toho, tuším nějaký francouzský kapitál, tak to dotalo obecnější název.


To lounge FM je pak německý klon známé a oblíbené rakouské stanice

http://www.lounge.fm/

a je to obdobné nebo tedy stejné a je celkem fuk, zda použijete tu německou verzi z DAB+ nebo originál rakouskou z netu...


No ono u DAB a DRM jde o něco jiného. A totiž a poslech v autě atd.
Osobně poslouchám radia z DVB-S také, protože ty hrůzy. co ječí na českém FM považuji převážně za naprosto neposlouchatelné.

Pak samozřejmě je roztomilé, že jsou v DVB-S a i třeba DVB-C ale v autě to nepoužijete. /Dokonce jsem jednu dobu praktikoval, že jsem stahoval nahrávky z takových rádií, vypaloval si to na CD a pak si to nosil do auta.../

Narvali se i do DVB-T, ale snese to maximální rochlost 18km/hod....

Když to DAB/DAB+, DMB i DRM prostě v autě chodí.
Takže o tohle zde jde.

Jinak nelze samozřejmě říci, že stanice na satu jsou vysílány kvalitně a ty v DAB ze země nekvalitně.
To je holá pitomost.
Zaleží v obou případech na tom, jaké si kdo zaplatí bitráte.

Na satu jsou rádia co mají 320kbps
Ale najdete tam i rádia co mají 64kbps a najdete jich hodně.
Více nežli těch s 320kbps.

No a je sice hezké, že my tam máme v DAB+ 64kbps
A východní Němci 72 kbps

Ale na západě mají němci běžně 96Kbs
A mají tam i stanice, kde mají 128 kbps.
Takže asi tak.
« Poslední změna: 28. 02. 2013, 12:21:09 od José »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalita DAB+ vs. SAT
« Odpověď #5 kdy: 16. 06. 2013, 22:02:54 »
Ja bych i doplnil..

DAB + - Audio kodek AAC + V2

Kvalita blizka FM 40-64Kb/s
Lepsi kvalita nez FM 56-96Kb/s

DAB - Mpeg1 Layer II

Kvalita blizka FM vyžaduje 160-192Kb/s
Lepsi kvalita nez FM vyžaduje 192-256Kb/s

Shrnuto,dnesni zachytitelne stanice jak v L bandu tak III pasmu nemaji horsi kvalitu nez FM.Malinkate vyjimky maji lepsi kvalitu nez v FM.

DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Tech7

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 419
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalita DAB+ vs. SAT
« Odpověď #6 kdy: 16. 06. 2013, 22:49:56 »
Dobrá, teorii jsme zmákli a teď bych přešel k senzorickému posouzení. Za mě rozhodně FM (šum se dá lehce nevnímat), poté komprese mpeg2. AAC + v2 rozhodně ne, to jen v nouzi nejvyšší, mé uši nemají rádi SBR (Spectral Band Replication). Chtěl bych vidět jedinýho HiFistu jak si tu umělotinu dobrovolně pustí.
« Poslední změna: 16. 06. 2013, 22:52:52 od Tech7 »
DVB-T: Intel Core i3-530, TechniSat AirStar2, AVerTV Volar HD Pro
DAB: Iriver B20, Iriver B20, Pure One Mini Series II, Tesco DR1403R-CE


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Kvalita DAB+ vs. SAT
« Odpověď #7 kdy: 16. 06. 2013, 22:57:22 »
Dobrá, teorii jsme zmákli a teď bych přešel k senzorickému posouzení. Za mě rozhodně FM (šum se dá lehce nevnímat), poté komprese mpeg2. AAC + v2 rozhodně ne, to jen v nouzi nejvyšší, mé uši nemají rádi SBR (Spectral Band Replication). Chtěl bych vidět jedinýho HiFistu jak si tu umělotinu dobrovolně pustí.
MPEG 2 nebo MPEG 1 layer 2 ?


Tech7

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 419
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalita DAB+ vs. SAT
« Odpověď #8 kdy: 16. 06. 2013, 23:01:08 »
Přirozeně mpeg1 layer2, s audio kodekem mpeg2 jsem se ještě snad nesetkal.

Jinak musím souhlasit se zdejšími názory uživatelů Kuba Melín a Michal Toth, velmi dobře vyjádřeno.
DVB-T: Intel Core i3-530, TechniSat AirStar2, AVerTV Volar HD Pro
DAB: Iriver B20, Iriver B20, Pure One Mini Series II, Tesco DR1403R-CE


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Kvalita DAB+ vs. SAT
« Odpověď #9 kdy: 16. 06. 2013, 23:08:59 »
Přirozeně mpeg1 layer2, s audio kodekem mpeg2 jsem se ještě snad nesetkal.

Jinak musím souhlasit se zdejšími názory uživatelů Kuba Melín a Michal Toth, velmi dobře vyjádřeno.
ok, však právě, tak abychom si rozuměli ;)


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalita DAB+ vs. SAT
« Odpověď #10 kdy: 17. 06. 2013, 07:29:39 »
Dovolím se podívat na diskutované téma s velkým časovým odstupem. Také přiznávám, že mé seniorské uši už neslyší to, co za mlada. Ale pamatuji na dobu rozhlasu, kdy se o jediné sluchátko primitivního přijímače dělila rodina tak, že bylo položené do hlubokého talíře a pořad mohlo najednou poslouchat více lidí. Nemohu zapomenout na úniky na SV, ani na šum VKV, i když jeho stereo už byl posluchačský zážitek.

Nyní tedy k tématu. Pro jakou část spoluobčanů je poslech čehokoliv z éteru symbolem posluchačského zážitku? Ať se nám to líbí, nebo ne, digitální doba přináší jiné podmínky pro šíření hudby. Při zjednodušení vlivu komprese a datového toku digitální zvuk je a bude zkrátka šizen. Většinový poslech hudby prostřednictvím přehrávačů a pecek v uších si snad ani nic lepšího nezaslouží. A pro milovníky opravdu kvalitního zvukového zážitku asi není ani DAB, ani SAT, primárně určen?
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalita DAB+ vs. SAT
« Odpověď #11 kdy: 17. 06. 2013, 08:04:22 »
 :) né že by na kvalitě nezáleželo ale nejlepší je asi vždy koncert tedy živý koncertní poslech tomu se nic nevyrovná a pak se tomu nejvice přibližují streamy s vysokou rychlostí tedy 320Kb/s nejlépe ve flow nebo MP3  ;)
Hold vědšině stačí Impuls s tím že vysokou kvalitu poslechu nevyhledává,je jim to de fakto jedno,hlavně že hrají oblíbený hit  8) tomu odpovídají i streamy z NETu...a to prosím třeba hitrádia berou 128Kb/s něco luxusního že  ;D
« Poslední změna: 17. 06. 2013, 08:06:02 od Karel Cibulka »
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Sax

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 221
  • Edelweisspitze (2577mnm)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalita DAB+ vs. SAT
« Odpověď #12 kdy: 17. 06. 2013, 09:41:26 »
Nechci porovnávat kvalitu v DAB+ a SAT, protože je to dost neobjektivní.  Na dnešní kvalitu vysílání by se mělo pohlížet ze dvou pohledů, jeden je čisté technický/kompresní algoritmus, datový tok/ a druhý se týká hudebního sluchu nebo vkusu/komprese dynamiky, equalizace atd/. Ten první pohled je mnohdy smutný, s MPEG1 se těžko da něco dělat, ten je proste na kvalitním aparátu slyšet vždy, datový tok sám o sobě toho moc nezachrání a většinou ani nic moc nepokazí. Druhy pohled je ještě smutnější, dynamiku audiosignalu se v rozhlasovém provozu dělat musí, ale měli by ji mít na starosti technici, nebo lidé v hudebník vkusem a suchem, nikoliv obchodníci, či podobní lidé. Z tohoto pohledu je český éter tragická ukázka, naopak napřiklad Bavorské vysílání v pásmu VKV naprostý opak. Vždy mi srdíčko a uši zazáří, když projedu přechod na Strážným a naladí cokoliv z Brotjacklriegelu.
Posluchači dnes uz kvalitu posuzují jinak, mají jiné nároky, nez par jedinců, kteří platonicky vzpomínají na nekomprimované DSR, CD-DA/44,1kHz/16Bit nebo dokonce vyšší, nebo gramodesky z konce miňuleho století. Dnes jedou empiny, špunty do uší a plastové aktivní bedny a poslech webových streamů.
« Poslední změna: 17. 06. 2013, 09:48:19 od Sax »
VU+Duo4K, KWS Varos 106, Kathrein MSK120, Planar IT15T2 - ITtools, CAS124, CAS012.