Zajímavé, takže televize obraz ořezávají, 9px z každé strany? V tom případě musí řezat i pár vrchních a spodních řádků, aby byl zachován poměr stran ne?
Právě jak jsem psal, poměr stran obrazu 4:3/16:9 je vázán k šířce 702 pixelů. Digitální televizní obrázek, pokud vyplňuje celé políčko 720×576, tak nemá poměr stran 4:3, ale 1,368:1, resp. 1,823:1 u 16:9.
TVP samozřejmě obraz ořezávají, a to obvykle mnohem výrazněji, než zmiňovaných 9 pixelů z každé strany.
Účel tohoto rozšíření digitálního obrazu je tento: Digitální obraz vznikne vzorkováním analogového při frekvenci vzorkování 13,5 MHz. Při této frekvenci připadne na jeden TV řádek v délce 64 μs přesně 864 vzorků. Jenže z 64 μs analogového TV řádku tvoří 12 μs řádková zatemňovací oblast, která slouží pro návrat elektronového paprsku na levý okraj obrazovky. Této oblasti odpovídá 162 vzorků, které by bylo zbytečné v digitální televizi přenášet. Jenže analogové systémy historicky nemají tak pevný vztah začátku aktivního obrazu k synchronizačnímu impulzu, norma dovolovala jistý rozptyl parametrů. Takže kdyby se vyhodilo všech 162 vzorků zatemňovacího intervalu, mohlo by se stát, že budou zahozeny i některé vzorky aktivního obrazu. Proto je digitální zatemnění kratší, trvá jen 144 vzorků, což odpovídá mezní nejkratší vzdálenosti aktivního obrazu od synchronizačního impulzu.
Ze všeho nejvíc miluju, když na prvním řádu je přerušovaná bílá čára do půlky obrazovky, zejména když části různě poblikávají, to je pak maso.
Tyhle bílé čáry jsou často širší, než 1 řádek, ale dá se v nich hezky číst…
Odborník jistě ví, že poblikávání v prvním řádku není určeno k "trhání" očí, ale obsahuje normální binární kódy.
Víc než binární častvo vidím BCD kódovnání − obvykle nějaký časový kód, který skáče po sekundách a snímcích.
Jinak to, že první a poslední řádek mají půlku černou je opět pozůstatek analogu – ten měl 575 řádek s tím, že pro zajištění prokládání obrazu první půlsnímek končil v půlce řádku a druhý v půlce řádku začínal. Při digitalizaci se každý tento půlřádek umístí do samostatného digitálního řádku, takže jeho druhá půlka je černá.