Autor Téma: Přitopila Hitrádia pod "kotlem"?  (Přečteno 12601 krát)

Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Přitopila Hitrádia pod "kotlem"?
« kdy: 09. 02. 2013, 22:28:21 »
Přátelé,

několik hodin jsem dnes strávil prolaďováním novinek na VKV a nestačil jsem se divit. Kromě několika úlovků, byť ne příliš významných, z nichž mám samozřejmě radost, jsem byl velmi nemile překvapen tím, že mi zesílil signál Hitrádií hned na několika kmitočtech.

Kromě toho, že jsem tu psal o vysílači Sedlec-Prčice, viz: http://forum.digizone.cz/index.php?topic=2747.0, pozoruji tuto skutečnost také u:

90.4 - Hitradio FM Crystal - Varnsdorf
92.8 - Hitradio Magic - Náchod

Druhá frekvence mi navíc dříve vůbec nehrála. Jde už tedy o třetí kmitočet ze sítě Hitrádií, který podezřele zesílil. Nechci zatím vyvozovat žádné závěry, ale není vyloučeno, že se obrátím o proměření na ČTÚ. Mám skutečně pocit, že v těchto případech si uvedené stanice "o něco" přilepšily.
« Poslední změna: 12. 02. 2013, 11:36:28 od Jan Potůček »
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re:Přitopila Hitrádia pod "kotlem"?
« Odpověď #1 kdy: 09. 02. 2013, 22:50:10 »
Tak aktualizace: Podezřele silný je i Turnov s Hitrádiem FM na frekvenci 97.0. Udávaný ERP je něco málo přes 100 Wattů, navíc s V polarizací.
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
Re:Přitopila Hitrádia pod "kotlem"?
« Odpověď #2 kdy: 10. 02. 2013, 12:08:03 »
Ahoj Lukasi, ten Turnov ma byt s 100W ERP = 60W PA + "Švédka" .
Ale pred par tydny tam pripojili tranzistorovej linear 600W PA, podle toho co vim to ted jede s 800W ERP.
Kazdopadne prepalujou.
Kdyz jim stahli ten zdvih a kompresor dynamiky na max 3dB, tak to museli nahradit necim jinym-nelegalnim a to pripojenim vykonoveho stupne. I s eventualni pokutou se jim to vyplati.
Pocitaj s tim, ze obycejni lidi o tom vedej prd a nebudou si stezovat.
Proto lidi jako ty nebo jini DXari by meli na CTU zakrocit a jit proti "flašinet-radiim".
 
Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re:Přitopila Hitrádia pod "kotlem"?
« Odpověď #3 kdy: 10. 02. 2013, 13:20:09 »
To se dalo čekat, že po snížení modulace budou některé stanice kompenzovat menší dosah navýšením výkonu.

Dneska jsou ale zlepšené podmínky. Při proladění pásma VKV jsem měl stanice silnější o 10-13dB 8).


pinta finta

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 194
    • Zobrazit profil
Re:Přitopila Hitrádia pod "kotlem"?
« Odpověď #4 kdy: 10. 02. 2013, 15:25:31 »
No mě hlavně naprdlo, že jim do klína spadly kmitočty po rádiu Dobrý den, takže aktuálně vysílají na třech kmitočtech v Liberci a dvou v Jablonci. RRTV každou chvíli zamítne nějaký koordinovaný kmitočet, protože neprojde u ČTÚ a pak tu klidně vysílají Hitrádia z několika vysílačů s duplicitním pokrytím. Kmitočty vrátit, vyhlásit licenční řízení a hotovo.  >:(

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re:Přitopila Hitrádia pod "kotlem"?
« Odpověď #5 kdy: 10. 02. 2013, 16:45:17 »
Taková je naneštěstí situace v českém éteru. Přidělovaní kmítočtů mělo být už dávno zastavené. Do plné sklenice už taky víc vody nenalijete. 


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přitopila Hitrádia pod "kotlem"?
« Odpověď #6 kdy: 10. 02. 2013, 17:51:10 »
Toto nebude náhoda,dnes jsem cestoval a HitRadia hrala jak vymenena,bez sumu,prerusovani apod,az jsem se divil.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


davidbeck

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přitopila Hitrádia pod "kotlem"?
« Odpověď #7 kdy: 11. 02. 2013, 17:38:10 »
Vážení diskutující, Lukáši Poláku a Martine Patero,


jsem nucen vyjádřit se k této diskuzi, neboť zde kromě jiného zazněla také velmi silná, nepřesná a lživá slova.

V první řadě se zde dotýkáte kvality signálu Hitrádií. Jak je zmíněno mnoha diskutujícími v jiných fórech, zapnutím parametru mpx power na 0 dBr došlo ke zlepšení příjmu vzdálených vysílačů. Na druhou stranu nám chodí do rádií stížnosti posluchačů, kterým se příjem výrazně zhoršil. Předpokládal bych, že díky vašemu zájmu o rádia budete mít informace, že od ledna probíhají intenzivní kontroly ČTÚ a na letošní rok si předsevzali zkontrolovat všechny vysílače na našem území.

Vaše zmínky, že máme dobrý signál, beru jako potvrzení toho, že se nám podařilo skvěle vyladit presety na námi používaných audio procesorech Orban a Omnia. Zatímco některé stanice mají na vysílači jen stereo encodér, my máme na vysílačích regulérní audio procesor umožňující regulaci mpx power.

Za druhé - vymýšlíte si pane Patero, když tvrdíte, že došlo k výměně vysílače v Turnově! Vysílač v Turnově byl spuštěn v roce 2010 a od té doby je zde celou dobu vysílač BW Broadcast TX 300. Nastudujte si také prosím metodiku ČTÚ, než na fórech začnete psát zasvěcené příspěvky o hodnotě max. 3 dB. Takto opravdu hodnota mpx power omezena není.

Jste natolik známými redaktory, že každý čtenář bere vámi napsané informace zcela vážně. Ve svých příspěvcích přímo obviňujete nás a naše poskytovatele služeb z porušování obecně platných právních předpisů. Rád bych vás tímto upozornil, že záměrným rozšiřováním lživých informací můžete závažným způsobem poškodit naší dobrou pověst. Pokud v této činnosti hodláte pokračovat, budeme nuceni bránit se proti takovým defamačním tvrzením právní cestou.


David Beck
technický ředitel
MEDIA MARKETING SERVICES a.s.


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Přitopila Hitrádia pod "kotlem"?
« Odpověď #8 kdy: 11. 02. 2013, 19:02:17 »
Pane Becku,

zkusím se vyjádřit, možná nepřesně, proto prosím o případné upřesnění technických pojmů odborníky. Zde se krásně pozná síla jednoho z nejčtenějších mediálních webů a potvrzuje se nepsané pravidlo, že potrefená husa se vždy ozve.

Ale k věci - nesměšujte technické termíny ERP - vyzářený výkon, a MPX power. Obojí spolu sice souvisí, ale mají na sobě nezávislé nastavení, tedy, není problém nastavit MPX power na 0 dBr a zároveň zvýšit vyzářený výkon ERP vysílače instalací jiného koncového stupně, pokud se nepletu a případně mě opravte. Zvýšením ERP instalací jiného koncového stupně vyřešíte už vámi zmíněné stížnosti posluchačů, že se jim zhoršil příjem. Nicméně, ERP je dán licencí a dodržování by měl monitorovat ČTÚ. To samé je potřeba říct o parametru MPX power. To samé, pokud má občan podezření o překračování parametru ERP, má právo se obrátit na regulační orgán, který by měl tuto stížnost posoudit. Proto bych nějakými slovy o řešení právní cestou šetřil.

Další věc, na toto fórum si může, laicky řečeno, psát, kdo chce a co chce, pokud tím neporušuje daná pravidla serveru. A pokud jste i nadále přesvědčen o tom, že je vyzářený výkon zmíněných TXů v pořádku a můžete to podložit zde, veřejně, výsledky měření a porovnat je s výsledky měření ČTÚ, pokud tento bude tak konat, pak je vaše stížnost oprávněná a zmínění pánové by se měli omluvit. Nicméně, nemůžu mluvit za ně, neboť mi to nepřísluší. Prosím odborníky, opravte moje definice technických pojmů, pokud jsou špatné, děkuji.
« Poslední změna: 11. 02. 2013, 19:21:12 od Miloslav Soška »
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


Jaroslav Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 453
    • ICQ komunikátor - 244743884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přitopila Hitrádia pod "kotlem"?
« Odpověď #9 kdy: 11. 02. 2013, 20:37:11 »
Vážený pane Becku,

tady jste zavýtal na forum, kde si lidi předávají informace v jejich možnostech, každý druhý není odborník nebo profesionál v oboru, který má možnosti na zjištění přesné příčiny.
Když někdo napíše, zdá se mi, že podle parametrů v přijímači je něco podezřelého, tak ho hned chcete řešit právní cestou?  V tom případě se odstěhujte někam kde vládne jiný režim, né demokracie, nebo nežijte 20 let starou dobou.
« Poslední změna: 11. 02. 2013, 20:39:42 od Jaroslav Novák »
Lokalita - Podřipsko (Roudnice nad Labem)
Dvb-s: Skylink, 13.0 - 19.2 - 23.5 Fuba DAA 110, LNB Inverto BlackUltra.
Dvb-t: Ještěd(mux1,2.3), Černá Studnice(mux4), Klínovec(mux1,2,4,7), Buková Hora(mux1,2,3)
IPtv: Místní poskytovatel
OTT: Digi2go, Skylink


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Přitopila Hitrádia pod "kotlem"?
« Odpověď #10 kdy: 11. 02. 2013, 20:39:45 »
Panove, neni nic jednodussiho, nez si vzit analyzator spektra, merici antenu a kalkulacku a vyrazit do terenu. Vyzareny vykon vysilace lze na zaklade namerenych hodnot velmi rychle zjistit a vyhnout se tak polemice s provozovatelem.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
Re:Přitopila Hitrádia pod "kotlem"?
« Odpověď #11 kdy: 11. 02. 2013, 20:49:58 »
Panove, neni nic jednodussiho, nez si vzit analyzator spektra, merici antenu a kalkulacku a vyrazit do terenu. Vyzareny vykon vysilace lze na zaklade namerenych hodnot velmi rychle zjistit a vyhnout se tak polemice s provozovatelem.
Ti z nás co tuto možnost mají dávno vědí, že povolené výkony překračuje v ČR kde kdo.


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Přitopila Hitrádia pod "kotlem"?
« Odpověď #12 kdy: 11. 02. 2013, 21:03:30 »
Prave o tom pisu, kdyz uz tedy podavam podnet na CTU , tak bych mel mit v ruce mereni, potom nebudou potrefene husy tak hlasite kejhat. Do te doby nez to nekdo z uradu zmeri, vykon se stahne a nakonec z vas udelaji blbce.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Přitopila Hitrádia pod "kotlem"?
« Odpověď #13 kdy: 11. 02. 2013, 21:11:28 »
Petře, otázka je, jako váhu by přikládal ČTÚ takovým důkazům, byť relevantním...a ČTÚ musí dát vědět předem, než něco začne měřit...
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Přitopila Hitrádia pod "kotlem"?
« Odpověď #14 kdy: 11. 02. 2013, 21:16:41 »
Urcite monitoring pred a po pritopeni nejakou vypovidaci hodnotu ma. Navic provozovatele by meli vedet , ze "maly (velky) bratr" je sleduje a daji si bacha.

P.S.
Jestli to davaji vedet predem nevim, to by se mi ale take libilo, kdyby mi ČOI, ŽÚ a FU davali vedet predem, nez mi prijdou na prepadovku na provozovnu.
« Poslední změna: 11. 02. 2013, 21:20:19 od dxpetr »
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P