Autor Téma: Zapojení antény  (Přečteno 18759 krát)

Honza_KO

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Zapojení antény
« kdy: 08. 02. 2013, 22:32:40 »
Ahoj, chystám se na nový barák dát anténu a potřeboval bych poradit co všechno za základní věci je třeba (samozřejmě že anténa, konektory, koax...).
Jsem ze severního plzeňska a blízko přes pole od Plzně. Je dobré, že mám ve výhledu, kousek od sebe dva vysílače (Krašov a Plzeň-Vodárna). Mohl bych tedy chytit všechny 4 muxi.
Nechci vymýšlet nějaké harakiri, myslím, že v jednoduchosti je síla. Proto přemýšlím o hustém sítu, rád bych jej dal pod střechu, ale když to nepůjde tak samozřejmě na střechu. Předpokládám, že vysílání ve VHF nebude. Je nějaký nezbytně nutný stupeň, bez kterého by mi pak hrozilo, že by nakonec nešlo nic? Nebo třeba by bylo vhodnější použít jinou anténu?
Vzhledem k tomu, že už rok chytám signál na pokojovou anténu ve tvaru V opřenou o gauč v rohu místnosti bez jakéhokoliv zesilovače, doufám, že bych pak mohl i na pořádnou anténu chytit vše a o případných zesilovačích bych přemýšlel až pak v případě nějakého problému. Jediné, co sice né hned, ale v budoucnu bude třeba, je rozbočovač.

Díky za rady.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:Zapojení antény
« Odpověď #1 kdy: 08. 02. 2013, 23:36:39 »
Funkční anténní rozvod v novém RD zcela jistě není otázkou, kterou by měl řešit laik.
Neříkám, že to realizovat nelze, ale při kolaudaci je potřeba doložit revizní zprávu a k ní samozřejmě potřebnou dokumentaci. Jinak by Vás ani pojišťovák neměl pojistit.
Ono se to zdá docela jednoduché, bydlím blízko, chci chytat to a to....Ale my nevíme kolik má být v domě zásuvek, jak má být veden rozvod - budou použity koncové nebo průběžné zásuvky..kolik jich bude? Plánuje se do budoucna DVB-S? Jaká je bude délka kabeláže v jednotlivých svodech nebo větvích..Jaká úroveň signálů je na střeše/půdě...proč mi to hraje v obýváku a v ložnici kostkuje?
Honda Enduro Team


Roman Bárta

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 451
  • Tape deck - nádherná nostalgie....
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zapojení antény
« Odpověď #2 kdy: 09. 02. 2013, 03:20:47 »
Nejsem sice antenář,ale jsem plzeňák. Podle toho ,co píšeš bych tě tipoval na H.B,Třemošnou,Chotíkov,nebo tak něco. Pak bude možná problém chytit vše na jednu antenu,protože mux4 a regionální mux ,je na Košutce u Globusu,a Krašov až u Bezvěrova.A ty budeš někde mezi,a není to tedy jedním směrem.
DVB-T-
 k.33,58,55 Buková Hora, 25 Čer.Studnice, 30 Ústí n.Labem, 44 Louštín, 60 (38) Trutnov, RS7-50 Klínovec, 21 Ústí n. Labem, reg.síť 9-Most
             34,48,52-Krašov, 56, RS7-38, RS1-37- Plzeň
Dvb-s -0,8W, 5W, 5E, 13°E, 19,2°E, 23,5°E, 28,2°E + Skylink+Freesat
UPC Kabel
FM-Sony ST-SE 700


Amos Komenski

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zapojení antény
« Odpověď #3 kdy: 09. 02. 2013, 09:06:55 »
Jak už se tu někokrát psalo, na dotazy tohoto typu se bude zásadně odpovídat až si necháš změřit úrovně signálu a zodpovíš na další dotazy ohledně následného rozvodu. Mimochodem - vodu máš v tom baráku taky dělanou na koleně a pro teplou chodíš s kýblem do sklepa?


Honza_KO

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zapojení antény
« Odpověď #4 kdy: 09. 02. 2013, 11:08:16 »
Laik úplný nejsem. Je to už ale pár let, co jsem vypracovával maturitní otázku "Zapojení televizních antén". Bohužel pracuji spíše v energetice, než abych se zabíval elektrotechnikou. A mě prostě jen zajímá co se od té doby změnilo. Na co bych neměl zapomenout, nebo opravdu dobrou vychytávku. Přeci jen analog byl nejspíš v něčem snažší.
Ohledně revizních zpráv a podobně není problém a to jednak to, že v podstatě všechno s revizním technikem probírám (otec) a i to, že jím jendou chci být :-). Určitě, když si to udělám sám, mě někdo pojistí a nevyhořím. Vím co elektřina dokáže :-).
Jinak zásuvky ve finále budou použity 4, všechny budou koncové, teď ale v první fázi chci použít pouze jednu.Délka kabeláže ve třech větvích cca 20m a v té kterou chci teď realizovat cca 25. DVB-S neplánuji, ale nikdy neříkej nikdy. Jediné co tedy přesně nevím, je úroveň signálu. Přiznávám, že třeba tohle jsem možná podcenil, na druhou stranu, nedělá se z toho spíš moc velká věda?

Roman Bárta: Jsem z Druztové. Tedy při výhledu na Krašov je druhý vysílač mírně v levo.

Amos Komenski: Vodu mám taky dělanou mnou "na koleni" a do sklepa pro ni opravdu nechodim. Normálně mi teče z kohoutku. Jsou lidé, kteří holt umí víc věcí...

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:Zapojení antény
« Odpověď #5 kdy: 09. 02. 2013, 11:22:31 »
No a ty vysilače máte od baráku jak daleko? Určitě ten s Muxem 4 má slabší výkon jak ten, který šíří ostatní Mux 1-3, ne? Na kterých kanálech se vysílá?
Čistě teoreticky můžete použít kratší colorku bez předzesilovače a nasměrovat ji na ten "slabší" vysilač s Muxem 4 a bude hrát vše. Pokud jste dost blízko, nemusíte dokonce použít vůbec žádný aktivní prvek, ale jen pasivní 4 násobný rozbočovač a k němu připojit kabeláž s koncovými zásuvkami.
Jenže jak to bude hrát potom nikdo neví, jelikož neznáme ty úrovně...a nevíme jestli nebudeme muset před rozbočením mírně zesílit nebo naopak vybrat zásuvky s větším útlumem, protože signál i po rozbočení může být na špatně zvolené zásuvce tak silný, že přebudí tuner v TV.
« Poslední změna: 09. 02. 2013, 11:30:53 od Wolfgang Wolf »
Honda Enduro Team


Sedlisky

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 108
    • Zobrazit profil
Re:Zapojení antény
« Odpověď #6 kdy: 09. 02. 2013, 11:28:13 »
Kdo má milióny na nový barák, tak má snad i pár tisícovek na anténáře!


Honza_KO

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zapojení antény
« Odpověď #7 kdy: 09. 02. 2013, 11:42:30 »
Wolfganf: No cca 30 km a 10km.

Sedlisky: Myslíte, že každý kdo si postavý nový barák má miliony? Myslíte, že bych jinak měl rok opřenou naténu v rohu?


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:Zapojení antény
« Odpověď #8 kdy: 09. 02. 2013, 11:45:53 »
Který je 10km a který 30km? Jaké jsou kanály?
Honda Enduro Team


Sedlisky

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 108
    • Zobrazit profil
Re:Zapojení antény
« Odpověď #9 kdy: 09. 02. 2013, 11:58:02 »
Wolfganf: No cca 30 km a 10km.

Sedlisky: Myslíte, že každý kdo si postavý nový barák má miliony? Myslíte, že bych jinak měl rok opřenou naténu v rohu?
No tak statisíce určitě, ale to je celkem jedno, protože stejně jako musí člověk platit zedníky, tesaře, pokrývače, klempíře, topenáře a všechny profese, kterým nerozumí, tak musí platit i anténáře. Podle rad na webu a s nulovým technickým vybavením se instalace antén prostě dělat nedá, resp. dopadne to jako sedláci u Chlumce...


Honza_KO

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zapojení antény
« Odpověď #10 kdy: 09. 02. 2013, 12:01:25 »
No jasně... Krašov 30 km, kanály 34, 48, 52, výkon vysílače by měl být 50 dbW.
Plzeň 10 km kanál 56 35 dbW.


Roman Bárta

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 451
  • Tape deck - nádherná nostalgie....
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zapojení antény
« Odpověď #11 kdy: 09. 02. 2013, 12:05:43 »
S Krašovem nebude problém,ten je dost silný a ve směru,ale podle přiložené mapky to vidim bledě na Mux4 od Globusu. Máš v cestě kopec od Bílé Hory a Zruče. A tvoje pozice je proto za horizontem dole u řeky.  Já osobně bych vlezl do střešního okénka s antenou,a experimentoval směr severozápad.
DVB-T-
 k.33,58,55 Buková Hora, 25 Čer.Studnice, 30 Ústí n.Labem, 44 Louštín, 60 (38) Trutnov, RS7-50 Klínovec, 21 Ústí n. Labem, reg.síť 9-Most
             34,48,52-Krašov, 56, RS7-38, RS1-37- Plzeň
Dvb-s -0,8W, 5W, 5E, 13°E, 19,2°E, 23,5°E, 28,2°E + Skylink+Freesat
UPC Kabel
FM-Sony ST-SE 700


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Zapojení antény
« Odpověď #12 kdy: 09. 02. 2013, 15:39:11 »
Střecha - pokrývač
Voda - vodař
Plyn - plynař
Elektrika - elektrikář

Ale když potřebuji anténu, jdu na odborné fórum.

Máme holt blbé povolání :D
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zapojení antény
« Odpověď #13 kdy: 09. 02. 2013, 15:46:19 »
Wolfgang ti to popsal celkem přesně, ve tvé docela jednoduché situaci můžeš uspět i sám, ovšem taky můžeš docela dobře pohořet ...
pokud chceš teda mermomocí svépomocí, pozvi si dobrého anténáře a zaplať mu za proměření a navržení rozvodu s konkrétními prvky s tím že si to nakoupíš a zrealizuješ sám... pokud na to přistoupí (nevidím důvod proč by neměl) měl bys mít více méně úspěch zaručen


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zapojení antény
« Odpověď #14 kdy: 09. 02. 2013, 16:50:05 »
Střecha - pokrývač
Voda - vodař
Plyn - plynař
Elektrika - elektrikář

Ale když potřebuji anténu, jdu na odborné fórum.

Máme holt blbé povolání :D

No, možná bychom se divili na fórech o vodě atd. To jenom ten, kdo si dělá vodu nepůjde na fórum o DTV  :D. Ve výsledku ale u těch antén může zájemce o svépomocnou instalaci napáchat nejméně škod. Špatně zapojená elektřina může zabít. Špatně udělaný plyn může vybouchnout, špatně udělaná voda může vyplavit dům. Ale špatně udělané antény? Pokud dotyčný nespadne ze střechy, tak to v nejhorším případě nepůjde a manželka mu vhodným kuchyňským náčiním vysvětlí, že to má dělat fachman.
Samozřejmě pomíjím některé extrémy, ale ty raději nebudu popisovat, aby to někdo nebral jako návod. Já osobně si po jistých zkušenostech měřím, kam všude někdo pustil elektřinu  :o.
Na druhou stranu tady v jednom sousedním tématu někdo psal o koníčcích. A antény a vše spojené s příjmem taky může být koníčkem. Potom dotyčnému bude jedno, že ho to bude stát třeba i 30x víc než od anténáře. Ale bude potřebovat informace. A pro ty půjde také na fórum. A nebude čekat odpověď "Pozvi si anténáře." Ten, kdo mu odpoví by měl být trpělivý, neb sám je pravděpodobně nadšenec a ne profík shánějící zákazníky. Takže tady budeme po tisící vysvětlovat, že je potřeba znát polohu příjmu, že musíme vědět které vysílače se mají přijímat, jak dlouhé jsou svody, bude-li příjem na jednu nebo víc televizí atd. Buďme tolerantní a přejme tazateli ať i on zažije ten slastný pocit, že si něco udělal svýma rukama. Každý z nás někdy začínal  ;).
Planar IT-15T2.