Autor Téma: Slouceni anten  (Přečteno 13843 krát)

Dolinak

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
    • Zobrazit profil
Re:Slouceni anten
« Odpověď #30 kdy: 31. 01. 2013, 21:25:59 »
Názorná ukázka, kdy "víc decibelů" uškodí.
Sledujte parametry signálu a spektrum kolem K40, když se to přežene.

Neberte to jako kamenování, ale jako vzdělávání  ;)
Ve čtyřech letech mi můj první obvod se žárovkou a plochou baterkou nefungoval.

Ten drát byl SMALTOVANÝ!

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slouceni anten
« Odpověď #31 kdy: 31. 01. 2013, 21:30:34 »
Dolinak:
Ano, beru. A jak to krom grafu pozorujete na obrazu? Vidíte tam změnu nebo ne? Digitál si s tímto problémem radí lépe, než analog nebo se mýlím?


Dolinak

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
    • Zobrazit profil
Re:Slouceni anten
« Odpověď #32 kdy: 31. 01. 2013, 21:34:22 »
Rozpad obrazu, nebo úplný výpadek.
Ve čtyřech letech mi můj první obvod se žárovkou a plochou baterkou nefungoval.

Ten drát byl SMALTOVANÝ!


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Slouceni anten
« Odpověď #33 kdy: 31. 01. 2013, 21:35:11 »
Zase nemusí být moje věta o satelitu tak detailně rozebírána... Bylo to porovnání už jen tak...  :D
Popravdě se satelitem nemám ani ty nejmenší zkušenosti, takže vůbec netuším o co tam jde a co všechno se musí ošetřit, pohlídat apod.
Jistě že by bylo nejlepší signál změřit v hodnotách napětí a podle toho vyměnit antény a přizpůsobit zbytek řetězce (jak bylo napsáno, anténa je nejlepší zesilovač-na to stačí úvaha), ale já to nedělám hlavně kvůli sobě, ale spíš kvůli rodině. Já u televize trávím minimum času a většinou ani nejsem doma, takže asi tak... Prostě chci, aby to fungovalo jim. ;)
no, z vlastní zkušenosti vím, jaký je rozdíl třeba v instalaci monobloku Astra 1/3 nebo třeba multifokální paraboly Toroidal, to je jako nebe a dudy :) ale ano, to co jste psal, tak je základ, od toho se vždy musí vycházet, aby vše potom dopadlo podle představ, nicméně, to jakou zvolit anténu, kam ji umístit, aby se třeba 'netrápila', to taky musí mít čas na zvážení...

Mně se zdá, že se často antény trápí venku, když na ně kadí holuby a mele s nimi vítr... :D
pokud je anténa mechanicky i elektricky zkonstruovaná tak, aby vydržela silný vítr, mráz i horko, nebo i kadění holubů, není problém, proč by neměla vydržet...spíš tím trápením jsem měl na mysli příjmové podmínky - umístění v prostoru, umístění na držáku nebo výložníku, vzdálenost od ostatních antén, apod.
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slouceni anten
« Odpověď #34 kdy: 31. 01. 2013, 21:40:21 »
Dolinak:
Dokonce jsem se setkal i s názorem, že prý je možné u digitálu sledovat v případě poklesu kvality jakési rozostření nebo dokonce zašumění, což jsem se divil... Já jsem zatím nic takového nepozoroval u nás doma. Ale vím, že ze satelitu díky nízkému datovému toku jsou viditelné ohraničení (takže čtverečky trvale) a také nekvalitní obraz. Dá se to srovnat s nekvalitním videem v PC.

Miloslav Soška:
Ano, rozumím Vám, co tím myslíte... ;)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Dolinak

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
    • Zobrazit profil
Re:Slouceni anten
« Odpověď #35 kdy: 31. 01. 2013, 21:47:16 »
Dolinak:
Dokonce jsem se setkal i s názorem, že prý je možné u digitálu sledovat v případě poklesu kvality jakési rozostření nebo dokonce zašumění, což jsem se divil.

Raději se držím nul a jedniček.
Ve čtyřech letech mi můj první obvod se žárovkou a plochou baterkou nefungoval.

Ten drát byl SMALTOVANÝ!


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Slouceni anten
« Odpověď #36 kdy: 31. 01. 2013, 21:49:44 »
kolego Dolinaku, to je hezký případ - tipnu si podmínky - vzdálenost od Kojálu tak 10 kilometrů, anténa je polské síto s turbo zesilovačem :) jinak, na tom měřáku není zřejmý rozpad obrazu na kostičky, nicméně, určitě tam byl....ta porušená obálka mluví za vše, včetně ostatních parametrů, pokud se nepletu? :-)

Při nízkém datovém toku a při nastavení přenosového řetězce se můžou objevit kompresní artefakty, ale nemá to vůbec vliv na přenos signálu od vysílače k přijímači.
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slouceni anten
« Odpověď #37 kdy: 31. 01. 2013, 21:56:45 »
Při nízkém datovém toku a při nastavení přenosového řetězce se můžou objevit kompresní artefakty, ale nemá to vůbec vliv na přenos signálu od vysílače k přijímači.
Ano, to je mně jasné...


Dolinak

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
    • Zobrazit profil
Re:Slouceni anten
« Odpověď #38 kdy: 31. 01. 2013, 21:57:52 »
Byla to jen simulace pro názornost.
Ten rozpad obrazu jsem při focení zrovna netrefil  :)  :D  ;D

Účel to snad splnilo.
Ve čtyřech letech mi můj první obvod se žárovkou a plochou baterkou nefungoval.

Ten drát byl SMALTOVANÝ!


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slouceni anten
« Odpověď #39 kdy: 31. 01. 2013, 22:00:28 »
Dolinak:
Bezpochyby splnilo... ;)
Ale já se nehádal, že víc je nutně líp. Jen v mém případě to mám vyzkoušené, ovšem bez měřáků... Takže nepochybuji o tom, že by zde asi byla obálka také trošku pochroumaná. Nicméně kostičky nemám, tak to třeba nebude tak hrozné...


Stanzi

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slouceni anten
« Odpověď #40 kdy: 04. 02. 2013, 11:07:38 »
Dovolil bych si navázat na téma. Bydlím na Praze 9 a přijímám pro multiplex 4 signál z Ládví, pro ostatní multiplexy signál ze Žižkova. Tedy dva různé směry, dvě různé polarizace. Na balkoně mám zavěšené malé plzeňské síto husté, na výšku, natočené do středu mezi oba směry. Výsledek je ten, že síla signálu ze Žižkova (podle toho co vidím v TV nastavení) je 90%, kvalita 100%. U signálu z Ládví, kde mě pochopitelně zajímá HD vysílání, je to ale slabota, síla signálu kolísá někde mezi 60 - 75%, kvalita mezi 40 - 75%, takže obraz není vždycky ideální. Napadlo mě zcela laicky, že by pomohlo druhé síto, dodržet u každého správnou polarizaci a směr a sloučit je. Jak to tak pročítám, vidím, že tak jednoduché to asi nebude. Může dojít ke zlepšení HD z Ládní dodržením polarizace? Nedojde tím pádem ale naopak ke zhoršení příjmu ze Žižkova? nebo zkusit jiný typ antény? Co byste doporučili v mém případě...? Děkuji! Standa


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Slouceni anten
« Odpověď #41 kdy: 04. 02. 2013, 11:13:07 »
Dovolil bych si navázat na téma. Bydlím na Praze 9 a přijímám pro multiplex 4 signál z Ládví, pro ostatní multiplexy signál ze Žižkova. Tedy dva různé směry, dvě různé polarizace. Na balkoně mám zavěšené malé plzeňské síto husté, na výšku, natočené do středu mezi oba směry. Výsledek je ten, že síla signálu ze Žižkova (podle toho co vidím v TV nastavení) je 90%, kvalita 100%. U signálu z Ládví, kde mě pochopitelně zajímá HD vysílání, je to ale slabota, síla signálu kolísá někde mezi 60 - 75%, kvalita mezi 40 - 75%, takže obraz není vždycky ideální. Napadlo mě zcela laicky, že by pomohlo druhé síto, dodržet u každého správnou polarizaci a směr a sloučit je. Jak to tak pročítám, vidím, že tak jednoduché to asi nebude. Může dojít ke zlepšení HD z Ládní dodržením polarizace? Nedojde tím pádem ale naopak ke zhoršení příjmu ze Žižkova? nebo zkusit jiný typ antény? Co byste doporučili v mém případě...? Děkuji! Standa
a jak se to projevuje? rozpadá se? kostičkuje?


Stanzi

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slouceni anten
« Odpověď #42 kdy: 04. 02. 2013, 11:21:19 »
Přesně tak, na ČT1 HD se obraz chvílemi rozpadá, v pohybech zpomaluje. Včera jsem si také všiml, že kolem pohybujících se postav na statickém pozadí vznikala taková jakoby svatozář.


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Slouceni anten
« Odpověď #43 kdy: 04. 02. 2013, 13:06:43 »
Na balkoně mám zavěšené malé plzeňské síto husté, na výšku, natočené do středu mezi oba směry. Výsledek je ten, že síla signálu ze Žižkova (podle toho co vidím v TV nastavení) je 90%, kvalita 100%. U signálu z Ládví, kde mě pochopitelně zajímá HD vysílání, je to ale slabota, síla signálu kolísá někde mezi 60 - 75%, kvalita mezi 40 - 75%, takže obraz není vždycky ideální.
Pokud to zatím chceš řešit sám, bez měření, prvně zjisti možnosti. Zkus, jakého nejlepšího příjmu dosáhneš zaměřením a polarizací pro každý z vysílačů. V určitém případě bys mohl zjistit, že orientace na příjem z Ládví zachová přijatelnou kvalitu ze Žižkova.


Stanzi

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slouceni anten
« Odpověď #44 kdy: 04. 02. 2013, 13:26:53 »
Děkuji, určitě to vyzkouším. Také asi budu muset pořídit jiný anténní držák, mě se teď po natočení směrem k Ládví anténa dotýká kovové konstrukce balkonu - prakticky na ní leží, což je asi určitě taky špatně...

Všiml jsem si, že existuje něco jako přídavné direktory. Mělo by to v mém případě význam? Nebo takto dosažená vyšší směrovost antény by při úplné orientaci na Ládví ještě více zhoršila příjem ze Žižkova?

Díky moc
Standa