Autor Téma: Slouceni anten  (Přečteno 13844 krát)

THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slouceni anten
« Odpověď #15 kdy: 31. 01. 2013, 18:42:48 »
Děkuji za názory, ale vidím, že zde asi nic konstruktivného nenajdu a bude to vyloženě na mně, tak jako vždycky. Je mně jasné, že zesilovat za každých okolností neni rozumné, ale jak jsem psal mám to vyzkoušené, takže vím, že tím 35dB bych nic nepokazil. K přebuzení by určitě nedošlo. A zatím mně jela televize přes 3 roky jen na tu kolorku (u digitálu, předtím analog), takže Brno-Kojál a nikdy jsem s multiplexy 1 a 2 problémy neměl. Z toho důvodu mám časově ověřené, že z Kojálu problém s muxy není. I proto chci z Hodonína brát pouze multiplex 4, u toho nemám časově ověřenou stabilitu. A když nemám z Hodonína ověřeno, tak nemám ani z Mikulova.

Jen bych se tedy zeptal na ten slučovač s kanálem 46... Na stránkách Terozu píší, že čím vyšší kanál, tím více kanálů kolem je nepoužitelných. Uvádějí rozmezí 2-4 kanály. Jak to tedy bude v případě kanálu 46? Na levém konektoru, který je určen pro kanál 46 mně propustí z antény pouze kanál 46, to chápu... Ale co u druhého-pravého konektoru, takže konektor REST, přes ten bude propuštěno jaké pásmo? Tak jak je na obrázku a sice 1-42 a 50-69?
Předem děkuji za odpověď...
« Poslední změna: 31. 01. 2013, 18:44:51 od THresil »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slouceni anten
« Odpověď #16 kdy: 31. 01. 2013, 19:07:27 »
Tento typ slučovače, i když je selektivní, více-méně propustí takřka vždy i jiné kanály. Aby však byla zaručena selektivita neboli oddělovací útlum udávaný výrobcem, není doporučeno kanály "kolem", ve vašem případě okolo K46, používat. Čím vyšší frekvence, tím musí být odstup od žádaného kanálu kmitočtově větší, jinak není selektivita zaručena. Takže přes jeden vstup projdou veškeré kmitočty VHF a UHF pásma, jejichž intenzita se sníží pouze o průchozí útlum (cca 4dB), s výjimkou K46 a kanálů kolem něj. Přes druhý vstup projde K46 (taktéž s průchozím útlumem cca 4dB) s tím, že všechny ostatní kanály potlačí - "vyfiltruje", tedy především K29, K40 a K59, přičemž platí: Čím dále se nachází jiný kanál od žádaného, tím intenzivnější je selektivní oddělení; totéž platí obráceně. Proto Teroz uvádí minimální odstup čtyř kanálů. Protože kdybyste chtěl použít třeba K48, uváděné selektivity by nebylo dosaženo. Ve vašem případě je podmínka odstupů kanálů od K46 bezproblémově splněna; kterýkoliv zbývají kanál (K29,K40, K59) bude po průchodu vstupem pro K46 potlačen podstatně více, než je udávaná selektivita výrobcem, protože se od K46 nacházejí "daleko". A totéž platí pro vstup, kde připojíte anténu pro K29+40+59, K46 bude na výstupu výrazně potlačen, tudíž selektivně sloučen. No, snad jsem to nepopsal příliš složitě  ;)   
« Poslední změna: 31. 01. 2013, 19:13:26 od Petr PetrK »


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slouceni anten
« Odpověď #17 kdy: 31. 01. 2013, 19:17:58 »
Petr PetrK:
Není to složité, takto jsem to chápal sám a děkuji Vám, že jste mně to potvrdil. Rád si informace ověřuji, jestli jsem určité věci pochopil dobře, když s nimi nedělám každý den. Takže jste mě potěšil a myslím si, že tento slučovač je pro mě jak dělaný a nevidím problém v praktickém nasazení...
Jen doufám, že se nemýlím... ;D


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Slouceni anten
« Odpověď #18 kdy: 31. 01. 2013, 19:53:49 »
každý laik si tímto musí projít, aby se dostal na úroveň amatéra, to znamená, aby přestal uvažovat v procentech bargrafů a přestal používat různé nevhodné zesilovače, a dostal se o level výše, tedy, začal uvažovat v jednotkách dBµV, a jiných. Otázka je, jestli se na tu úroveň dostane, kolik do toho poznání investuje. Každopádně, je to jen na vás a můžete, v případě neúspěchu, nadávat sám sobě...jinak, už to tu naznačilo hodně lidí, opravdu bez měření se ve vašem případě neobejdete a výsledek je nejistý jako jarní sníh...
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slouceni anten
« Odpověď #19 kdy: 31. 01. 2013, 20:11:10 »
Miloslav Soška:
Děkuji za názor profíka... ;)
Ale přirovnám moji situaci asi k tomuto... Také si nebudete kupovat elektronový mikroskop na jednu akci, protože bude chtít zjistit vlastnosti na hlubší úrovni, která Vás zajímá (třeba dielektrika)...
Takže asi tolik k Vašemu názoru. Rád si technické věci řeším v rámci možností sám a podle mě můj případ je docela bez problémů, takže si myslím, že ani není třeba měření, abych zjistil úroveň signálu. Nicméně to je můj názor a Vy to můžete vidět jako nesmysl a také to můžete vidět tak, že bez měřáku nejste schopen sestavit optimální sestavu k anténě, aby vše šlapalo jak hodiny.
Netvrdím, že s měřákem to neni lepší, ale jak píšu, radši si to řeším sám. Nicméně ani v zesilovačích není až tolik možností a podle mých vlastních zkušeností v mém případě víc decibelů neuškodí-nekamenujte mě zato, ale to je praktická zkušenost laika se starými zesilovači, kterých pár mám a různě jsem je kombinoval a hledal v rámci možností optimální řešení... V mém případě bylo vždy více=lépe, ale netvrdím, že je to vždy a všude... ;)

V případě satelitu, abych ale asi určitě požádal o pomoc někoho s měřákem-minimálně...

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Slouceni anten
« Odpověď #20 kdy: 31. 01. 2013, 20:32:59 »
Miloslav Soška:
Děkuji za názor profíka... ;)
Ale přirovnám moji situaci asi k tomuto... Také si nebudete kupovat elektronový mikroskop na jednu akci, protože bude chtít zjistit vlastnosti na hlubší úrovni, která Vás zajímá (třeba dielektrika)...
Takže asi tolik k Vašemu názoru. Rád si technické věci řeším v rámci možností sám a podle mě můj případ je docela bez problémů, takže si myslím, že ani není třeba měření, abych zjistil úroveň signálu. Nicméně to je můj názor a Vy to můžete vidět jako nesmysl a také to můžete vidět tak, že bez měřáku nejste schopen sestavit optimální sestavu k anténě, aby vše šlapalo jak hodiny.
Netvrdím, že s měřákem to neni lepší, ale jak píšu, radši si to řeším sám. Nicméně ani v zesilovačích není až tolik možností a podle mých vlastních zkušeností v mém případě víc decibelů neuškodí-nekamenujte mě zato, ale to je praktická zkušenost laika se starými zesilovači, kterých pár mám a různě jsem je kombinoval a hledal v rámci možností optimální řešení... V mém případě bylo vždy více=lépe, ale netvrdím, že je to vždy a všude... ;)

V případě satelitu, abych ale asi určitě požádal o pomoc někoho s měřákem-minimálně...
nejsem profík, jsem jen amatér, profíci jsou ještě o level výše :) amatér si nemusí kupovat měřák za 100k Kč, může mu stačit k přibližnému vyhodnocení situace třeba Dreamsky....každopádně, uvidíte sám, ty zkušenosti na webu nenajdete a vůbec nejlepší je mít skvělého učitele, který vás vyvede z omylu :) a na svůj názor máte samozřejmě právo a vždy je prostor ke změně, tím chci říct, že člověk míní a život mění....ale musí si tím člověk projít sám, nebo, jak už jsem zmínil, je potřeba učitel, který poskytne potřebné know-how :)
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slouceni anten
« Odpověď #21 kdy: 31. 01. 2013, 20:39:12 »
Miloslav Soška:
Ano, souhlasím. Pokud jste měl na mysli například tento měřák, tak to je opravdu drahá záležitost... Samozřejmě, že pro mě-na jednu akci.
http://www.okcomputers.cz/zbozi/dreamsky-tsf-40/?utm_campaign=xmlfeed&utm_source=seznam.cz&utm_medium=ppc


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Slouceni anten
« Odpověď #22 kdy: 31. 01. 2013, 20:42:27 »
Miloslav Soška:
Děkuji za názor profíka... ;)
Ale přirovnám moji situaci asi k tomuto... Také si nebudete kupovat elektronový mikroskop na jednu akci, protože bude chtít zjistit vlastnosti na hlubší úrovni, která Vás zajímá (třeba dielektrika)...
Takže asi tolik k Vašemu názoru. Rád si technické věci řeším v rámci možností sám a podle mě můj případ je docela bez problémů, takže si myslím, že ani není třeba měření, abych zjistil úroveň signálu. Nicméně to je můj názor a Vy to můžete vidět jako nesmysl a také to můžete vidět tak, že bez měřáku nejste schopen sestavit optimální sestavu k anténě, aby vše šlapalo jak hodiny.
Netvrdím, že s měřákem to neni lepší, ale jak píšu, radši si to řeším sám. Nicméně ani v zesilovačích není až tolik možností a podle mých vlastních zkušeností v mém případě víc decibelů neuškodí-nekamenujte mě zato, ale to je praktická zkušenost laika se starými zesilovači, kterých pár mám a různě jsem je kombinoval a hledal v rámci možností optimální řešení... V mém případě bylo vždy více=lépe, ale netvrdím, že je to vždy a všude... ;)

V případě satelitu, abych ale asi určitě požádal o pomoc někoho s měřákem-minimálně...
Vidim, ze si docela verite, tak v tom pripade Vam muzeme poprat hodne stesti, budete ho potrebovat. Moje prakticka dlouholeta zkusenost je zase uplne opacna, tedy ze nejlepsi zesilovac je antena, a kdyz uz zesilovac, tak neplati cim vetsi zisk, tim lepe. Jsou i dalsi parametry, ktere jsou daleko dulezitejsi nez zisk.
Je ale fakt, ze pokud nejde o zivot, tak ...... tak maximalne se Vam doma zacnou hromadit nepouzitelne komponenty.

To spise u satelitniho prijmu neni nezbytne nutne potreba nikoho shanet s merakem, nastaveni paraboly je proti slucovani anten uplna sranda.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slouceni anten
« Odpověď #23 kdy: 31. 01. 2013, 20:48:26 »
dxpetr:
Dobře, beru na vědomí... Nevim, prostě mně něco říká a zatím jsem o tom přesvědčen, že mně ten slučovač K46 + zbytek vyřeší situaci. Bylo pro mě důležité si ověřit vlastnosti takovéhoto slučovače, jestli jeho funkci chápu správně a když se mně toto potvrdilo, tak snad to nějak do kupy dám... Třeba tam budou rezervy, ale snad to na nějakých 80% laických fungovat bude. Pokud nebudou kostičky a výpadky, tak si nic víc přát nemůžu :D


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Slouceni anten
« Odpověď #24 kdy: 31. 01. 2013, 20:49:37 »
Miloslav Soška:
Děkuji za názor profíka... ;)
Ale přirovnám moji situaci asi k tomuto... Také si nebudete kupovat elektronový mikroskop na jednu akci, protože bude chtít zjistit vlastnosti na hlubší úrovni, která Vás zajímá (třeba dielektrika)...
Takže asi tolik k Vašemu názoru. Rád si technické věci řeším v rámci možností sám a podle mě můj případ je docela bez problémů, takže si myslím, že ani není třeba měření, abych zjistil úroveň signálu. Nicméně to je můj názor a Vy to můžete vidět jako nesmysl a také to můžete vidět tak, že bez měřáku nejste schopen sestavit optimální sestavu k anténě, aby vše šlapalo jak hodiny.
Netvrdím, že s měřákem to neni lepší, ale jak píšu, radši si to řeším sám. Nicméně ani v zesilovačích není až tolik možností a podle mých vlastních zkušeností v mém případě víc decibelů neuškodí-nekamenujte mě zato, ale to je praktická zkušenost laika se starými zesilovači, kterých pár mám a různě jsem je kombinoval a hledal v rámci možností optimální řešení... V mém případě bylo vždy více=lépe, ale netvrdím, že je to vždy a všude... ;)

V případě satelitu, abych ale asi určitě požádal o pomoc někoho s měřákem-minimálně...
Vidim, ze si docela verite, tak v tom pripade Vam muzeme poprat hodne stesti, budete ho potrebovat. Moje prakticka dlouholeta zkusenost je zase uplne opacna, tedy ze nejlepsi zesilovac je antena, a kdyz uz zesilovac, tak neplati cim vetsi zisk, tim lepe. Jsou i dalsi parametry, ktere jsou daleko dulezitejsi nez zisk.
Je ale fakt, ze pokud nejde o zivot, tak ...... tak maximalne se Vam doma zacnou hromadit nepouzitelne komponenty.

To spise u satelitniho prijmu neni nezbytne nutne potreba nikoho shanet s merakem, nastaveni paraboly je proti slucovani anten uplna sranda.
Petře, naprostý souhlas :) jinak, na Rumburak pojedu, pokud budu zdravý a auto bude taky fit .... přijedu s Lukášem...
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:Slouceni anten
« Odpověď #25 kdy: 31. 01. 2013, 20:51:19 »
V případě satelitu, abych ale asi určitě požádal o pomoc někoho s měřákem-minimálně...

...tak to teda není zrovna trefné přirovnání. Někdy je situace s dvb-t příjmem daleko složitější než instalace satelitu!! Ono ten satelitní komplet na Astru 3 a 1 se dá při troše elementárních znalostí a po nastudování bližších info na netu docela úspěšně namontovat i bez měřáku a chodit to bude. A dovolím si říct, že slušně. Teď ale pozor nezastávám se tímto instalace sat. kompletu bez měřáku.
Někdy je ten sat totiž lepší a ekonomičtější řešení jak metodou pokus-omyl udělat rozvod v RD.
Osobně bydlím na Ostravsku a tu je situace docela složitá. Taky mám problém s příjmem Muxu 4 kvůli SFN a pre-echu na k.63. Vím jak a co přesně udělat, aby mi hráli Slováci na k.52, Poláci na k.55 a 38 atd. Ale zatím (do definitivního přeladění) to neřeším.
Pak se uvidí, ale jak říkám-ikdyž vím co a jak a mám vybavení, není řečeno, že do toho půjdu...
Toto je polemika DVB-T versus SAT
Honda Enduro Team


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Slouceni anten
« Odpověď #26 kdy: 31. 01. 2013, 20:53:19 »
dxpetr:
Dobře, beru na vědomí... Nevim, prostě mně něco říká a zatím jsem o tom přesvědčen, že mně ten slučovač K46 + zbytek vyřeší situaci. Bylo pro mě důležité si ověřit vlastnosti takovéhoto slučovače, jestli jeho funkci chápu správně a když se mně toto potvrdilo, tak snad to nějak do kupy dám... Třeba tam budou rezervy, ale snad to na nějakých 80% laických fungovat bude. Pokud nebudou kostičky a výpadky, tak si nic víc přát nemůžu :D
jo, šak jo, třeba to poběží, to nezjistíte, když to nezkusíte, jak říkám, tímhle si musí každý laik projít sám, jak už jsem psal :)
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slouceni anten
« Odpověď #27 kdy: 31. 01. 2013, 21:03:35 »
Zase nemusí být moje věta o satelitu tak detailně rozebírána... Bylo to porovnání už jen tak...  :D
Popravdě se satelitem nemám ani ty nejmenší zkušenosti, takže vůbec netuším o co tam jde a co všechno se musí ošetřit, pohlídat apod.
Jistě že by bylo nejlepší signál změřit v hodnotách napětí a podle toho vyměnit antény a přizpůsobit zbytek řetězce (jak bylo napsáno, anténa je nejlepší zesilovač-na to stačí úvaha), ale já to nedělám hlavně kvůli sobě, ale spíš kvůli rodině. Já u televize trávím minimum času a většinou ani nejsem doma, takže asi tak... Prostě chci, aby to fungovalo jim. ;)


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Slouceni anten
« Odpověď #28 kdy: 31. 01. 2013, 21:22:12 »
Zase nemusí být moje věta o satelitu tak detailně rozebírána... Bylo to porovnání už jen tak...  :D
Popravdě se satelitem nemám ani ty nejmenší zkušenosti, takže vůbec netuším o co tam jde a co všechno se musí ošetřit, pohlídat apod.
Jistě že by bylo nejlepší signál změřit v hodnotách napětí a podle toho vyměnit antény a přizpůsobit zbytek řetězce (jak bylo napsáno, anténa je nejlepší zesilovač-na to stačí úvaha), ale já to nedělám hlavně kvůli sobě, ale spíš kvůli rodině. Já u televize trávím minimum času a většinou ani nejsem doma, takže asi tak... Prostě chci, aby to fungovalo jim. ;)
no, z vlastní zkušenosti vím, jaký je rozdíl třeba v instalaci monobloku Astra 1/3 nebo třeba multifokální paraboly Toroidal, to je jako nebe a dudy :) ale ano, to co jste psal, tak je základ, od toho se vždy musí vycházet, aby vše potom dopadlo podle představ, nicméně, to jakou zvolit anténu, kam ji umístit, aby se třeba 'netrápila', to taky musí mít čas na zvážení...
takže, tímto bych to uzavřel, profíci i amatéři se už vyjádřili, tedy vám nezbývá, než popřát hodně štěstí, aby to fungovalo a všichni byli spokojení...
« Poslední změna: 31. 01. 2013, 21:24:36 od Miloslav Soška »
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slouceni anten
« Odpověď #29 kdy: 31. 01. 2013, 21:25:00 »
Zase nemusí být moje věta o satelitu tak detailně rozebírána... Bylo to porovnání už jen tak...  :D
Popravdě se satelitem nemám ani ty nejmenší zkušenosti, takže vůbec netuším o co tam jde a co všechno se musí ošetřit, pohlídat apod.
Jistě že by bylo nejlepší signál změřit v hodnotách napětí a podle toho vyměnit antény a přizpůsobit zbytek řetězce (jak bylo napsáno, anténa je nejlepší zesilovač-na to stačí úvaha), ale já to nedělám hlavně kvůli sobě, ale spíš kvůli rodině. Já u televize trávím minimum času a většinou ani nejsem doma, takže asi tak... Prostě chci, aby to fungovalo jim. ;)
no, z vlastní zkušenosti vím, jaký je rozdíl třeba v instalaci monobloku Astra 1/3 nebo třeba multifokální paraboly Toroidal, to je jako nebe a dudy :) ale ano, to co jste psal, tak je základ, od toho se vždy musí vycházet, aby vše potom dopadlo podle představ, nicméně, to jakou zvolit anténu, kam ji umístit, aby se třeba 'netrápila', to taky musí mít čas na zvážení...

Mně se zdá, že se často antény trápí venku, když na ně kadí holuby a mele s nimi vítr... :D