Autor Téma: Slouceni anten  (Přečteno 13841 krát)

ppazda

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Slouceni anten
« kdy: 26. 01. 2013, 13:11:24 »
Dobry den koupil jsem anteni  slucovac protoze mi nesel mux4 na spolecne antene .Zapojil jsem obe anteny do slucovace a tu co mam na mux4 tak nejede ale kdyz odpojim druhou tu spolecnou tak jede (ta hlavni antena je spolecna v baraku tu na mux4 jsem dal svou)nevite co delam spatne?Chtel bych aby mi to slo bez odpojovani centralni anteny. Mam tento slucovac   http://www.hofisat.cz/slucovac-2x-iec/d-69642-c-1007/
« Poslední změna: 26. 01. 2013, 13:36:27 od ppazda »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:Slouceni anten
« Odpověď #1 kdy: 26. 01. 2013, 13:57:45 »
Zdravím,
napsal jste to dost zmatečně...je třeba upřesnit kde bydlíte a odkud (vysilač) přijímáte mux4. Abychom Vám mohli pomoct. Jinak předběžně ten slučovač je s velkou pravděpodobností nevhodný, asi budete potřebovat slučovač rest+požadovaný kanál (Mux4-který jste nenapsal). Signál z STA bude určitě silnější než na samostatné anténě pro Mux4.....
Honda Enduro Team


ppazda

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slouceni anten
« Odpověď #2 kdy: 26. 01. 2013, 14:21:45 »
omlouvam se ale nevim jak to presne napsat.Bydlim v Jablonci n.N. spolecnou antenu mame danou na Jested mux4 je u nas na Cerne Studnici čily uplne ne druhou stranu nez je Jested tak jsem dal svoji antenu na smer Cerne S. a chtel slocit s spolecnou


Milan _1_6

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slouceni anten
« Odpověď #3 kdy: 26. 01. 2013, 18:57:16 »
Mám stejný problém.jen s tím rozdílem,že z jedné anteny chytam mux 1,2,3 a s druhé mux 4 a musel jsem to také odpojovat.Vyřešil jsem to instalací dalšího settoboxu.takže používam 2 a do každého jsem samostatně zapojil antenu:))a jen přepínam mezi  settoboxy.


hush78

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slouceni anten
« Odpověď #4 kdy: 26. 01. 2013, 21:33:17 »
omlouvam se ale nevim jak to presne napsat.Bydlim v Jablonci n.N. spolecnou antenu mame danou na Jested mux4 je u nas na Cerne Studnici čily uplne ne druhou stranu nez je Jested tak jsem dal svoji antenu na smer Cerne S. a chtel slocit s spolecnou

Je ta vaše anténa nějak napájena (má nějaký zesilovač, kde je zapojen zdroj)?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slouceni anten
« Odpověď #5 kdy: 27. 01. 2013, 00:01:38 »
V podstatě vám již odpověděl Wolfgang Wolf. Pokud totiž chcete sloučit signál ze samostatné antény, aniž by byl zesílen, a nebo vůči signálu (signálům) z STA zesílen výrazně méně, pak signál (signály) z STA lidově řečeno "přebijí" signál z individuální antény. Proto vám mux 4 začne hrát, jakmile STA od slučovače, který mimochodem neni nijak kvalitní, odpojíte. Oddělovací útlum takovéhoto širokopásmového slučovače je příliš nízký na to, aby se STA bezproblémově sloučila s individuální anténou. Pokud, kupříkladu, máte v STA zásuvce signály v běžné úrovni cca 70-75 dbµV a na anténě 40 dbµV, pak takto slučovat nemůžete. Nejvhodnějším řešením je použití selektivního slučovače se vstupem pro daný kanál muxu4 a a se vstupem pro zbytek (rest). A nebo doplnit STA o mux 4.


ppazda

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slouceni anten
« Odpověď #6 kdy: 27. 01. 2013, 09:24:02 »
Dekuji a kde se da sehnat ten  selektivní slučovač se vstupem pro daný kanál muxu4  a se vstupem pro zbytek (rest).


amatér Tondach

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 356
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slouceni anten
« Odpověď #7 kdy: 27. 01. 2013, 09:50:00 »
Jen tak na okraj. Ve většině případů je dovoleno k rozvodům STA připojovat pouze účastnickou šňůru a ne žádné svépomocí vyrobené zařízení. Je nutné brát v úvahu, že připojením takového zařízení můžete znemožnit nebo zhoršit příjem ostatním. A jestli jste podepsal v nájemní smlouvě také podmínky pro užívání STA, byl bych docela opatrný!


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:Slouceni anten
« Odpověď #8 kdy: 27. 01. 2013, 10:09:16 »
Pravdu má Petr PetrK v tom, že nejlepší řešení je dojednat cestou majitele/správce domu úpravu STA. Nevím, ale jaký by byl o tento krok zájem a jak dlouho by to trvalo.
Ten slučovač pro k. 25 a zbytek pásma UHF se dá sehnat v e-shopu výrobce např. Teroz nebo Ivo. Ale samozřejmě zde není záruka, že Vám to bude fungovat na 100%, jelikož neznáme úrovně signálů v STA. Proto by bylo nejlepší se poohlídnout po někom, kdo věci rozumí a má patřičné vybavení. Může se totiž stát, že metoda pokus omyl bude mít za následek to, že se Vám doma nahromadí nepotřebné věci.
Amatér Tondach má samozřejmě kus pravdy, ale pokud by anténa na Mux4 byla náležitě zapojena, tak to na funkci STA nebude mít negativní vliv.
Honda Enduro Team


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slouceni anten
« Odpověď #9 kdy: 30. 01. 2013, 22:42:37 »
Rád bych se přidal do tohoto založeného tématu a to s otázkou...
V případě, že mám 2 antény a chtěl bych je sloučit, tak jaké je nejvýhodnější řešení?
Jedná se o sloučení kanálu 46 z jedné antény + zbytek kanálů z druhé antény.

U první antény mám v anténní krabičce předzesilovač 30dB místo sym. členu. U druhé antény mám pouze sym. člen.
Zatím je mám spojené rozbočovačem, který je zapojen jako slučovač, ale to dělá samozřejmě neplechu. Takže bych situaci řešil buďto kanálovým slučovačem (K46 z antény pouze se sym. členem + REST=zbytek pásma z antény kde mám 30dB předzesilovač) K46+REST. Bohužel se mně nelíbí popis u tohoto slučovače a sice, že jsou 46-4 a 46+4 kanály nefunkční. Alespoň tak to chápu z popisu. Měl jsem zato, že bývají 2 kanály v okolí propouštěného kanálu zablokovány, ale zde jsou 4.
http://www.omko.cz/slucovac-k-46-rest-pruchozi-pro-napajeni/

Nebo druhá možnost je vyhodit z druhé antény sym. člen a vložil bych místo něj do anténní krabičky kanálový předzesilovač K46+35dB.
Tuto anténu + tu druhou na zbytek pásma, kde mám ten 30dB předzesilovač bych zapojil do toho obyčejného slučovače/rozbočovače co mám. Nebo by bylo optimálnější to hnát ještě přes 1. variantu (opět zapojit do selektivního slučovače K46+zbytek), mělo by to smysl???
http://www.omko.cz/kanalovy-zesilovac-k-46-zisk-35db/

Předem děkuji za rady smysluplné a hlavně prakticky funkční... ;)
« Poslední změna: 30. 01. 2013, 22:46:14 od THresil »


Dolinak

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
    • Zobrazit profil
Re:Slouceni anten
« Odpověď #10 kdy: 31. 01. 2013, 04:19:07 »
Smysluplná a hlavně prakticky funkční rada je pouze ta, že bez změřených úrovní, kvality a echoanalýzy nelze sestavit dobře fungující rozvod. To, že snad příjmáte sítem MUX 1,2,3 z Kojálu a MUX 4 kolorkou z Hodonína jsem se náhodně musel dopátrat v jiném vláknu. Vaši lokalitu neznáme.

Proč tato odpověď?

Protože nevíme:
Jak jste zjistil, že potřebujete zesílit K46 svářečkou 35dB?
Není u vás náhodou Mikulov dominantní? (píšete, jak vám "zvyšuje" kvalitu)
Nemůže se pak zhoršit MUX 1,2?
Co se stane když odpojíte síto? Nezmizne pouze MUX3 K59?
Nejednalo by se o slučování K59/REST?
Nejedná se o příjem ze 3 směrů (neznáme vaši lokalitu) kdy můžete mít kolorku směrovanou na "prasáka", aby to nějak jelo?
Nebude ideálním řešením použití 3 antén K59  -  K29+K40  -  K46? Nazesilovat dle úrovní, selektivně sloučit . . .
Kolik používáte TV?
Délka kabelů?
.
.
.
.
Otázek je mnoho
Ve čtyřech letech mi můj první obvod se žárovkou a plochou baterkou nefungoval.

Ten drát byl SMALTOVANÝ!


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slouceni anten
« Odpověď #11 kdy: 31. 01. 2013, 09:54:35 »
Smysluplná a hlavně prakticky funkční rada je pouze ta, že bez změřených úrovní, kvality a echoanalýzy nelze sestavit dobře fungující rozvod. To, že snad příjmáte sítem MUX 1,2,3 z Kojálu a MUX 4 kolorkou z Hodonína jsem se náhodně musel dopátrat v jiném vláknu. Vaši lokalitu neznáme.

Proč tato odpověď?

Protože nevíme:
Jak jste zjistil, že potřebujete zesílit K46 svářečkou 35dB?
Není u vás náhodou Mikulov dominantní? (píšete, jak vám "zvyšuje" kvalitu)
Nemůže se pak zhoršit MUX 1,2?
Co se stane když odpojíte síto? Nezmizne pouze MUX3 K59?
Nejednalo by se o slučování K59/REST?
Nejedná se o příjem ze 3 směrů (neznáme vaši lokalitu) kdy můžete mít kolorku směrovanou na "prasáka", aby to nějak jelo?
Nebude ideálním řešením použití 3 antén K59  -  K29+K40  -  K46? Nazesilovat dle úrovní, selektivně sloučit . . .
Kolik používáte TV?
Délka kabelů?
.
.
.
.
Otázek je mnoho
Takže popořádku...
- Má lokalita je Velká nad Veličkou.
- Bohužel je zde situace taková, že mux 1 a 2 je silný jak ze směru Brna, tak ze směru Hodonín. Teoreticky je uplně jedno z jakého směru, protože tyto dva multiplexy jsou silné vždy. Tudíž je logické, že je chytám velmi dobře jak na kolorku (která je na Hodonín), tak na síto ve kterém je předzesilovač (které je na Brno).
- To že potřebuji signály zesilovat vím ze zkušenosti. V naší obci si většina domácností bez zesilovače ani neškrtne, navíc, pokud jsou výkyvy počasí, viz můj případ.
- O tom, že by byl Mikulov dominantní nevim, možná že pro mux 1 a 2, ale tyto dva muxy neřeším, protože je mně úplně jedno, jestli je budu bráz ze síta nebo z kolorky (silný signál u obou). Z toho vyplývá, že se mux 1 a 2 nijak nezhorší, ať ho beru z kolorky nebo ze síta (teoreticky).
- Když odpojím síto, tak se stane, to co píšete výše (podle mě logicky), zmizne pouze multiplex 3 (jelikož je kolorka na Hodonín). Ostatní muxy jsou silné, jak jsem psal výše.
- Ano je možnost také K59+REST, ale tuto možnost jsem nevolil, protože síto se mně zdá mnohem stabilnější, než kolorka. V mém případě mám vyzkoušeno, že kolorka (nejspíše způsobeno jejím úžším vyz. diagramem) je mnohem náchylnější na výkyvy počasí, než to síto. Proto chci brát 3 muxy (1, 2, 3) ze síta a 4. mux z kolorky.
- Podle Vás bude kolorka určitě na "prasáka", ale divil bych se, kdyby jste na mém místě našel jiné řešení. ;)
Zlín ani Uherské Hradiště se v mém případě vůbec nedá brát v úvahu. V jiných částech naší obce ano, ale v mém ne, mám to vyzkoušené (dokonce znovu včera). :D
- Myslím si, že 3 antény neni třeba už z důvodu, že muxy 1 a 2 jsou u nás velmi silné, takže proto bych to takto neřešil.
- Používám pouze jednu televizi.
- Délky kabelů jsou různé... Od síta k prozatimnímu slučovači (použit je obyč. rozbočovač pasivní) může být délka koaxu tak 20-30 metrů. Od kolorky je situace úplně jiná, tam má kabel jednotky metrů (řekl bych, že tak 5-7 metrů). No a pak je svod od slučovače/rozbočovače k účastnické zásuvce a ta vzdálenost může být tak 10 metrů. A poslední část je od účastnické zásuvky, tam může být vzdálenost do set-top-boxu tak 3 metry.

To je asi tak vše, co k problému můžu napsat... Každopádně Vám děkuji, že se mým problémem zaobýráte...
« Poslední změna: 31. 01. 2013, 09:57:24 od THresil »


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:Slouceni anten
« Odpověď #12 kdy: 31. 01. 2013, 15:16:08 »
absolutní souhlas s uživatelem Dolinak,
bez zjištění konkrétních hodnot je těžké radit.
Podle situace, kterou zde uživatel THresil si myslím, že jde o kombinaci špatně vybraných antén, zesilovače a dalších prvků. Osobně bych to po změření asi řešil dvěma, možná třemi anténami s následným průchodem signálů přes propusti. Především Mux3,4 a následné sloučení-asi selektivní? Ale těžko radit.
Honda Enduro Team


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slouceni anten
« Odpověď #13 kdy: 31. 01. 2013, 16:12:36 »
Ale no tak pánové. Vždyť já nemám problém s anténami... Když zapojím obě jednotlivě, takže samostatně=napřímo, tak žádný problém neni. U obou jde multiplex 1 a 2 s kvalitou 95 až 98%. Multiplex 3 je na kolorku horší, proto jsem pořídil síto s tím zesilovačem v anténní krabičce. U tohoto síta dosahuji na multiplexu 3 stejných hodnot kvality signálu jako pro multiplexy 1 a 2, jak pro síto, tak pro kolorku. To znamená, že se se signálem pohybuje od 93-95% nahoru. No a multiplex 4 na kolorce jede za použití pár starých zesilovačů taktéž od 95% výš...
Tak v čem je problém???
Se signálem a ani s anténami problém není. Nevidím důvod, proč bych měl realizovat další anténu, když u multiplexu 1 a 2 si dokonce můžu vybrat zda ho brát z kolorky nebo ze síta.
Moje volba je K46 + zbytek (kolorka + síto) a musí to šlapat, když to šlape jednotlivě. Jen jsem chtěl znát názor, jestli je lepší použít kanálový slučovač a případně zesílit signál zesilovači (zesílit kolorku pro kanál 46) a síto nechat tak. Nebo jestli je lepší tu kolorku omezit přímo od vstupu tou "svářečkou". Víc bych to nekomplikoval.
Vždyť v mém případě to přece není takový problém, když mně stačí brát 3 multiplexy z Brna a 1 z Hodonína, ne???
« Poslední změna: 31. 01. 2013, 16:14:45 od THresil »


Dolinak

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
    • Zobrazit profil
Re:Slouceni anten
« Odpověď #14 kdy: 31. 01. 2013, 17:07:39 »
Začnu od konce.
Že se zabývám vašim problémem, neznamená, že ho řeším. Bez relevantních dat to ani nelze.

Bydlet já ve vaší lokalitě, řešil bych asi toto:
Ač se to nezdá, rozhodující pro zvolené řešení by byla kvalita signálu MUX1+2 a rozdíl úrovní Mikulova a Hodonína.
Prostě proč příjmat horší signál, když existuje lepší řešení. Na souběžný příjem z obou směrů a na teorie o sčítání signálů zapomeňte. Signály se buď ruší, nebo v rámci SFN si nevadí. Podle naměřených údajů bych použil slučovač K46/rest nebo K59/rest
Zesilovat nebudu bezhlavě, ale jen pro pokrytí ztrát na pasivních prvcích, kabelech a dosažení požadované úrovně (většinou si volím cca 60dBuV na zásuvce, pokud máte solidní tuner může být méně)

Kdybych se o tuhle akci chtěl pokoušet bez měření naslepo, tak si alespoň pomocí útlumáků zjistím rezervu do rozpadu obrazu a zesiluju podle zrtát (koax typu H125 cca 0,2dB/m; slučovač 3-4dB) a nasadím rozumnou rezervu. Pokud nejsou signály něčím przněny, srovnám si tím alespoň zhruba úrovně.
Pak se stejně musím modlit, že výsledek nebude ovlivněn něčím, co nejsem schopen bez vybavení zjistit.

Když chcete za každou cenu šíleně zesilovat, tak se vykašlete na ten 490F a raději dejte 454F.
Ale když nevíte co zesilujete, tak to bude "děj se vůle boží"
Ve čtyřech letech mi můj první obvod se žárovkou a plochou baterkou nefungoval.

Ten drát byl SMALTOVANÝ!