Autor Téma: Slovenské DVB-T  (Přečteno 1089646 krát)

karelos

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 58
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #1830 kdy: 05. 05. 2020, 18:29:19 »
Místo příjmu : Severovýchod Brna
Anténa pro SK - Televes DAT BOSS TFORCE LTE (napájím předzesilovač)
CZ anténa : stará Yagi dlouhá směrovka se symetrákem (značku ani typ neznám)
CZ anténa2 malé síto se symetrákem :
Rakouská anténa - Velké plzeňské síto (s předzesilovačem  26Db)
Zesilovač : Johansson 6700
Cyhtám na síto A:
K24/K34 Kahlenberg
Chytám na malé síto CZ
K26/K28/K51 - Mikulov
Chytám na dlouhou směrovku CZ2:
K43 Bohunice
Chytám na Televes SK
K37/K39/K44

Pro výstup ze zesilovače používám výstup pro test -30Db. Minimální nastavitelný výstup je 93 dbuV a to je pro tunery moc (nedávali to). Výstup mám nastaven na 97dbuV

Vše bez sebemenší chyby při reprodukci na TV - přesněji změřit nedokážu, měřáky nemám.

Hodnoty detekované zesilovačem od 50 do 55 dbuV u všech MUXů

Od zesilovače to mám rozvětvené na 3TV

Všechny svody zhruba stejně dlouhé - cca 8m
Ta hodnota 50-55 dBuV na displeji zesilovače je včetně zesílení předzesilovačem v anténě?
Jen pro info, já mám podobnou úroveň na anténě a MER na k27 na budíku je větší než 35dB i s blízkým odrazem s odstupem -5dB. Bezproblémový příjem mám i na stejné řadě Panasonika, ale pravdou je, že mimo Javořiny tu nemám žádný signál z jiného vysílače.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #1831 kdy: 05. 05. 2020, 18:40:03 »
Třeba měřit na místě, vč. IO, doba odhadů je nenávratně pryč. Porovnání K39 a K27 nic neřeší. Mohl bych povídat o šíření blízkých K26 a K28 v SFN ze stejných vysílačů stejnými výkony... kdy je situace na mnoha místech příjmu u obou kanálů až nepochopitelně rozdílná!


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #1832 kdy: 05. 05. 2020, 18:51:00 »
Místo příjmu : Severovýchod Brna
Anténa pro SK - Televes DAT BOSS TFORCE LTE (napájím předzesilovač)
CZ anténa : stará Yagi dlouhá směrovka se symetrákem (značku ani typ neznám)
CZ anténa2 malé síto se symetrákem :
Rakouská anténa - Velké plzeňské síto (s předzesilovačem  26Db)
Zesilovač : Johansson 6700
Cyhtám na síto A:
K24/K34 Kahlenberg
Chytám na malé síto CZ
K26/K28/K51 - Mikulov
Chytám na dlouhou směrovku CZ2:
K43 Bohunice
Chytám na Televes SK
K37/K39/K44

Pro výstup ze zesilovače používám výstup pro test -30Db. Minimální nastavitelný výstup je 93 dbuV a to je pro tunery moc (nedávali to). Výstup mám nastaven na 97dbuV

Vše bez sebemenší chyby při reprodukci na TV - přesněji změřit nedokážu, měřáky nemám.

Hodnoty detekované zesilovačem od 50 do 55 dbuV u všech MUXů

Od zesilovače to mám rozvětvené na 3TV

Všechny svody zhruba stejně dlouhé - cca 8m

Severovýchod Brna je širokej pojem. Ale máš tam asi echa kamzík-dubník-vj. A toho televesa i s tím bossem vyhoď, do míst s množstvím signálů a naspodku pásma  je naprd. Taky nevím proč tak poměrně komplikovaná instalace pro CZ+AT+SK, ale nevím kde přesně v Brně seš. Kdyžtak přesný místo do SZ, pokud je to tajný.


Tomixis

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #1833 kdy: 05. 05. 2020, 20:04:28 »
@karelos : 50-55dbuV je konečná hodnota včetně zapnutého předzesilovače.

@Xmux : lokalita je stará Líšeň, náměstí Karla IV. Ano problém bude velmi pravděpodobně v ECHU z více vysílačů. Zkoušel jsem těch pár svých starých antén, umístil jsem je snad všude možně, vypínal předzesilovače, hlavní zesilovač, pak zase zapínal a výsledek byl pořád stejný všechny MUXy z VJ a Bratislavy ok - kromě K27. Měření bude nejspíš nezbytné, jen se obávám že nenabídne funkční řešení. Tím by snad mohla být přesná dlouhá směrovka (ale s nejistým výsledkem) - což samo o sobě mě od takovéhle akce odrazuje. Tvůj návrh antény - nebo ještě lépe kompletního funkčního řešení? Ta Plustelka mě mrzí :-(


Augusto_Pinochet

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 139
    • Zobrazit profil
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #1834 kdy: 05. 05. 2020, 20:07:47 »
Podle různých slovenských diskusí je s K27 po spuštění VJ problém i v okolí Bratislavy. Ovšem někteří diskutující tvrdí, že s K27 byly problémy už od přeladění Kamzíku kdy MPX4 přešel na K27. Nemůžu ověřit, jsem mimo pokrytí obou vysílačů. Možná má Towercom rozjetou SFN, těžko říct, zkuste kontaktovat některého technika co má na starosti síť DVB-T vysílačů u TWC, ale technika, ne nějakého operátora na zákaznické lince. Věřím, že tam takoví lidé pracují, možná bude menší problém se na ně protelefonovat, ale určitě tam jsou.  :D

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Tomixis

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #1835 kdy: 05. 05. 2020, 20:48:49 »
Díky za radu, vyzkouším kontaktovat technika. Můžu poprosit o odkaz na Slovenská fóra na téma nefunkční K27?
Díky všem za rady, které mě můžou reálně posunout dál.


M.K

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 260
    • Zobrazit profil
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #1836 kdy: 05. 05. 2020, 20:56:00 »


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #1837 kdy: 05. 05. 2020, 21:37:03 »
pánové, řeknu vám jen jedno, vydržte, trpělivost :) bude to OK.


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #1838 kdy: 05. 05. 2020, 21:49:29 »
Taky bych řekl, že to budou ještě tunit, ale tunit mohli začít už od 15.4. Kamzík + BM, kdy to začlo haprovat. Už je asi jistý, že se kluci z Towerkomu nepoučili z muxu ČT :-) T2 v SFN na K26 s 256QAM vs. T2 v SFN na K27 s 256QAM :-) To budou bratia nadávat až se budou Tatry zelenat.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #1839 kdy: 05. 05. 2020, 21:57:39 »
to není o Towercomu, ale o TUSR, teda dnes už tomu říkají "Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb"


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #1840 kdy: 05. 05. 2020, 22:02:15 »
@karelos : 50-55dbuV je konečná hodnota včetně zapnutého předzesilovače.

@Xmux : lokalita je stará Líšeň, náměstí Karla IV. Ano problém bude velmi pravděpodobně v ECHU z více vysílačů. Zkoušel jsem těch pár svých starých antén, umístil jsem je snad všude možně, vypínal předzesilovače, hlavní zesilovač, pak zase zapínal a výsledek byl pořád stejný všechny MUXy z VJ a Bratislavy ok - kromě K27. Měření bude nejspíš nezbytné, jen se obávám že nenabídne funkční řešení. Tím by snad mohla být přesná dlouhá směrovka (ale s nejistým výsledkem) - což samo o sobě mě od takovéhle akce odrazuje. Tvůj návrh antény - nebo ještě lépe kompletního funkčního řešení? Ta Plustelka mě mrzí :-(

Hády vidíš z okna a perou ti to tam z boku plnou silou! Toč na VJ a s vypnutým superbossem zahlas co ti z toho leze na K26,27,28 (ostatní antény odpojit). A 27 zkus  překonvertovat  jinam. Pak můžem pokračovat :-)


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #1841 kdy: 05. 05. 2020, 22:04:31 »
to není o Towercomu, ale o TUSR, teda dnes už tomu říkají "Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb"

A pošta jim tam funguje taky jako u nás? :-)))


jackino

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 41
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #1842 kdy: 05. 05. 2020, 22:19:15 »
Už se to rozjelo
https://imgur.com/a/kuvk7t9
Dvb-s//13°+19.2°+23.5°+42°
Dvb-t// Cze+Svk+Aut


Tomixis

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #1843 kdy: 05. 05. 2020, 22:26:54 »
Potvrzuji - K27 naskočil (bez žádné akce z mé strany). Chyba opravdu nebyla u mě (čemuž jsem moc rád). Ale dali mně naši východní sousedé zabrat... :-)

 :) :) :)


Tomixis

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #1844 kdy: 05. 05. 2020, 22:29:05 »
@karelos : 50-55dbuV je konečná hodnota včetně zapnutého předzesilovače.

@Xmux : lokalita je stará Líšeň, náměstí Karla IV. Ano problém bude velmi pravděpodobně v ECHU z více vysílačů. Zkoušel jsem těch pár svých starých antén, umístil jsem je snad všude možně, vypínal předzesilovače, hlavní zesilovač, pak zase zapínal a výsledek byl pořád stejný všechny MUXy z VJ a Bratislavy ok - kromě K27. Měření bude nejspíš nezbytné, jen se obávám že nenabídne funkční řešení. Tím by snad mohla být přesná dlouhá směrovka (ale s nejistým výsledkem) - což samo o sobě mě od takovéhle akce odrazuje. Tvůj návrh antény - nebo ještě lépe kompletního funkčního řešení? Ta Plustelka mě mrzí :-(

Hády vidíš z okna a perou ti to tam z boku plnou silou! Toč na VJ a s vypnutým superbossem zahlas co ti z toho leze na K26,27,28 (ostatní antény odpojit). A 27 zkus  překonvertovat  jinam. Pak můžem pokračovat :-)

To vše (včetně konverze K27) jsem zkoušel. Výsledek : 0. Teď to naštěstí naskočilo - dělat jsem nemusel nic.