Autor Téma: Slovenské DVB-T  (Přečteno 1089803 krát)

Luboš T.

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 765
    • Zobrazit profil
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #630 kdy: 28. 12. 2012, 16:40:26 »
Jsem zvědavý co spustí na silvestra v SR za mux jestli tam bude něco vysílat,aby to nebylo mrtvý jako mux4.Z V.J mají spustit na 55k výkonem 50kw.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Slovensko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 127
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #631 kdy: 28. 12. 2012, 18:53:15 »
Jsem zvědavý co spustí na silvestra v SR za mux jestli tam bude něco vysílat,aby to nebylo mrtvý jako mux4.Z V.J mají spustit na 55k výkonem 50kw.

Zdravím Luboši Vy tam (v obci Zbraslavec ) si myslím že Slováky nelze chytat kvůli kopcům z V.J. a jaký diagram je nebo bude a kolik to bude potlačeno směrem na MORAVU   ???


Luboš T.

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 765
    • Zobrazit profil
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #632 kdy: 28. 12. 2012, 18:59:38 »
O Zbraslavec se nejedná,tam žádný slováky nechytám jen Kojál.Ale na Znojemsku ano tam chytám z V.J k57a23.Bohužel diagram neznám na k55.Pouze to co jsem psal ale uvidím až toho 31.12 jak to zde pojede.Dám ten den vědět jakmile to u mě pojede,doufám že ano.


Luboš T.

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 765
    • Zobrazit profil
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #633 kdy: 28. 12. 2012, 19:03:57 »
Opravuji:Ne k57ale56.


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #634 kdy: 28. 12. 2012, 20:40:59 »
Jsem zvědavý co spustí na silvestra v SR za mux jestli tam bude něco vysílat,aby to nebylo mrtvý jako mux4.Z V.J mají spustit na 55k výkonem 50kw.

Zdravím Luboši Vy tam (v obci Zbraslavec ) si myslím že Slováky nelze chytat kvůli kopcům z V.J. a jaký diagram je nebo bude a kolik to bude potlačeno směrem na MORAVU   ???

Potlačení K55 směrem do ČR je 16 db, severovýchodně směrem na Polsko, kde má již v lednu přejít mux 1 na TX Wisla-Skryczne z K62 na K55, až 25db.   

A pročpak se nepodíváte na všeobecně známé mapy p. ing. J.Procházky?  http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html  V mapách pokrytí jsou diagramy zcela jasně vyznačeny. Kromě toho je najdete taky na webu TÚ SR - tedy stanovené vyzařovací diagramy všech povolených slovenských vysílačů DVB-T.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Stefan Bukovan

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 916
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #635 kdy: 28. 12. 2012, 22:01:05 »
Jsem zvědavý co spustí na silvestra v SR za mux jestli tam bude něco vysílat,aby to nebylo mrtvý jako mux4.Z V.J mají spustit na 55k výkonem 50kw.

Prečo by mali niečo spúšťať na Silvestra? Zo 4 celoplošných muxov, ktoré majú v SR licenciu vysielajú 3 - verejnoprávny (RTVS), druhý (JoJ+Markíza) a štvrtý (zatiaľ len test). Prvý multiplex (nemýliť s bývalým prechodovým) dostal povolenie na prevádzku vysielačov k 31.7.2012 (s platnosťou do roku 2021) - takže na spustenie reálneho vysielania majú ešte čas.

Skylink CZ, MagioSat (nové)
OpenBox X-810, Ariva 210 HD Combo, ADB 5800SX, KAON CO1300
DG-380


Luboš T.

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 765
    • Zobrazit profil
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #636 kdy: 28. 12. 2012, 22:14:24 »
To nevim,proste to tak maji v planu.Koukal jsem na pokryti a porovnaval V.J.Takze nejhorsi je 57k nasleduje 23k potom 56k a nejlepsi je prave ten 55kanal.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #637 kdy: 28. 12. 2012, 22:33:10 »
Jsem zvědavý co spustí na silvestra v SR za mux jestli tam bude něco vysílat,aby to nebylo mrtvý jako mux4.Z V.J mají spustit na 55k výkonem 50kw.

Zdravím Luboši Vy tam (v obci Zbraslavec ) si myslím že Slováky nelze chytat kvůli kopcům z V.J. a jaký diagram je nebo bude a kolik to bude potlačeno směrem na MORAVU   ???

Potlačení K55 směrem do ČR je 16 db, severovýchodně směrem na Polsko, kde má již v lednu přejít mux 1 na TX Wisla-Skryczne z K62 na K55, až 25db.   

A pročpak se nepodíváte na všeobecně známé mapy p. ing. J.Procházky?  http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html  V mapách pokrytí jsou diagramy zcela jasně vyznačeny. Kromě toho je najdete taky na webu TÚ SR - tedy stanovené vyzařovací diagramy všech povolených slovenských vysílačů DVB-T.
To nejsou stanovené vyzařovací diagramy, ale do grafu vynesená nutná omezení. Výsledné diagramy mohou vypadat (a budou) zcela jinak, důležité je aby respektovaly ta daná omezení. Jelikož taky na každém vysílači není tolik anténních systémů, jako je vysílaných kanálů a každý ten kanál má omezení jiná, tak je to kompromis.


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #638 kdy: 28. 12. 2012, 23:32:43 »
Jsem zvědavý co spustí na silvestra v SR za mux jestli tam bude něco vysílat,aby to nebylo mrtvý jako mux4.Z V.J mají spustit na 55k výkonem 50kw.

Zdravím Luboši Vy tam (v obci Zbraslavec ) si myslím že Slováky nelze chytat kvůli kopcům z V.J. a jaký diagram je nebo bude a kolik to bude potlačeno směrem na MORAVU   ???

Potlačení K55 směrem do ČR je 16 db, severovýchodně směrem na Polsko, kde má již v lednu přejít mux 1 na TX Wisla-Skryczne z K62 na K55, až 25db.   

A pročpak se nepodíváte na všeobecně známé mapy p. ing. J.Procházky?  http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html  V mapách pokrytí jsou diagramy zcela jasně vyznačeny. Kromě toho je najdete taky na webu TÚ SR - tedy stanovené vyzařovací diagramy všech povolených slovenských vysílačů DVB-T.
To nejsou stanovené vyzařovací diagramy, ale do grafu vynesená nutná omezení. Výsledné diagramy mohou vypadat (a budou) zcela jinak, důležité je aby respektovaly ta daná omezení. Jelikož taky na každém vysílači není tolik anténních systémů, jako je vysílaných kanálů a každý ten kanál má omezení jiná, tak je to kompromis.

Máte pravdu, nevyjádřil jsem se právě přesně. Nicméně to grafické znázornění je velmi vhodnou a vítanou pomůckou pro rychlou a snadnou orientaci, jaký útlum je tím kterým směrem předepsán.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #639 kdy: 29. 12. 2012, 00:20:53 »
Máte pravdu, nevyjádřil jsem se právě přesně. Nicméně to grafické znázornění je velmi vhodnou a vítanou pomůckou pro rychlou a snadnou orientaci, jaký útlum je tím kterým směrem předepsán.
To je sice možné, ale pro příjem to má přínos mizivý.


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #640 kdy: 29. 12. 2012, 11:04:42 »
...má-nemá..., o tom jsme už jednou polemizovali. Napíši to takto - jakékoliv grafické znázornění "možného příjmu" je vždy jen teoretické neboli jakákoli mapa pokrytí zobrazuje předpokládanou možnost příjmu, nikoli jeho garanci. Jinak to ani nelze pojmout. A na tom nic nezmění ani to, zda má daný kanál v některých směrech vysílání předepsané útlumy vyzařování, nebo ne, a jsou-li v mapě navíc zobrazeny, což na rozdíl od Vás hodnotím velmi pozitivně. Nedomnívám se tedy, že grafické charakteristiky útlumů v mapách ing. J. Procházky jsou čímsi matoucím a měly by být z map vyňaty. To bychom pak totiž mohli docela klidně dojít i k neměnnému závěru, byť připouštím, že k realitě blízkému, že kterákoliv mapa mate, de facto je nekorektní a o příjmu v tom kterém konkrétním místě nevypovídá vůbec nic; respektive že kterákoli mapa pokrytí má PRO PŘÍJEM mizivý přínos...   
« Poslední změna: 29. 12. 2012, 13:32:37 od Petr PetrK »


Jan H

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 159
  • Není nad výhled s dálkovým příjmem:-)
    • Zobrazit profil
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #641 kdy: 29. 12. 2012, 12:57:41 »
Já bych nějaký příjem řešil až v momentě, kdy tam bude vůbec něco vysílat a také co.Logicky vzato,má tam vůbec co vysílat? ;)
DVB S:30W-75E,Skylink, DVB T:CZ,AU,SK,HU,analog uhf HU,(BiH), DVB C:UPC.
FM:CZ,SK,AU,HU,HR.


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #642 kdy: 29. 12. 2012, 13:08:00 »
Možná tak monoskopy. Z tohoto důvodu dokud tam nebude alespoň jeden jediný program tak je to naprostá ztráta času. A to tu někteří básní ještě i o nějaké K55. Co by tam vysílali to opravdu nevím.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #643 kdy: 29. 12. 2012, 13:43:17 »
...má-nemá..., o tom jsme už jednou polemizovali. Napíši to takto - jakékoliv grafické znázornění "možného příjmu" je vždy jen teoretické neboli jakákoli mapa pokrytí zobrazuje předpokládanou možnost příjmu, nikoli jeho garanci. Jinak to ani nelze pojmout. A na tom nic nezmění ani to, zda má daný kanál v některých směrech vysílání předepsané útlumy vyzařování, nebo ne, a jsou-li v mapě navíc zobrazeny, což na rozdíl od Vás hodnotím velmi pozitivně. Nedomnívám se tedy, že grafické charakteristiky útlumů v mapách ing. J. Procházky jsou čímsi matoucím a měly by být z map vyňaty. To bychom pak totiž mohli docela klidně dojít i k neměnnému závěru, byť připouštím, že k realitě blízkému, že kterákoliv mapa mate, de facto je nekorektní a o příjmu v tom kterém konkrétním místě nevypovídá vůbec nic; respektive že kterákoli mapa pokrytí má PRO PŘÍJEM mizivý přínos...   
Před pár roky tady tento názor prezentoval Enik, ne já, a to že vyzařovací diagramy resp. z nich vytvořené mapy nemají pro běžného diváka (i neběžného) žádný význam, protože mu neřeknou nikdy spolehlivě, jestli u něho to půjde nebo nepůjde, což je prakticky jediná věc které člověka na konrétním místě příjmu zajímá. Jestli se pokryje X lidí nebo Y, jestli bude v úhlu alfa nebo beta takový výkon, nebo jiný, je mu uplně jedno.

Přirovnal bych to ke statistice, ta dokáže z nějaké velké množiny vyvodit nějaký celkem jasný výsledek, který ale nikdy nelze zpětně aplikovat na jedince. Stejně tak diagramy a mapy, zobrazují nám jak asi bude vypadat pokrytí resp. jakým směrem bude vysíláno jakým výkonem, nikdy nám ale neřeknou, jestli v konkrétním místě se souřadnicemi x,y,z bude (dostatečný) signál. Toť vše z mé strany, jako zajímavost jsou mapy a diagramy fajn, jako nějaký zdroj informace o pokrytí v konkrétním místě příjmu jsou k ničemu (aspoň tedy laikům).
« Poslední změna: 29. 12. 2012, 14:15:23 od David Kříž »


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #644 kdy: 29. 12. 2012, 14:25:04 »
...má-nemá..., o tom jsme už jednou polemizovali. Napíši to takto - jakékoliv grafické znázornění "možného příjmu" je vždy jen teoretické neboli jakákoli mapa pokrytí zobrazuje předpokládanou možnost příjmu, nikoli jeho garanci. Jinak to ani nelze pojmout. A na tom nic nezmění ani to, zda má daný kanál v některých směrech vysílání předepsané útlumy vyzařování, nebo ne, a jsou-li v mapě navíc zobrazeny, což na rozdíl od Vás hodnotím velmi pozitivně. Nedomnívám se tedy, že grafické charakteristiky útlumů v mapách ing. J. Procházky jsou čímsi matoucím a měly by být z map vyňaty. To bychom pak totiž mohli docela klidně dojít i k neměnnému závěru, byť připouštím, že k realitě blízkému, že kterákoliv mapa mate, de facto je nekorektní a o příjmu v tom kterém konkrétním místě nevypovídá vůbec nic; respektive že kterákoli mapa pokrytí má PRO PŘÍJEM mizivý přínos...   
Před pár roky tady tento názor prezentoval Enik, ne já, a to že vyzařovací diagramy resp. z nich vytvořené mapy nemají pro běžného diváka (i neběžného) žádný význam, protože mu neřeknou nikdy spolehlivě, jestli u něho to půjde nebo nepůjde, což je prakticky jediná věc které člověka na konrétním místě příjmu zajímá. Jestli se pokryje X lidí nebo Y, jestli bude v úhlu alfa nebo beta takový výkon, nebo jiný, je mu uplně jedno.

Přirovnal bych to ke statistice, ta dokáže z nějaké velké množiny vyvodit nějaký celkem jasný výsledek, který ale nikdy nelze zpětně aplikovat na jedince. Stejně tak diagramy a mapy, zobrazují nám jak asi bude vypadat pokrytí resp. jakým směrem bude vysíláno jakým výkonem, nikdy nám ale neřeknou, jestli v konkrétním místě se souřadnicemi x,y,z bude (dostatečný) signál. Toť vše z mé strany, jako zajímavost jsou mapy a diagramy fajn, jako nějaký zdroj informace o pokrytí v konkrétním místě příjmu jsou k ničemu (aspoň ne laikům).

Pokud jsem něco přisoudil Vám, co prezentoval Enik, omlouvám se.  Jinak ano - naprosto s Vaším názorem souhlasím. Přesně to jsem měl taky na mysli. Jen jsem to napsal méně výstižněji nebo méně srozumitelněji  :) Já na toto fórum nahlížím v podstatě jako na na "amatérsko-laické", čímž nechci naprosto nikoho urazit nebo se jej jinak dotknout, proto se většinou zdržuji jakéhokoli hlubšího komentáře. Většinou tedy, když se k něčemu vyjádřím, to napíšu asi tak, aby tomu i má žena ze svého úhlu vědomostí o tv příjmu porozuměla :D  Což bylo i v případě K55 a jeho útlumu směrem do ČR či do Polska. Ve většině případů to tazatelům pro základní orientaci stačí.
Přesto ano, když se vrátím k mapám, nikdy nelze předem říct, že "tam to hrát bude" a "támhle to hrát nebude". Protože "tam" je mapa zelená a "tam" není ani žlutá. Přitom najdu x příkladů, kde i se zelenou mapou jsou s příjmem z různých důvodů potíže,nebo je dokonce příjem znemožněn, a kde lze příjem úspěšně zabezpečit, aniž by mapa byla zabarvená byť jen nádechem do žluta.  Ale o tom už bylo popsáno nespočet stran nejen zde na DigiZoně. A že tento holý fakt mnozí nechtějí přijmout a nelze jim ho vysvětlit ani zleva ani zprava, ponechávám s úsměvem stranou. Kdo zkrátka nechce číst či poslouchat, nebo snad studovat?!?, a neustále mele svou, protože mu to přece hraje, tak to musí hrát stejně i u souseda, budiž. Jeho volba... ;)
« Poslední změna: 29. 12. 2012, 18:30:18 od Petr PetrK »