Autor Téma: Slovenské DVB-T  (Přečteno 1089870 krát)

Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #525 kdy: 17. 01. 2012, 09:30:48 »
Nikdo z nás, kteří se problematikou zabývají nebudou své těžce nabyté a otestované vědomosti ventilovat někde po webu, aby je různí lemplové a rádoby odborníci napadali, že to tak není a jedinou pravdu mají oni, protože jim to tak funguje a když to funguje jim, tak to je v pořádku! Viz různé diskuse na jiných webech, kde už lidé, kteří měli přehled raději ani nic nepublikují, protože pochopili, že to nemá cenu!!

Pokud sis náhodou nevšimnl, žádné tvé "těžce nabyté a otestované vědomosti" jsem nikdy nenapadal a ani nikoho jiného. Napadají jiné jiní včetně tebe. Dělají to takřka výhradně právě ti, co doslova zarytě a zakopaně setrvávají jen a jen na své pravdě a ani ve snu nepřipustí omyl. Je to ovšem jejich (vaše) věc. Takže pokud máš pocit, že třeba zde na tomto fóru poskytuješ "blbům" zadarmo rady, tak si vem příklad z těch, co již "pochopili" a nepiš raději vůbec nic. 
   

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Drahoslav Brašule

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výkon vysílače Velká Javořina
« Odpověď #526 kdy: 17. 01. 2012, 12:54:44 »
Dobrý den,

nedávno mi byla nainstalována anténa pro příjem vysílání slovenských kanálů. Stanice Joj, Joj Plus, Markiza jdou bez problémů, ale stanice STV1, STV1 HD a STV2 jdou někdy v pořádku, někdy se obraz kostičkuje a někdy vypadne úplně. Bylo mi řečeno že vysílací výkon na tomto vysílači bude navýšen (nyní je nižší kvůli rušení s vysíláním z Maďarska) a poté půjdou i kanály STV přijímat bez problému . Můžete mi prosím tuto informaci potvrdit? Pokud je to pravda, kdy má k navýšení vysílacího výkonu vysílače Velká Javořina dojít?
Dobrý den,nepíšete lokalitu ani kdo Vám anténní systém montoval.
Já osobně nemám  s kanálem 57 problém ani u svých zákazníků.
Kdyžtak se ozvěte,můžem problém prodiskutovat.
DVB-S/S2: 23,5°+19,2°, Parabola Panorama,
LG 102-575S-HBBTV Funkční!! :)
DVB-T příjmače:Homecast Twin
DVB-T Brno Hády1: MUX1-k29,MUX2-k40,MUX3-k59
DVB-T Javorina: STV1, STV2, STV1 HD - k57
DVB-T Javorina: Joj, Joj+, Markýza, Doma - K56
DVB-T Starý Poddvorov: MUX 4 - k46


kamiquickie

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 5
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #527 kdy: 18. 01. 2012, 07:40:57 »
Dobrý den,

zasílám zjištěné informace o vyzařovacím diagramu k57:

"výkon na vysielači DVB-T nie je znížený, ale na 57.kanáli(MUX3) vysielame do antén s upraveným vyžarovacím diagramom práve z dôvodu kolízie s analógovým vysielačom v Maďarsku pracujúcom na tom istom kanáli. Tento stav je ošetrený dohodou TÚ oboch krajín a až po ukončení vysielania v Maďarsku bude môcť Towercom prejsť s vysielaním na 57.k. do definitívnych antén (do ktorých vysielame na 56.k. MUX2). Kedy to bude, to neviem povedať, možno by mali konkrétnejšie info na TÚ. " NMC, Towercom a.s.


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #528 kdy: 18. 01. 2012, 09:50:14 »
to jsou notoricky známé informace, ovšem stále jsi neodpověděl, KDE signál přijímáš, to je jediné podstatné.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


Drahoslav Brašule

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #529 kdy: 18. 01. 2012, 11:31:36 »
http://www.mapavysilacu.cz/mapdistance.html;jsessionid=1FA6C07954D657CC3A0A02979DDBC06FPán napsal-je nevím,proč ne sem :)
Už vím,ale stejně bych nečekal na bratry a pomohl K 57 jak jsem psal v PM
EDIT- přikládám odkaz na mapu-vzdálenost 25 km..
« Poslední změna: 18. 01. 2012, 16:39:01 od Drahoslav Brašule »
DVB-S/S2: 23,5°+19,2°, Parabola Panorama,
LG 102-575S-HBBTV Funkční!! :)
DVB-T příjmače:Homecast Twin
DVB-T Brno Hády1: MUX1-k29,MUX2-k40,MUX3-k59
DVB-T Javorina: STV1, STV2, STV1 HD - k57
DVB-T Javorina: Joj, Joj+, Markýza, Doma - K56
DVB-T Starý Poddvorov: MUX 4 - k46

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #530 kdy: 19. 01. 2012, 18:51:21 »
... Jak jsem napsal, zhoršení příjmu v tomto období není způsobeno námrazou na AS vysílačů, ale úplně jinými faktory, které mají pro přenos el. mag. vln v prostoru zásáadní vliv! Které to jsou, tak ty poznatky jsem získal právě dlouhodobou studií (zabývám se tím už téměř tři desítky let) odborné literatury od předních odborníků v oboru. Proto říkám, že nelze diskutovat s lidmi, kteří mají jen povrchní znalosti a své "rádoby výplody" označují za znalosti v oboru. ...

Mnozí jste si jistě povšimli, že před několika dny jsem v této diskuzi uvedl v reakci na určité rozhořčení p. Marečka, proč se mu najednou zhoršil příjem K56 z VJ, i když je krásně, informaci, že v zimní období je nezbytné uvažovat při dálkovém příjmu zejména v pásmu UHF i s nepříznivým vlivem námrazy na anténních systémech vysílačů umístěných (takřka výhradně) na kótách v horských oblastech. Jelikož jsem poté byl místy docela nevybíravými způsoby osočován, jaký jsem blábolista apod., výše uvedeným pánem, jehož část názoru cituji, dovoluji si zde uvést k této problematice stanovisko Českých radiokomunikací:


Dobrý večer, pane XY,

můžeme Vám potvrdit, že Vaše zkušenost s poklesem vf úrovně signálů z TV vysílačů v souvislostí s námrazou na vysílacích anténách má zcela reálný základ. Tento zcela obvyklý fyzikální jev (částečné snížení vf úrovně) se projevuje více na vyšších kmitočtech.
Bohužel s touto situací z naší strany nelze nic dělat. Na straně příjmu by však měly být parametry přijímacích antén nastaveny tak, aby byla dostatečná rezerva vf úrovně pro kvalitní příjem i v době zhoršených povětrnostních podmínek, nebo právě pro tento případ námrazy na vysílacích anténách.

S pozdravem

XY
Oddělení dohledu vysílacích a distribučních sítí
České Radiokomunikace a.s.
U Nákladového nádraží 3144
130 00 Praha 3, Czech Republic


Snad bych ještě dodal, že skutečný odborník v jakékoliv oblasti se zcela určitě vyznačuje nemalou mírou skromnosti i nadhledu vůči laikům. Rozhodně jimi nepohrdá a nevysmívá se jejich vágním znalostem s poukazem na to, jaký on sám "študovaný" je borec. Já osobně se v problematice příjmu televizních i rozhlasových signálů pohybuji 26 let. Mám pocit, že dost dlouhou dobu na to, abych si občas dovolil slušnou formou něco vysvětlit nebo tvrdit, a to navzdory tomu, že se to někomu převelice nepozdává...
« Poslední změna: 19. 01. 2012, 18:58:04 od Petr PetrK »


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #531 kdy: 19. 01. 2012, 20:18:23 »
Petře, to chce klid, napsals to pěkně, hlavně tu část o nadhledu a skromnosti vetšiny lidí co skutečně něco vědí... jinak jsem tuto debatu sledoval a nechtěl se k ní vyjadřovat, protože s agresivními vševědy většinou nemá debata smysl, ale každému kdo má alespoň maturitu by mělo být jasné, že voda je vodivá a proto z principu prostě námraza na vysílací anténě nebo ochr.korpusu musí nějakým způsobem ovlivňovat vyzařování VF signálu, takže pokud se v místě příjmu i za optimálních podmínek pohybujuješ na hranici příjmu, může být i  samotná námraza na vys.ant. systému významným důvodem zhoršení příjmu.
Ono je to ale nakonec jedno, jestli signál kolísá z důvodu námrazy na vysílací anténě nebo vlastnostmi prostředí mezi vysílačem a místem příjmu, prostě je s tím třeba vždy počítat (zvláště při realizaci příjmu pozemního vysílání...) a to je nejdůležitějšá zpráva pro p.Marečka  ;)


Libor L

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 695
  • Po klacku sahá ten, komu došly argumenty!!
    • Zobrazit profil
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #532 kdy: 19. 01. 2012, 21:05:57 »
... Jak jsem napsal, zhoršení příjmu v tomto období není způsobeno námrazou na AS vysílačů, ale úplně jinými faktory, které mají pro přenos el. mag. vln v prostoru zásáadní vliv! Které to jsou, tak ty poznatky jsem získal právě dlouhodobou studií (zabývám se tím už téměř tři desítky let) odborné literatury od předních odborníků v oboru. Proto říkám, že nelze diskutovat s lidmi, kteří mají jen povrchní znalosti a své "rádoby výplody" označují za znalosti v oboru. ...

Mnozí jste si jistě povšimli, že před několika dny jsem v této diskuzi uvedl v reakci na určité rozhořčení p. Marečka, proč se mu najednou zhoršil příjem K56 z VJ, i když je krásně, informaci, že v zimní období je nezbytné uvažovat při dálkovém příjmu zejména v pásmu UHF i s nepříznivým vlivem námrazy na anténních systémech vysílačů umístěných (takřka výhradně) na kótách v horských oblastech. Jelikož jsem poté byl místy docela nevybíravými způsoby osočován, jaký jsem blábolista apod., výše uvedeným pánem, jehož část názoru cituji, dovoluji si zde uvést k této problematice stanovisko Českých radiokomunikací:


Dobrý večer, pane XY,

můžeme Vám potvrdit, že Vaše zkušenost s poklesem vf úrovně signálů z TV vysílačů v souvislostí s námrazou na vysílacích anténách má zcela reálný základ. Tento zcela obvyklý fyzikální jev (částečné snížení vf úrovně) se projevuje více na vyšších kmitočtech.
Bohužel s touto situací z naší strany nelze nic dělat. Na straně příjmu by však měly být parametry přijímacích antén nastaveny tak, aby byla dostatečná rezerva vf úrovně pro kvalitní příjem i v době zhoršených povětrnostních podmínek, nebo právě pro tento případ námrazy na vysílacích anténách.

S pozdravem

XY
Oddělení dohledu vysílacích a distribučních sítí
České Radiokomunikace a.s.
U Nákladového nádraží 3144
130 00 Praha 3, Czech Republic


Snad bych ještě dodal, že skutečný odborník v jakékoliv oblasti se zcela určitě vyznačuje nemalou mírou skromnosti i nadhledu vůči laikům. Rozhodně jimi nepohrdá a nevysmívá se jejich vágním znalostem s poukazem na to, jaký on sám "študovaný" je borec. Já osobně se v problematice příjmu televizních i rozhlasových signálů pohybuji 26 let. Mám pocit, že dost dlouhou dobu na to, abych si občas dovolil slušnou formou něco vysvětlit nebo tvrdit, a to navzdory tomu, že se to někomu převelice nepozdává...

Tak a teď ještě tu "O pejskovi a kočičce"!
« Poslední změna: 20. 01. 2012, 12:24:02 od Libor L »


Drahoslav Brašule

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #533 kdy: 20. 01. 2012, 09:20:25 »
Hm.. já příjmám Javorinu a kontroluju ze zájmu signál a žádný"pokles" jsem nezaznamenal.. Ať žije Pan XY :)
DVB-S/S2: 23,5°+19,2°, Parabola Panorama,
LG 102-575S-HBBTV Funkční!! :)
DVB-T příjmače:Homecast Twin
DVB-T Brno Hády1: MUX1-k29,MUX2-k40,MUX3-k59
DVB-T Javorina: STV1, STV2, STV1 HD - k57
DVB-T Javorina: Joj, Joj+, Markýza, Doma - K56
DVB-T Starý Poddvorov: MUX 4 - k46


Dušan L.

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #534 kdy: 21. 01. 2012, 13:33:37 »
Jen bych doplnil předchozí "diskuzi" o vlivu námrazy na signál informací, že technici mobilních operátorů v zimě objíždějí základnové stanice, aby z jejich antén oklepávali námrazu. Dělají to právě kvůli útlumu jež námraza způsobuje.


Libor L

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 695
  • Po klacku sahá ten, komu došly argumenty!!
    • Zobrazit profil
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #535 kdy: 21. 01. 2012, 14:10:53 »
Srovnej si PA a ERP výkony u GSM aplikací a u běžného tv vysílání v pásmu UHF!!!!!!!


Franta Kostka

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 189
  • Pozor na psychopaty a práskače!
    • Zobrazit profil
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #536 kdy: 21. 01. 2012, 15:16:14 »
Jen bych doplnil předchozí "diskuzi" o vlivu námrazy na signál informací, že technici mobilních operátorů v zimě objíždějí základnové stanice, aby z jejich antén oklepávali námrazu. Dělají to právě kvůli útlumu jež námraza způsobuje.
nic neobjíždějí (to mi evokuje neustálé objíždění pořád dokola), jen jedou pokud ochrany zahlásí vysoký útlum přenosu. A to se týká jen a pouze mikrovlnných spojů které pracují na frekvencích desítek GHz !!! Ne GSM antén na pásmo 900MHz, které je srovnatelné s UHF TV. A ty MW spoje mají ERP směrově v mW až W, TV vysílače mají desítky až stovky kW!
Tak tu neplácej, když nevíš o této technologii nic...
příjem DVB-T: Praděd, Radhošť, Polsko...


Drahoslav Brašule

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #537 kdy: 22. 01. 2012, 12:11:11 »
Včera sněhová vánice-tady asi 5 cm sněhu,sat.total výpadek uploadu,ale DVB-T no problém..takže z těch "namrzlých" antén z Javoriny to šlo jak z praku:)
DVB-S/S2: 23,5°+19,2°, Parabola Panorama,
LG 102-575S-HBBTV Funkční!! :)
DVB-T příjmače:Homecast Twin
DVB-T Brno Hády1: MUX1-k29,MUX2-k40,MUX3-k59
DVB-T Javorina: STV1, STV2, STV1 HD - k57
DVB-T Javorina: Joj, Joj+, Markýza, Doma - K56
DVB-T Starý Poddvorov: MUX 4 - k46


Dušan L.

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil
Re:Slovenské DVB-T
« Odpověď #538 kdy: 22. 01. 2012, 12:28:46 »
.... A to se týká jen a pouze mikrovlnných spojů které pracují na frekvencích desítek GHz !!! ...

Vidíte, to mne nenapadlo... Kamarád co dělá u mobilního operátora to oklepávání námrazy nejednou zmiňoval, nicméně bez dalšího upřesnění. Na existenci těch spojů jsem pozapomněl...

Děkuji vám za opravu.
« Poslední změna: 22. 01. 2012, 12:32:37 od Dušan L. »


david prvy

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 100
    • Zobrazit profil
    • E-mail
info k novym reg.multiplexom
« Odpověď #539 kdy: 23. 01. 2012, 10:10:04 »
Spoločnosť T - Video Agency, s.r.o., Čierne Kľačany, ktorej boli pridelené kmitočty pre miestne DVB-T multiplexy, postupne spúšťa jednotlivé vysielače. Prvým uvedeným bol od decembra 2011 vysielač v Jaslovských Bohuniciach [59. kanál UHF]. Pre Borský Mikuláš je pridelený 51. kanál, dočasne sa však v uplynulých dňoch ”omylom” skúšobne vysielalo na K45, ktorý nebol pridelený a v súčasnosti už prebieha preladenie na K51. Rovnaký kanál sa bude využívať aj v Skalici. V hlavnom meste bude Mux miestny vysielať od februára 2012 z vysielača Kamzík prostredníctvom 55. kanála a vysielač Žilina - Veľké hradisko bude šíriť signál na 28. kanáli. DVB-T vysielače, ktoré zatiaľ nevysielajú, budú uvedené do prevádzky v najbližšom období. Všetky tieto miestne multiplexy budú obsadené stanicami Západoslovenská TV, TA3/Ring TV, TV Noe a Rádio Lumen. Z ďalších rozhlasových staníc bude naviac vysielať na Záhorí [Borský Mikuláš a Skalica] Záhorácke Rádio a v Bratislave ako aj v Jaslovských Bohuniciach bude šírené Rádio Piešťany. V miestnom multiplexe v Jaslovských Bohuniciach bude vysielať aj regionálna TV Central [CETV]. Zmeny v obsadenosti multiplexov môžu nastať vtedy, ak sa niektoré zo staníc zmluvne nedohodnú s prevádzkovateľom vysielania. Všetky uvedené DVB-T vysielače majú povolenie na prevádzku do konca novembra 2012.

 

 DVB-T vysielače a kanály Mux miestny, pridelené pre T - Video Agency, s.r.o.:

[vertikálna polarizácia]

 

28. kanál  Žilina - Veľlé Hradisko  ERP = 0,4 kW

51. kanál  Borský Mikuláš - Mária Magdaléna  ERP = 10 kW

51. kanál  Skalica - Mesto  ERP = 0,l kW

55. kanál  Bratislava - Kamzík  ERP = l kW

59. kanál  Jaslovské Bohunice - Atómová elektráreň - SHMÚ  ERP = 0,5 kW

info prebrate z power.szm.sk