Autor Téma: Slovenské DVB-T  (Přečteno 1089852 krát)

Viktor Zajíček

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #345 kdy: 30. 07. 2011, 20:46:10 »
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na zkušenosti s příjmem slovenské DVB-T na Olomoucku. Analog šel bez potíží, STV1 na 56.kanále a STV2 na 39.kanále a nyní slovenské digitální vysílání vůbec. Poraďte. Děkuji

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr Marecek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 034
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #346 kdy: 30. 07. 2011, 21:56:52 »
Zkoušel sem rodičům naladit slováky na dvb-t ale nic se nechytalo.Mají směrové antény, digitál z česka jim jde v klidu, záleží jestli ta anténa je na obě polarizace jak na vertikální tak horizontální.Máme podezření, že ty jejich 3 směrovky nejsou.Já mám prutovou pokojovku Evolve za 200 a chytám v Hulíně(Asi 35km od Olomouce) mux2 krásně.Jinak rodiče bydlí v Hlušovicích u Olmiku.


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #347 kdy: 31. 07. 2011, 00:50:13 »
Anténa na stožáru o cca 10m níže sotva způsobí takový rozdíl v kvalitě či intenzitě signálu. To by před ní musela být umístěna "psí bouda".  ;D K57 má jiný vyzařovací diagram (vyšší útlum směrem do ČR) než K56. Ale podle všech dostupných informací zcela jistě není ani tento oficiální diagram dodržen. Jen znalí z Towercomu vědí, co na VJ spáchali a proč vlastně...? Ale neprozradí :P
na tom není nic tajného, stačí najít dostupné zdroje (TU SR). k56 jde do antén na vrcholu
stožáru a i když nemají všesměrovou charakteristiku, tak jim nic nebrání směr Morava, boční laloky jsou tedy dostatečně silné aby to fungovalo u nás. k57 jde do antén po k69, které jsou v poloviční výšce a kromě nastaveného většího omezení a fázování jim směrem na Moravu ještě stíní ocelový tubus vysílače. Nic tajmeného ani záškodnického na tom není. Towercom nic nezpůsobil, jen nastavil vysílací parametry podle povolení státního regulačního úřadu. Až se změní, jistě rádi přepnou do hlavních antén na vrcholu.

No... není tomu tak dávno, co jste tvrdil, že "problémy" s K57 jsou  způsobeny dočasně sníženým výkonem kvůli rušení v Maďarsku, což považuji za hloupost. Výkon K57 snížený nemá, nikdo k tomuto kroku nedal souhlas. Dnes píšete něco jiného -  za vše de facto může TÚ SR - tj. státní regulační úřad. Hm... Takže na Slovensku o všem rozhoduje (a povoluje) TÚ,  trůní v něm  "mocipáni" a Towercomu přiřkli sklíčenou roli nicky, která za nic nemůže. To myslíte vážně?  To snad ne...  Ono to totiž prakticky funguje poněkud jinak - Towercom, nebo kterýkoliv jiný operátor, požádá o určitý kanál a jeho parametry, a ty TÚ schválí, nebo ne, a nebo je koriguje.  Každá vysílací síť se přece připravuje předem v souladu s mezinárodní koordinací, její fundamentální provozní parametry navrhuje operátor, ne TÚ. Ano, máte pravdu, T-úřadu je z titulu svého postavení naprosto jedno (viz téma MUX3 Lysá hora), zda operátor bude vysílat třeba z Krížavy MUX VP, či ne, jaký kanál a jaký výkon dle GE06 zvolí - navrhne. A taky je TÚ šumafuk, zda anténa bude „bambelat“ na špici stožáru, nebo bude "strašit" dva metry nad zemí. Tel.úřad vstupuje do hry pouze coby schvalovací orgán neboli „ouřada“, který ověřuje, zda předkládané  parametry  neodporují mezinárodním dohodám, zda nezpůsobí rušení příjmu v okolních státech, případně i na území domácím.  Nezjistí-li žádná omezení, žádné rozpory s platnou legislativou atd., vydá se zahájením vysílání souhlas. Co tedy brání Towercomu, aby situaci s K57 změnil? Aby vysílal z jinak umístěného anténního systému? Vždyť současné oficiální parametry s těmi reálnými nekonvenují! A už vůbec ne s parametry GE06.
 
Taky by mě zajímalo, jak to myslíte, že antény pro K57 jsou v poloviční výšce. Podle údajů TÚ SR (a koneckonců i Towercomu) jsou na stožáru ve výšce 69,6m, antény pro K56 ve výšce 80m. Takže tu polovinu nějak nenacházím, ať počítám, jak počítám. Jinak řečeno - ať jsou antény umístěny tam či onde, vždy jsou od sebe „oficiálně“ vzdáleny (vertikálně) 10,4m!

Závěrem – na vysílači VJ se s K57 nezmění vůbec nic, pokud o modifikaci parametrů v rámci GE06 nepožádá „osobně“ Towercom. Nebuďte bláhový, že nějaké úpravy s přemísťováním nebo přepínáním antén, pokud provoz vysílače nikoho neomezuje, nikoho neruší apod., bude iniciovat státní regulační úřad, tedy TÚ SR. To sotva. Příkladem budiž z poslední doby vysílač Čadca – požádat o zvýšení výkonu musel Towercom a TÚ žádost „přiklepl“. Jinak by vše zůstalo „při starém“...


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #348 kdy: 31. 07. 2011, 07:12:08 »
Viktor Zajíček: Záleží kde konkrétně poněvadž na olomoucku to někde jde v pohodě /dokonce i Krížava/ a někde vůbec. Ale jen komerční mux,veřejnoprávní ani omylem.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


Viktor Zajíček

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #349 kdy: 31. 07. 2011, 09:30:11 »
Nebude problém ve špatných anténách? Na střeše rodinného domu mám širokopásmovou anténu /bohužel nevím typ, vypadá jak "pletivo," nasměrovaná směrem na Brno. Na tuto šel analog STV1 na 56.kanále a STV2 na 39.kanále jak "fotka" a i přes to, že byla v minulosti a v současné době je stále nasměrovaná na Brno. Dále na střeše mám asi 10 prvkovou anténu, se zadním reflektorem, na kterou jsem v minulosti přijímal vysílání tv Prima na 60.kanále z Radíkova a tuto jsem nasměroval směrem na Slovensko a změnil polarizaci a vůbec nic...

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pavel S

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #350 kdy: 31. 07. 2011, 09:48:12 »
Zkusenosti z minuleho vikendu v Troubelicich u Unicova. Ac neradi instalovali jsme polske sito se zesilovacem v horizontalni polarizaci! a jake prekvapeni bylo kdyz na kanalech 56 a 57 ladime MUXy z Javoriny. A to je jako svod pouzity jeste stary zeleny koaxial. Predtim tam bylo plzenske a to se nechytalo. Takze ac provedeni, kvalita anteny a zesilovace o nicem, hraje to  :)


Petr Marecek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 034
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #351 kdy: 31. 07. 2011, 10:06:24 »
http://www.patro.cz/objects/1074996999.html
stouhle antenou slováky chytám já v hulíně z 52 a 56 kanálu.

http://www.patro.cz/objects/1074996997.html  a s touto to jde prý ještě líp.


Milan Pantůček

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 129
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #352 kdy: 31. 07. 2011, 12:34:09 »
Zkoušel sem rodičům naladit slováky na dvb-t ale nic se nechytalo.Mají směrové antény, digitál z česka jim jde v klidu, záleží jestli ta anténa je na obě polarizace jak na vertikální tak horizontální.Máme podezření, že ty jejich 3 směrovky nejsou.Já mám prutovou pokojovku Evolve za 200 a chytám v Hulíně(Asi 35km od Olomouce) mux2 krásně.Jinak rodiče bydlí v Hlušovicích u Olmiku.
A kam jsou ty 3 směrovky nasměrovány a pro které kanály jsou určeny? Určitě také nejsou otočeny do polohy pro příjem V polarizace.


ValheruCZ

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #353 kdy: 31. 07. 2011, 12:45:58 »
Máme doma podobný problém, jako tady už několik lidí psalo - ještě před cca týdnem jely u nás digitálně slovenské programy z veřejnoprávního multiplexu - tzn. STV 1, STV 2, JOJ a Markíza. Aktuálně tyto programy naladit nejdou a místo toho jsem dnes naladil Multiplex 2 - JOJ, JOJ plus, Markízu a DOMA. Omlouvám se, jestli tady už padla odpověď, ale neprocházel jsem všechno - je toto jen dočasné nebo trvalé a neví někdo, co se na slovensku změnilo, že najednou veřejnoprávní multiplex u nás nejde naladit? Jsem z Uherskohradišťska.


Milan Pantůček

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 129
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #354 kdy: 31. 07. 2011, 12:55:08 »
Máme doma podobný problém, jako tady už několik lidí psalo - ještě před cca týdnem jely u nás digitálně slovenské programy z veřejnoprávního multiplexu - tzn. STV 1, STV 2, JOJ a Markíza. Aktuálně tyto programy naladit nejdou a místo toho jsem dnes naladil Multiplex 2 - JOJ, JOJ plus, Markízu a DOMA. Omlouvám se, jestli tady už padla odpověď, ale neprocházel jsem všechno - je toto jen dočasné nebo trvalé a neví někdo, co se na slovensku změnilo, že najednou veřejnoprávní multiplex u nás nejde naladit? Jsem z Uherskohradišťska.
Programy STV 1, STV 2, JOJ a Markíza jste přijímali z přechodného 1.multiplexu (K69). Ten už je vypnutý. Programy STV vysílají ve VP multiplexu (K57). O problematice příjmu tohoto kanálu je podstatná část této diskuse.


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #355 kdy: 31. 07. 2011, 13:35:02 »
Viktor Zajíček: Záleží také na tom zda-li ta kanálovka není sloučena ještě z analogu nějakým kanálovým slučovačem na K60 nebo zda-li jste ji zkoušel samostatně tzn. napřímo.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #356 kdy: 31. 07. 2011, 14:22:17 »
http://www.patro.cz/objects/1074996999.html
stouhle antenou slováky chytám já v hulíně z 52 a 56 kanálu.

http://www.patro.cz/objects/1074996997.html  a s touto to jde prý ještě líp.

Děláte si legraci nebo to myslíte vážně?

Ta první anténa je vhodná pro příjem maximálně pár km od silného vysílače (třeba v centru Prahy), ta druhá je nebetyčný plastový nesmysl.
Navíc jsou to obě pokojové (tedy náhražkové) antény...

PS: Od kdy je na fóru cenzura slov? Chtěl jsem napsat "děláte si pr-del", ale přepsalo to na "děláte si zadek"  ;D
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #357 kdy: 31. 07. 2011, 14:25:29 »
Pan Mereček asi jedl vtipnou kaši... ;D
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


Petr Marecek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 034
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #358 kdy: 31. 07. 2011, 16:05:46 »
Klidně se smějte, ale chytám sní bez problemu javorinu i žilinu nebo čadcu z 52 kanálu a všechny naše digitální tv z pradědu, tlusté hory a kojálu.


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #359 kdy: 31. 07. 2011, 18:12:48 »
S tou Čadcou jste mě dostal  ;D

A teď zas zpátky do reality.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz