Autor Téma: Slovenské DVB-T  (Přečteno 1089654 krát)

david prvy

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 100
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #195 kdy: 14. 06. 2011, 11:05:26 »
 MUX 3 bude spusteny z Krizavy  po vypnuti analogu v Polsku v roku 2013 ako tu bolo spominane. Okrem Ziliny Zastrania idu aj dalsie nahradne vysielace Martin-mesto a Dolny Kubin.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jaroslav Zaprel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 29
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #196 kdy: 14. 06. 2011, 12:44:01 »
..Bralova Skala,Čadca...


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #197 kdy: 14. 06. 2011, 16:14:20 »
David prvy 14.6.2011 11:05:26

MUX 3 bude spusteny z Krizavy  po vypnuti analogu v Polsku v roku 2013 ako tu bolo spominane. Okrem Ziliny Zastrania idu aj dalsie nahradne vysielace Martin-mesto a Dolny Kubin.


Asi vás a další nepotěším - se spuštěním MUX 3 (VP) se z Krížavy dle sdělení NMC Towercom už nepočítá...  P.


david prvy

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 100
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #198 kdy: 14. 06. 2011, 19:37:44 »
Odkial mate tuto informaciu. Doteraz sa vyjadroval presne opacne. To plati aj pre Kralovu Holu. Tam nebude zatial MUX 2.


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #199 kdy: 14. 06. 2011, 20:48:54 »
Dost jsem přemýšlel nad tím, proč bude 1.7. na Krížavě vypnutý MUX 1, když pak severozápad území SR  začne zářit jako ementál... :P O Moravě nemluvě. Domníval jsem se, že MUX 1 "pojede" až do doby, než z Krížavy bude spuštěn MUX VP na K32. A protože mi to hlava nějak nebrala, tedy ten "ementál",  zeptal jsem se přímo u zdroje - tzn. manažerů Towercomu. Údajně vysílač Žilina-Zastranie je dostačující... (to sotva!), a proto se už z Krížavy s MUX VP nepočítá. Na druhou stranu - vemte si to tak, že Towercom a Skylink jedna firma jest. Tož hurá - koupíme si satelit! Na co Krížava s MUX VP, to už je přežitek :P

P.S. Třeba současné stanovisko někdy v budoucnu změní, kdoví... 

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #200 kdy: 17. 06. 2011, 12:33:54 »


Jiří Procházka

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 34
    • Zobrazit profil
    • www.mapavysilacu.cz
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #201 kdy: 17. 06. 2011, 14:05:59 »


Martin Smith

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #202 kdy: 17. 06. 2011, 17:12:15 »
Dobry den, pane Prochazka,

mam jednu otazku k vasim mapam pokrytia. Nie su niektore pokrytia, najma z tych naposledy pridanych (konkretne Zilina, Zastranie, Nitra, Banska Stiavnica a Riamvska Sobota), trocha predimenzovane? Mne to pripada, akoby bol pri vypocte pouzity napr. 10-nasobny vykon.


Ma Te S

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 194
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #203 kdy: 17. 06. 2011, 17:46:03 »
Doufám že nejsou, protože mám žluto ;)


pista150 pista150

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 146
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #204 kdy: 17. 06. 2011, 18:23:35 »
Po odpojení 68 k z Krížavy,bude veľa miest na severe bez verejnoprávnej televízie.32 K zo Straníka sa všade  nedostane.Dnes som bol nastaviť VERMUX asi 15 km  SZ od Straníka ani ťuk,ešte že sú na danom mieste dobré podmienky pre oveľa vzdialenejšie Sitno,ktoré ide na 48 k v pohode(aj MUX 2 na 21 k).


Jiří Procházka

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 34
    • Zobrazit profil
    • www.mapavysilacu.cz
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #205 kdy: 17. 06. 2011, 21:24:23 »
Pro Martin Smith,

je pravda, že jsem dělal reinstalaci systému, ale nastavení pro generování map jsem neměnil. Naopak, mapy jsou mírně pesimistické. Včera jsem si to ověřil u Križavy, která u nás ve Vyškově na Moravě pěkně jede, ale na mapě je to tak tak žluté. Je třeba si uvědomit, že ty mapy jsou pro anténu se ziskem 10dB a 2m nad zemí.Takže stačí vyjít s měřákem do 6 patra a máme tu Mux2 z Križavy.

Když jsem ladil nastavení programu, tak jsem si vše ověřoval přes měřák. Je třeba napsat, že je to přesné počítání s nepřesnými čísly  :) Data pro povrch jsou ze SRT.

Můžeme porovnat nějakou starší mapu a nově vygenerovanou. Máte nějakou, na které to vyzkoušíme?

J.



Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #206 kdy: 18. 06. 2011, 00:24:50 »
Souhlasím s p. Procházkou, že mapy jsou "pesimistické".  ;) Ale tak je to určitě správně. I ve zcela zeleném poli nemusíme žádoucí signál z mnoha příčin zachytit. A naopak - zdánlivě nepokryté místo se nakonec ukáže jako velmi slibné. Například ona Krížava - Hranice dle mapy nemají šanci. Žluté místečko nenajdeš...A přesto MUX 2 SR chytáme. Pravda - na anténu jako "kráva" :P  A přitom před sebou přesně ve směru Krížavy máme kopec a... protivný analogový signál Novy (Lysá hora) na totožném kanále asi 15 st. zleva. (Už aby to vypli...) Zkrátka - osobně si velmi vážím toho, že nám všem příznivcům nejen dálkového příjmu mapy pokrytí ze všech možných vysílačů někdo připravuje, třebaže se mohou  jevit i jako vééélmi optimistické ;) Ovšem každopádně jsou významnou pomůckou, odrazovým můstkem, zda "to či ono nechytit", zda má smysl se o ten či onen signál zajímat a pokusit se jej "polapit"  Například v současné době již docela netrpělivě čekám, až TÚ SR uveřejnění definitivní podobu vyzařovacího diagramu vysílače Velká Javorina K56 + K57. Neboť vysvětlovat mamince u Bystřice pod Hostýnem, že holt musí do konce června počkat a pak se teprve uvidí, zda STV bude přijímat nadále i bez satelitu, není vůbec snadné. Zkrátka Pošta pre Teba...    :) P.


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #207 kdy: 18. 06. 2011, 01:18:34 »
Borsky Mikulas k27 jsem uspesne vyzkousel v Brne-Medlankach. Uvidime, jestli bude stabilnejsi nez k66. (antena asi 8m nad zemi, zisk asi 9 dBd, rezerva asi 3 dB do rozpadu obrazu)
« Poslední změna: 18. 06. 2011, 14:36:18 od ivovi »


MartinZA

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #208 kdy: 18. 06. 2011, 16:58:35 »
Po odpojení 68 k z Krížavy,bude veľa miest na severe bez verejnoprávnej televízie.32 K zo Straníka sa všade  nedostane.
Straník nie je jediný vysielač, na ktorý sú odkázaní obyvatelia Žilinského kraja pri príjme verejnoprávnych staníc. Samotný Straník pokrýva Žilinskú kotlinu a časť Rajeckej doliny, ďalej smer na Terchovú a horné Považie, ako i spodnú časť Kysúc. Okrem toho sú osobitné vysielače pre Dolný Kubín, Martin, Námestovo, Ružomberok a pripravuje sa Čadca. Problém môže predstavovať príjem slovenských multiplexov z dvoch vysielačov, s ktorým si bežní občania nemusia sami poradiť.


Martin Smith

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #209 kdy: 18. 06. 2011, 22:11:40 »
Můžeme porovnat nějakou starší mapu a nově vygenerovanou. Máte nějakou, na které to vyzkoušíme?

Ale asi su v poriadku. Len som mal pocit, ze Sitno a Zobor prilis daleko doletia. Ale je pravda, ze priamy vyhlad bez prekazky spravi svoje. Dobre to vidno na pokryti vysielaca Trencin Nad Oborou smerom na juhozapad. A mozem potvrdit, ze Sitno chytim az pri Samorine celkom v pohode (zapli ho den pred Zoborom) a Zobor takmer na kus drotu, takze urcite doleti ovela dalej. Len trocha nerozumiem tym zeleno-zltym pruhom v pripade mapy pre Zobor VP Mux.

A tiez je pravda, ze vacsinou su mapy pesimisticke. Nevyznam sa celkom v tych hodnotach dBuV, ale mozem napr. potvrdit, ze pri Samorine chytam s 25 dB predzosilnovacom Kojal (aj 59k) aj Mikulov (overene pocas odstavok) a dokonca aj Praded! (aj analog) napriek tomu, ze zlte pasmo konci davno predtym. Ale je pravda, ze bez predzosilnovaca ani naznak signalu u tychto vysielacov.