Autor Téma: Slovenské DVB-T  (Přečteno 1097779 krát)

Ma Te S

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 194
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #180 kdy: 04. 06. 2011, 09:40:28 »
Citace
kolik je km na 100kw

To je fakt zajímavé ;) Záleží na mnoha věcech, třeba na profilu krajiny, směrovém potlačení SK vysílačů, vašich anténách, citlivosti TV tuneru apod. Můžou to být jen desítky, ale i stovky KM ;) chce to změřit nebo vyzkoušet jiné antény...

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jan H

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 159
  • Není nad výhled s dálkovým příjmem:-)
    • Zobrazit profil
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #181 kdy: 04. 06. 2011, 12:19:25 »
Pokud vím, v Zábřehu a Třebové nikdy stabilní signál SK programů nebyl, ani v anologu....nebo jste je tam dřív přijímali?To by mě zajímalo.
DVB S:30W-75E,Skylink, DVB T:CZ,AU,SK,HU,analog uhf HU,(BiH), DVB C:UPC.
FM:CZ,SK,AU,HU,HR.


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #182 kdy: 04. 06. 2011, 13:14:01 »
No, nevím, nevím, jestli by se analog i DVB-T ze Žiliny protlačil přes Mohelničák, v případě Moravské Třebové...mám v MT příbuzenstvo a taky nevím o tom, že by někdo z nich přijímal SK programy jak v análu nebo DVB-T...
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


Zdeněk Jaroš

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #183 kdy: 04. 06. 2011, 21:04:27 »
Právě před chvílí jsem otočil 17.prvkovou Yaginu na Žilinu (k.52) a sig.65% a kvalita 88% (STB Evolve1505).Signal zesiluje předz."IVO s G-32dB/F 1dB!Perfektní kvalita obrazu bez výpadků.
Joj,Joj plus,Markiza a Doma.Lokalita "Mořice na Hané,okr.Prostějov,20km jižně od PV.
A na tu samou antenu zezadu jede Kojál-všechny 3 muxy.


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #184 kdy: 05. 06. 2011, 10:02:58 »
Citace od Franta Kostka 03. 06. 2011, 12:36:26

Oslovil jsem s dotazem pana Kříže, který tu nesmí diskutovat, a na můj dotaz mi poslal tento soubor, je to podle koordinace, ale dle jeho slov TU SR v naprosté většině pak definitivní parametry stanovuje prakticky stejně.
http://www.edisk.cz/stahni/64729/VelkaJavorina.pdf_63.99KB.html


Uvedený odkaz na technické parametry vysílání MUX 1+2 a MUX VP z Velké Javoriny považuji za velmi cenný materiál. Zvláště tedy pro "lovitele" vzdálených signálů někde pod kopcem... Pokud TÚ SR skutečně stanoví parametry K56 a K57 dle mezinárodní koordinace, pak je pokrytí velké části jižní a střední Moravy vůči současného přechodnému K69 (MUX 1) velmi nadějné.  V té souvislosti mi však poněkud vrtá hlavou mapa konečného pokrytí na stránkách Towercomu:
http://dvbt.towercom.sk/domacnosti.php?article=27 
Jestliže mapu zvětšíte (přiblížíte), pak se na ní objeví i přesahy do ČR. A ty jsou v případě MUX VP výrazně "očesány" zejména severním a severovýchodním směrem, než je tomu v případě MUX 1. Samozřejmě, že tato mapa určitě není tak přesná, jako například mapy od. p. Jiřího Procházky, jenže...   Červík zvědavosti i pochybností zkrátka hlodá -:)  P.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Ma Te S

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 194
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #185 kdy: 06. 06. 2011, 15:27:15 »
Teď jsem zaregistroval, že vypnuli analogovou Markízu (Borský Mikuláš K54 a Bratislava Kamzík K44), myslel jsem že to vypnou až někdy za rok, jak znám komerční TV


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #186 kdy: 06. 06. 2011, 18:52:51 »
No jo, ale na Slovensku probíhá digitalizace poněkud chytřeji než u nás, kdy zcela zbytečně zůstávají x-měsíců v provozu analogové vysílače na území, které je dávno prokazatelně pokryté kvalitním digitálním signálem. Prostě docela Kocourkov, v čele s Novou a Primou. Mám pocit, že nebýt ČT, která začala na digitalizaci "tlačit", nejsme dnes ani na úrovni Polska. Slovenské komerční stanice (naštěstí) už do vypínání analogu remcat nemůžou, takže společnost Towercom letos ve spouštění nových DVB-T vysílačů nabrala přímo "vražedné" tempo. Což samozřejmě znamená i definitivní vypínání analogových sítí. Mrkněte např. do tohoto dokumentu:
http://dvbt.towercom.sk/we/article/data/docs/prezentacia_DVB-T_v_roku_2011.pdf


Petr Sysel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #187 kdy: 07. 06. 2011, 08:25:30 »
Zkoušel jsem včera v Ostravě-Hrabůvce na 22-prvkovou Colorku z Kovoplastu Plzeň naladit 52K z Žilina-Krížava, ale ani ťuk. Asi vadí v profilu masív Lysé Hory nebo analogová Nova na 52K z Lysé Hory. 68K také nic, ale tato anténa na 68K nemá dobrý zisk. Zkoušel jsem i Námestovo-Magurku (26K, 59K a 68K), ale také nic. Colorka na 26K a 68K nemá dobrý zisk a navíc na 26K na Javorovém v profilu na Magurku je analog. 59K nemá v Ostravě šanci při 59K LTV. Tak budu muset počkat na konec června na Velkou Javorinu 56K a 57K nebo do 30.11.2011 na vypnutí rušivého analogu.


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #188 kdy: 07. 06. 2011, 12:41:49 »
Nechci vám kazit radost, ale s Velkou Javorinou K56+K57 bych v Ostravě-Hrabůvce nepočítal. Vyzařovací diagramy ve směru na Ostravu, respektive obecně do ČR, budou dle mezinárodní koordinace velmi omezeny. Kdeže ERP 50 kW...  0,6 kW K57 a 1,3 kW K56.  A to je ještě otázkou, co s těmito hodnotami nakonec udělá TÚ SR. Útlum totiž může ještě zintenzívnit, i když, pravda, ve většině případů jej ponechává na takřka shodné úrovni. Ale třeba k69 z Javoriny je "uškrcený" v určitých směrech do ČR o dost více, až 37-38 dB, přitom dle koordinace by se mělo jednat max. o 27 db.
Více šancí bych osobně dával Krížavě na K52. Směrem do ČR jsou útlumy minimální. Ale máte pravdu, že analogová Nova na K52 z Lysé hory dělá tomuto vysílači medvědí službu. My  Krížavu v Hranicích, navíc pod kopcem,  zachytíme, ale na speciální, úzce směrovou 40ti prvkovou anténu individuálně zhotovenou, se zesilovačem Teroz, zisk 30db/1 db šum. Vliv analogového K52 je ovšem zřetelný. Digitální signál "rozkmitává". Nicméně zejména ve večerních a nočních hodinách, a nebo když prší,kdy je v éteru méně rušivých vlivů, signál z Krížavy bývá čistější, analog Novy "přebije", a programy MUX 2 SR jsou většinou bez problémů sledovatelné.   
A ještě něco - 22.6., tuším, že mezi 8.-15. hodinou, má být vysílač Lysá hora vypnutý, včetně K52. Zkuste příjem Krížavy v tento den, kdy jej nebude "mlátit" analog. Taky se chystám na posouzení kvality příjmu bez K52 z Lysé hory.  P.


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #189 kdy: 10. 06. 2011, 15:50:14 »


VITEK2442

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 557
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #190 kdy: 13. 06. 2011, 17:17:29 »
Dobrý de.Přidávám zajímavý odkaz do diskuze Vypínání přechodných multiplexů:http://dvbt.towercom.sk/aktuality.php?article=236.Jsou tam data kdy se vypínají a na kterých vysílačích.


Petr Sysel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #191 kdy: 13. 06. 2011, 17:49:27 »
Díky za zajímavé info o vypínání přechodných muxů na Slovensku. Jen mne překvapilo vypnutí K68 Žilina-Krížava, když ještě není zprovozněn VP-mux K32 a ani není známo datum jeho spuštění.


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #192 kdy: 13. 06. 2011, 21:59:26 »
Pokud vim, tak se se siti 3 (VP) na Krizave vubec nepocita. Sit 3 na k32 se vysila z Ziliny-mesto (Zastranie).


Franta Kostka

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 189
  • Pozor na psychopaty a práskače!
    • Zobrazit profil
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #193 kdy: 13. 06. 2011, 22:41:47 »
Pokud vim, tak se se siti 3 (VP) na Krizave vubec nepocita. Sit 3 na k32 se vysila z Ziliny-mesto (Zastranie).
Pocitat se s ni samozrejme pocita, jen nema povoleni od Polaku, rusil by jim analog. Zastranie je jen naplast pro krajske mesto...
příjem DVB-T: Praděd, Radhošť, Polsko...


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Slovenské DVB-T
« Odpověď #194 kdy: 14. 06. 2011, 00:24:36 »
Mě vypnutí MUX 1 z Krížavy 1.7.2011 taky docela překvapilo. Pokud není zprovozněn MUX VP na K32, s nímž se do budoucna, jak píše p. Kostka, nadále počítá (zatím ale ne v letošním roce) zůstane v severozápadní části Slovenska dosti "děr" - nepokrytých míst. Zastranie nemá šanci tyto oblasti pokrýt, na to má vysílač přiliš nízkou nadmořskou výšku, a nakonec i výkon. Stejně se podivuji, proč nevyužili kanál 35 po STV 2 šířený právě z Krížavy. Rovněž by rušil vysílání v Polsku? A nebo někde jinde...? P.