Autor Téma: Zhoršená kvalita DVB-S2 transponderů při špatném počasí  (Přečteno 4184 krát)

Jen tak

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 49
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Za hezkého počasí je příjem super jak u DVB-S tak u DVB-S2 transpondérů, ale při současném zimním počasí, co panuje poslední týdny (mlha, zataženo apod.) kvalita přijmu klesá - což samo o sobě není nic překvapivého.

Trošku mi ale vrtá hlavou, že zatímco DVB-S transpondéry a vysílání je bezproblémové, tak se problémy projevují výhradně u DVB-S2 vysílání (a to jak u HD kanálů, tak u SD kanálů v S2 - např. Golf Channel). To mi už tak úplně jasné není. Je to vlastnost DVB-S2 (vyšší náročnost na příjmací podmínky) a nebo mám hledat nějaký technický problém?

Ještě doplním, i za hezkého počasí mi ukazatel "kvality"signálu u DVB-S2 transpondérů hlásí podstatně horší kvalitu a sílu signálu, než u DVB-S transpondérů ...

Dík
« Poslední změna: 22. 01. 2013, 12:47:37 od Jen tak »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zhoršená kvalita DVB-S2 transponderů při špatném počasí
« Odpověď #1 kdy: 22. 01. 2013, 12:51:20 »
Pokud je možné za technický problém považovat nepřesně nastavenou parabolu, pak je to technický problém. Jinak si nastuduj rozdíly mezi QPSK a 8PSK modulací, pak Ti bude jasné, proč jsou v tom takové rozdíly.


Jen tak

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 49
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zhoršená kvalita DVB-S2 transponderů při špatném počasí
« Odpověď #2 kdy: 22. 01. 2013, 12:56:28 »
Bez mučení - nechci si nic studovat. Jen se chci dopátrat toho, zda toto může být způsobeno technickou stránkou rozvodu, rozbočovate či paraboly (a tím pádem mohu vyprudit firmu, co to u nás v baráku stavěla), a nebo je to jen vlastnost, se kterou nic nenadělám :)


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Zhoršená kvalita DVB-S2 transponderů při špatném počasí
« Odpověď #3 kdy: 22. 01. 2013, 13:12:24 »
Jistě, je to dané vyšší náročností 8PSK modulace na "kvalitu" signálu.

Vliv na to tedy má primárně nastavení a velikost paraboly, kvalita konvertoru a jeho doladění (mnoho firem například neřeší tzv. skew konvertoru, což může signálu přidat nebo ubrat i několik dB MER), a pak samozřejmě i další aktivní prvky v rozvodu, například multiswitch a tak dále.

S tím "horším" příjmem DVB-S2 tedy nic nenaděláte, vyšší kvalita signálu pro takový příjem je prostě daná vlastnost, ale platí, že při kvalitní příjmové sestavě by tam měla být taková rezerva, abyste tyto rozdíly nepoznal.

Pro bezproblémový příjem 8PSK modulace v podání Skylinku i za horšího počasí je nutná minimálně parabola 80 cm, samozřejmě kvalitně seřízená.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:Zhoršená kvalita DVB-S2 transponderů při špatném počasí
« Odpověď #4 kdy: 22. 01. 2013, 13:14:42 »
Dodat se dá snad leda jediné:ano tu firmu vypakujte a sežeňte si takovou která to udělá pořádně.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jen tak

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 49
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zhoršená kvalita DVB-S2 transponderů při špatném počasí
« Odpověď #5 kdy: 22. 01. 2013, 13:17:43 »
Dík, to jsem potřeboval vědět. Podíval jsem si na wiki i na zmíiněný rozdíl mezi QPSK a 8PSK a je mi to už jasnější :)

Ono s vypakováváním firmy to bude trošku horší - anténní rozvod v baráku je jejich. Pokud nebudou ochotní probém řešit, tak je pro mě jediná možnost - poslat je do háje, a hodit si na balkon vlastní parabolu :)


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Zhoršená kvalita DVB-S2 transponderů při špatném počasí
« Odpověď #6 kdy: 22. 01. 2013, 13:24:33 »
Jestliže vypadávají DVB-S2 transpodéry z 23,5E (a není to opravdu jen za extrémního počasí - hustá chumelenice, silná bouřka), pak je to na reklamaci toho rozvodu!
V tom případě je totiž udělaný naprosto chybně a špatně, a firma by to měla řešit.

Vlastní parabola na balkon není řešení, řešením je vyžadovat od "profesionální" firmy profesionální práci - jinak se v tomto státě nic nezmění a stále budou v oboru patlalové, kterým to bude procházet.
Navíc jistě ty rozvody nebyly levné.

S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Jen tak

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 49
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zhoršená kvalita DVB-S2 transponderů při špatném počasí
« Odpověď #7 kdy: 22. 01. 2013, 13:34:11 »
Určitě ne ... DVB-S2 kový transpondéry z A23,5 mi nejdou už dobrý týden v kuse .. a v podstatě kdykoli, kdy je zataženo a kouřmo (a hůř) tak jsou nenaladitelné.... kazdopadne dik.


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:Zhoršená kvalita DVB-S2 transponderů při špatném počasí
« Odpověď #8 kdy: 22. 01. 2013, 14:33:25 »
A co ostatní nájemníci? Ti určitě čekají až to ten druhý vyřeší že.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.