Autor Téma: Útlum na rozbočovači  (Přečteno 25873 krát)

Jan Pavlis

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 515
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Útlum na rozbočovači
« Odpověď #45 kdy: 20. 01. 2013, 10:54:05 »
To je bohužel velmi rozšířený jev, kdy se silnoproudaři se.ou do rozvodů antén, ozvučení, telefonních či PC sítí. Setkávám se s tím často, pokaždé je to tragédie, průser až katastrofa, protože přesně jejich styl uvažování propojit a funguje to nebo drát jako drát, je na Chocholouška. Vůbec další odbornou problematiku neřeší, protože jí prostě neznají nebo jí nerozumí, pochopitelně kšeft je kšeft a tak v rámci zakázky slíbí udělat vše, aniž si pozvou další kompetentní odborníky. Zažil jsem i komplexní rekonstrukci sítí v domě, kde námezdní elektrikáři odněkud ze Slovenska natahali TV rozvody dvojlinkou, že prý u nich doma to tak mají v domku od antény do té dírky vzadu v televizi a funguje to.  ::)

Zaráží mě Vaše narážky na silnoproudaře. Nevím co si všeobecně pod tímto pojmem představujte. Dokonce neznám ani Vaše mínění nad obory, ve kterých se užívá znalostí z elektrotechniky. Avšak moje představa o Vás je taková, že si myslíte, že jsme všichni bastlíři a neumětelové. A to všechno na základě možná Vaší zkušenosti, kde hlavní aktéři možná nebyli ani elektrikáři. Nebo Vy jste viděl jejich osvědčení? Tak si prosím pro příště odpusťte Vaše narážky do jiných oborů. Dokonce bych se vsadil, že každý kdo našel odvahu napsat alespoň jedinkrát na toto, nebo jiné fórum, je tak trochu domácí kutil, a logicky vystudoval z 90% jiný obor než je VF technika. Tudíž Vaše tvrzení na silnoproudaře můžeme rozšířit na pekaře, řidiče, zedníky apod.
Ale proč to pořád vše na sebe vztahujete? Jen proto, že jste silnoproudař?
Jednoduše silnoproudé rozvody se ve všech výstavbách dělají a dělat musí stejně jako voda, plyn, atd, a investorovi je to u zadele kdo to dělá, tak si řekne, aha, elektrikáři, ti rozumí všem těm drátům, tak ať to natahají (nedejbože zapojí). Tak to prostě je ze zkušenosti. Dataře nebo anténáře jsem ještě silnoproud dělat neviděl (když nepočítám že někde vymění zásuvku), ale silnoproudař tahá a někdy i instaluje koaxy a UTPčka každý druhý... a drtivá většina z nich jsou na to totální lamy (škubou za to, lámou, ohýbají a nejsou schopni pochopit, že to není kus drátu jak CYKY-na).
Nevztahujte na sebe něco, co je statistický výstup. Výsledek statistik se nedá vztahovat na jednotlivé prvky ve zkoumané oblasti.
T.P.Když může u nás Tchibo prodávat hodinky,proč by silnoprodař nemohl zapojovat anténní krabice?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


TKRtechnik

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 100
    • Zobrazit profil
Re:Útlum na rozbočovači
« Odpověď #46 kdy: 20. 01. 2013, 11:03:56 »
Může, proč by nemohl? Ale bohužel to pak taky podle toho vypadá  ::)
na hlupáky nereaguji


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:Útlum na rozbočovači
« Odpověď #47 kdy: 20. 01. 2013, 11:05:05 »
S tebou je marné, o čemkoliv, co se VF týče, diskutovat!! Máš zcela zcestné názory a plést sem, co prodává nebo neprodává Tchibo, je opravdu úsměvné!
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Útlum na rozbočovači
« Odpověď #48 kdy: 20. 01. 2013, 11:13:25 »
To je zbytečné, Pavlis je ten typ demagoga, co si vymyslí třeba i naprosto hloupé přirovnání, jen aby zas měl nějakou reakci... A je mu jedno, jak se tím shazuje.


Zdenda F.

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 118
    • Zobrazit profil
Re:Útlum na rozbočovači
« Odpověď #49 kdy: 20. 01. 2013, 13:29:39 »
Dobrý....Ale jinak.už se tady kolikrát psalo o vykuchání účastnických zásuvek,tak podobně vykuchejte nějakou krabičku se třemi koax. vývody a živé kontakty propojte cínem.Analog by to nepřežil ,digitál to snese.Nebo prostě těmi kombinačkami spojte  tři živé vodiče a stínění spolu smuchlejte dohromady.Je to proti všem zákonum ale funguje to.
Pánové, dovoluji si vás upozornit na existenci pseudorozbočovače, který je zapojen jako elektrikářská rozdvojka.
Od skutečného rozbočovače ji rozeznáte pouze že je Noname a není na ní uveden útlum.
Než jsem ho odhalil jako příčinu obrovských problémů trvalo dost dlouho. Až jsem ho otevřel, úžas není to správné popsání pocitů.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:Útlum na rozbočovači
« Odpověď #50 kdy: 20. 01. 2013, 13:50:22 »
Ovšem tento noname pseudorozbočovač, nikdy opravdový anténář nepoužije! Pouze bastlíři a ti co si na anténáře hrají (mezi ně můžeme zařadit 99% silnoproudých elektromontérů), kteří se snaží (jak už tady někdo vzpomenul) při instalaci silových rozvodů "urvat" další kšefty, jako jsou anténní a internetové rozvody, mnohdy i EZS či EPS.  Jak to ve výsledku vypadá, znám z mnohých oprav anténních rozvodů, které jsme po takovýchto šmejďácích dělali!
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


davidtomko

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 54
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Útlum na rozbočovači
« Odpověď #51 kdy: 20. 01. 2013, 15:42:41 »

Ale proč to pořád vše na sebe vztahujete? Jen proto, že jste silnoproudař?
Jednoduše silnoproudé rozvody se ve všech výstavbách dělají a dělat musí stejně jako voda, plyn, atd, a investorovi je to u zadele kdo to dělá, tak si řekne, aha, elektrikáři, ti rozumí všem těm drátům, tak ať to natahají (nedejbože zapojí). Tak to prostě je ze zkušenosti. Dataře nebo anténáře jsem ještě silnoproud dělat neviděl (když nepočítám že někde vymění zásuvku), ale silnoproudař tahá a někdy i instaluje koaxy a UTPčka každý druhý... a drtivá většina z nich jsou na to totální lamy (škubou za to, lámou, ohýbají a nejsou schopni pochopit, že to není kus drátu jak CYKY-na).
Nevztahujte na sebe něco, co je statistický výstup. Výsledek statistik se nedá vztahovat na jednotlivé prvky ve zkoumané oblasti.
[/quote]

Nemám pocit, že bych vztahoval něco na sebe. Jen se mi nezdá to generalizování. Pravda neznám Vaší statistiku... Nicméně můj známej tvrdí "nevěřím statistice, kterou si nezfalšuju sám"  :D

Ale abych se tu stále nevracel k nepodstatným věcem. Chtěl bych poděkovat pánům Amos Komenski, Kuba Melín, David Kříž a Milan Pantůček a jejich reakcím na první straně tohoto vlákna. To pro mě "silnoproudaře" bohužel tímto oborem se neživícím bylo smysluplné a opět jsem se dozvěděl zase něco nového. Možná, že kdybych se živil jako silnoproudař, měl bych možnost Vám fušovat do VF řemesla :D. Další strany se již nevzathovali k tématu. Asi jako nejvýstižnější závěr jsem zkopíroval text od člena Amos Komenski:

Na druhou stranu jsou zvalna nejvíce lidé s nějakým vzděláním v oboru elektro,kteří se do amatéřiny v oboru vf pouštějí a logicky se tedy taky dopouštějí nejvíce chyb. Odpusťme jim to, pokud zde nebudou kázat bludy a všechna čest těm, kteří raději chytřejším naslouchají, i já si rád čtu o věcech,kterým nerozumím a nepletu se do rad a diskusí.


J T

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 86
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Útlum na rozbočovači
« Odpověď #52 kdy: 20. 01. 2013, 16:37:19 »
Bohužel s některými (p.Pavlis) je veškerá diskuze marná a ztráta času, neboť si slepě setrvává na svých demagogiích. Stejně tak v podstatě situaci vystihl pisatel "davidtomko" a to nejsou zdaleka ty nejhorší zvěrstva. Dále pro úplnost, aby někteří nenabyli dojmu, že jsem pouhý laik či domácí bastlíř, který si honí triko, jsem nucen uvést, že jsem vystudoval telekomunikace a radiokomunikace, čímž se již 25 let živím a protože si to doba žádala a žádá, od doby krátce po revoluci jsem byl nucen také oficiálně utrpět vzdělání coby klasický "elektrikář", od té doby (cca 20 let ) jsem držitelem paragrafu 8 vyhl. 50 a certifikátu ITI včetně periodických školení a zkoušek, protože se aktivně živím i jako elektrikář a dozor. To vše právě z důvodů požadavků zákazníků, kteří vyžadují komplexní přístup k zakázkám. A právě často spolupracuji s dalšími klasickými elektrikáři, podílejícími se na zakázce a pak vidím, co už stačili napáchat. Není to jev ojedinělý, ale pravidelný.


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Útlum na rozbočovači
« Odpověď #53 kdy: 20. 01. 2013, 17:49:08 »
Pane Tomko, velmi si vážím Vašeho náhledu na uvedenou problematiku. Jen víc takových.

Generalizace jsou vždy věcí ošemetnou, ale je bohužel pravda, že v ČR je situace jaká je.

V 90 % novostaveb tahají datové a koaxiální rozvody "elektrikáři". Vždy, když někam přijdu a ptám se na existující/neexistující rozvody v domě, majitel odvětí většinou dvě věci: buď, že to už natahali elektrikáři, a nebo že to natahají. V tom případě je ještě záchrana vnutit jim alespoň slušné kabely a zásuvky, a nebo ideálně jim vnutit kabely a zásuvky si pak dodělat.
Nejlepší případy jsou aktivní majitelé, kteří mají na celé věci zájem a jde jim o kvalitu. Ti si většinou najmou schopné elektrikáře, a s nimi je prostřednictvím majitele dohoda dobrá. Pak si velmi rád nechám kabely roztahat a připravit, protože mi to ulehčí práci. Oni mají lepší kšeft, já mám méně práce, kabely jim dodám a jsou tedy kvalitní a zásuvky si pak namontuji sám.
Stejně tak existují elektrikáři, kteří natahají slušné kabely sami od sebe, ale to jsou bohužel naprosto raritní případy.

V naprosté většině, kdy elektrikáři tahají koaxiální nebo datové rozvody, použijí ty nejlevnější kabely. Typicky koax RG6U, a ten samozřejmě vytahají i na střechu. Jak známo, tento kabel po pěti až šesti letech na střeše naprosto shnije, popraská plášť a do kabelu se dostane vlhkost. Dále jsou známé špatné vlastnosti toho kabelu (útlum, stínení atd.).
Když je dům s normální taškovou střechou, prostě se to vymění a dá se tam kvalitní kabel s PE pláštěm. Jenže v mnohých případech mají lidé ty kabely bez možnosti výměny, třeba je plechová střecha, stožár ve zdi, kabely stožárem a zasekané do zdi a co pak? V mém případě si musel daný majitel nechat udělat do střechy vedle stožáru průchodku, pak provrtat strop, vyříznout tam díru v sádrokartonu a protahat takto nové kabely, protože ty RG6U už byly po pěti letech v takovém stavu, že už to nešlo dál.

Stejně tak kolikrát elektrikáři řeší rovnou i antény - typicky dají na půdu nebo střechu polské síto se zesilovačem, protože to prodávají v Bauhausu a nebo v Datartu. Zažil jsem dost případů, kdy třeba lidé chtěli satelitní příjem a jako důvod uvedli třeba i to, že ta "digitální televize kostičkuje". A vůbec jim nedošlo, že by to mohlo být nevhodnou anténou, protože "tu jim dělali před půl rokem, a je úplně nová" (takže to samozřejmě svalovali na nekvalitní signál a nebo na digitální TV obecně).

O prasárnách typu "rozbočovače formou průběžné zásuvky" a podobně už jsme tu pak psali víc než dost.

Takže je mi opravdu líto (a často mě štve), že se velká část elektrikářů takto chová, ale je to realita. A tím víc si vážím těch slušných, kteří takovéto prasárny nedělají a nesnaží se o kšeft za každou cenu.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
Re:Útlum na rozbočovači
« Odpověď #54 kdy: 20. 01. 2013, 18:36:40 »
Zažil jsem dost případů, kdy třeba lidé chtěli satelitní příjem a jako důvod uvedli třeba i to, že ta "digitální televize kostičkuje". A vůbec jim nedošlo, že by to mohlo být nevhodnou anténou, protože "tu jim dělali před půl rokem, a je úplně nová" (takže to samozřejmě svalovali na nekvalitní signál a nebo na digitální TV obecně).
S tím se setkávám i v případech, kde jedu jen "rovnat hnutou parabolu", nebo "ladit SAT přijímač". Jakmile slyším, chci jen ČT, Novu, Primu a tak, ptám se proč mají satelit? Protože se převážně pohybuji v lokalitách s kvalitním příjmem, často stačí stávající anténa či svod "upravit", nebo vyměnit za pár set korun. Jakmile zajistím příjem DVB-T, už lidé kvůli hnuté parabole nevolají... A s příchodem servisního poplatku tak spousta takovýchto zákazníků používá satelitní příjem jen jako doplňkový (Eurosport atp.), popř. ho ruší úplně.

Takový typický zákazník žije v novostavbě rodinného domu, popř. v domu po rekonstrukci.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Útlum na rozbočovači
« Odpověď #55 kdy: 20. 01. 2013, 18:39:45 »
Zažil jsem dost případů, kdy třeba lidé chtěli satelitní příjem a jako důvod uvedli třeba i to, že ta "digitální televize kostičkuje". A vůbec jim nedošlo, že by to mohlo být nevhodnou anténou, protože "tu jim dělali před půl rokem, a je úplně nová" (takže to samozřejmě svalovali na nekvalitní signál a nebo na digitální TV obecně).
S tím se setkávám i v případech, kde jedu jen "rovnat hnutou parabolu", nebo "ladit SAT přijímač". Jakmile slyším, chci jen ČT, Novu, Primu a tak, ptám se proč mají satelit? Protože se převážně pohybuji v lokalitách s kvalitním příjmem, často stačí stávající anténa či svod "upravit", nebo vyměnit za pár set korun. Jakmile zajistím příjem DVB-T, už lidé kvůli hnuté parabole nevolají... A s příchodem servisního poplatku tak spousta takovýchto zákazníků používá satelitní příjem jen jako doplňkový (Eurosport atp.), popř. ho ruší úplně.

Takový typický zákazník žije v novostavbě rodinného domu, popř. v domu po rekonstrukci.
Jak se nám ta situace pomalu otáčí zpět do normálu, že? :-D Po tom co pár set tisíc lidí naletělo na satelitní lobby a zjistili že zadarmo ani kuře nehrabe, natož satelitní provozovatel :-DDD


TKRtechnik

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 100
    • Zobrazit profil
Re:Útlum na rozbočovači
« Odpověď #56 kdy: 20. 01. 2013, 19:12:13 »
Člověk, který žije v novostavbě nebo zrekonstruoval dům, určitě nebude řešit pár korun měsíčně za nějaký servisní poplatek, protože ho to prostě nevytrhne. Navíc na satelitu má pořád mnohem víc programů, vč. těch v HD, než v upoceném DVB-T s SD mazanicemi.
na hlupáky nereaguji


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Útlum na rozbočovači
« Odpověď #57 kdy: 20. 01. 2013, 19:21:52 »
Člověk, který žije v novostavbě nebo zrekonstruoval dům, určitě nebude řešit pár korun měsíčně za nějaký servisní poplatek, protože ho to prostě nevytrhne. Navíc na satelitu má pořád mnohem víc programů, vč. těch v HD, než v upoceném DVB-T s SD mazanicemi.
a zas to začíná :-D akorát že t ilidi většinou nemají jednu TV... takže krát počet karet. Ale tak zbytečné toto, kyždý ať si má co chce... až na to že s tím SAT je toho s*aní už trochu moc, lamy s tím neumí a pořád řešit nějaké zápisy na těch křápech co si koupili, no kdo chce kam...


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Útlum na rozbočovači
« Odpověď #58 kdy: 20. 01. 2013, 19:28:30 »
Zažil jsem dost případů, kdy třeba lidé chtěli satelitní příjem a jako důvod uvedli třeba i to, že ta "digitální televize kostičkuje". A vůbec jim nedošlo, že by to mohlo být nevhodnou anténou, protože "tu jim dělali před půl rokem, a je úplně nová" (takže to samozřejmě svalovali na nekvalitní signál a nebo na digitální TV obecně).
S tím se setkávám i v případech, kde jedu jen "rovnat hnutou parabolu", nebo "ladit SAT přijímač". Jakmile slyším, chci jen ČT, Novu, Primu a tak, ptám se proč mají satelit? Protože se převážně pohybuji v lokalitách s kvalitním příjmem, často stačí stávající anténa či svod "upravit", nebo vyměnit za pár set korun. Jakmile zajistím příjem DVB-T, už lidé kvůli hnuté parabole nevolají... A s příchodem servisního poplatku tak spousta takovýchto zákazníků používá satelitní příjem jen jako doplňkový (Eurosport atp.), popř. ho ruší úplně.

Takový typický zákazník žije v novostavbě rodinného domu, popř. v domu po rekonstrukci.

Toto mohu jen potvrdit, mám podobné zkušenosti. Ač v mém případě SAT většinou používají na hlavní TV pro placené programy, případně s kartou Next ještě v dětském pokoji (to je typický setup mnoha satelitních instalací, twin monoblok a dva přijímače, jeden do obýváků a jeden k děckám, aby měla Disney channel).
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


TKRtechnik

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 100
    • Zobrazit profil
Re:Útlum na rozbočovači
« Odpověď #59 kdy: 20. 01. 2013, 19:40:41 »
Člověk, který žije v novostavbě nebo zrekonstruoval dům, určitě nebude řešit pár korun měsíčně za nějaký servisní poplatek, protože ho to prostě nevytrhne. Navíc na satelitu má pořád mnohem víc programů, vč. těch v HD, než v upoceném DVB-T s SD mazanicemi.
a zas to začíná :-D akorát že t ilidi většinou nemají jednu TV... takže krát počet karet. Ale tak zbytečné toto, kyždý ať si má co chce... až na to že s tím SAT je toho s*aní už trochu moc, lamy s tím neumí a pořád řešit nějaké zápisy na těch křápech co si koupili, no kdo chce kam...
Kdo má na to, aby doma živil 10 televizorů, tak ho ani nerozhází 10x 29Kč/měsíc. Prostě to tak je a tito lidé většinou mají s domem vydání v řádů tisíců a prostě si na to vydělají neboli poplatek za TV berou jako součást provozních nákladů :)
na hlupáky nereaguji