Autor Téma: Útlum na rozbočovači  (Přečteno 25917 krát)

HAVRAN CZ

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Útlum na rozbočovači
« Odpověď #15 kdy: 15. 01. 2013, 14:26:49 »
Dobrý den všem,
chtěl bych se zeptat na útlum, který je na rozbočovači.
Např. na tomto http://www.televiznianteny.com/rozbocovac-r2-homolog.-p12764.html je útlum pro každou větev 3,5dB znamená to tedy, že se jedná celkem o útlum 7dB? Otázka směřuje k tomu, že bych chtěl rozbočit signál a pokud by byl signál nepoužitelný, musím ho před rozbočovačem zesílit o 3,5dB, nebo o 7dB?

Díky za vyjádření

Použít hybridní rozbočovač a je klid
« Poslední změna: 15. 01. 2013, 14:30:05 od v5tabor »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jan Pavlis

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 515
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Útlum na rozbočovači
« Odpověď #16 kdy: 15. 01. 2013, 17:25:33 »
Dobrý den všem,
chtěl bych se zeptat na útlum, který je na rozbočovači.
Např. na tomto http://www.televiznianteny.com/rozbocovac-r2-homolog.-p12764.html je útlum pro každou větev 3,5dB znamená to tedy, že se jedná celkem o útlum 7dB? Otázka směřuje k tomu, že bych chtěl rozbočit signál a pokud by byl signál nepoužitelný, musím ho před rozbočovačem zesílit o 3,5dB, nebo o 7dB?

Díky za vyjádření
Jestli o 3,5 nebo o 7...zesilte to rovnou o 20 a máte vyřešíno.http://www.televiznianteny.com/domovni-zesilovac-emd-32--p12782.html

Děkuju za tip, ale myslím, že ten zesilovač bude určitě naddimenzovaný. Navíc možnost regulace není 0-32dB ale (jestli to chápu správně 12-32dB) viz štítek na zesilovači. Pak by to mohlo způsobit asi problém. Nechci spekulovat, ale pokud vložím do cesty útlum kolem 5dB a zesílím to o 12dB nemusí to být úplně to pravé ořechové.

Ale i přes to díky za reakci
Ještě něco,zkuste to rozbočit natvrdo bez rozbočovače.

????? jak se rozbočuje bez rozbočovače?


Tak to bych chtěl taky poradit..?
kombinačky?
izolačka
Dobrý....Ale jinak.už se tady kolikrát psalo o vykuchání účastnických zásuvek,tak podobně vykuchejte nějakou krabičku se třemi koax. vývody a živé kontakty propojte cínem.Analog by to nepřežil ,digitál to snese.Nebo prostě těmi kombinačkami spojte  tři živé vodiče a stínění spolu smuchlejte dohromady.Je to proti všem zákonum ale funguje to.


Rembrandt van Rijn

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 95
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Útlum na rozbočovači
« Odpověď #17 kdy: 15. 01. 2013, 19:15:38 »
Dobrá rada. Nad zlato. Gratuluji - možná to někde funguje, ale radit toto mi přpadá poněkud nešťastné.


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Útlum na rozbočovači
« Odpověď #18 kdy: 15. 01. 2013, 19:33:00 »
Citace
Dobrý....Ale jinak.už se tady kolikrát psalo o vykuchání účastnických zásuvek,tak podobně vykuchejte nějakou krabičku se třemi koax. vývody a živé kontakty propojte cínem.Analog by to nepřežil ,digitál to snese.Nebo prostě těmi kombinačkami spojte  tři živé vodiče a stínění spolu smuchlejte dohromady.Je to proti všem zákonum ale funguje to.

Prosím neberte to osobně, ale za tyto "rady" bych sekal ruce.  :-X

Mnohokrát jsem se setkal s podobným "elektrikářským" přístupem k VF a vždy je to hrůza. Napojený koaxiální kabel stylem namotané středové vodiče na sobě, to omotané izolačkou, pak namotané stínění na sebe a to omotané izolačkou, rozbočování stylem který tu popisujete a nebo horším, průběžná zásuvka zapojená jako rozbočovač (do výstupu narvány dva koaxy) a tak dále, mohl bych pokračovat.  :o

Takovéto postupy nefungují a jsou naprosto proti zásadám, jak s VF signálem pracovat. To, že při silném signále se nějakým záhadným způsobem signál přes tyto bastly dostane neznamená, že to funguje, ale že jste v daném případě zrovna měl štěstí. Doporučovat takové postupy dalším je pak odstrašující.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


davidtomko

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 54
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Útlum na rozbočovači
« Odpověď #19 kdy: 15. 01. 2013, 19:56:46 »
Když jsem pročítal od mého posledního příspěvku tohle téma. Měl jsem pocit, že si tady dělá spousta lidí srandu. Pokud to tedy mysleli vážně (pevně věřím, že ne), tak tomu moc nerozumím.

Jinak bych se chtěl ohradit proti termínu "elektrikářský" přístup. Tohle nemá s elektrikářským přístupem nic společného. Je to prasárna i z mého "elektrikářského" pohledu. pokud někdo na rozbočení použije vykuchanou zásuvku. I kdybch to měl rozbočit obyč. feritovým rozbočovačem tak kuchnout zásuvku asi nikdy.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Útlum na rozbočovači
« Odpověď #20 kdy: 15. 01. 2013, 20:14:46 »
Když jsem pročítal od mého posledního příspěvku tohle téma. Měl jsem pocit, že si tady dělá spousta lidí srandu. Pokud to tedy mysleli vážně (pevně věřím, že ne), tak tomu moc nerozumím.

Jinak bych se chtěl ohradit proti termínu "elektrikářský" přístup. Tohle nemá s elektrikářským přístupem nic společného. Je to prasárna i z mého "elektrikářského" pohledu. pokud někdo na rozbočení použije vykuchanou zásuvku. I kdybch to měl rozbočit obyč. feritovým rozbočovačem tak kuchnout zásuvku asi nikdy.
V tom případě Vám budiž čest, však nikdo tu nepsal, že byste to dělal Vy. Výhrady byly k "radě" Jana Pavlise, který tu doporučuje tuto prasárnu a jak píše Kuba, toto opravdu většina silnoproudařů dělá, jejich představy o VF jsou totiž typu čokoláda-izolačka. Netuší, že to není drát který se nedá natáhnout kdekoli, jakkoli a čímkoli a myslí si taky , že "koax jak koax". Co mi dali, to natáhnu...
To je bohužel opravdu přístup většiny silnoproudařů, setkávám se s tím skoro denně. Že to tak neděláte budiž vám k osobní cti a slávě. Bohužel silnoproudařští kolegové jsou většinou v tomto oboru nevzděláni nebo je to nezajímá, tak dělají tyto prasárny.


TKRtechnik

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 100
    • Zobrazit profil
Re:Útlum na rozbočovači
« Odpověď #21 kdy: 15. 01. 2013, 20:19:08 »
Tragédie je už to, že se elektrikáři vůbec pouští do antén  ::)  Pokud bych to vzal opačně, tak jsem neviděl anténáře, který by třeba někde zapojoval silnoproudé rozvaděče jenom proto, že má zrovna u zákazníka kšeft na anténách a chce si vydělat něco bokem  ::)
na hlupáky nereaguji


davidtomko

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 54
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Útlum na rozbočovači
« Odpověď #22 kdy: 15. 01. 2013, 21:22:35 »
V tom případě Vám budiž čest, však nikdo tu nepsal, že byste to dělal Vy. Výhrady byly k "radě" Jana Pavlise, který tu doporučuje tuto prasárnu a jak píše Kuba, toto opravdu většina silnoproudařů dělá, jejich představy o VF jsou totiž typu čokoláda-izolačka. Netuší, že to není drát který se nedá natáhnout kdekoli, jakkoli a čímkoli a myslí si taky , že "koax jak koax". Co mi dali, to natáhnu...
To je bohužel opravdu přístup většiny silnoproudařů, setkávám se s tím skoro denně. Že to tak neděláte budiž vám k osobní cti a slávě. Bohužel silnoproudařští kolegové jsou většinou v tomto oboru nevzděláni nebo je to nezajímá, tak dělají tyto prasárny.
[/quote]

Nevztáhl jsem si to na sebe, vztahovačnej nejsem  :D Jen jsem chtěl vyjádřit, že stejně jako cikáni, nepatříme všichni do jedno pyte


davidtomko

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 54
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Útlum na rozbočovači
« Odpověď #23 kdy: 15. 01. 2013, 21:29:21 »
Tragédie je už to, že se elektrikáři vůbec pouští do antén  ::)  Pokud bych to vzal opačně, tak jsem neviděl anténáře, který by třeba někde zapojoval silnoproudé rozvaděče jenom proto, že má zrovna u zákazníka kšeft na anténách a chce si vydělat něco bokem  ::)

Tady mám možná drobné vysvětlení (netýká se jen tohoto oboru)

Ve vší úctě k vašim znalostem, když zapojíte blbě anténu, nebo zvolíte špatně zesilovač, pravděpodobně nikoho nezabijete. (maximálně zabije zákazník Vás) Když se pustíte do silnoproudého elektra může se situace se zákazníkem velmi rychle obrátit.

To je zřejmě jeden z důvodů, proč se někteří lidé (a nemusíme to vztahovat k těm elektrikářům) pouští do oborů, kterým nerozumí.


TKRtechnik

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 100
    • Zobrazit profil
Re:Útlum na rozbočovači
« Odpověď #24 kdy: 15. 01. 2013, 21:40:41 »
Když umístíš anténu na bleskosvod (hromosvod) a po první bouřce vyhoří půl baráku a klepne to dědouška u TV, tak to asi taky není moc ideální. Naproti tomu zapojený rozvaděč, který stejně podléhá reviznímu technikovi, může nadělat míň škody  :D
na hlupáky nereaguji


davidtomko

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 54
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Útlum na rozbočovači
« Odpověď #25 kdy: 15. 01. 2013, 21:48:27 »
Když umístíš anténu na bleskosvod (hromosvod) a po první bouřce vyhoří půl baráku a klepne to dědouška u TV, tak to asi taky není moc ideální. Naproti tomu zapojený rozvaděč, který stejně podléhá reviznímu technikovi, může nadělat míň škody  :D

Hezký dva extrémy.  :)


Jan Pavlis

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 515
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Útlum na rozbočovači
« Odpověď #26 kdy: 16. 01. 2013, 10:09:18 »
Tak abych proti sobě nepopudil odbornou veřejnost,tak vložte mezi rozvětvené vodiče po odporu 75 ohmů.Ale podle mne jestli máte sílu a kvalitu signálu někde nad 80ti procenty tak použitím jakéhokoliv rozbočovače na televizi nic nepoznáte. I bez zesilovače.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Útlum na rozbočovači
« Odpověď #27 kdy: 16. 01. 2013, 13:15:24 »
Tak abych proti sobě nepopudil odbornou veřejnost,tak vložte mezi rozvětvené vodiče po odporu 75 ohmů.Ale podle mne jestli máte sílu a kvalitu signálu někde nad 80ti procenty tak použitím jakéhokoliv rozbočovače na televizi nic nepoznáte. I bez zesilovače.
Tak toto je vyvrcholení, nebo-li orgasmus, předchozí "rady" !  :D :D :D


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Útlum na rozbočovači
« Odpověď #28 kdy: 16. 01. 2013, 13:29:15 »
nově zařazená nemalá reálná složka impedance a odražená vlna někde na opačném konci na někoho nehezky vyhřezne.
To zas bude dotazů: do včerejška mi šly všechny multiplexy a teď mi jeden nejde! Co tam zase dělají? A bude následovat několik peprných výrazů, abychom všichni věděli, že se jedná o odborníka, který je tím už doopravdy na*raný, co si ti nahoře k nám dovolují.  :D


davidtomko

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 54
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Útlum na rozbočovači
« Odpověď #29 kdy: 16. 01. 2013, 16:41:25 »
Tak abych proti sobě nepopudil odbornou veřejnost,tak vložte mezi rozvětvené vodiče po odporu 75 ohmů.Ale podle mne jestli máte sílu a kvalitu signálu někde nad 80ti procenty tak použitím jakéhokoliv rozbočovače na televizi nic nepoznáte. I bez zesilovače.

Moc nerozumím tomu, proč se stále perete za to rozbočit nějakým smotáním, to Vám jdem o peníze?
Protože se považuju v této problematice za amatéra, určitě bych nevolil rozbočení smotáním drátů, či vkládáním odporu o určité impedanci. Myslím, že rozumě smýšlející člověk tam vrazí alespoň ten feritový rozbočovač, co stojí kolem 25,- a ví, že má, odborníci prominou "kvalitně rozbočeno"

Víte, že když potřebujete zapojit televizi do zásuvky, že není třeba mít zástrčku? Stačí přeci oholit dva, případně tři dráty a strčit je do příslušných míst (pravděpodobně Vám to taky pojede)  :D