Autor Téma: Multiplex 4 - bude někdy dostupný pro diváky z okresu Šumperk a Jeseník?  (Přečteno 45454 krát)

Pavel S

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Tak na Haji je uz i antena, zitra se to pokusim vyfotit

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


P. H.

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 46
    • Zobrazit profil
    • E-mail
...také se mi zdálo, ale viděl jsem jen z dálky, a než jsem se dostal domů byla už tma


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Ta anténa na Háji těžko bude na televizi. Ta, která tam je, je na CDMA, a je tam už hodně dlouho. Jsem docela zvědavý, jak to tam s anténou dopadne. Silně pochybuji, že tam bude válec na střeše jako na jiných vysílačích. Spíš odhaduji, že budou antény za dřevěným pláštěm. Rozhledna je pod památkovou ochranou, a umísťovat cokoliv na její plášť je značně problematické. Nehledě na to, že dřevěná konstrukce rozhledny není na takovou anténu konstruovaná. Vidím na rozhlednu přímo z domu, a žádnou změnu jsem tam nezaznamenal. Nehledě na to, že by to bez vrtulníku nejspíš nemělo šanci. Autojeřáb se tam nedostane.


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Pokud by se jednalo o AS složený z jednotlivých AJ, tak tam by neměl být problém jej namontovat pomocí nějakého zvedacícho zařízení (AJ od firmy Sira, které provozovatel MPX4/RS7 používá, váží cca. 15.5 Kg) např. vrátku a žádný jeřáb nebude potřeba.  Podrobné info o AJ Sira viz příloha.
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Potvrzuji nainstalované rakvičky na rozhledně na Háji. Jsou na krátkém stožáru na vrcholu střechy, takže technika zvítězila nad byrokracií! :-)))

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pavel S

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
    • E-mail
jak jsem slibil, udelal jsem si vylet a nafotil to viz. http://www.gsmweb.cz/foto.php?op=eurotel&cid=7820&okres=SU
to Enik: anteny na CDMA byly demontovany na podzim roku 2010, takze tvrdit po trech letech, ze to je CDMA je docela odvazne :)


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Takže jak jsem psal (opět jsem se nemýlil), na ty 2ks AJ + nosný stožár (odhadem průměr kolem 100 - 120mm) nebylo potřeba žádný jeřáb (natož vrtulník), ale stačila běžná "lidská síla"!  ;D ;D ;D Dole ta "triple anténa" má sloužit jako ball z jiného TXu MPX4 (nejspíše Svitavy - Hřebečov)?
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


Pavel S

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Stozar uz tam byl z dob NMT a CDMA, jsou tam videt jeste dva male vylozniky, na kterych byly dve omni anteny nad sebou. Ta ball antena je smerovana na Olomouc Slavonin. Rakve jsou v azimutech 200° smer Zabreh a druha 110° smer Sumperk


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Takže stačilo vynést a nainstalovat obě AJ (váha jedné je zhruba 15.5kg) a namontovat na stávající nosný stožár. Tím, že signál budou ballovat z Olomouce, není potřeba MW spoj (náklady navíc). Jestli už mají nainstalovánu (příp. objednánu) i vysílací technologii (a čekají jen na IO), pak je spuštění tohoto vysílacího stanoviště otázkou několika dnů, max. týdnů.
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


P. H.

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 46
    • Zobrazit profil
    • E-mail
jak jsem slibil, udelal jsem si vylet a nafotil to viz. http://www.gsmweb.cz/foto.php?op=eurotel&cid=7820&okres=SU
to Enik: anteny na CDMA byly demontovany na podzim roku 2010, takze tvrdit po trech letech, ze to je CDMA je docela odvazne :)
...přesně, dnes jsem se z práce znovu na to koukal a chystal se vyfotit odpoledne z domu :) jinak CDMA jede už několik let z Fibichové


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Podle info na jiném webu je již stanoviště Šumperk - Háj, K42 - MPX4 v provozu.
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


P. H.

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 46
    • Zobrazit profil
    • E-mail
...můžu potvrdit že Háj je spuštěný, provizorně vyzkoušené a naladěné na pokojovku


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Dnes dopoledne jsem prováděl měření signálu z vysílače Šumperk - Háj na k42. Pokrytí, úroveň i kvalita signálu odpovídají použitému výkonu vysílače. Vyzařování je směrováno ve dvou azimutech, směrem na Šumperk a Zábřeh. Úroveň signálu na měřícím dipólu přesahuje v Zábřeze i v Šumperku hodnotu 50dBuV/75 Ohm. Což je úroveň dostatečná pro kvalitní příjem. Prozatím jsem neměřil ve větší vzdálenosti než 10km od vysílače. Je ovšem možné předpokládat, že použitelný signál bude k dispozici až do Mohelnice a Velkých Losin. V Novém Malíně je 55dBuV, v Šumperku 60-65dBuV. Ještě proměřím Chromeč, Bohutín, Vyšehoří a Rovensko. Tam je možné předpokládat o něco horší signál, protože se jedná o místa mimo hlavní vyzařovací svazek AS.


Pavel S

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Vygeneroval jsem mapku pokryti z Haje 631+29m 250W pro sektory v azimutech 110° a 200°