Autor Téma: Síla & kvalita signálu DVB-T  (Přečteno 180593 krát)

Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #90 kdy: 18. 12. 2015, 08:25:59 »
THresil,
jaký je to televizor (značka typ a rok výroky). Co vím, tak nejvíce problémů měly Samsungy z roku 2009-2010 LExxB5xx.
Pak nějaké Sharpy, model nevím, pak Panasonicy - ale u nich se obraz nerozsypal, spíše jen zacukal.
Ono zle se to diagnostikuje bez mřáku, každý tuner je úplně jinak citlivý.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #91 kdy: 18. 12. 2015, 08:50:38 »
Horal: Jedná se o tuto televizi (Philips 40PFT6550/12, rok výroby 2015, mám nainstalovaný poslední firmware):
Kód: [Vybrat]
http://www.philips.cz/c-p/40PFT6550_12/6500-series-tenky-televizor-full-hd-se-systemem-androidtm-tristrannou-technologii-ambilight-a-perfect-pixel-hd
Bude to zřejmě ve firmwaru televize. Bojuju s těmito problémy i při přehrávání přes HDMI. Je tam pouze 1 GB RAM a tolik nesmyslných aplikací, které jsou nonstop spuštěné tu paměť tak "zaplní", že je někdy volných jen cca 150 MB a pak když pustím video přes HDMI ve FullHD nebo dokonce ve 4K z PC, tak se obraz při přehrávání jakoby "zpomalý". Prostě není plynulé přehrávání tak jako na monitoru PC. Všechny aplikace, které nepoužívám jsem povypínal v nastavení Androidu, ale i tak někdy pomůže až tvrdý restart televize tím, že ji vytáhnu ze zásuvky a ona si všechny podprogramy natáhne do paměti znovu (je jí pak víc volné) a někdy pomůže laborování s funkcemi na odstranění trhání obrazu apod., ale asi základní problém je v systému Android 5.1. Ten je údajně docela nehospodárný s nakládáním paměti, i když se to prý o něco zlepšilo oproti verzi 5.0...


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #92 kdy: 18. 12. 2015, 09:07:14 »
Dobrý den.
THresil: Jestli to tuším správně, přijímáte Kojál. Já přijímám Kleť a u Hříšných lidí městapražského jsem si všimnul stejného jevu. Možná bych jej pouze popsal jinak. Dojde ke kratičkému zastavení obrazu (tzv. mrtvolka), ale zvuk přitom jede dál bez problémů. Obraz je následně přehráván od správného místa. Jako by vypadlo jedno okno (nanejvýš dvě), ale ten výpadek je podivně plynulý. Jako kdyby vypadlé okno bylo nějak dopočítáno. Prostě to vypadá jako když přehráváte video s velkým datovým tokem na počítači, který nestíhá takový datový tok zpracovávat, ale je to takové měkké.
Pokud jde o signál, tak u konkrétního TVP je jeho úroveň 47 dBµV a chybovost před korekcí je E-5 až E-6. Po korekci je to samozřejmě E-8.
Jak to tak vypadá, jedná se o různé vysílače, různé TVP a signál je kvalitní. Protože jde o HD stanici, mám podezření, jestli nejde o problém již někde v odbavení v ČT. Ale třeba je problém někde zcela jinde. Rozhodně však nebude na straně příjmu.
Planar IT-15T2.


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #93 kdy: 18. 12. 2015, 09:26:56 »
Bohumír Džubej: Ano, to co pozoruji já se dá srovnat s přehráváním náročného videa na počítači, který ho už taktak nezvládá (pak je neplynulost poměrně malá), když silně nezvládá, tak už je video nedívatelné.
Ale celkový projev té zmíněné neplynulosti a pak i "rozostření" je trošku jiný, než u Vás. Ta neplynulost by mohla být na straně televize, protože jak jsem psal, tak s tím mám problém i při přehrávání obrazu přes HDMI. Ale to "rozostřování", pokud není problém v zapojení anténní soustavy, což se zdá, že není, tak je buď problém v STB/TV nebo pak na straně vysilače/zpracování obrazu ve studiu...
Extrémní potíže s plynulostí mám u muxu 4 z Hodonína, když se vysílá Kobra 11. A zase u jiných pořadů z tohoto muxu mně to nedělá...
Ale stejně, pokud to dělá televize, tak čím je to, že si u Kobry 11 řekne, že bude neplynulost a jakmile jde pauza (přestávková reklama), tak jde vše jak má a pak zase, jak začne vysílání Kobry 11 pokračovat, tak je přítomná neplynulost? To musí být problém někdy ve zdroji signálu/studio nebo si to jinak neumím vysvětlit... Ale možná kecám a je to úplně někde jinde, prostě nevím, je to velmi zajímavé.  :D
Kdyby to totiž bylo na straně vysílání, tak by to tak měli všichni...


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #94 kdy: 18. 12. 2015, 09:54:39 »
Ono to všichni mít mohou. Jenom si toho všimne málo lidí. A z toho mála to sem napíše jen zlomek. Nicméně, až budu mít chvilku času  :D, zkusím zaznamenat TS a potom na něj kouknout. Jenom nevím kdy ten čas budu mít. Uf, uf.
Planar IT-15T2.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #95 kdy: 18. 12. 2015, 10:02:18 »
Bohumír Džubej: Tak nevím, jestli tak "dokonalý" zrak mám jenom já a pár dalších  ;D, ale poznám, jestli bylo zpomalení způsobeno kamerou hned při natáčení, nebo jestli to způsobuje něco jiného. Prostě ta plynulost mě hned uhodí a to moje zmiňované "rozostření" je ještě víc viditelné nebo také postřehnutelné...


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #96 kdy: 18. 12. 2015, 10:18:12 »
THresil - podle toho jak to popisujete, tak to opravdu vypada spise na problemy na strane vysilani, i kdyz treba ne totozne s tim co jsem zminil. Obzvlaste pokud zminujete mux4 a regmux7 a ze neni rozdil jestli je pouzit tuner v STB nebo TV.  Ale to byste mohl jeste upresnit kterych programu a multiplexu se problem tyka. To ze by problem generovala (byt zasekana Android TV) pri prehravani z HDMI mi prijde jako nepravdepodobne, ale architekturu Android TV neznam.

Bohumír Džubej - nejde o Kojal (tam Parizek neni) ale - jak psal THresil - Uherske Hradiste k41.


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #97 kdy: 18. 12. 2015, 10:42:20 »
...
Bohumír Džubej - nejde o Kojal (tam Parizek neni) ale - jak psal THresil - Uherske Hradiste k41.

Samozřejmě máte pravdu. Moje chyba  :). Snažil jsem zjistit odkud THresil je, zda nepřijímáme stejný vysílač, a uniklo mi, že se nebavíme o stanicích vysílajících z vysílačů ČRa.

Bohumír Džubej: Tak nevím, jestli tak "dokonalý" zrak mám jenom já a pár dalších  ;D, ale poznám, jestli bylo zpomalení způsobeno kamerou hned při natáčení, nebo jestli to způsobuje něco jiného. Prostě ta plynulost mě hned uhodí a to moje zmiňované "rozostření" je ještě víc viditelné nebo také postřehnutelné...

Ono je možné, že každý mluvíme o něčem jiném. Já na sledování TV moc času nemám a tak občas zhlédnu ty Hříšné lidi a tam to rozhodně nemohu nazvat "rozostřením", ale spíše tou mrtvolkou s plynulým přechodem na správný snímek.
Pokud každý máme na mysli něco jiného, a vypadá to tak, nemůžeme se domluvit. Je to podle rčení "Já o koze a vy o voze.".
Každopádně jste mne vyprovokoval k bádání. Jenom musím sehnat ten čas. I teď se musím odmlčet, neb práce volá  :).
Planar IT-15T2.


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #98 kdy: 18. 12. 2015, 11:04:17 »
Bohumír Džubej: Jasné... Já ty projevy zkusím zaznamenat na flešku a pak to sem kdyžtak dám. Určitě nebudu muset čekat nějak zvlášť dlouho, než se zase najde pořad u kterého to bude dělat... To, že třeba ČT Sport HD není v takové kvalitě, jak bych si představoval překousnu, protože je přenos obrazu plynulý a bez chyb, takže vím, že je to díky prokládání a datovému toku. Ale to, co jsem popisoval detailně výše je úplně něco jiného, a to s kvalitou jako takovou nemá nic společného. Je to nějaký neduh, který někde vzniká - zřejmě nechtěně...


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #99 kdy: 18. 12. 2015, 16:57:51 »
Je to prostě během pohybu, který by měl být plynulý a třeba i plynulý je, ale prostě dojde k zobrazení toho pohybu jakoby "sekaně".
Jestli se do dá přirovnat k rozfázování rychlého pohybu velkých ploch s výraznou hranou, a hlavně s větším kontrastem (třeba lyžař na sněhu), pak je to v TV a dělá to rutina snížení šumu MPEG u jisté rodiny čipů (posléze mohu být konkrétnější).
Podívej se do nastavení obrazu v TV a pro jistotu vypni všechna potlačení šumů a dynamického kontrastu. Pokud se to obraz nebude líbit, postupně jednotlivé položky přidávej. Máš-li přístup do servisního menu, povrtej se v nastavení DNR, DLTI a DCTI (to si vyhraješ).
A když to nepomůže, aspoň můžeš vyloučit celý okruh problémů.


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #100 kdy: 18. 12. 2015, 17:13:39 »
Petr Svoboda: Ano, tak by se to dalo popsat. Všechny ty blbosti na redukci šumu a artefaktů MPEG mám vypnuty. Mám zapnutu jedinou funkci a tou je: Clear LCD
Kód: [Vybrat]
https://de.wikipedia.org/wiki/Clear_LCD
Mohla by to tedy dělat i tato funkce, protože má co dočinění s kontrastem a s pohybem... Dobrá tedy, až se zase problém ukáže, tak ji zkusím vypnout, jestli to pomůže.

To je ale pěkně  smutné (jestli to dělá toto), že u televize roku 2015 to není vyřešeno, navíc, když na tyto funkce tak lákají. To, že blbě funguje technologie převzorkování (v případě Philipsu Perfect Natural Motion) jsem si celkem zvykl, mám ji samozřejmě vypnutou, ale aby všechny tyto "vylepšovací" funkce byly k ničemu? No, vypadá to tak, protože všechny až na jednu mám vypnuty a jak se zdá, tak vypnu i tu poslední...  ;D

Ale i tak, čím je způsobeno, že u Hříšných lidí to dělá a u Světáků ne? Jsou to filmy +- ze stejné doby a navíc oba černobílé, tak proč tyto neduhy jsou přítomny jen u jednoho filmu a u druhého ne?

PS: A přístup do servisního menu nemám, pokud mně tedy někdo neprozradí, jak se tam dá dostat u Philipsů... :)
« Poslední změna: 18. 12. 2015, 17:15:18 od THresil »


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #101 kdy: 18. 12. 2015, 18:26:16 »
u Hříšných lidí… v HD bych to dovedl pochopit. Je to nový sken, velmi náročný na pásmo kvůli značnému obsahu vysokých složek a i šumu. Jsou velmi dobře zpracovány a sám je mám rád, když něco zkouším - tam se procesor a procedura zpracování šumu extrémně zapotí. Na opačném konci jsou třeba Písaři.
A zpracování šumu vůbec? Ono je to vždy o tom, že tě procesor o něco ochudí (když na to přijde, možná i o plynulost) a něco si přidá, domyslí. Jde o to, jak se konstruktéři trefí do vkusu diváka.
Napiš sem, jestli se vůbec nějak projevilo to vypnutí Clear LCD.


erteple2

  • Host
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #102 kdy: 19. 12. 2015, 00:52:12 »
To mu dělá jistě přebuzenej (nebo kříž.m) ten jeho nesmyslnej pásmovej zesilovač 30dB co má bez filtru v anténě, stačí se juknout do vedlejšího vlákna jak tam popisuje svojí příjmovou sestavu.


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #103 kdy: 19. 12. 2015, 01:10:09 »
..
Extrémní potíže s plynulostí mám u muxu 4 z Hodonína, když se vysílá Kobra 11. A zase u jiných pořadů z tohoto muxu mně to nedělá...
Ale stejně, pokud to dělá televize, tak čím je to, že si u Kobry 11 řekne, že bude neplynulost a jakmile jde pauza (přestávková reklama), tak jde vše jak má a pak zase, jak začne vysílání Kobry 11 pokračovat, tak je přítomná neplynulost? ...
Tak nevim. Dnes (vlastne vcera) jsem sledoval Kobru 11 na Fandovi v mux4 a nic takoveho jsem nepozoroval, obraz byl skoro dokonaly. Skoro, protoze nejake drobne chyby se v zanedbatelne mire pred strihem sceny vyjimecne vyskytly. Ale na Telce ci smichovu jsou castejsi a vyraznejsi, ale porad jde o drobny rozpad do ctvercu kolem strihu ne o nejakou neplynulost.


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #104 kdy: 19. 12. 2015, 01:15:12 »
ivovi: Teď jsem se díval a už dnes :D půjde Kobra 11 v 14:05, tak se podívám, jestli si vzpomenu a dám vědět. Po vypnutí funkce Clear LCD jsem zatím nezpozoroval ani žádné potíže, které jsem uváděl s "rozostřováním", ale asi to chce počkat na ty Hříšné lidi... :-D
Určitě napíšu, budu na to myslet...  ;)