Autor Téma: Síla & kvalita signálu DVB-T  (Přečteno 180587 krát)

Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #15 kdy: 11. 01. 2013, 11:07:44 »
Ony indikátory NIKDY neslouží pro porovnávání různých přístrojů mezi sebou. Proto také ETSI určila, že bude v procentech.
(Chápu, že tonoucí laik se stébla chytá a uvádí je jako popis svého problému a stejně tak se dožaduje stanovení "správných hodnot". Odtud pramení ty mé dvě nejjednodušší poučky, určené těm, kterým je zbytečné něco vysvětlovat)
Indikátory S/Q jsou určeny VŽDY je pro porovnávání příjmu na konkrétním místě a u téhož přístroje.
Pomáhají uživateli určit závislost na směru příjmu (jeden vysílač mi jde a druhý nejde), na kmitočtu (nízký kanál mi jde a vysoký ne), na kvalitu antény a svodu (S velké, Q malé), na počasí (v zimě mi to šlo a v létě ne), apod.
A hlavní důvod: pomáhají rozhodnout se, který vysílač stejného multiplexu uchovám a který smažu jako nadbytečný. Jen nejnovější konstrukce dokážou vybrat skutečně nejlepší, tak jak jim umožňují dokumenty a d-booky napříč Evropou. Starší konstrukce se nechaly až příliš často ošálit a uživatel musel přistoupit k ručnímu dolaďování jiných kmitočtů téhož multiplexu.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #16 kdy: 11. 01. 2013, 11:12:12 »
No já chytám ze 70km Velkou Javořinu,anténa bez zesáku,na diagnostice u TV to ukazuje síla jen 8-10%,kvalita je ale 90-100% a bez jediné kostičky.
Změřit aktuální úroveň, C/N a dynamický rozsah úrovní vstupní, určilo by se zda je přijímač tak dokonale přesný (skoro jako měřák) a nebo kde udělali soudruzi konstruktéři chybu.


TKRtechnik

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 100
    • Zobrazit profil
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #17 kdy: 11. 01. 2013, 12:06:09 »
Ony indikátory NIKDY neslouží pro porovnávání různých přístrojů mezi sebou. Proto také ETSI určila, že bude v procentech.
(Chápu, že tonoucí laik se stébla chytá a uvádí je jako popis svého problému a stejně tak se dožaduje stanovení "správných hodnot". Odtud pramení ty mé dvě nejjednodušší poučky, určené těm, kterým je zbytečné něco vysvětlovat)
Indikátory S/Q jsou určeny VŽDY je pro porovnávání příjmu na konkrétním místě a u téhož přístroje.
Pomáhají uživateli určit závislost na směru příjmu (jeden vysílač mi jde a druhý nejde), na kmitočtu (nízký kanál mi jde a vysoký ne), na kvalitu antény a svodu (S velké, Q malé), na počasí (v zimě mi to šlo a v létě ne), apod.
A hlavní důvod: pomáhají rozhodnout se, který vysílač stejného multiplexu uchovám a který smažu jako nadbytečný. Jen nejnovější konstrukce dokážou vybrat skutečně nejlepší, tak jak jim umožňují dokumenty a d-booky napříč Evropou.
Starší konstrukce se nechaly až příliš často ošálit a uživatel musel přistoupit k ručnímu dolaďování jiných kmitočtů téhož multiplexu.
To je tak neuvěřitelná blbost, že to snad ani nemá smysl dál komentovat! Teploměry neurčí vůbec nic, natož aby se podle nich dalo cokoliv zjistit nebo dokonce nastavit! A kmitočet nízký a vysoký má být co? To jako, že ty nižší fungují a vyšší ne? No potěš koště  ::) ::) ::)
na hlupáky nereaguji


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #18 kdy: 11. 01. 2013, 12:32:53 »
To je tak neuvěřitelná blbost, že to snad ani nemá smysl dál komentovat! Teploměry neurčí vůbec nic, natož aby se podle nich dalo cokoliv zjistit nebo dokonce nastavit! A kmitočet nízký a vysoký má být co? To jako, že ty nižší fungují a vyšší ne? No potěš koště  ::) ::) ::)
Když tomu nerozumíš, tak to nekomentuj.
Po tvé větě „...nemá smysl komentovat“, už nemělo nic následovat. Jen se zbytečně shazuješ.


TKRtechnik

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 100
    • Zobrazit profil
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #19 kdy: 11. 01. 2013, 12:53:33 »
No jistě, já tomu nerozumím, zatímco ty seš odborník na slovo vzatý, o čemž svědčí i ty teploměry  ;D

Každopádně na takové bláboly, jak píšeš, tady prostě reagovat budu, protože to už je vrchol všeho takhle fantazírovat a vůbec řešit anténní problematiku, kterou jsi neviděl ani z rychlíku, natož abys vůbec věděl jak se věci mají  :P
na hlupáky nereaguji

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #20 kdy: 11. 01. 2013, 13:02:51 »
No jistě, já tomu nerozumím, zatímco ty seš odborník na slovo vzatý, o čemž svědčí i ty teploměry  ;D

Každopádně na takové bláboly, jak píšeš, tady prostě reagovat budu, protože to už je vrchol všeho takhle fantazírovat a vůbec řešit anténní problematiku, kterou jsi neviděl ani z rychlíku, natož abys vůbec věděl jak se věci mají  :P

Učiním poslední pokus.

Oponuj mi kteroukoli mou informaci. Buď vyvrať nebo potvrď.
Při prvním náznaku, že neudržíš své emoce na uzdě, končím.


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #21 kdy: 11. 01. 2013, 13:03:31 »
Ony indikátory NIKDY neslouží pro porovnávání různých přístrojů mezi sebou. Proto také ETSI určila, že bude v procentech.
(Chápu, že tonoucí laik se stébla chytá a uvádí je jako popis svého problému a stejně tak se dožaduje stanovení "správných hodnot". Odtud pramení ty mé dvě nejjednodušší poučky, určené těm, kterým je zbytečné něco vysvětlovat)
Indikátory S/Q jsou určeny VŽDY je pro porovnávání příjmu na konkrétním místě a u téhož přístroje.
Pomáhají uživateli určit závislost na směru příjmu (jeden vysílač mi jde a druhý nejde), na kmitočtu (nízký kanál mi jde a vysoký ne), na kvalitu antény a svodu (S velké, Q malé), na počasí (v zimě mi to šlo a v létě ne), apod.
A hlavní důvod: pomáhají rozhodnout se, který vysílač stejného multiplexu uchovám a který smažu jako nadbytečný. Jen nejnovější konstrukce dokážou vybrat skutečně nejlepší, tak jak jim umožňují dokumenty a d-booky napříč Evropou.
Starší konstrukce se nechaly až příliš často ošálit a uživatel musel přistoupit k ručnímu dolaďování jiných kmitočtů téhož multiplexu.
To je tak neuvěřitelná blbost, že to snad ani nemá smysl dál komentovat! Teploměry neurčí vůbec nic, natož aby se podle nich dalo cokoliv zjistit nebo dokonce nastavit! A kmitočet nízký a vysoký má být co? To jako, že ty nižší fungují a vyšší ne? No potěš koště  ::) ::) ::)

Tak tato zkušenost p. Svobody není vůbec žádná blbost. Toto je fakt!  Jedině, s čím bych tak trochu polemizoval, je oněch standardních 80% síly signálu, o kterých píše v jiném příspěvku. Vůbec totiž nevadí, když se na "teploměrech" zobrazí 100%. Pravdou sice je, že co přístroj (nebo spíše výrobce), to jiná hodnota, nicméně 100% intenzity signálu obecně neznamená, že je příliš silný. Např. tv. Panasonic (2012) zobrazí intenzitu signálu 100% za předpokladu vstupní úrovně +- 50 dBµV, což je pro digitál optimální „minimum“ s dostatečnou rezervou. 


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #22 kdy: 11. 01. 2013, 13:11:36 »
No jistě, já tomu nerozumím, zatímco ty seš odborník na slovo vzatý, o čemž svědčí i ty teploměry  ;D

Každopádně na takové bláboly, jak píšeš, tady prostě reagovat budu, protože to už je vrchol všeho takhle fantazírovat a vůbec řešit anténní problematiku, kterou jsi neviděl ani z rychlíku, natož abys vůbec věděl jak se věci mají  :P

Techniku (a podobné již zmizelé nicky), už zase začínáš zaplevelovat diskuzi! Nikdo na ty tvoje emocionální výlevy a urážky není zvědavý. Notabene v situaci, kdy neporadíš, ani nikomu nevysvětlíš vůbec nic. Akorát provokuješ. Takže se vůbec nebudu divit, až tě admin opět zabanuje. Akorát smůla, že sem zase vlezeš coby zbytečný klon...  >:(


TKRtechnik

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 100
    • Zobrazit profil
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #23 kdy: 11. 01. 2013, 13:18:40 »
Je to naprostá blbost a nic z toho není prostě pravda! Žádný teploměr neumí identifikovat vysílač nebo posoudit parametry signálů z jednotlivých vysílačů, takže nastavení podle teploměru není nijak relevantní. Zrovna tak jakási podivná závislost dle kmitočtu je úplná hovadina. Jsou to prostě jenom výmysly laika, který si možná představuje, že by to tak mělo být, ale je zcela od skutečnosti. Pak už ani moc nepřekvapí, že mu další laik na tyto blbosti přitakává (aneb vrána k vráně sedá).

Jinak nikdo není zvědavý na to, aby se v diskuzích prezentovaly zcela zcestné a nepravdivé názory, které každého kolemjdoucího jenom matou. S tímto exhibicionismem se můžeš jít předvádět jinam. A jestli tady admin trpí, že bláboly nějakých totálních neználků nechává, místo aby je hned mazal, tak to svým způsobem vypovídá i o úpadku kdysi celkem solidního webu  :P
O honoráři budu uvažovat (dík za tip, byť jsi svůj příspěvek promptně smazal), zatím bych byl ale pro, aby jedinci jako seš ty dostali královsky zaplaceno za mlčení  ;D ;D ;D
na hlupáky nereaguji


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #24 kdy: 11. 01. 2013, 13:28:45 »
Ten příspěvek jsem smazal, protože se ztratil ten tvůj, který jsi, jak vidím, mezitím přepracoval, takže by scházela návaznost. Ten můj původní máš tedy zpátky...

No ještěže DigiZona má takového odborníka, který zde milostivě a zadara píše  Zlatem by tě měli, panáčku, platit, zlatem!   


Spokojenost, pane vševědoucí?


Danny10

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 153
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #25 kdy: 11. 01. 2013, 15:41:11 »
To U.Hradiště má určitě na mou stranu větší dosah,protože vysílá všesměrově.Zlíňáci mají vysílač na severní straně města na nějakém činžáku a ten pokud se nepletu to pere pouze jižním směrem-na město.A jelikož jsem severně od Zlína,Rymice u Holešova,tak bych tu Zlín vůbec chytat neměl.Divné ale je,že já tu anténu musím mít namířenou téměř na Zlín...Přímý směr na U.Hradiště-nic.Myslím si ale,že stejně chytám nějaký odraz právě z toho Hradiště.Ano,je to kanál 42.

Zkuste v Rymicích MUX 4 ze Slavičína na kanále 44.Barevně jste v mapě pokrytí stejně jako já v Bílanech ve žluté asi 20-40 dBuV.Mě to jede krásně bez kostičkování a to na velké Vatenácké síto jen se symetrizákem ;)A to ho nemám ještě zatím  ani na půdě.
DVB-T 1,2,3 MUX Brno,Zlín,Praděd
                4 MUX + 7 RS Olomouc
           1,2,3 MUX SK Krížava,V.Javorina
Amiko HD Mini,AA2 Spark 1.2.78,offset 70x80 na DG 240
Dreamsky TSC - 70


wochomurka

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #26 kdy: 11. 01. 2013, 16:26:35 »
Slavičín?Ne Olomouc-Slavonín?


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #27 kdy: 11. 01. 2013, 17:09:39 »
Jedině, s čím bych tak trochu polemizoval, je oněch standardních 80% síly signálu, o kterých píše v jiném příspěvku. Vůbec totiž nevadí, když se na "teploměrech" zobrazí 100%. Pravdou sice je, že co přístroj (nebo spíše výrobce), to jiná hodnota, nicméně 100% intenzity signálu obecně neznamená, že je příliš silný. Např. tv. Panasonic (2012) zobrazí intenzitu signálu 100% za předpokladu vstupní úrovně +- 50 dBµV, což je pro digitál optimální „minimum“ s dostatečnou rezervou.
Když to vezmu velmi stručně: správně nastavený indikátor síly by měl mít rozsah 50 dB s přesností ±5 dB.
Máš pravdu, že indikovaná 100% síla může znamenat bezproblémový příjem. Ale oproti klasickým konstrukcím už při tomto stavu zůstává headroom "pouze" cca 10 dB do maximální vstupní úrovně (znovu připomínám, že teprve nejnovější konstrukce vstupních dílů jdou s maximální vstupní úrovní až o 25 dB výše. A vůbec to  neznamená, že se používají do televizorů, spíše naopak). Deset decibelů mi přijde celkem malá rezerva s ohledem na současný stav vysílání s poměrně divokým kolísáním intenzity pole. Tím spíše, když při 100 % přicházím o informaci, jak daleko jsem tuto hranici překonal a kolik z rezervy už ubral.

(V případě moderních vstupních dílů mi k té rezervě 10 dB přibývá dalších 20-30 dB, což už je velmi slušná rezerva, abych se nemusel obávat přebuzení vstupu. Ale to, podle mě nastane až v okamžiku, kdy bude naprosto normální, že všichni máme na ukazateli síly signálu 100 % a o žádné nižší hodnotě nelze ani uvažovat. Tedy v budoucnu.)

K tvému případu: 100 % by mělo být ~63 dBµV (podle FEC), což je i s uvažovanou tolerancí 7 dB chyba přibližně 6 dB. Nebo lze připustit, že je indikátor nastaven správně a lze se dohadovat, že vstupní díl je kvalitní, klasická konstrukce. V technických údajích bych tedy očekával s maximální vstupní úroveň okolo –18 dBm. Máš údaje k dispozici k ověření, zda tomu tak je?
 
« Poslední změna: 11. 01. 2013, 17:29:55 od Petr Svoboda »


Danny10

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 153
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #28 kdy: 11. 01. 2013, 17:42:35 »
Slavičín?Ne Olomouc-Slavonín?

Jasně..to byl překlep..jsem to psal v rychlosti..
DVB-T 1,2,3 MUX Brno,Zlín,Praděd
                4 MUX + 7 RS Olomouc
           1,2,3 MUX SK Krížava,V.Javorina
Amiko HD Mini,AA2 Spark 1.2.78,offset 70x80 na DG 240
Dreamsky TSC - 70


Sax

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 221
  • Edelweisspitze (2577mnm)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #29 kdy: 11. 01. 2013, 18:00:18 »
Nezapomínáte trochu na hodnotu C/N pro konkrétní typ modulace QAM?
Pokud vím, tak úroveň signálu na zásuvce by měla být v rozmezí 45-75dBuV, ale musí být i odpovídají odstup C/N, čím spektrálně účinnější modulace, tím vyšší potřebný odstup C/N.
Potřebné hodnoty se dají najít v normě DVB. Rezervu stabilního příjmu pro konkrétní typ modulace pěkně znázornuje parametr Noise Margin, což si myslím je ten parametr, který se nejblíže podobá údaji "kvalita signálu" na některých teploměrech. Třeba zmíněné TV Panasonic tak fungující teploměr mají. Ideálně se to pozná na příjmu MUXu3 ORS/K51/ z Lichtenbergu, který vysílá mnohem nižším výkonem ERP než oba hlavní MUXy, tedy i odstup C/N je horší, ale NsMargin je u tohoto MUXu vyšší, než oba hlavní. I teploměr "kvalita" je u tohoto MUXu vyšší, než u obou hlavních K37 a K43.
Stejně se choval i MUX K38 z Jauerlingu, taky v QPSK modulaci, ale nyní už OFF.


« Poslední změna: 11. 01. 2013, 21:06:03 od Sax »
VU+Duo4K, KWS Varos 106, Kathrein MSK120, Planar IT15T2 - ITtools, CAS124, CAS012.