Autor Téma: "Technické parametry" antén.  (Přečteno 20025 krát)

Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
"Technické parametry" antén.
« kdy: 08. 01. 2013, 09:51:50 »
V jednom ze sousedních vláken si někdo povšimnul (tuším Aleš Pipek) nového "technického parametru" antén. Má jím být dosah antény. Kdyby to byl výmysl nějakého obchodníka, to bych se nedivil. On to ovšem uvádí přímo výrobce na svých stránkách.
http://www.sencor.cz/Produkty/Spotrebni-elektronika/Prijem-TV-signalu/DVB-T-anteny/SDA-600
http://www.sencor.eu/outdoor-dvb-t-antenna/sda-600
a nebo další nesmysl ohledně "HDTV READY". Mimochodem s touto anténou bude HDTV asi opravdu k pokoukání  :'(. Výrobce pro změnu neuvádí svůj "parametr" dosahu.
http://www.sencor.cz/Produkty/Spotrebni-elektronika/Prijem-TV-signalu/DVB-T-anteny/SDA-510
v originální stránce je "HDTV READY" uveden až dole v popisu.
http://www.sencor.eu/outdoor-dvb-t-antenna/sda-510
O zisku antén už ani nemluvím. Těch, kteří uvedou zda jde o dBi nebo o dBd či dBm (přičemž dBi je o 2.41 dB větší, takže to lépe reklamně vypadá) je málo.
Dovoluji si proto založit toto tragikomické fórum s anketou a poprosit o vaše názory. Třeba to někomu pomůže uvědomit si, že anténa není jen "trocha smontovaného železa", ale že může jít i o způsob, jak vytáhnout z kapes zákazníků peníze za nesmysly. Když tomu zákazník nerozumí, to se to tahá.
Za slušné odpovědi předem děkuji.
Planar IT-15T2.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Peter H.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 62
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:"Technické parametry" antén.
« Odpověď #1 kdy: 08. 01. 2013, 10:29:47 »
Predtým boli antény "DVB-T ready", teraz sú "HDTV ready". V Poľsku majú zas antény "MPEG-4 ready"  >:(


zeze

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 124
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:"Technické parametry" antén.
« Odpověď #2 kdy: 08. 01. 2013, 10:39:18 »
Já jedu na starou analogovou colorku  HDTV Neredy!


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:"Technické parametry" antén.
« Odpověď #3 kdy: 08. 01. 2013, 11:09:27 »
S tím dosahem je to samozřejmě blbost. Jiná věc je, že se na to laikové vždy ptají, a taky „jestli na to pojede ten digitál“. Důvod, proč tomu tak je, mi zůstal utajen. Takže ač to nemá technický důvod, moc mě neuráží informace typu HDTV ready.
Já jsem například úplně opustil vysvětlování, že každý „digitál“ je z pohledu příjmu vlastně analogový příjem. A jaký je to guláš v našich makovicích, dokazuje trvalý přísun nesmyslných dotazů v tomto fóru na "tunery" v digitálních přijímačích, anténní zesilovače, vstupní úrovně. Vysvětlováním rozhraní analog/digitál jsem už tak unaven, že mě už málokdy takový dotaz přivede k odpovědi. A postupně se smiřuji s tím, že analog máme tak moc pod kůží, že s ním někteří lidi prostě umřou a podstata digitálu jim zůstane navždy utajena.
A naopak vítám jakoukoli snahu (koneckonců i tu nejhloupější, výše popsanou), která koncáka přinutí vyhodit pokojovou anténu a vylézt na střechu přimontovat cokoli vnějšího. Pak už je jen krůček k definitivnímu, odbornému řešení.


Jinak zisk zesilovače je vždy jen v decibelech. S příjmem to nemá co společného, takže jakákoliv vztažná úroveň (dBm) je nesprávná. U zisku antény jsem proti dBd i dBi, pokud to nutně není doprovázeno i měřícími podmínkami, kmitočtovým pásmem pro danou hodnotu, případně i tolerancemi. Jako jediný užitečný považuji diagram směrové závislosti a kmitočtovou charakteristiku.
No a potom také reference a praktické zkušenosti vlastní i cizí.
« Poslední změna: 08. 01. 2013, 11:21:32 od Petr Svoboda »


Slovensko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 127
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:"Technické parametry" antén.
« Odpověď #4 kdy: 08. 01. 2013, 11:57:24 »
S tím dosahem je to samozřejmě blbost. Jiná věc je, že se na to laikové vždy ptají, a taky „jestli na to pojede ten digitál“. Důvod, proč tomu tak je, mi zůstal utajen. Takže ač to nemá technický důvod, moc mě neuráží informace typu HDTV ready.
Já jsem například úplně opustil vysvětlování, že každý „digitál“ je z pohledu příjmu vlastně analogový příjem. A jaký je to guláš v našich makovicích, dokazuje trvalý přísun nesmyslných dotazů v tomto fóru na "tunery" v digitálních přijímačích, anténní zesilovače, vstupní úrovně. Vysvětlováním rozhraní analog/digitál jsem už tak unaven, že mě už málokdy takový dotaz přivede k odpovědi. A postupně se smiřuji s tím, že analog máme tak moc pod kůží, že s ním někteří lidi prostě umřou a podstata digitálu jim zůstane navždy utajena.
A naopak vítám jakoukoli snahu (koneckonců i tu nejhloupější, výše popsanou), která koncáka přinutí vyhodit pokojovou anténu a vylézt na střechu přimontovat cokoli vnějšího. Pak už je jen krůček k definitivnímu, odbornému řešení.


Jinak zisk zesilovače je vždy jen v decibelech. S příjmem to nemá co společného, takže jakákoliv vztažná úroveň (dBm) je nesprávná. U zisku antény jsem proti dBd i dBi, pokud to nutně není doprovázeno i měřícími podmínkami, kmitočtovým pásmem pro danou hodnotu, případně i tolerancemi. Jako jediný užitečný považuji diagram směrové závislosti a kmitočtovou charakteristiku.
No a potom také reference a praktické zkušenosti vlastní i cizí.


Samozřejmě že nejsou antény dělané do 3-5 pásma a ani není pravda že antény do míst se slabším signálem jsou vhodné to bych v České Třebové musel chytat bez problému ale není tomu tak  když chytám Brno - Kojál a Jeseník - Praděd oba shodne 65 km vzdušně  ,Polsko- není signál pouze na kopcích ( Skuhrov , Annenská Studánka , Kozlovský kopec atd . ) Polsko (38 km vzdušně od vysílače ) není širokopásmová anténa jako širokopásmová anténa , mám krom emesky ( chytal jsem na ní Posko ted nic ,  ještě husté sito Plzen ( ŽÁDNA SLÁVA TO NENÍ CHYTNE BRNO - KOJÁL  a JESENÍK - PRADĚD NIC VÍC  ;D8)
« Poslední změna: 08. 01. 2013, 12:04:48 od Slovensko »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:"Technické parametry" antén.
« Odpověď #5 kdy: 08. 01. 2013, 12:26:55 »
V supermarketech a podobně se dá narazit na takzvaně univerzální antény které jsou analog + dvb-t se ziskem 30db, antény hd ready, mpeg 4 ready, dokonce snad i dvbt2 ready (pro příjem testovacího t2), a takhle by se dalo pokračovat dál, není nadto koupit kovoplatackou colorku jako mam ja, ty blafy z nejakych obchodů a pod me nezajimaj, je to strašny, co si budem povídat.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:"Technické parametry" antén.
« Odpověď #6 kdy: 08. 01. 2013, 13:18:58 »
pozor, já už jsem viděl pokojovou anténu se ziskem 48 dB!
Až následně jsem objevil to kouzlo:  zesílení VHF+zesílení UHF= číslo na obalu  ;D


Grifin

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:"Technické parametry" antén.
« Odpověď #7 kdy: 08. 01. 2013, 14:07:19 »
Hezký den,
nejdřív bych chtěl napsat že s Vámi souhlasím ale je tu i druhá strana.

Teď si ale uvědomte že většině lidí žádné specifické vlastnosti antén nic neřeknou, zvlášť když je podle nich nedokážete porovnat ani vy (odborníci). Lidi potřebují nějaké parametry podle čeho se mají orientovat a hlavně srovnat a vybrat. Většina prodejců o anténách neví zhola nic, tak ani neporadí, naopak se snaží zboží prodat proto si vymýšlí slova,  reklamní fráze, které jsou lidem blíž a pochopí je i důchodce z vysočiny :-)
Co je špatného na tom že označí antény nálepkou DVB-T nebo HDTV ready ? je to snad lež? Není jen to reaguje na jednu část poptávky. Chtěl bych vidět až nějaký zákazník přijde anténu vrátit že nefunguje protože žádnou PRIMU HD nenašel. To už ale nechme na bedrech prodejcům.

MOžná by to chtělo se trochu zamyslet nad řečí kterou komunikují oborový odborníci s laickou veřejností. To samozřejmě platí ve všech technických oborech. Tak to jen co mě napadlo když jsem si přečetl tohle vlákno. Né že mě ukamenujete :-)
MUX 1+2+3, MUX 4 (k42), REGIO 4 (k46), REGIO 7 (k37), REGIO 12 (k47)
O2TV (Sport)
Panasonic TX-P50ST50E
LG MS400H + 1TB HDD
LG BH7520T
Rikomagic MK802 III + Airmouse Measy RC11
Philips 43PUS6551


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:"Technické parametry" antén.
« Odpověď #8 kdy: 08. 01. 2013, 14:14:29 »
Asi nejkurioznější informace jsem zaregistroval u antény typu síta značky Solight. Díky integrovanému, odolnému proti povětrnostním vlivům, nízkošumovému zesilovači o výkonu 35 dB je celkové zesílení antény 42 až 47 dB. Dosah má až 120km. Zde slůvko vlastně tvrzení zmírňuje a věřím, že za vhodných podmínek bude ten dosah ještě větší. Je vhodná opět i pro analog TV, ale poskytuje nejvyšší digitální kvalitu (asi transformuje analog až na 4K?), přestože je JEN HDTV ready. Rozsah má VHF (6. až 12. kanál) + UHF (21. až 69.kanál) ale je kompatibilní pro DVB-T/VHF/UHF/FM. Na krabici je kromě jiných log i DAB digital radio.

No, nekupte tak univerzální a dokonalý iniverzál. Pro mne je ovšem největší záhadou informace, že anténa zajistí i příjem DABu, který se u nás na pár místech stále ještě vysílá pouze v L pásmu. Takže k dokonalosti této antény už chybí jen současná použitelnost v obou polarizacích. ;D
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:"Technické parametry" antén.
« Odpověď #9 kdy: 08. 01. 2013, 16:08:22 »
Kruciš Pamětníku, co mi to děláte? Maslel jsem si, že jsem připraven na všechno. Ale tahle anténa, to je kousek přímo nestravitelný. Skoro si zahrávám s myšlenkou vyhlásit soutěž o nejnesmyslnější a nejhrůznější anténu. Jenom nevím, co bych dal jako cenu. A co výstava z fotek odstrašujících instalací? No, raději ne. Někdo by to nemusel vydýchat. Pamětníku, tohle se vám povedlo  :o :o :o!
Planar IT-15T2.


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:"Technické parametry" antén.
« Odpověď #10 kdy: 08. 01. 2013, 16:49:29 »
mě se tato anténa taky „líbí“.
Digitální anténa by vlastně neměla analogový signál DVB-T přijmout!
Nebo že by měla vestavěn digitální zesilovač? To by ovšem byla naprosto na technologické špičce... ;)


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:"Technické parametry" antén.
« Odpověď #11 kdy: 08. 01. 2013, 17:03:11 »
Ta soutěž o nejhrůznější anténu je dobrý nápad.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:"Technické parametry" antén.
« Odpověď #12 kdy: 08. 01. 2013, 17:04:15 »
@ Pamětník: Tak tohle je vážně masakr, nic děsivějšího jsem za svůj život co se týče antén neviděl.
Největší perla je, že je to DAB/FM/UHF kompatibilní. Když nad tím tak přemýšlím, tak by někdo mohl začít prodávat drát s podobným nápisem. Ono i na ten drát mohou všechna uvedená pásma "hrát". Ale nebude mít zisk 47 dB, to je pravda  8)

Mimochodem, kde tenhle zázrak prodávají? Že bych tam zašel a hrál si na tupého zákazníka, schválně, co by mi k té anténě řekli...
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:"Technické parametry" antén.
« Odpověď #13 kdy: 08. 01. 2013, 17:54:28 »
Tak pane Melíne, chvíli jsem hledal a našel v DATARTu za "pouhých" 969,-Kč. K nahlédnutí zde:
http://www.datart.cz/Prislusenstvi-antena-SOLID-HN50-Venkovni-DVB-T-antena-sito-VHF-UHF-35dB-vc-zesilovace.html?utm_source=heureka.cz&utm_medium=priceindexer&utm_campaign=feed.
Teda docela bych byl rád u toho, když se ptá "tupý zákazník" a nejlépe se skrytou kamerou  :D. Pokud rok 2013 začal takovýmto "technickým zázrakem", děsím se, čeho se do konce roku dočkáme.
Planar IT-15T2.


Tech7

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 419
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:"Technické parametry" antén.
« Odpověď #14 kdy: 08. 01. 2013, 18:33:54 »
V tom Datartu bych si nebyl jistý, jestli "nálepkovač" SOLID použil stejné popisky na krabici, ale dá se sehnat tady
Kód: [Vybrat]
http://www.heureka.cz/?h[fraze]=solight+ant%C3%A9na
DVB-T: Intel Core i3-530, TechniSat AirStar2, AVerTV Volar HD Pro
DAB: Iriver B20, Iriver B20, Pure One Mini Series II, Tesco DR1403R-CE