Autor Téma: Království potoků - hrozná kvalita obrazu  (Přečteno 9916 krát)

Filip

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Království potoků - hrozná kvalita obrazu
« kdy: 03. 01. 2013, 19:28:14 »
Včera jsem se díval s dětmi na pohádku Království potoků na ČT1 HD. Pominu teď nanicovatý děj i mátožnost postav jedná se mi čistě o kvalitu obrazu. Nevím zda to bylo způsobeno mým televizorem (51" plazma od Samsungu s DVB-S2 a DVB-T) ale takhle rozmazaný a kostičkovaný obraz jsem už dlouho neviděl. Přepnul jsem i na pozemní antenu na ČT1 SD ale tam to bylo ještě horší.
Dokáže mi někdo vysvětlit, proč i některé starší pohádky jsou na ČT1 HD krásně ostré (+ ty nejnovější Micimutr, Tajemství staré bambitky apod.) a některé (a zvláště ty novější) takto rozmazané. Tahle pohádka je z roku 2006, tj cca 6 let, to už přece museli točit v lepší kvalitě než v SD ne? Tohle bylo jako natočený mobilem. Díky za vysvětlení.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Malata1 Jak

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 463
    • Zobrazit profil
Re:Království potoků - hrozná kvalita obrazu
« Odpověď #1 kdy: 03. 01. 2013, 20:06:30 »
Ano, bylo to hrozné.  Mám dojem, že v té době se ještě v HD úplně všechno nenatáčelo, takže to může být jedním z důvodů, byť i tak by to IMHO nemělo vypadat jako když to projde nějakým chybným analogovým zpracováním.


Josef Pavera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 133
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Království potoků - hrozná kvalita obrazu
« Odpověď #2 kdy: 03. 01. 2013, 22:08:09 »
Jsem rád,že si toho všimlo více lidí.Tak rozmazaný obraz jsem,už dlouho noviděl.Na plazmě 51‘ strašné.Nepomohlo. ani HD z muxu 4,ani satelit.Na CRT 74cm taky špatně.(To je tv moji matky ,která mi volala,že se ji asi zhoršil zrak!,že to vidí rozmazaně).Nevím čím to asi bylo,od toho jsou tady větší odborníci.Běžné SD je vždy mnohonásobně lepší.


Jan Pavlis

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 515
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Království potoků - hrozná kvalita obrazu
« Odpověď #3 kdy: 03. 01. 2013, 23:07:41 »
I Lelíček byl ostřejší.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Království potoků - hrozná kvalita obrazu
« Odpověď #4 kdy: 04. 01. 2013, 02:51:34 »
Bohužel jsem to neviděl, nemá někdo ukázku - nahraný kus mpeg2/4? Jinak dost mizernou kvalitu mělo třeba Proč bychom se netopili, které bylo natáčeno levnými HD kamerami. Jenže asi nějaká "kreativní" duše rozhodla, že to udělají filmově, tak výsledek přepočítala do 25p, ovšem tak blbě, že výsledek byl zubatý, jako by došlo k nějakém zprůměrování půlsnímků. Třeba to bylo něco podobného.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Malata1 Jak

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 463
    • Zobrazit profil
Re:Království potoků - hrozná kvalita obrazu
« Odpověď #5 kdy: 04. 01. 2013, 11:44:20 »
Ještě mě napadlo, že podobné hnusy mohly teoreticky vzniknout tak, že se to natáčelo SD 4:3 a pak se to vyřízlo a zvětšilo na 16:9. 


pajas2

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 724
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Království potoků - hrozná kvalita obrazu
« Odpověď #6 kdy: 04. 01. 2013, 13:13:18 »
Bohužel jsem to neviděl, nemá někdo ukázku - nahraný kus mpeg2/4? Jinak dost mizernou kvalitu mělo třeba Proč bychom se netopili, které bylo natáčeno levnými HD kamerami. Jenže asi nějaká "kreativní" duše rozhodla, že to udělají filmově, tak výsledek přepočítala do 25p, ovšem tak blbě, že výsledek byl zubatý, jako by došlo k nějakém zprůměrování půlsnímků. Třeba to bylo něco podobného.
Měl jsem to nahráno z ČT 1 HD, ale když jsem viděl ten obraz, tak to šlo okamžitě na výmaz.
DVB-S: tuner 3x DVB-S2; motor (cca 45°E-cca 10°W); solo 23,5°E/19,2°E
DVB-T: tuner 1x DVB-T; od Krašova přes Ještěd, Krásné po Javořici,  Cukrák + celá Praha
FM: tuner; 5prvková anténa; rotátor
DAB+: Yamaha T-D500
DreamBox 7080 HD s 2 TB HDD (4 tunery)


kNiGHT

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 31
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Království potoků - hrozná kvalita obrazu
« Odpověď #7 kdy: 04. 01. 2013, 14:51:40 »
Bylo to extra kostickovane jako bez "anti-aliasing" filtru. TV technice az tolik nerozumim, ale mozna by nekdo vedel kcemu to treba prirovnat. Obrazky co jsou v galerii na csfd http://www.csfd.cz/film/221229-kralovstvi-potoku/galerie/ vypadaji oproti odvysilane verzi jako HD prepis v nejlepsi kvalite :-)

Tady jsou dva screeny pro predstavu jak pekne to vypadalo:
http://i.imgur.com/RKj2e.jpg
http://i.imgur.com/9U2rE.jpg

« Poslední změna: 04. 01. 2013, 21:01:38 od kNiGHT »


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Re:Království potoků - hrozná kvalita obrazu
« Odpověď #8 kdy: 08. 01. 2013, 11:15:17 »
Podle screenu to vypadá na digitální betu, na kterou se dělalo skoro všechno tak od druhé půlky 90. let...

Ale asi pak nějak divně zpracovanou. Nebylo to jakože v 25 fps, aby to mělo "filmový look"? Ve 25fps totiž ostravské studio natočilo roku 2005 inscenaci  "Každý den karneval" a taky to bylo prapodivně zubaté...



Tech7

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 419
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Království potoků - hrozná kvalita obrazu
« Odpověď #9 kdy: 08. 01. 2013, 11:54:03 »
To je horší než jsem z vašich vyprávění předpokládal, zvětšování primitivní metodou bez vyhlazování se jen tak nevidí. I když je to možná v tomto případě s velmi nízkým rozlišením lepší, protože by z toho zbyly jen pohybující se fleky. Na rok 2005 jednoznačně katastrofa.

Jen poznámka mimo téma, na jednom úložišti jsem narazil na seriál Gympl s (r)učením omezeným v rozlišení 1280x720, ovšem nahrané z SD Novy analogovou cestou, takže blikající barevné hrany a lehce brumící zvuk, ovšem detailnost obrazu slušná, koukal jsem na to jak puk.
DVB-T: Intel Core i3-530, TechniSat AirStar2, AVerTV Volar HD Pro
DAB: Iriver B20, Iriver B20, Pure One Mini Series II, Tesco DR1403R-CE


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Re:Království potoků - hrozná kvalita obrazu
« Odpověď #10 kdy: 08. 01. 2013, 13:23:16 »
Mohl bych i tak poprosit o videosample té pohádky?


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Království potoků - hrozná kvalita obrazu
« Odpověď #11 kdy: 08. 01. 2013, 17:15:00 »
Podle screenu to vypadá na digitální betu, na kterou se dělalo skoro všechno tak od druhé půlky 90. let...

Ale asi pak nějak divně zpracovanou. Nebylo to jakože v 25 fps, aby to mělo "filmový look"? Ve 25fps totiž ostravské studio natočilo roku 2005 inscenaci  "Každý den karneval" a taky to bylo prapodivně zubaté...
Na digibetu bych si z obrázku netroufnul soudit, snad jen podle nepřítomnosti analogových dropů. Obraz ale není roztažen zcela do krajů, z obou stran jsou černé pruhy s přechodem, což je pro digitální zdroj netypické. Buď byla kamera analogová nebo to ořezal střihový SW. Nejvíc mě zaráží přítomnost barevných artefaktů v obraze - ty jen nevhodná metoda zvětšení nevytvoří v takovém množství - z tohoto pohledu to vypadá jak točené nějakou mizernou jednočipovou kamerou (nepravděpodobné), případně špatně přepočítané z vyššího rozlišení s nezvládnutím konverze 4:2:0 na 4:2:2 (třeba HDV na SD ve staré Premiéře).
25p nejspíš použito bylo, stejné zuby na hranách vykazovalo i Proč bychom se netopili. Naštěstí je tahle móda brzy přešla, "zuby" navíc byly způsobeny používaným SW, protože normální 25p nahrávky tento problém nemají.


Filip

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Království potoků - hrozná kvalita obrazu
« Odpověď #12 kdy: 08. 01. 2013, 17:25:05 »
Mohl bych i tak poprosit o videosample té pohádky?
Myslím, že to je tohle http://www.uloz.to/x8baUFE/kralovstvi-potoku-2005-avi i když to není z ČT1 HD, ale tam to vypadalo prakticky stejně.


kNiGHT

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 31
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Království potoků - hrozná kvalita obrazu
« Odpověď #13 kdy: 09. 01. 2013, 01:49:50 »
Mohl bych i tak poprosit o videosample té pohádky?

http://www.sendspace.com/file/nwtawj

40MB / 27sec sample z CT-HD / skylink

< nepouzivam uloz.to, tak snad tohle bude ok >
« Poslední změna: 09. 01. 2013, 01:51:43 od kNiGHT »


Malata1 Jak

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 463
    • Zobrazit profil
Re:Království potoků - hrozná kvalita obrazu
« Odpověď #14 kdy: 08. 08. 2014, 20:27:19 »
A zase to běží. Mám trochu pocit, že s tím něco udělali. Rozlišení je stále špatné, ale už to tak nehraje duhovými artefekty.