Autor Téma: Zkrácení odložení účinnosti SP  (Přečteno 9557 krát)

Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkrácení odložení účinnosti SP
« Odpověď #15 kdy: 26. 02. 2013, 20:57:57 »
Kapacita satelitu je dle mého názoru větší než kapacita pozemních vysílačů. Stačí se podívat na dnešní multiplexy. Třeba mux 1 a 2. V každém je kolem 4 až 5 programů a konec. Dál už není kapacita. A na další vysílače asi ani není frekvenční místo. Kdežto na satelit se může dát nespočet programů.

Nevím jestli jsem to napsal přesně jak to má být. Ale takhle si to myslím já jako obyčejný uživatel satelitu.

Co se kapacity týče tak je satelit na prvním mistě, kapacita dvb-t vs dvbs nebo i dvb-t2 vs dvb-s2, zatímco u dvbt je to max 5 programů v mpeg2 SD nebo 8 mpeg4 SD, u dvbt2 kapacitu nevim, u satelitu kapacitu jednotlivých standardů neznám.

PS: o kapacitě sem nehovořil. :)
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Roman Bárta

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 451
  • Tape deck - nádherná nostalgie....
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkrácení odložení účinnosti SP
« Odpověď #16 kdy: 26. 02. 2013, 21:40:29 »
Další věc je životnost.
Satelit je cca po 10ti až 13ti letech na odpis. Kdežto dobře postavená vysílací věž bude stát a vysílat s malou sumou za údržbu a úpravy minimálně 100 let. Za tu dobu budu muset vyslat do nebe cca 8 raket s novým sat.  Nejsem dnešní-je mi jasné,že to musí něco vydělat-jinak by to nikdo nedělal-ale nějak mi ta čísla prostě nejdou dohromady.
Tady jde asi o to,že provoz platí 50-300 televizí,na zemi třeba 4-8. Ale ty celkové náklady na oba systémy by mě fakt zajímaly...
DVB-T-
 k.33,58,55 Buková Hora, 25 Čer.Studnice, 30 Ústí n.Labem, 44 Louštín, 60 (38) Trutnov, RS7-50 Klínovec, 21 Ústí n. Labem, reg.síť 9-Most
             34,48,52-Krašov, 56, RS7-38, RS1-37- Plzeň
Dvb-s -0,8W, 5W, 5E, 13°E, 19,2°E, 23,5°E, 28,2°E + Skylink+Freesat
UPC Kabel
FM-Sony ST-SE 700


amatér Tondach

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 356
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkrácení odložení účinnosti SP
« Odpověď #17 kdy: 27. 02. 2013, 05:25:32 »
Další věc je životnost.
Satelit je cca po 10ti až 13ti letech na odpis. Kdežto dobře postavená vysílací věž bude stát a vysílat s malou sumou za údržbu a úpravy minimálně 100 let. Za tu dobu budu muset vyslat do nebe cca 8 raket s novým sat.  Nejsem dnešní-je mi jasné,že to musí něco vydělat-jinak by to nikdo nedělal-ale nějak mi ta čísla prostě nejdou dohromady.
Tady jde asi o to,že provoz platí 50-300 televizí,na zemi třeba 4-8. Ale ty celkové náklady na oba systémy by mě fakt zajímaly...
Za prvé: kdyby se na satelitech prodělával byť jediný dolar denně, tak by to nikdo neprovozoval. A druhá věc je pokrytí území. Zkuste pokrýt jedním signálem Evropu z pozemních vysílačů. Kolika společnostem byste za to musel platit, protože žádné vysílání  není zadarmo. A za třetí: ty televizní a rozhlasové signály určené pro veřejnost, tedy DTH, zabírají jen část kapacity každého satelitu. Kromě nich se přes ně vysílají i přenosové signály, které nejsou určené pro veřejnost (feeds) a signály telekomunikační a ty také nejsou zadarmo!
Všechno je to o penězích a jak jsem napsal na začátku, že kdyby se na tom prodělávalo, tak by to nikdo nedělal.


Stefan Bukovan

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 916
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkrácení odložení účinnosti SP
« Odpověď #18 kdy: 27. 02. 2013, 09:00:50 »
Tak si tie náklady vypočítajme....

Na pokrytie celej Európy napr. 400 TV programami v DVB-S / MPEG-2 potrebujeme 1 satelit so 40 TP (bez zálohy, dátových a ďalších služieb). Životnosť priemerného satelitu je 10-15 rokov (dnes už skôr tých 15 rokov). Výrobcov satelitov je viacero, jeden z bežných je typ Eurostar 3000 (napr. Astra 2F, ale hore ich je zhruba 50). Ten má hmotnosť od 4000 do 6000 kg.

Predpokladajme že ho do vesmíru pošle európska nosná raketa Ariane 5 s cenou za štart okolo 100 miliónov dolárov a užitočnou hmotnosťou 10 ton na vysokú obežnú dráhu (samozrejme, iné spoločnosti a rakety, napr. ruský Proton, majú iné náklady a ceny). Výroba satelitu stojí okolo 200 - 300 miliónov dolárov (sú to dnešné ceny výrobcov EADS Astrium a Thales Alenia Space)

Moje náklady:
Výroba satelitu: 300 miliónov
Doprava na obežnú dráhu: 60 miliónov.

Celkové počiatočné náklady: 360 miliónov dolárov.

Náklady na prevádzku: NULA (myslím prevádzka priamo družice na obežnej dráhe)
Zabezpečenie vysielania programov – neriešime, pretože podobné náklady sú aj pri pozemnej sieti vysielačov. Aj oni potrebujú nejakým spôsobom dostať signál na jednotlivé vysielače - buď opticky, alebo - irónia - cez ten satelit (síce si viem predstaviť aj použitie vzájomného preberania a retransmisie signálu "z veže na vežu", fyzikálne to možné je).

Pri životnosti 15 rokov potrebujem ako majiteľ satelitu minimálny zisk 24 miliónov dolárov ročne, teda 2 milióny dolárov mesačne na to, aby sa mi vrátili počiatočné náklady (neberiem do úvahy úroky a pod.). Pri 40 TP (s celoeurópskym pokrytím) potrebujem z jednoho multiplexu vyžmýkať mesačne 50 TISÍC dolárov, čo pri 10 programoch na mux predstavuje náklady pre vysielateľa 5000 dolárov na mesiac – v prepočte na české koruny je to nejakých 100 000 korún na mesiac (upozorňujem, za tých 100 000 korún je ten program v celej európe).

A teraz to porovnajte s cenou pre mux 4 – od 20 miliónov Kč ročne (SD Standart MPEG-2), teda min. 1,66 milióna korún za mesiac..... A to je cena len za pokrytie (aj to neúplné) len ČR.

U satelitu je tiež podstatne menší problém so vzájomným rušením jednotlivých frekvencií (spomeňme si na potrebu koordinácie pozemných muxov a SFN).


A teraz to skúste porovnať s nákladmi na výstavbu vysielačov pre jeden štát, to sa mi nechce hľadať.
« Poslední změna: 27. 02. 2013, 09:04:55 od Stefan Bukovan »
Skylink CZ, MagioSat (nové)
OpenBox X-810, Ariva 210 HD Combo, ADB 5800SX, KAON CO1300
DG-380