Autor Téma: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?  (Přečteno 110938 krát)

José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
« Odpověď #45 kdy: 03. 02. 2011, 19:57:30 »
Ona chybí motivace i uživatelům i vysílatelům. Odpovím na to po uživatelské stránce.
Sešli jste se vy tři, kteří na to koukáte z technického hlediska. Já na to koukám pouze z hlediska uživatele. A prohlašuji a již jsem zde na serveru jednou prohlásil, že POSLEDNÍ MOTIVACÍ použit rozsah SV pro mne bylo RADIO ECHO a pořady na něm Jiřího Černého. Tehdy to bylo naposledy, kdy jsem používal SV. Pokud bych měl znovu použít ještě někdy SV/DV analog/digital musel bych ZNOVU ZÍSKAT OBDOBNOU MOTIVACI. To znamená, že by tam muselo být něco, co na FM není. Pokud mi dnes jede z Ještědu bez problémů ČRo 1 Radiožurnál z FM 59,9 a ČRo 2 Praha z FM 89,9 pak rozhodně pro mne není motivací k poslechu SV/DV zcela totéž, tedy obyčejná zdvojení oněch stanic. A tato pásma jsou pro mne zcela mrtvá a zbytečná ať již analogově nebo digitálně. Pokud by se na SV objevilo např. Wave nebo Leonardo, která na Ještědu ani nikde jinde na FM nejsou. Pak by byla získána, taková motivace k použítí SV ať již analogově nebo digitálně. Ovšem nejsou tam a tím pádem pro mne rozsah SV zahynul spolu s RADIEM ECHO. Tečka.
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pav Lucistnik

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 76
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
« Odpověď #46 kdy: 03. 02. 2011, 20:02:27 »
José, otázka by spíš měla znít - máš v tuto chvíli možnost příjmu SV/DV? Doma? Co v autě?

Protože začínat vysílat v pásmu, pro které mezi lidmi už nejsou přijímače, je obrovsky těžké.

Jinak já si třeba večer před spaním naladím ČRo 6 (ex Svobodná Evropa) a poslechnu si dva tři komentáře k politickému dění. Tohle nikde na FM není a je to zajímavé a často poučné.


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
« Odpověď #47 kdy: 03. 02. 2011, 20:20:13 »
José, otázka by spíš měla znít - máš v tuto chvíli možnost příjmu SV/DV? Doma? Co v autě?

Protože začínat vysílat v pásmu, pro které mezi lidmi už nejsou přijímače, je obrovsky těžké.

Není to tak dlouho, co jsem na tomto serveru tvrdil totéž. Tedy, že už nikdo na SV nemá ani přijímače. Ovšem byl jsem okamžitě napaden stovkou místních nadšenců, kteří začali okamžitě vykřikovat, jak ještě každý je schopen SV přijímat...Já si to sice nemyslím. Ale nechci se s nimi zase hádat.

Ale konkrétně se ptáš, tak ti konkrétně odpovím. Doma ještě SV přijímač mám. V práci nikoli, pouze FM. V autě nikoli pouze FM. Na chatě jich pak je starých s SV asi pět.
Takže odpověď zní. V práci a autě nikoli. V bytě a na chatě ano.


Citace
Jinak já si třeba večer před spaním naladím ČRo 6 (ex Svobodná Evropa) a poslechnu si dva tři komentáře k politickému dění. Tohle nikde na FM není a je to zajímavé a často poučné.

To je sice pravda. Občas poslouchám ČRo 6 z DVB-S. Ale není to samostatná stanice, která by jela 24 hodin/7dní.... Tam se plácá všechno dohromady, mám dojem, tedy Česko, Radiožurnál. A protože si do dnes nepamatuji, kdy je tam ta ČRo 6 tak se mi kolikrát stane, že to pustím a hned zase vypnu, protože je tam to samé, co jinde.

To mi připomíná další zajímavou situaci. Když jsem tedy zde hovořil o tom ať tedy pustí třeba Wave od 18 hod po okruhu ČRo 5 tedy těch regionálkách, že stejně z nich nemá půlka večer, co vysílat. Tak všichni začali vykřikovat, jak by to bylo nešťastné atd.
Ovšem, že tady vesele už x let matlají a patlají ČRo 6 a Česko a Radiožurnál na stejných místech. To je jim úplně putna. Tak ať už tedy ty 3 stanice sloučí definitivně do jedné jediné a je už pokoj od toho chaosu a zmatků, co tady nadělali.


Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Milan Pantůček

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 129
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
« Odpověď #48 kdy: 03. 02. 2011, 20:44:15 »
Tak snad postavit si soukromé nízkovýkonové středovlnné středisko není problém, nemusíme se fixovat na objekty Radiokomunikací. Jen kolik stožárů raší po kopcích díky mobilních operátorům, stačí koupit a smontovat jednu příhradu jako zářič, koupit vysílač (ty staré by se stejně musely vyhodit), pronajmout někde pár metrů čtverečních pozemek, oplotit, a vysíláme...

Kdyby byl zájem tak by se dávno vysílalo.
Vidíte to moc jednoduše. Pro středovlnný vysílač nestačí pár metrů čtverečních a také se zásadně nestaví na kopci.


Pav Lucistnik

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 76
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
« Odpověď #49 kdy: 03. 02. 2011, 20:54:37 »
Vidíte to moc jednoduše. Pro středovlnný vysílač nestačí pár metrů čtverečních a také se zásadně nestaví na kopci.
Nechcete to rozvést? Myslím si, že vysílač s výkonem v řádu stovek wattů žádné extra velké nároky na pozemek a anténní systém mít nebude. Ale odborník nejsem.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Martin B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 67
    • Zobrazit profil
Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
« Odpověď #50 kdy: 04. 02. 2011, 07:58:06 »
Takto zjednodušovat to opravdu nelze...to "zásadně" bych asi netvrdil, když vezmu tu mojí oblíbenou a prozkoumanou Jihlavu, tak je pravda, že vysílací středisko je opravdu mírně vyvýšeno....v původním projektu k výstavbě jihl. vysílače z roku 1942 je dokonce i výkres terénního profilu, nadm. výšek a pod....takže mírně vyvýšený by SV vysílač asi měl být....samozřejmě je naprostá blbost stavět SV stožáry na vrcholcích hor, jako je tomu např u TV - to je nesmysl....SV se ve dne šíří tzv. povrchovou vlnou...(v noci i prostorovou vlnou)...
Při projektování SV střediska je ale jedním z důležitých aspektů vlhkost, či vodivost země!
A samozřejmě, čím vodivější tím lepší....někde vysoko na vyprahlém kopci, či skále, to asi moc chodit nebude.
"pár metrů čtverečních" opravdu nestačí, jelikož vertikální SV zářiče většinou stojí na tzv. patním izolátoru, je nutné je kotvit - v několika úrovních a do více směrů....další nároky na rozhlehlost pozemku jsou dané zemním systémem vysílače...např. v Jihlavě je to kruh paprsků FeZn pásku, které se od paty stožáru vysokého 50m rozbíhají po 6ti stupních do vzdálenosti rovněž 50m od stožáru, zemní radiály jsou tudíž cca stejně dlouhé jako zářič samotný... Celý pozemek jihlavského vysílače včetně provozní budovy atd. má rozlohu a 33000m2!
Jihlava při tomto anténním systému a při instalovaném výkonu který tam byl, pokrývala území asi 50km okolo vysílače tzn. cca Jihlavsko a Vysočinu - ve dne (v noci to samozřejmě díky prostorovým vlnám bylo více).
Takovéto pokrytí si myslím, že odpovídá jedné - v této diskuzi navrhované regionální DRM síti....Vybudovat po celé ČR znovu takovéto regionální SV (DRM) vysílače je dle mého názoru tak trochu z říše snů....něco, jak kdysi CDG tvrdila, že pokryjí ČR digitálem z nízkovýkonových vysílačů umístěných na panelácích, komínech atd. A jak dopadla...


Pav Lucistnik

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 76
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
« Odpověď #51 kdy: 04. 02. 2011, 22:54:24 »
Jihlava je zbytečně velkolepá. Vemte si středisko typu Lipno, vysílací výkon 1 kW, pozemek 20x13 metrů, na kopci nad přehradou, pokrytá oblast o poloměru 15 km.


Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
« Odpověď #52 kdy: 06. 02. 2011, 11:41:23 »
Tak snad postavit si soukromé nízkovýkonové středovlnné středisko není problém, nemusíme se fixovat na objekty Radiokomunikací. Jen kolik stožárů raší po kopcích díky mobilních operátorům, stačí koupit a smontovat jednu příhradu jako zářič, koupit vysílač (ty staré by se stejně musely vyhodit), pronajmout někde pár metrů čtverečních pozemek, oplotit, a vysíláme...

Kdyby byl zájem tak by se dávno vysílalo.
Vidíte to moc jednoduše. Pro středovlnný vysílač nestačí pár metrů čtverečních a také se zásadně nestaví na kopci.

Ono je to opravdu jednoduche...CFA antena se vam vejde na strechu panelaku a kdyz ji krmite 1kW Ameritron z DRM SFN modulatoru (120000Kc), tak zjistite, ze to cenove a technicky je vse mozne. Zvlast kdyz by se pouzili lokalni kmitocty ze zrusenych SV stredisek.

http://www.pcs-electronics.com/am-max-ii-dsp-am-transmitter-p-244.html
http://www.pira.cz/communit.htm

Tohle testovali s 5W PA...pokryti o prumeru 25km s CFA antenou, pri pouziti standardni zkracene 1/4 (47m) potrebovali pro stejne pokryti 200W PA.
http://www.crossedfieldantenna.com/pages/silsden.html
http://farm1.static.flickr.com/51/112110474_e3d7b96c22_o.jpg
http://farm1.static.flickr.com/43/113014225_06f4225dfd_o.jpg
http://farm3.static.flickr.com/2397/2233172039_63ee5eaba1_o.jpg

Kdyz jsem jako HAM vysilal na 1.8MHz (SV) s 100W do zapujcene EH anteny (valec prumer 20cm, delka 130cm), tak mi chodili reporty lepsi jak pres drat 2x40m.


Jsme porad jeste v EU?
http://licensing.ofcom.org.uk/radio-broadcast-licensing/community-radio/current-licensees/awards/june10/
Ten Britskej Ofcom jde opravdu pro lidi a ne proti lidem jako nas CTU a to jsme v jedne EU.
« Poslední změna: 06. 02. 2011, 12:02:21 od Martin Patera »
Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653


Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
« Odpověď #53 kdy: 06. 02. 2011, 12:05:30 »
Jeste see:
http://www.prometheusradio.org/
http://www.radiobanter.com/

Nebejt nemocnej, domluvim se se sefkou CRo Wave a lokalne si vysilam v DRM, abych mel v aute pokryti :) .
Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653


Martin B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 67
    • Zobrazit profil
Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
« Odpověď #54 kdy: 06. 02. 2011, 14:15:12 »
Ono o CFA anténě se dá dočíst různě po internetu, možná jsem konzerva, ale anténa o délce cca padesátiny vlnové délky, která nepotřebuje zemní protiváhu, s velkou šířkou pásma a navíc aby měla mít ještě zisk...na internetu je popisován 6dB někdy i 9dB což je 800% ve srovnání se čtvrtvlnným vertikálem...tak toto mi připadá trochu jako fantazie....ale pokud to funguje a pokud je to vyzkoušené, změřené atd...tak proč ne....
Pokud se Vám s tím nakonec podaří nějaké DRM vysílání rozjet, tak držím palce...
já ale zůstanu u klasiky...u různých drátových ať už horizontálních či vertikálních antén, u obráceného V, u rámovek a feritek a hlavně u Jihlavské čtvrtvlnné, vertikální Jucho antény  :)

To Pav Lucistnik:
Jihlava "velkolepá" je a myslím si, že to rozhodně nebylo zbytečně a ani na škodu...když se v areálu vysílače rozhlédnete, zjistíte, že všechno kam tam pohlédnete bylo v minulosti děláno pečlivě a s umem a láskou zaměstnanců a pracovníků.....už od původního Německého projektu, ve kterém je nakreslen celý stožár pro Jihlavu i České Budějovice naprosto do nejmenšího detailu, vč. statických výpočtů, kotvení atd... stejně do detailu je nakreslena i vysílací budova, kde je v plánech zakreslen a dokonale popsán dokonce i kamenný květináč před vchodem...
do detailu a precizně jsou nakresleny schémata a technicky popsána veškerá vysílací technika, co tam kdy byla a od které se mi povedlo dokumentaci dohledat....všechno tam prostě bylo dodělané a domyšlené do nejmenších detailů, považte na ukázku posílám fotku jak byl v jihlavském vysílacím sále naspojkován dálkový telekomunikační kabel...byl to "papírák" vedl tam telefonní linky a modulaci programu Praha.
Z Jihlavy to pokračovalo dále na vysílač Domamil...je tam asi 70 drátků, některé jsou po párech, jiné po čtyřkách....chtěl bych vidět dneska někoho, kdo by se s tím v dnešní době takto patlal, jednotlivé naspojkované dráty obaloval lepenkou a ještě to vyvazoval nití, nebo plátýnkem....


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
« Odpověď #55 kdy: 07. 02. 2011, 09:11:54 »
ČESKO protáhlo trošičku program, jede tedy nyní 10 hod. Tedy ani ne, půl dne.

http://www.radiotv.cz/p_radio/a_radia/radio-cesko-rozsiruje-denni-vysilani-o-4-hodiny/
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
« Odpověď #56 kdy: 08. 02. 2011, 06:07:28 »
Tečka za KV.

http://www.radiotv.cz/p_radio/cesky-rozhlas-kvuli-usporam-definitivne-ukoncil-vysilani-na-kratkych-vlnach/

Stejně je, ale ten článek, nějaký divný...

Ona je ,,sedmička " v DVB-T ?
Já mám dojem, že ne...

Na víc, co by tam dělala ?
To přece není vysílání pro turisty ani pro menšiny...

To je propagace do zahraničí...

A za další. Oni už nejsou členem WRN ?
http://www.wrn.org/listeners/#home-listeners/

Vždy byli...

/ A jinak se osobně domnívám, že když by se tato, původně komunistická štvavá vysílačka, transformovala po revoluci, právě v ono vysílání pro turisty a pro dlouhodobě žijící zahraniční pracovníky u nás atd. Tak že je to podstatně státu prospěšnější a přinese to vyšší zisky a užitek, nežli, když si to naladí někdo, někde v Karibiku, či Africe nebo kde, který stejně ČR nikdy v životě nenavštíví a ani nikdy v životě, žádný český výrobek neuvidí. Toliko můj soukromý názor. /

A ještě poznámka. Opravdu to s tím pragocentrismem už přehánějí.
To je:
Český rozhlas 2 Praha
Český rozhlas Regina Praha
Český rozhlas 7 Radio Praha

To se to fakt nemohlo jmenovat Český rozhlas 7 International ?
Kolik těch Prah budou mít ?
V podstatě pro PRAHU je tam vysílání na jediné z nich a to
Český rozhlas REGINA PRAHA.
To je PRAHA.
Ti hrají a vysílají pro PRAHU.

Ale dvojka a sedmička se na tom jméně hlavního města jen velmi nevkusně přiživují.
Čímž samozřejmě uráží Ostravu, Brno a ostatní.



« Poslední změna: 08. 02. 2011, 07:39:54 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
« Odpověď #57 kdy: 08. 02. 2011, 09:54:35 »
Ona je ,,sedmička " v DVB-T ?
Já mám dojem, že ne...
...
To je:
Český rozhlas 2 Praha
Český rozhlas Regina Praha
Český rozhlas 7 Radio Praha
Na webu i v DVB-T pouzivaji pouze "CRo Radio Cesko" bez sedmicky i bez Prahy.


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
« Odpověď #58 kdy: 08. 02. 2011, 10:09:14 »
Citace
Na webu i v DVB-T pouzivaji pouze "CRo Radio Cesko" bez sedmicky i bez Prahy.

Jistě v DVB-T je Radio česko. To tam je. Pak po něm pouští taky ještě Radiožurnál a ČRo 6.
Protože Česko vysílá jen 10 hodin a do teď nebyli schopni mu zajistit 24 hodinové vysílání.

O Praze mluvím v té souvislosti, že oni mají celkově vytvořené 3 Prahy, z toho 2 na FM.
A jednu měli na KV, teď jí budou mít na internetu a v DVB-S.
To je trošku bordýlek, ne ?

Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Reforma Českého rozhlasu - co vy na to?
« Odpověď #59 kdy: 14. 03. 2011, 12:11:54 »
Kdy tedy hodlá Český rozhlas dokončit ty dva rozdělané velice důležité  kroky ?

1) Sloučení stanic Radio Česko a 6 na Radio Česko...

2) Přejmenování:
1 Radiožurnál na JEDNIČKA
3 Vltava na TROJKA
Regina na PRAHA
Sever na ÚSTÍ NAD LABEM
Region Vysočina na JIHLAVA
Region Středočeský kraj na KLADNO
7 Praha na INTERNATIONAL

Další dva kroky, které bych považoval za nejdůležitější a velice vhodné:

1) Doplnění všech regionálních stanic ČRo na pozici 23,5°E.
2) Spuštění řádné stanice EUROJAZZ v DVB-S/C/T a DAB+

« Poslední změna: 04. 06. 2011, 01:41:47 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL