Autor Téma: Česká televize - vysílání HD v DVB-T/DVB-T2  (Přečteno 20224 krát)

Jan Z

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 143
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Česká televize - vysílání HD v DVB-T/DVB-T2
« Odpověď #30 kdy: 19. 12. 2012, 17:20:38 »
...TAKŽE ČRA BY VYSÍLAT CHTĚLI, ALE U TELEVIZÍ NENÍ MOC ZÁJEM. KDO SI TO PŘEČTE AŤ NAPÍŠE TENTO POŽADAVEK ČT,PRIMĚ A NOVĚ, JE PŘECE CCA ROK 2013 A MY ŽIJEM V DOBĚ SD.
Rok 2013 ještě nezačal a kdo ví, zda po 21. prosinci vůbec začne  ;) a bohužel stále žijeme v době SD. Stačí se porozhlédnout po srovnatelných sousedech a zadarmo v HD toho moc není. Nelze se srovnávat s veřejnoprávními německými stanicemi, kterým jejich diváci přináší v koncesionářských poplatcích mnohokrát více, než je rozpočet ČT.

Nebo se domníváte, že je doba na nutné zvýšení koncesionářských poplatků v Česku pro přechod ČT do HD doby? Že komerční stanice nemají vykalkulováno, kolik by našly ochotných platících abonentů za PAY HD stanice?


Já si prostě myslím, že ve státě, kde je prioritní vysílání přes anténu by se mělo dělat něco víc ( budovat síťě DVB-T2 s HD programy jako standard ), než ve státech, kde je dominantní satelit. A to by si ČT měla uvědomit i další televize, než většina lidí uteče k tomu satelitu... Co se týče koncesionářských poplatků, tak jak jsem psal dříve, tak jsem zastáncem toho, že reklama v ČT by měla být ve větší míře, tak jako dříve před začátkem programu a nikoliv v průběhu programu, tak jak to dělají komerční televize. Tzn. před začátkem seriálu reklama a po konci seriálu reklama. A počítat s tou reklamou i v programech tzn. seriál má začínat ve 20:00, tak tak začne jen se zkrátí Události o 10 min. - to totiž bude reklamní blok. No hlavně jsem zapomněl napsat, když jsem zastánce reklamy v ČT, tak bych zrušil ty koncesionářské poplatky. ČT by žila z reklamy a i na HD programy by zbylo.....

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


skydedek

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 53
    • Zobrazit profil
Re:Česká televize - vysílání HD v DVB-T/DVB-T2
« Odpověď #31 kdy: 19. 12. 2012, 17:29:14 »
Njuska má taky recht. Jen dodám, že až tomu soukromníkovi dojdou prachy, jakože dojdou, bude po žížalkách.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Česká televize - vysílání HD v DVB-T/DVB-T2
« Odpověď #32 kdy: 19. 12. 2012, 17:33:27 »
... tak jsem zastáncem toho, že reklama v ČT by měla být ve větší míře, tak jako dříve před začátkem programu a nikoliv v průběhu programu, tak jak to dělají komerční televize. Tzn. před začátkem seriálu reklama a po konci seriálu reklama. A počítat s tou reklamou i v programech tzn. seriál má začínat ve 20:00, tak tak začne jen se zkrátí Události o 10 min. - to totiž bude reklamní blok. No hlavně jsem zapomněl napsat, když jsem zastánce reklamy v ČT, tak bych zrušil ty koncesionářské poplatky. ČT by žila z reklamy a i na HD programy by zbylo.....
To je ale detinská představa. Efekt účinnosti reklamy je založen na tom, že uprostřed pořadu je zařazen reklamní blok, aby alespoň část diváků byla líná se zvednout od obrazovky a využít přestávku na něco smysluplnějšího. Pokud by divák předem přesně věděl, kdy bude reklama, její sledovanost by poklesla na mizivé procento a efekt uvádění reklamy by byl nulový. Za to by reklamní společnosti, výrobci a prodejci zbytečně nevyhazovali miliardy. To by se mohla reklama na běžných stanicích zrušit úplně a stačilo by všechny reklamy převést na společnou reklamní stanici? Utopie.... :-)

Ve světe TV reklam není tolik peněz, aby se tím najednou zaplatil i provoz ČT a mohly se zrušit koncesionářské poplatky. Tak by se ty chybějící miliardy nevyprodukovaly.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Česká televize - vysílání HD v DVB-T/DVB-T2
« Odpověď #33 kdy: 19. 12. 2012, 17:48:57 »
Nemám za zlé těm, kteří o ekonomice ČT nic neví, možná něco tuší, jejich naivní názory. Jistě není v hospodaření ČT vše v pořádku, jako asi není v žádném "státním" podniku, ale volání po totálním přechodu na HD nelze splnit nějakým ušetřeným milionem. Stačí zalovit ve zdejším archivu a v reportáži o dělení rozpočtu ČT na jednotlivé kapitoly lze snadno vyčíst, kam se ty koncesionářské miliardy rozkutálejí. Možná si to mnozí neuvědomují, ale přechod na nativní HD není jen technologický skok, ale hlavně to jsou zvýšené náklady na techniku a technologii, jako takovou, ale i na zvýšené nároky třeba na kvalitu kulis. Zvýšením datového toku se prodraží i samotná distribuce signálu na vysílače, i vysílání jako takové.

Nebo máte zkušenost třeba s připojením na internet, že stačí jen "remcat" a provideři bez zvýšení poplatků zrychlují svá připojení? Není podle rychlosti webu odstupňována i výše poplatku za takovou službu? A u TV by to mělo být jinak, za stejné peníze?
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Česká televize - vysílání HD v DVB-T/DVB-T2
« Odpověď #34 kdy: 19. 12. 2012, 19:02:46 »
Ale zase tu máme konkrétní čísla. Dvořák chce nalít ročně 250-300MKč do ČT3. Za tuto částku by ČT mohla klidně provozovat celý multiplex a v něm vysílat v HD. Na rozdíl od ČT3 by navíc tyto náklady nebyly trvalé, protože po nějaké době přechodného vysílání (roky) by mohla původní SD vysílání odstavit.
Ohledně odbavení a dalších věcí - na tom se stejně pracuje průběžně a do dvou let už SD výroba prakticky nepoběží, asi jen v krajích. Akvizice se také mění.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:Česká televize - vysílání HD v DVB-T/DVB-T2
« Odpověď #35 kdy: 19. 12. 2012, 20:59:51 »
Jan Novák: přepichově napsané. A teď chytrolíni mudrujte.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Česká televize - vysílání HD v DVB-T/DVB-T2
« Odpověď #36 kdy: 19. 12. 2012, 22:14:09 »
Bez urážky, chtěl bych vědět podle čeho "chytrolín" Jan Novák zjistil, za kolik by ČRa vysílaly v HD všechny 4 stanice ČT s celostátním pokrytím v normě DVB-T2? I když můžeme připustit, že by souběh DVB-T a DVB-T2 trval jen několik let a nikdo neví kolik, náklady by po tu dobu byly jen zvýšené. Ano, je pravdou, že do přechodu z SD vybavení na HD ČT investuje. Opět to ale bude trvat roky a proč jen uvedené 2? A tvrdí se, že rozpočtová rezerva ČT z let minulých je už vyčerpána, kde by se tedy na tento urychlený přechod vzaly prostředky? To bych také mohl radit, ať ČT ušetří za ČT Sport a nahradí ho dětským ČT3 a to nejsem žádný Dvořák. A to se neřeší problém s přidělením kanálů pro celorepublikové pokrytí, zda by v DVB-T2 nechtěly vysílat i nejsilnější komerční stanice a kdo by řešil, která TV má v přidělení licencí přednost. Ano, po letech, kdy přirozeně zanikne vysílání v DVB-T a MPEG-2, bude vše jednoduší, ale do té doby ještě uplyne mnoho vody.

P.S. Jako povinnou četbu pro "geniální" nápady jak nakládat z rozpočtem ČT, bych doporučil opakovaně studovat zdejší polemiku http://www.digizone.cz/clanky/financovani-ceske-televize-kam-ty-penize-mizi/
« Poslední změna: 19. 12. 2012, 22:24:26 od Pamětník »
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Česká televize - vysílání HD v DVB-T/DVB-T2
« Odpověď #37 kdy: 19. 12. 2012, 22:33:20 »
Bez urážky, chtěl bych vědět podle čeho "chytrolín" Jan Novák zjistil, za kolik by ČRa vysílaly v HD všechny 4 stanice ČT s celostátním pokrytím v normě DVB-T2?
Stačí sledovat zdejší informace o cenách za vysílání. Asi před rokem tu byl ceník za vysílání v Muxu3. Tam se to v plné pálce pohybovalo na 60MKč za kanál, pravda v SD mpeg2. V případě celého muxu to ale vyjde levněji, navíc díky konkurenci se u Muxu4 mluví i o o dost nižších částkách. O DVB-T2 jsem nic nepsal, není podmínkou nutnou, 3 kanály zvládne i DVB-T (ČT24 nespěchá). Ale pokud jde o DVB-T2, ČRa se přeci chlubí tím, že jejich vysílače jsou na to připraveny.
Termíny přechodu Kavek na HD tady už taky několikrát byly, tahle strategie je veřejná a plánovaná už od roku 2008. To nejdůležitější - studia, "velká" výroba a odbavení už je hotovo, chybí především zpravodajství a regiony. ČT1 i ČT4 už vysílají, zbývá ČT2. Žádný další zářez do rezervy tedy není třeba, vše lze dělat stejným tempem jako dosud. Nikdo nečeká, že vše bude v HD ze dne na den. I ČT3 bude na úkor rezervy.
Ohledně kanálů - to je samozřejmě problém ČTÚ, ale jak je vidět, pro Pařízka (nejspíš) se kanály pro RMux7,8 našly a rozhodně se nejedná o regionální blikátka. Původně těch muxů bylo zkoordinováno 6, byť neúplných. Ale on ani samostatný mux není podmínkou. kdyby ČT zaplatila, tak má současné 2 HD kanály v Muxu4 hned.
« Poslední změna: 19. 12. 2012, 22:50:00 od Jan Novák »


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Česká televize - vysílání HD v DVB-T/DVB-T2
« Odpověď #38 kdy: 20. 12. 2012, 10:02:56 »
Já jsem se ale snad správně domníval, že celé toto téma je o HD a jeho šíření v DVB-T2. Na to jsem také reagoval, včetně vět : "Dvořák chce nalít ročně 250-300MKč do ČT3. Za tuto částku by ČT mohla klidně provozovat celý multiplex a v něm vysílat v HD." Čili jednou hot a podruhé čehý?

Kalkulovat i pro HD v DVB-T2 jen s minulými tržními cenami SD v MUXu 3 mi připadá příliš odvážné. Také je sice pravdou, že přidělení kanálů je problém ČTÚ, ale za něj ho nikdo jiný nevyřeší, dokonce ani "strana a vláda"! A srovnávat dohromady regionální vysílače se sítí s celostátním pokrytím, je opravdu odvážné a neprofesionální.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Česká televize - vysílání HD v DVB-T/DVB-T2
« Odpověď #39 kdy: 20. 12. 2012, 10:11:34 »
Titulek tématu je vysílání v HD v DVB-T/DVB-T2!
Regionální síť 7 je regionální pouze svým jménem, 10kW vysílače bych nenazýval regionální. Navíc samozřejmě platí to, co bylo určeno už kdysi - bylo zkoordinováno 6 multiplexů, pro test DVB-T2 ve velké SFN určen kanál 50.


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Česká televize - vysílání HD v DVB-T/DVB-T2
« Odpověď #40 kdy: 20. 12. 2012, 13:17:48 »
Já jsem se ale snad správně domníval, že celé toto téma je o HD a jeho šíření v DVB-T2. Na to jsem také reagoval, včetně vět : "Dvořák chce nalít ročně 250-300MKč do ČT3. Za tuto částku by ČT mohla klidně provozovat celý multiplex a v něm vysílat v HD." Čili jednou hot a podruhé čehý?

Kalkulovat i pro HD v DVB-T2 jen s minulými tržními cenami SD v MUXu 3 mi připadá příliš odvážné. Také je sice pravdou, že přidělení kanálů je problém ČTÚ, ale za něj ho nikdo jiný nevyřeší, dokonce ani "strana a vláda"! A srovnávat dohromady regionální vysílače se sítí s celostátním pokrytím, je opravdu odvážné a neprofesionální.

Pamětníku, jak pozorně jste četl, co jsem napsal vedení ČT? Zřejmě moc ne... Chápu, je to docela dlouhé čtení, ale ono zpracovat nějaké téma písemně prostě nejde tak jednoduše, jako když si to řekneme ve slovní diskuzi mezi sebou. Já jsem se snažil vedení ČT vysvětlit a zdůraznit důvody, proč by měli HD vysílat v celostátních sítích DVB-T s tím, že přechod na DVB-T2 je nezbytný. Avšak nikoliv už nyní "střihem". No, nebudu to detailněji rozebírat, však si to přečtěte...  ;)

P.S. I anketa k tomuto tématu je primárně myšlena tak, zda má ČT vysílat HD programy v DVB-T sítích MUX 3 a MUX 4.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Česká televize - vysílání HD v DVB-T/DVB-T2
« Odpověď #41 kdy: 20. 12. 2012, 13:21:27 »
Titulek tématu je vysílání v HD v DVB-T/DVB-T2!
Regionální síť 7 je regionální pouze svým jménem, 10kW vysílače bych nenazýval regionální. Navíc samozřejmě platí to, co bylo určeno už kdysi - bylo zkoordinováno 6 multiplexů, pro test DVB-T2 ve velké SFN určen kanál 50.
Ano, titulek tak opravdu zní, ale hned první příspěvek do diskuze od K. Vav z 11. 12. 2012, 14:56:46 a následující reakce mnoha jiných, stáčí téma na ČT HD v DVB-T2.

Také je rozdíl mezi regionálním vysílačem, SFN, převaděčem, opakovačem a celostátní sítí. A kategorizace se neurčuje pouhým výkonem vysílače. Proto doměnky, které na toto téma uvádíte, jsou jen Vaše privátní názory. A to si nedovolím argumentovat sdělením, které tady uvedl K. Vav : http://www.ctu.cz/cs/download/plan-vyuziti-radioveho-spektra/rok_2012/pv-p_10-08_2012-11.pdf , jen trochu předbíhá myšlenky PetraK.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Česká televize - vysílání HD v DVB-T/DVB-T2
« Odpověď #42 kdy: 20. 12. 2012, 13:31:02 »
Pamětníku, jak pozorně jste četl, co jsem napsal vedení ČT? Zřejmě moc ne... Chápu, je to docela dlouhé čtení, ale ono zpracovat nějaké téma písemně prostě nejde tak jednoduše, jako když si to řekneme ve slovní diskuzi mezi sebou. Já jsem se snažil vedení ČT vysvětlit a zdůraznit důvody, proč by měli HD vysílat v celostátních sítích DVB-T s tím, že přechod na DVB-T2 je nezbytný. Avšak nikoliv už nyní "střihem". No, nebudu to detailněji rozebírat, však si to přečtěte...  ;)
Ale ovšem, že jsem celý Váš dopis pro ČT přečetl. Jen opravdu není snadné v jednom vlákně diskutovat úplně adresně se všemi diskutujícími. A neustále vkládat všechny citace ve správné posloupnosti, by srozumitelnosti diskuze také nepomohlo. A, nechce se mi nechat příliš radikální a podle mne některé nevhodné příspěvky bez odezvy.

V zásadě s Vámi souhlasím, i když mne, díky mně přístupné náplni DVB-C od UPC, obsah HD v DVB-T až tak nepálí.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další