Autor Téma: Vysílače - fotky  (Přečteno 707683 krát)

David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Vysílače - fotky
« Odpověď #465 kdy: 07. 11. 2016, 23:02:53 »
Během prodlouženého víkendu jsem navštívil jeden významný vysilač.
Celková fotka by byla pro Davida příliš jednoduchá, tak tady je něco z vysílací budovy.   
31.10. Asi to bylo příliš těžké, tak přidávám ještě jedny antény a nápovědu. Všechny tyto antény míří do Česka.
2.11. Třetí nápověda. Na laminátovém nástavci je zajímavě řešen hromosvod. Nevede kolmo dolů, ale vytáčí dvojšroubovici směrem dolů.
Zajímavé, že na toto nikdo nereagoval a já jsem si tehdy nevšiml, vidím to až nyní.
Samozřejmě Javorina, rakvičky na první fotce je česká policejní Matra 380-400MHz, stál jsem uvnitř u jejího stojanu :) (ale co to je jsem věděl i dříve, dle spektráku).
Ty staré sektorky jsou nevím co, ale je to tam strašně dlouho a myslím že je to vypnuté. Pokud ne, bude to nějaké služba v pásmu pod UHF.
Hromosvod do spirály je na UHF laminátech slovenských vysílačů od předělávky na vertikál kvuli DVB-T, aby původní svislé svody nenabourávaly vyzařovací diagram.
« Poslední změna: 07. 11. 2016, 23:06:35 od David Kříž »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Vysílače - fotky
« Odpověď #466 kdy: 07. 11. 2016, 23:10:24 »
O víkendu jsem se objevil v jedno bytě v blekfíldu, kde měli pěkný výhled z okna na několik vysilačů. Tak jsem si to hned vyfotil. Bylo dost pošmourno, tak jsem to elektronicky doladil, ale bude to chtít se tam vrátit za lepšího počasí. Blbý je, že STA je přesně v zákrytu s příhradou FM vysilače, tak moc není poznat co je co, ale zkušené oko pozná.
To je ta Provazníkova?


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysílače - fotky
« Odpověď #467 kdy: 08. 11. 2016, 08:37:29 »
Ano, Rádio Rubi 96,4MHz. Je zajímavé, že použili stejný kmitočet, jako blízký Vyškov, takže odpadá ball. Že by tam jel primární kmitočet 97,1 moc nevěřím, takže nejspíš zdrojem signálu bude internet.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysílače - fotky
« Odpověď #468 kdy: 08. 11. 2016, 11:07:51 »
Během prodlouženého víkendu jsem navštívil jeden významný vysilač.
Celková fotka by byla pro Davida příliš jednoduchá, tak tady je něco z vysílací budovy.   
31.10. Asi to bylo příliš těžké, tak přidávám ještě jedny antény a nápovědu. Všechny tyto antény míří do Česka.
2.11. Třetí nápověda. Na laminátovém nástavci je zajímavě řešen hromosvod. Nevede kolmo dolů, ale vytáčí dvojšroubovici směrem dolů.
Zajímavé, že na toto nikdo nereagoval a já jsem si tehdy nevšiml, vidím to až nyní.
Samozřejmě Javorina, rakvičky na první fotce je česká policejní Matra 380-400MHz, stál jsem uvnitř u jejího stojanu :) (ale co to je jsem věděl i dříve, dle spektráku).
Ty staré sektorky jsou nevím co, ale je to tam strašně dlouho a myslím že je to vypnuté. Pokud ne, bude to nějaké služba v pásmu pod UHF.
Hromosvod do spirály je na UHF laminátech slovenských vysílačů od předělávky na vertikál kvuli DVB-T, aby původní svislé svody nenabourávaly vyzařovací diagram.
Říkal jsem si, že budeš asi mimo dosah, když si se neozval. Z těch detailů by to asi stejně nikdo jiný nepoznal. Přidal jsem do původní zprávy  ještě celkovou fotku vysilače.
Matru znám, taky jsem jich pár postavil.
Ty staré sektorky by možná mohl být bývalý 21 kanál, co z Javoriny vysílal za federace směrem do Česka malým výkonem.
Ten hromosvod bych nechtěl předělávat. 
Jinak tam byla spousta studijního materiálu. Nafotil jsme asi 100 fotek, ale ukázalo se jak je horské počasí zrádné. Přišel jsem za zcela jasné oblohy a po jednom pivu a kapustnici na Holubyho chatě byla taková mlha, že půlka stožáru nebyla vůbec vidět.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Jan H

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 159
  • Není nad výhled s dálkovým příjmem:-)
    • Zobrazit profil
Re:Vysílače - fotky
« Odpověď #469 kdy: 08. 11. 2016, 12:00:59 »
O víkendu jsem se objevil v jedno bytě v blekfíldu, kde měli pěkný výhled z okna na několik vysilačů. Tak jsem si to hned vyfotil. Bylo dost pošmourno, tak jsem to elektronicky doladil, ale bude to chtít se tam vrátit za lepšího počasí. Blbý je, že STA je přesně v zákrytu s příhradou FM vysilače, tak moc není poznat co je co, ale zkušené oko pozná.

Tos u nás ve Stadtlu☺Vzadu Hady,já v zákrytu na kopci☺
DVB S:30W-75E,Skylink, DVB T:CZ,AU,SK,HU,analog uhf HU,(BiH), DVB C:UPC.
FM:CZ,SK,AU,HU,HR.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Vysílače - fotky
« Odpověď #470 kdy: 09. 11. 2016, 20:25:48 »
Během prodlouženého víkendu jsem navštívil jeden významný vysilač.
Celková fotka by byla pro Davida příliš jednoduchá, tak tady je něco z vysílací budovy.   
31.10. Asi to bylo příliš těžké, tak přidávám ještě jedny antény a nápovědu. Všechny tyto antény míří do Česka.
2.11. Třetí nápověda. Na laminátovém nástavci je zajímavě řešen hromosvod. Nevede kolmo dolů, ale vytáčí dvojšroubovici směrem dolů.
Zajímavé, že na toto nikdo nereagoval a já jsem si tehdy nevšiml, vidím to až nyní.
Samozřejmě Javorina, rakvičky na první fotce je česká policejní Matra 380-400MHz, stál jsem uvnitř u jejího stojanu :) (ale co to je jsem věděl i dříve, dle spektráku).
Ty staré sektorky jsou nevím co, ale je to tam strašně dlouho a myslím že je to vypnuté. Pokud ne, bude to nějaké služba v pásmu pod UHF.
Hromosvod do spirály je na UHF laminátech slovenských vysílačů od předělávky na vertikál kvuli DVB-T, aby původní svislé svody nenabourávaly vyzařovací diagram.
Říkal jsem si, že budeš asi mimo dosah, když si se neozval. Z těch detailů by to asi stejně nikdo jiný nepoznal. Přidal jsem do původní zprávy  ještě celkovou fotku vysilače.
Matru znám, taky jsem jich pár postavil.
Ty staré sektorky by možná mohl být bývalý 21 kanál, co z Javoriny vysílal za federace směrem do Česka malým výkonem.
Ten hromosvod bych nechtěl předělávat. 
Jinak tam byla spousta studijního materiálu. Nafotil jsme asi 100 fotek, ale ukázalo se jak je horské počasí zrádné. Přišel jsem za zcela jasné oblohy a po jednom pivu a kapustnici na Holubyho chatě byla taková mlha, že půlka stožáru nebyla vůbec vidět.

Citace
Ty staré sektorky by možná mohl být bývalý 21 kanál, co z Javoriny vysílal za federace směrem do Česka malým výkonem.
Nene, toto s UHF TV nijak nesouvisí, pro analog CZ k21 Nova a k47 ČT 2 byly přímo na stožáru dva nezásivlé anténní systémy z rakviček (pro každý zvlášť). Towercom ale někdy loni vysílač celkem "vyčistil" a vše nepoužívané už sundali. Najdu fotky a dám sem, mám jich tuny z různých let. Včetně jednoho pózování s nimi ;)


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysílače - fotky
« Odpověď #471 kdy: 09. 11. 2016, 21:25:35 »
Mě tam spíše zaujala 9prvková yagina na rotátoru směrem do česka nebo výsuvný magirus. Tam se asi dějou věci.
Stožár opravdu vypadá vyčíštěný.
Z Javoriny za federace jel 12 kanál ve vertikálu, což by se dnes hodilo beze změny pro DAB. Zůstal tam ten původní anténní systém?   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Vysílače - fotky
« Odpověď #472 kdy: 09. 11. 2016, 22:30:14 »
Mě tam spíše zaujala 9prvková yagina na rotátoru směrem do česka nebo výsuvný magirus. Tam se asi dějou věci.
Stožár opravdu vypadá vyčíštěný.
Z Javoriny za federace jel 12 kanál ve vertikálu, což by se dnes hodilo beze změny pro DAB. Zůstal tam ten původní anténní systém?   
k12 byl ještě na staré betonové věži (typu Hády), která šla k zemi v roce 2004.
Ty antény na boční budově jsou radioklubu OM3KII, bývá jich tam ještě více, drátové paraboly na GHz pásma, atd... V zimě půjdou zas dolů.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysílače - fotky
« Odpověď #473 kdy: 10. 11. 2016, 16:54:42 »
To jsem netušil, myslel jsem, že tam byl pořádný stožár už od dob federace. Jak se to tam všechno na tu malou typizovanou věž mohlo vlézt, ta je tak na retranslaci nebo převaděč FM nebo městský vysílač, ale ne na základní síť. 2004 je nedávno, zejména budova vypadala, že je starší. Tak to se těším na fotečku staré Javoriny.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Vysílače - fotky
« Odpověď #474 kdy: 10. 11. 2016, 20:22:25 »
Původní betonová věž a'la Hády (ty tu píšu jen pro nás jihomoraváky pro představu, těch věží byly v ČSR desítky, pro pražáky třeba Strahov, Klatovy-Barák, atd.) tam byla od tuším šedesátých let, podrobnou historii někde najdu, v hlavě to nenosím. Budovu přistavěli tuším v sedmdesátých letech. Nový stožár stojí až od rozdělení federace, za původní hranicí na Slovensku (ta se posouvala za cestu až později, do té doby vedla přesně po hřebeni středem budovy), postupně vše přesunuli na ni, k12 už ne, ten byl vypnut tuším 1997. A pak, jak jsem psal, 2004 tu starou věž shodili. Přikládám fotku z roku 1997 (nejsem autor) která byla na titulce kalendáře CSDXC v roce 2013. Ta zachycuje stav, kdy na nové věži už toho bylo hodně a na staré stále ještě všechno dosavadní, tedy takový maximální stav. Pak nástavbu sundali, vysílalo se už z nové, tedy byla střecha prázdná plochá a pak bum...
« Poslední změna: 10. 11. 2016, 20:25:33 od David Kříž »


Butes

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 550
  • DVB-T Ready-Krásné 100kW!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysílače - fotky
« Odpověď #475 kdy: 11. 11. 2016, 07:16:34 »
Dá se říct, že televizní vysílací věž na Javorině je nejnovější a zároveň poslední takto vysokou věží postavenou v bývalém Československu? Nevíte, kdo je jejím autorem?
DVB-T Krásné 32k 34k 39k, Andrlův Chlum 45k
Phillips 32PFL7406K, Leadtek WinFast DTV1800H
DVB-S Astra 19,2°E 23,5°E; Philips 32PFL7406K
DAB Technisat DigitRadio 210 IR
FM Philips LX600


Augusto_Pinochet

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 139
    • Zobrazit profil
Re:Vysílače - fotky
« Odpověď #476 kdy: 11. 11. 2016, 08:34:06 »
Hledej Šmudlo v tomto odkaze, možná to tam najdeš (přímo autor není, ale projektant - firma je uvedena)!

http://www.satcentrum.com/clanky/5104/velka-javorina-1957-2002/


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysílače - fotky
« Odpověď #477 kdy: 11. 11. 2016, 15:42:04 »
Děkuji všem za vysvětlení historie Velké Javoriny. Proto mi ta budova připadala taková starší než stožár, ona stála už u toho tubusu. To je málo časté, většinou stačí vnitřek samotné věže pobrat technologii k anténám.

Také mi to čtení připomenulo, jak jsem na učilišti spojů tajně četl pod lavicí už nevím jaký časopis, kde byla v každém čísle detailní historie jednotlivých vysilačů. Místy to bylo dost dramatické čtení, když osádka utíkala před požárem nebo praskala kotevní lana a stožár se kácel. Znovu bych si to přečet, ale netuším kde a kdy hledat. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Geofyzik

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Vysílače - fotky
« Odpověď #479 kdy: 14. 11. 2016, 06:33:02 »
Děkuji všem za vysvětlení historie Velké Javoriny. Proto mi ta budova připadala taková starší než stožár, ona stála už u toho tubusu. To je málo časté, většinou stačí vnitřek samotné věže pobrat technologii k anténám.

Také mi to čtení připomenulo, jak jsem na učilišti spojů tajně četl pod lavicí už nevím jaký časopis, kde byla v každém čísle detailní historie jednotlivých vysilačů. Místy to bylo dost dramatické čtení, když osádka utíkala před požárem nebo praskala kotevní lana a stožár se kácel. Znovu bych si to přečet, ale netuším kde a kdy hledat.
No tak to záleží na tom, kolik té technologie je. Na věži na obrázku skoro nic není... Kdežto na VJ byly 2 analogové televizní vysílače, v té době se stavěly tak velké budovy proto, že jeden vysílač třeba zabral celé patro.