Autor Téma: Kvalitní digitální rádio pokud nějaké je  (Přečteno 107203 krát)

José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Kvalitní digitální rádio pokud nějaké je
« Odpověď #15 kdy: 26. 01. 2013, 10:34:37 »
když to dab má být tak kvalitní proč nejsou i ty rádia kvalitní, mám na mysli nějakou mašinu (receiver nebo jak to je)
Stanice s 64kb/s bitrate v nasich muxech kvalitni nejsou ani nahodou. Dobře si rozmysli, jestli to pro tebe vůbec ma vyznam - prechazet se z FM bude az nekdy v roce 2025. Do te doby muze prijit spousta dalších zpusobu vysilani digitálního "rozhlasu"...

2025 je horní hranice... Takové FINSKO přechází např. v roce 2017. Ale souhlasím, že 64kb/s je spodní hranice. Takových 96kb/s vypadá mnohem lépe a ta rádia mají strop 192kb/s. Ovšem pokud někomu stačí kvalita 64kb/s je to jeho věc. Ale je to málo, proklatě málo. I těch 72kb/s už je zřetelně slyšet a 88kb/s je ještě lepších. 64kb/s je na DAB+ fakt málo. No jiné způsoby. Ono toho tolik zase není. Mimo DAB+ je pravděpodobné, že přijde DRM+ a to je tak asi všechno.
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
Re:Kvalitní digitální rádio pokud nějaké je
« Odpověď #16 kdy: 26. 01. 2013, 22:20:19 »
když to dab má být tak kvalitní proč nejsou i ty rádia kvalitní, mám na mysli nějakou mašinu (receiver nebo jak to je)
Stanice s 64kb/s bitrate v nasich muxech kvalitni nejsou ani nahodou. Dobře si rozmysli, jestli to pro tebe vůbec ma vyznam - prechazet se z FM bude az nekdy v roce 2025. Do te doby muze prijit spousta dalších zpusobu vysilani digitálního "rozhlasu"...

 
S tim bitstreamem to neni tak jednoznacne. Jelikoz jsou 3 urovne kompresni metody MP4AAC, tak hifi kvalitu taky ziskas s trema bitstreamama.
Stejne kvality hifi dosahnete takto:
MP4-AAC  = 64kbps
MP4-AAC+  = 56kbps
MP4-AAC+v2  = 48kbps
Dnes jsem analyzoval Klinovecke vysilani Proglasu od RTIcz.
Vysilaj v MP4-AAC 96kbps.
Takze kvalita bitstreamu zalezi jen na verzi urovne kodeku mp4-aac.
Klidne by stacilo i 48kbps, ale musel by se pouzit aac+ s SBR a v2 pro PARAMETRIC STEREO.
Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalitní digitální rádio pokud nějaké je
« Odpověď #17 kdy: 26. 01. 2013, 22:48:00 »

S tim bitstreamem to neni tak jednoznacne. Jelikoz jsou 3 urovne kompresni metody MP4AAC, tak hifi kvalitu taky ziskas s trema bitstreamama.
Stejne kvality hifi dosahnete takto:
MP4-AAC  = 64kbps
MP4-AAC+  = 56kbps
MP4-AAC+v2  = 48kbps
Dnes jsem analyzoval Klinovecke vysilani Proglasu od RTIcz.
Vysilaj v MP4-AAC 96kbps.
Takze kvalita bitstreamu zalezi jen na verzi urovne kodeku mp4-aac.
Klidne by stacilo i 48kbps, ale musel by se pouzit aac+ s SBR a v2 pro PARAMETRIC STEREO.
Ta čísla mi přijdou značně optimistická. Druhou věcí samozřejmě je, co je to HiFi kvalita - to byl vždycky takový neurčitý pojem, byť v jeho počátcích parametry definovány byly.
Nejspíš je to srovnáváno podle matematického modelu. Jenže ucho jako na potvoru je vcelku snášenlivé k analogovým chybám (šum, pokles úrovně na vyšších frekvencích), zato k těm digitálním je dost citlivé. Takže mám zkušenost, že u mp3 mi jako kvalitní přijde 160kb/s a u MP4-AAC tak těch 96kb/s. Samozřejmě hodně záleží na kvalitě kodéru.


Tech7

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 419
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalitní digitální rádio pokud nějaké je
« Odpověď #18 kdy: 26. 01. 2013, 22:53:10 »
Hifi MP4-AAC 64kbps si děláte srandu? Při tomto bitrate se už brutálně ořezávají výšky.
MP4-AAC+ 56kbps a MP4-AAC+v2  48kbps? S trochou sebezapření se to poslouchat dá. Ale člověk je přizpůsobivý tvor, zvyknout se dá na vše. Zlatá mp3 128 kbps Joint Stereo.
DVB-T: Intel Core i3-530, TechniSat AirStar2, AVerTV Volar HD Pro
DAB: Iriver B20, Iriver B20, Pure One Mini Series II, Tesco DR1403R-CE


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Kvalitní digitální rádio pokud nějaké je
« Odpověď #19 kdy: 27. 01. 2013, 08:16:31 »
Hifi MP4-AAC 64kbps si děláte srandu? Při tomto bitrate se už brutálně ořezávají výšky.
MP4-AAC+ 56kbps a MP4-AAC+v2  48kbps? S trochou sebezapření se to poslouchat dá. Ale člověk je přizpůsobivý tvor, zvyknout se dá na vše. Zlatá mp3 128 kbps Joint Stereo.

Nebudu rozebírat jaký je kde codec. V podstatě jako laika mne to ani moc nezajímá.
Prostě já vím, na mé ucho, že 128kbps mp3 z internetu se poslouchat nedá.
Když je to 160kbps mp3 tak už mi to nevadí a dá se to poslouchat naprosto v pohodě.
U DAB+ z vysílače, když je to 64kbps, tak slyším, že ty výšky jsou oříznuté a vadí mi to.
/ Stejně jako u té 128 kbps mp3 z internetu. /
Když je to 72kbps DAB+ tak už je to v pohodě a dá se to. Tolik moje vlastní ucho. Takhle to prostě slyším.
Mohu to porovnat :

mux 1
Deutschlandfunk  128 kbps DAB MP2
D Kultur  128 kbps DAB MP2
D Wissen  56 kbps DAB+
D Radio Dok Deb  40 kbps DAB+
Lounge FM  72 kbps DAB+
ERF Plus  72 kbps DAB+
Absolut Radio  72 kbps DAB+
ENERGY  72 kbps DAB+
90elf Fußball  64 kbps DAB+
sunshine live  72 kbps DAB+
RADIO BOB!  72 kbps DAB+
KLASSIK RADIO  72 kbps DAB+
KISS FM  72 kbps DAB+
Radio Horeb  48 kbps DAB+

mux 2
MDR 1 SACHSEN D  88 kbps DAB+
MDR 1 SACHSEN L  88 kbps DAB+
MDR JUMP  88 kbps DAB+
MDR FIGARO  88 kbps DAB+
MDR SPUTNIK  88 kbps DAB+
MDR INFO  72 kbps DAB+
MDR KLASSIK  96 kbps DAB+

mux 3
CRo 1  64 kbps DAB+
CRo 2  128 kbps DAB MP2
CRo 3  80 kbps DAB+
CRo Cesko  40 kbps DAB+
CRo LEONARDO  64 kbps DAB+
CRo WAVE  128 kbps DAB MP2
CRo D-dur  64 kbps DAB+
Radio Vaticana  56 kbps DAB+
RADIO PROGLAS  64 kbps DAB+
GAMA RADIO  64 kbps DAB+
SeeJay Radio  64 kbps DAB+
RTL 102.5  64 kbps DAB+
RTL Classic  64 kbps DAB+
RTL Groove  64 kbps DAB+
RTL ItalianStyle  64 kbps DAB+

Co je 72kbps a výše hraje pěkně, co je 64kbps a níže hraje špatně. Toliko mé ucho.
Takže asi všichni tam mají ten  MP4-AAC.

Pokud PROGLAS má u RTI s tímto codecem 96kbps. Tak jasně, to je paráda.
Když byla inverse šel mi mux z Berlína, tam má WDR 5 Funkhaus Europa taky 96kbps , nádherný zvuk. Prostě pěkné a plně poslouchatelné.

Antenne  88 kbps DAB+
Radio BERLIN  96 kbps DAB+
radio eins  96 kbps DAB+
Fritz  88 kbps DAB+
kulturradio  112 kbps DAB+
Inforadio  64 kbps DAB+
FH Europa  96 kbps DAB+
BRKLASSIK  96 kbps DAB+
Bayern 2 Sued  96 kbps DAB+
WDR2  128 kbps DAB MP2
SWR 3  88 kbps DAB+
MDR JUMP  88 kbps DAB+

Pokud Teleko bude pouštět s tímto codecem Gama rádio po Praze s 64kbps.
/ Jako že ho tak pouští./
A RTI ve svém muxu ho pustí s 96kbps jako má teď Proglas.
Tak to bude nebe a dudy a uslyší to jasně úplně každý.

Pro nějaké takové kolovrátky jako ČRo 1 Radiožurnál Impuls, Frekvence 1, Evropa 2 a spol.
64 kbps určitě stačí. Ale u stanice, kde jde trochu o hudbu, jako u zmíněného Gama rádia.
Nebo třeba ČRo 3 Vltavy, ČRo D-Dur atd. Tam bych považoval za optimální přesně oněch 96kbps a o nic méně.

Takže uvidíme, ale možná RTI zvednou Teleku trochu laťku v kvalitě.
Pokud se tedy budou držet hesla raději méně stanic kvalitně v 96kbps, nežli více stanice hůře, tedy v 64kbps. Ujišťuji, že pokud to tak bude. Bude to nádherně slyšet a rozpoznat.

« Poslední změna: 27. 01. 2013, 11:19:32 od José »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
Re:Kvalitní digitální rádio pokud nějaké je
« Odpověď #20 kdy: 27. 01. 2013, 11:58:35 »

S tim bitstreamem to neni tak jednoznacne. Jelikoz jsou 3 urovne kompresni metody MP4AAC, tak hifi kvalitu taky ziskas s trema bitstreamama.
Stejne kvality hifi dosahnete takto:
MP4-AAC  = 64kbps
MP4-AAC+  = 56kbps
MP4-AAC+v2  = 48kbps
Dnes jsem analyzoval Klinovecke vysilani Proglasu od RTIcz.
Vysilaj v MP4-AAC 96kbps.
Takze kvalita bitstreamu zalezi jen na verzi urovne kodeku mp4-aac.
Klidne by stacilo i 48kbps, ale musel by se pouzit aac+ s SBR a v2 pro PARAMETRIC STEREO.
Ta čísla mi přijdou značně optimistická. Druhou věcí samozřejmě je, co je to HiFi kvalita - to byl vždycky takový neurčitý pojem, byť v jeho počátcích parametry definovány byly.
Nejspíš je to srovnáváno podle matematického modelu. Jenže ucho jako na potvoru je vcelku snášenlivé k analogovým chybám (šum, pokles úrovně na vyšších frekvencích), zato k těm digitálním je dost citlivé. Takže mám zkušenost, že u mp3 mi jako kvalitní přijde 160kb/s a u MP4-AAC tak těch 96kb/s. Samozřejmě hodně záleží na kvalitě kodéru.

 
Par veci.
 
a)
Kvalitu "hifi" u rozhlasoveho vysilani beru jako standardni prognosticky model dle Frauhofen institutu a to jako
kvalitni nerozfazovany FM signal pro VKV stereofonni rozhlas bez prebuzeneho kompresoru dynamiky a pretahnute sirky pasma. Cili kvalitni jakostni radiovy signal se spravnou sirkou pasma a bez "rf" sumu (dejme tomu ze jste 10km od 5kW vysilace s optickou viditelnosti na vysilac).
Coz znamena NF sirku pasma 120-15000Hz s dynamikou 50-65dB a filtrem minimalne pilotu 19kHz.
 
b)
Realtimove enkodery do MDI transport streamu (Ethernet nebo EBU-ASI) maji kvalitu vsechny stejnou. Protoze je vse cislicove, tak bud to umi zkomprimovat nebo to neumi a tim mam na mysli vsechny parametry MP4-AAC+v2 MDI transport streamu.
Pravdou je, ze hw enkodery ktere mi prosli rukou (rack hlavice head-end...vstup optickej digital / XLR analog, vystup MDI LAN/EBU) umi nastavit vice parametru nez bezne softwerove, ktere jsou "free", presto to neni problemove.
Cili nebyl rozdil (dle analyzatoru MDI-TS dat) mezi hw nebo sw enkodery.
Mel jsem vysilace od DIGIDIE (3 normovy vysilace DRM/DRM+/T-DAB+) http://www.digidia.fr/Rubrique.aspx?RubriqueID=97&LangueID=2 .
A sw od Frauhofenu pro PCI kartu T-DAB+/DMB III/L vysilace (5W PA, moznost EBU-ASI vstupu + GPS antena SMA).
 
Zadne rozdily nebyli a to ani u amaterskeho Dreamu/Sparku.
Jak rikam, toto je cislicova technika bud tam ta log1 je nebo neni, neni mozne mit ruzne "urovne kvality" encoderu.
Pokud neco mrvy zvuk, tak to dela pouze NF signal z mix pultu v rezii.
 
 
c)
Kvalita zvuku mi staci v technicke kvalite hifi (tak jak jsem popsal, jako pri kvalitnim signalu FM sterea se spravnym zdvihem, preemfazi, kompresi dynamiky). A tak mi staci i 48kbps, pokud jsou spravne nastavene parametry u enkoderu MP2-AAC+v2.
 
 
d)
To Jose
Codec je zaklad, bez toho nelze pomerovat kvalitu zvuku.
Me osobne staci kvalita MP3-128kbps, cemuz odpovida i MP4-AAC+V2 pri 48kbps.
Proto i v kratkovlnnem vysilani DRM v pasmu 26MHz je moznost zdvojeneho radiokanalu 2x10kHz = tedy 20kHz radiokanal a v nem jde v DRM vysilat s velkou ochranou i pri MP4-AAC+v2 48kbps, maximalne az 70kbps, viz:
http://www.youtube.com/watch?v=jzvxXXhHjnI
V DRM jsem zkousel zive video, neco jako mobilni digi televize v kvalite ISDN.
Kazdopadne pri 72kbps MP4-AAC+v2 je zvuk excelentni temer jako CD, avsak musi byt spravne nakonfigurovan enkoder.
Vyroba tohoto DRM vysilace pro pasmo 26MHz (41 radiokanalu o sirce 10kHz) s vykonem 500W ERP me stal 12000Kc.
Dosah byl (vysilal jsem z Jedlove hory nad Chomutovem kde je TV DVB-T vysilac) 200km, lidi to prijimali i na autoantenu (CB vozidlova vysilaci antena...magnetka vetsinou) a to bez uniku-fadingu.

 
Juknete i na tyto odkazy:   

V prvnim odkazu jsou fotky set-top-boxu STB 2 antenni vstupy T-DAB III/L druhej antenni vstup je 150-27000kHz pro AM/AMSS/DRM, vystup je pres stereo FM modulator do FM pasma vcetne linearniho RDS enkoderu, kde bezi text vcetne servisniho menu pres RDS zpravy:   
https://plus.google.com/photos/107991238548689367477/albums?banner=pwa&gpsrc=pwrd1#photos/107991238548689367477/albums/5837791278268063329  , 
 
http://www.uloz.to/soubory/rys10/documents/T-DAB-a-DRM/  . 
 
A jak ja rikam, zlatej system DRM, kterej umi v SimulCastu analog AM soucasne s digitalem DRM na jednom radiokanalu:
http://www.digidia.fr/_include/wpFichiers/1/2/Upload/Simulcast%20Possibilities.pdf

 
 
e)
Zkusenosti ze zahranici mam tyto:
Drtiva vetsina T-DAB MP2 vysilani je pri standardnich televiznich (DVB-T MP2) 192kbps joint stereo.
Nekdy maj i nizsi v rozsahu 128-192kbps mp2 bitstream joint stereo. To je pro kvalitni "hifi" hudbu.
Pro mluvene slovo maji v mp2 bitstream 96-128kbps stereo nebo 68-96kbps mono.
 
Co se tyce T-DAB+ v MP4AAC+v2, tak nejnizsi pouzitelny "hifi" bitstream je 39-48kbps pro stereovysilani.
Avsak vetsina vysilacu T-DAB+ u nas i v zahranici pouziva pouze MP4AAC v rozsahu 56-96kbps jointstereo nebo 48kbps pro mono (stanice mluveneho slova). Pro bezny kuchynsky/autoradio poslech to staci, je jasne, ze v pripade domaci hifi soustavy by to chtelo lepsi bitstream, ale vyhoda stacionarniho pouziti je, ze mate k dispozici vlakno s WAN IPv4 10Mbps, takze to je v pohode.
Myslim, ze vetsinu z nas zajima primarne mobilni provoz...za chuze ze sluchatek, v aute z autoradia nebo v kuchyni z kuchynskeho mono prijimace a pro tenhle trojitej provoz ten bitstream 64-96kbps MP4AAC staci, pripadne 56kbps MP4AAC+ nebo 48kbps MP4AAC+v2.
 
Jde o to, ze T-DAB+ by vymyslen tak, aby se tam veslo 28 stanic. Takze kdyz mate k dispozici 1.4Mbps transportniho streamu, tak se tam tech 28 stanic razenych po 28x MP4AAC+v2 vejde bez problemu.
To ze nekdo ma temer plnej muz kvuli tomu, ze vysila neco v MP4AAC+ pri 48/56kbps a zbytek v MP4AAC pri 64-96kbps je problem vysilatele, ktery si nenastavil dokonale linearni enkoder kompresoru.
 
 
« Poslední změna: 27. 01. 2013, 12:56:07 od Martin Patera »
Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Kvalitní digitální rádio pokud nějaké je
« Odpověď #21 kdy: 27. 01. 2013, 14:10:25 »

A jak ja rikam, zlatej system DRM, kterej umi v SimulCastu analog AM soucasne s digitalem DRM na jednom radiokanalu:
http://www.digidia.fr/_include/wpFichiers/1/2/Upload/Simulcast%20Possibilities.pdf

To se osobně docela divím, že této možnosti neplánuje využít, jak Český rozhlas Radio PLUS, tak i odnož Impulsu Rádio Dechovka. Bylo by to po tom SV zase o něčem jiném. Jednak by využili tedy starších občanů jako cílové skupiny a jejich lampových prastarých přijímačů s tunery na analogové SV a zároveň by oslovili současně i mladou generaci s hračkami pro příjem DRM.

http://www.eltasat.cz/televize-audio-video/technisat-multyradio

A nemohli by být napadáni, že spí a nic nedělají a věnují se zcestně DVB, které by mělo být věnováíno především VIDEU a nikoli rozhlasovémmu vysílání.. Tedy zároveň by vyhověli starému a zároveň šli s dobou.
Dle mého názoru optimum, které se tu samo od sebe nabízí. Ovšem oni jsou slepí a hluší.
« Poslední změna: 27. 01. 2013, 14:19:39 od José »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalitní digitální rádio pokud nějaké je
« Odpověď #22 kdy: 27. 01. 2013, 16:16:10 »
Obávám se, že model Technisatu MultyRadio již nelze reálně na normálním trhu koupit. Ani Eltasat, ani třeba známý německý e-shop Thiecom, ho v současné nabídce namají. Poslední zprávy z webu jsou již také staré několik let. Možná je to důsledek toho, že prý Technisat tuto divizi přijímačů opustil? Sice se nabízí adekvátní náhrada v modelu Morphy Richards DRM/DAB Digitalradio s cenou 129€/3213Kč, ale dnes tento model ovšem působí spíše archaicky, v jeho skříňce je jen mono reproduktor a zásadní chybou asi je fakt, že pravděpodobně neumí DAB+?  :'(

Co tedy nabídnout případným zájemcům o "absolutní" přijímač, který univerzálně zvládá veškerý analog a v digitálu DRM, DAB+ i v L pásmu?  :(
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Kvalitní digitální rádio pokud nějaké je
« Odpověď #23 kdy: 27. 01. 2013, 17:52:57 »
Obávám se, že model Technisatu MultyRadio již nelze reálně na normálním trhu koupit. Ani Eltasat, ani třeba známý německý e-shop Thiecom, ho v současné nabídce namají. Poslední zprávy z webu jsou již také staré několik let. Možná je to důsledek toho, že prý Technisat tuto divizi přijímačů opustil? Sice se nabízí adekvátní náhrada v modelu Morphy Richards DRM/DAB Digitalradio s cenou 129€/3213Kč, ale dnes tento model ovšem působí spíše archaicky, v jeho skříňce je jen mono reproduktor a zásadní chybou asi je fakt, že pravděpodobně neumí DAB+?  :'(

Co tedy nabídnout případným zájemcům o "absolutní" přijímač, který univerzálně zvládá veškerý analog a v digitálu DRM, DAB+ i v L pásmu?  :(

TechniSat na tom údajně prodělal boty, tedy je fakt, že zájem o další výrobu podobných hraček nemají... Morphy už to také mám dojem nevyrábí, sehnat ho někde zapomenutý bude dle mého názoru ještě obtížnější nežli ten TechniSat... Ale existují jiné novější přijímače, které se sehnat dají... Třeba tohle : http://www.amazon.co.uk/Newstar-DR111-Radio-Digital-Mondiale/dp/tech-data/B00846QAKQ/ref=de_a_smtd ovšem DAB/DAB+ to neumí ani v III.Bandu ani v L-Bandu, pouze DRM na DV, SV a KV.

Čili osobně bych to viděl jako oddělenou záležitost. Tedy jeden přijímač pro DAB/DAB+ v III.Bandu a L-Bandu.
A druhý přijímač DRM v DV, SV a KV.

Ovšem tak jako jsou dnes problémy s tím, že na trhu je x přijímačů, které umí jen DAB a niko-li DAB+ a dnes, kdy je skoro vše v DAB+ a jen tu a tam se plácá po 1-2 stanicích v muxech ještě ve starém DAB. Tak samozřejmě dělají se testy a pokusy s DRM+ a je prostě možné, že člověk si dnes koupí přijímač pro DRM.
A třeba někdy za 2 nebo 4 roky to pojede vše v DRM+. A ten přijímač jen pro DRM mu zase až tak na moc nebude.

Čili já osobně bych asi počkal až bude v činnosti DRM+ a budou na trhu přijímače, které budou umět DV,SV, KV DRM a VKV DRM+. A až takový bych potom kupoval. Samotné jen DRM mě zase až tolik neoslovuje.

Teď jsem se díval, co by v tom šlo chytit a zdá se, že je to rok od roku horší. Tedy zdá se, že v podstatě už tam jsou jen politické stanice jako Hlas Ameriky, Hlas Ruska, BBC World Service, Radio France International apod. A nic normálního už tam v podstatě nenacházím.

Takže já zatím zůstanu u DAB/DAB+ kde v tom jedou místní vysílače s místními rádii a DRM asi půjde dál zcela mimo mne.





« Poslední změna: 27. 01. 2013, 19:03:53 od José »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalitní digitální rádio pokud nějaké je
« Odpověď #24 kdy: 27. 01. 2013, 19:53:03 »
Ovšem, Morphy Richards je slepá ulička, ale koupit se dá, dokonce za 99€, asi jako výprodej.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re:Kvalitní digitální rádio pokud nějaké je
« Odpověď #25 kdy: 27. 01. 2013, 20:30:49 »
Hifi MP4-AAC 64kbps si děláte srandu? Při tomto bitrate se už brutálně ořezávají výšky.
MP4-AAC+ 56kbps a MP4-AAC+v2  48kbps? S trochou sebezapření se to poslouchat dá. Ale člověk je přizpůsobivý tvor, zvyknout se dá na vše. Zlatá mp3 128 kbps Joint Stereo.

Nebudu rozebírat jaký je kde codec. V podstatě jako laika mne to ani moc nezajímá.
Prostě já vím, na mé ucho, že 128kbps mp3 z internetu se poslouchat nedá.
Když je to 160kbps mp3 tak už mi to nevadí a dá se to poslouchat naprosto v pohodě.
U DAB+ z vysílače, když je to 64kbps, tak slyším, že ty výšky jsou oříznuté a vadí mi to.
/ Stejně jako u té 128 kbps mp3 z internetu. /
Když je to 72kbps DAB+ tak už je to v pohodě a dá se to. Tolik moje vlastní ucho. Takhle to prostě slyším.
Mohu to porovnat :

mux 1
Deutschlandfunk  128 kbps DAB MP2
D Kultur  128 kbps DAB MP2
D Wissen  56 kbps DAB+
D Radio Dok Deb  40 kbps DAB+
Lounge FM  72 kbps DAB+
ERF Plus  72 kbps DAB+
Absolut Radio  72 kbps DAB+
ENERGY  72 kbps DAB+
90elf Fußball  64 kbps DAB+
sunshine live  72 kbps DAB+
RADIO BOB!  72 kbps DAB+
KLASSIK RADIO  72 kbps DAB+
KISS FM  72 kbps DAB+
Radio Horeb  48 kbps DAB+

mux 2
MDR 1 SACHSEN D  88 kbps DAB+
MDR 1 SACHSEN L  88 kbps DAB+
MDR JUMP  88 kbps DAB+
MDR FIGARO  88 kbps DAB+
MDR SPUTNIK  88 kbps DAB+
MDR INFO  72 kbps DAB+
MDR KLASSIK  96 kbps DAB+

mux 3
CRo 1  64 kbps DAB+
CRo 2  128 kbps DAB MP2
CRo 3  80 kbps DAB+
CRo Cesko  40 kbps DAB+
CRo LEONARDO  64 kbps DAB+
CRo WAVE  128 kbps DAB MP2
CRo D-dur  64 kbps DAB+
Radio Vaticana  56 kbps DAB+
RADIO PROGLAS  64 kbps DAB+
GAMA RADIO  64 kbps DAB+
SeeJay Radio  64 kbps DAB+
RTL 102.5  64 kbps DAB+
RTL Classic  64 kbps DAB+
RTL Groove  64 kbps DAB+
RTL ItalianStyle  64 kbps DAB+

Co je 72kbps a výše hraje pěkně, co je 64kbps a níže hraje špatně. Toliko mé ucho.
Takže asi všichni tam mají ten  MP4-AAC.

Pokud PROGLAS má u RTI s tímto codecem 96kbps. Tak jasně, to je paráda.
Když byla inverse šel mi mux z Berlína, tam má WDR 5 Funkhaus Europa taky 96kbps , nádherný zvuk. Prostě pěkné a plně poslouchatelné.

Antenne  88 kbps DAB+
Radio BERLIN  96 kbps DAB+
radio eins  96 kbps DAB+
Fritz  88 kbps DAB+
kulturradio  112 kbps DAB+
Inforadio  64 kbps DAB+
FH Europa  96 kbps DAB+
BRKLASSIK  96 kbps DAB+
Bayern 2 Sued  96 kbps DAB+
WDR2  128 kbps DAB MP2
SWR 3  88 kbps DAB+
MDR JUMP  88 kbps DAB+

Pokud Teleko bude pouštět s tímto codecem Gama rádio po Praze s 64kbps.
/ Jako že ho tak pouští./
A RTI ve svém muxu ho pustí s 96kbps jako má teď Proglas.
Tak to bude nebe a dudy a uslyší to jasně úplně každý.

Pro nějaké takové kolovrátky jako ČRo 1 Radiožurnál Impuls, Frekvence 1, Evropa 2 a spol.
64 kbps určitě stačí. Ale u stanice, kde jde trochu o hudbu, jako u zmíněného Gama rádia.
Nebo třeba ČRo 3 Vltavy, ČRo D-Dur atd. Tam bych považoval za optimální přesně oněch 96kbps a o nic méně.

Takže uvidíme, ale možná RTI zvednou Teleku trochu laťku v kvalitě.
Pokud se tedy budou držet hesla raději méně stanic kvalitně v 96kbps, nežli více stanice hůře, tedy v 64kbps. Ujišťuji, že pokud to tak bude. Bude to nádherně slyšet a rozpoznat.
Ano, slyším to stejně. V HE-AACv2 (jediný kodek který se v DAB+ používá, tedy AAC včetně SBR a PS) je 64kbps málo, 80kbps je solidní a 96kbps je podle mne optimum. Víc už zase nemá cenu.
Loudness War zabijí hudbu!


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalitní digitální rádio pokud nějaké je
« Odpověď #26 kdy: 28. 01. 2013, 00:04:58 »
Ano.taky jsem už chtěl od svého oblíbeného dotykového telefonu zn.Samsung Galaxy 4 už ve výbavě DAB a DAB+ spolu s DRM příjem ale zatím není a neplánuje se natož L band nouzové řešení.takže budou mít mobily a tablety konečně taky digitální rozhlasový příjem pozemní tedy DAB+ eventuelně DRM
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalitní digitální rádio pokud nějaké je
« Odpověď #27 kdy: 28. 01. 2013, 07:21:42 »
Koukal sem na ty rádia do auta co prodavaj na pure radio, ale zarazilo mě že si musím do auta pořídit jakousi anténu která mi bude hyzdit přední sklo a bude to vypadat jako ve vopičárně, copak nemůžu použít tu anténu co je na střeše auta?
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalitní digitální rádio pokud nějaké je
« Odpověď #28 kdy: 28. 01. 2013, 08:29:38 »
U současného tuzemského autorádia pro DAB nevyhovuje dosavadní typ většinově používané prutové antény, která se na příjem 1,5GHz opravdu moc nehodí. Proto se používají nalepovací a možná u nových modelů aut jsou již integrovány ve skle? Pokud je ale zadní sklo ve standardním tvaru, je možné anténu přilepit i tam a nezmenšovat řidiči průhled předním sklem.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Kvalitní digitální rádio pokud nějaké je
« Odpověď #29 kdy: 28. 01. 2013, 09:46:32 »
Ano.taky jsem už chtěl od svého oblíbeného dotykového telefonu zn.Samsung Galaxy 4 už ve výbavě DAB a DAB+ spolu s DRM příjem ale zatím není a neplánuje se natož L band nouzové řešení.takže budou mít mobily a tablety konečně taky digitální rozhlasový příjem pozemní tedy DAB+ eventuelně DRM

Pro Nokii existuje příslušenství a dokonce to má L-Band a dokonce jsem to viděl v minimálně dvou českých obchodech


http://www.electricpig.co.uk/2011/02/04/nokia-dab-headset-review/index.html

Samsung by měl mít přijímač DAB+ přímo v telefonu, ale nebude to umět L-Band a není to výrobek určený pro náš trh.

http://radiotoday.co.uk/2012/02/samsung-announces-mobile-phone-with-dab/


Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL