Rozluštění je jednoduché. Tlačítka naprogramovaných předvoleb u rádií mají asi většinou urychlovat přeladění. To u internetových stanic ztrácí smysl, přepnutí nemůže být z principu nikdy bleskové, nemění se nějaký kmitočet, ale realizuje se připojení na mnoho serverů po celém světě. Proto všechny mně známé modely mají možnost vytvořit z těch 10 až 18 tisíců stanic několik oblíbených kategorií v samostatných seznamech. Při přelaďování je potom možné vybírat pomocí ovládacích prvků, ale lépe s DO, kategorie oblíbených a v nich už jednotlivé stanice. Tyto seznamy vlastně nejsou uloženy přímo v přijímači, ale v serveru, které konkrétní přijímače mají ve svém nastavení. Seznamy stanic z celé Zeměkoule lze ale uživatelsky editovat, pokud zájemce zná adresu serveru, ze kterého konkrétní stanice "vysílá".
Posluchačsky vytvořené seznamy/adresáře mohou obsahovat stanice podle regionu/státu, jazyka, typu programu, nebo přímo hudební kategorie/žánru. To už záleží na konkrétních preferencích posluchače.
Na přiložených ilustracích jsou vidět menu výběru internetových stanic z PURE (vlevo) a Grundigu (vpravo) a náhled na část výběru ze serveru Lounge výrobce PURE přijímačů. Těch kritérií je více, zde příklad části slovenské nabídky a celkového počtu stanic 17971.
Zkrátka internetové rádio je z principu jiné médium, než příjem elektromagnetických vln z okolních vysílačů, třeba FM.