Autor Téma: POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA  (Přečteno 16173 krát)

Robert Zeman

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 325
  • Pravda začíná tam, kde končí signál České televize
    • AOL komunikátor - Roby
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #45 kdy: 29. 11. 2012, 11:59:34 »

Mi neříkejte, že nechytíte ve Štarvičkách MUX 4 Poddvorov bez předzesilovače v anténě. A jestli to ženete ještě přes další domovní zesilovač! 15
Ano, Hodonín jede a otevřely se staré problémy. Ale zatímco nejel, byl jsem párkrát na střeše i půdě (tma mi nevadí, je úplněk;-). Zjistil jsem pár důležitých (avšak již známých) věcí:

1. Brno ani Hodonín mi prostě bez předzesilovače nejdou. Ani na příslušnou 16-prvkovou anténu yagi.
2. Použiji-li předzesilovač, oba vysílače se vzájemně ruší. Natočím anténu na Bohunice, signál je rušen z Hodonína a je zcela nepoužitelný. Natočím anténu na Poddvorov, ruší ho signál z Bohunic; ale "jen" do té míry, že to set top box Golden Interstar ještě zvládne, ale TV Samsung již ne.
3. ZÁVĚR: DB zřejmě používá špatný ochranný interval (1/8).

Mi neříkejte, že nechytíte ve Štarvičkách MUX 4 Poddvorov bez předzesilovače v anténě. A jestli to ženete ještě přes další domovní zesilovač! 15 km od vysílače....při 10kW ERP a relativně příznivém terénním profilu.?


Já bych každopádně zkusil nejprve vyřadit z antény předzesák, pak ji samostatnou (bez slučování s dalšíma anténama) prohnat přes domovní zesilovač (nejlépe s laditelným zesílením na vstupu) do rozvodu a není přece možný, (pokud signál z Brna není u vás silnější), aby to nejelo. Chce to, aby anténa nebrala signál ze zadu a bočních směrů, nebo jen velmi omezeně.
(bez slučování s dalšíma anténama) prohnat přes domovní zesilovač (nejlépe s laditelným zesílením na vstupu) do rozvodu a není přece možný, (pokud signál z Brna není u vás silnější), aby to nejelo. Chce to, aby anténa nebrala signál ze zadu a bočních směrů, nebo jen velmi omezeně.
[/quote] Opravdu nechytám Poddvorov bez předzesilovače. Je to bohužel tak.
Dostupnost DVB-T: celkem 60 různých TV programů (s Plustelkou a bez rakouských multiplexů D, E, F).

CZ: multiplexy 1, 2, 3, 4, RS7, RS8;
SK: multiplexy 1, 2, 3, 4;
AT: multiplexy A, B, D, E, F.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


SB1

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 106
    • Zobrazit profil
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #46 kdy: 29. 11. 2012, 21:20:37 »

Mi neříkejte, že nechytíte ve Štarvičkách MUX 4 Poddvorov bez předzesilovače v anténě. A jestli to ženete ještě přes další domovní zesilovač! 15
Ano, Hodonín jede a otevřely se staré problémy. Ale zatímco nejel, byl jsem párkrát na střeše i půdě (tma mi nevadí, je úplněk;-). Zjistil jsem pár důležitých (avšak již známých) věcí:

1. Brno ani Hodonín mi prostě bez předzesilovače nejdou. Ani na příslušnou 16-prvkovou anténu yagi.
2. Použiji-li předzesilovač, oba vysílače se vzájemně ruší. Natočím anténu na Bohunice, signál je rušen z Hodonína a je zcela nepoužitelný. Natočím anténu na Poddvorov, ruší ho signál z Bohunic; ale "jen" do té míry, že to set top box Golden Interstar ještě zvládne, ale TV Samsung již ne.
3. ZÁVĚR: DB zřejmě používá špatný ochranný interval (1/8).

Mi neříkejte, že nechytíte ve Štarvičkách MUX 4 Poddvorov bez předzesilovače v anténě. A jestli to ženete ještě přes další domovní zesilovač! 15 km od vysílače....při 10kW ERP a relativně příznivém terénním profilu.?


Já bych každopádně zkusil nejprve vyřadit z antény předzesák, pak ji samostatnou (bez slučování s dalšíma anténama) prohnat přes domovní zesilovač (nejlépe s laditelným zesílením na vstupu) do rozvodu a není přece možný, (pokud signál z Brna není u vás silnější), aby to nejelo. Chce to, aby anténa nebrala signál ze zadu a bočních směrů, nebo jen velmi omezeně.
(bez slučování s dalšíma anténama) prohnat přes domovní zesilovač (nejlépe s laditelným zesílením na vstupu) do rozvodu a není přece možný, (pokud signál z Brna není u vás silnější), aby to nejelo. Chce to, aby anténa nebrala signál ze zadu a bočních směrů, nebo jen velmi omezeně.
Opravdu nechytám Poddvorov bez předzesilovače. Je to bohužel tak.
[/quote]dobri den.jak ste vzresil prijem mux4?vcera pri vypnutem Hodonine mi sel prijem z barvičove po spusteni hodonina opjet nic mam totiz barvicku v zakrytu vysilace podvorov ale ne a ne mi nabjehnout signal.spis pusobi jako rusicka pro mne.je nejake reseni?DIK


Jeremy-Ofarrell

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 120
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #47 kdy: 30. 11. 2012, 07:29:05 »
Řešení je v podobě anténáře, který proměří signál a řekne co dál. Nějaké home-made bastlení nemá šanci na úspěch.


Robert Zeman

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 325
  • Pravda začíná tam, kde končí signál České televize
    • AOL komunikátor - Roby
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #48 kdy: 30. 11. 2012, 11:39:07 »
Ano, všem, kterým Hodonín nejde, také doporučuji odbornou firmu. Člověku se sice řemeslníky de facto pouze kvůli Fandovi nechce volat, ale MUX4 je tak "specifická" síť, že to kolikrát jinak nepůjde. Zapomeňte všichni na zažitá "pravidla" příjmu, např. že signál v rovném terénu z 15ti km vzdáleného vysílače chytíte bez problémů a bez předzesilovače. Alternativou k odborné firmě jsou hodiny strávené na střeše a na půdě, různá zkoušení metodou pokus-omyl. Sorry, pane Kříži. Já mám (KONEČNĚ!!) příjem MUXU4 bez větších problémů. Alespoň prozatím...
Dostupnost DVB-T: celkem 60 různých TV programů (s Plustelkou a bez rakouských multiplexů D, E, F).

CZ: multiplexy 1, 2, 3, 4, RS7, RS8;
SK: multiplexy 1, 2, 3, 4;
AT: multiplexy A, B, D, E, F.


jackino

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 41
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #49 kdy: 30. 11. 2012, 11:47:17 »
No nevím je v tom nějaký zmatek ninulý týden jsem měl
Q10-40 kolísalo to
Uroveň 95,včera Q-0,U-0 a dneska je Q-75 a síla signálu 95 zajímavé,břeclavsko
Dvb-s//13°+19.2°+23.5°+42°
Dvb-t// Cze+Svk+Aut

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Geofyzik

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #50 kdy: 01. 12. 2012, 15:20:26 »
Ano, všem, kterým Hodonín nejde, také doporučuji odbornou firmu. Člověku se sice řemeslníky de facto pouze kvůli Fandovi nechce volat, ale MUX4 je tak "specifická" síť, že to kolikrát jinak nepůjde. Zapomeňte všichni na zažitá "pravidla" příjmu, např. že signál v rovném terénu z 15ti km vzdáleného vysílače chytíte bez problémů a bez předzesilovače. Alternativou k odborné firmě jsou hodiny strávené na střeše a na půdě, různá zkoušení metodou pokus-omyl. Sorry, pane Kříži. Já mám (KONEČNĚ!!) příjem MUXU4 bez větších problémů. Alespoň prozatím...
Zase tak specifická síť to není. Fyzikální zákonitosti a principy šíření elmg. vln terénem se u ní uplatňuje stejně jako u ostatních. Ve vaší lokalitě, kde sice chytíte všechny možné vzdálené vysílače je zrovna u MUXu 4 "nevýhoda" v rozmístění tří(čtyř) vysílačů vzhledem k vaší poloze. Dospěje k vám signál na stejném kanále ze všech, přičemž není dodržen ochranný interval ve vzájemné vzdálenosti mezi nimi. Proto je bezproblémový příjem u vás složitější než jinde.


SB1

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 106
    • Zobrazit profil
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #51 kdy: 01. 12. 2012, 17:03:08 »
Urcite ochrany interval nefunguje na barvicove.sem chytal mux4 v poho jak spustili hodonin konec popralo se to.skusim jeste hodonin chytat samostatnou 21 prvkovou antenou pro46 kanal a snad kdyz ji namirim primo na podvorov se to hadat nebude.


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #52 kdy: 02. 12. 2012, 00:45:11 »
Konfigurace SFN multiplexu 4 je nestastna. Na druhou stranu za pokryti Slovenska nedostane DB od nikoho ani korunu.


Geofyzik

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #53 kdy: 02. 12. 2012, 09:27:36 »
Konfigurace SFN multiplexu 4 je nestastna. Na druhou stranu za pokryti Slovenska nedostane DB od nikoho ani korunu.
Také se mi zvolení současné vysílací kóty pro Hodonín nejeví jako vhodné a ideální. Zbytečně překrývá oblasti, kam doletí signál z UH nebo Brna a je blízko hranice se Slovenskem.
Dle mého soudu to měli umístit na nějakou solidní kótu do Ždánického lesa nebo do kopcovitého terénu JV od něj, např. někde v oblasti od Násedlovic po Ždánice až Kyjov.


Jeremy-Ofarrell

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 120
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #54 kdy: 02. 12. 2012, 10:00:54 »
Ať se vysílač umístí kamkoliv, tak vždycky bude někdo spokojený a jiný ne.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #55 kdy: 02. 12. 2012, 11:26:55 »
Umístění vysílače je v tomto případě ten menší problém. Nedodržení podmínky pro SFN je podstatně horší.


Jeremy-Ofarrell

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 120
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #56 kdy: 02. 12. 2012, 12:31:00 »
Rád bych věděl z čeho vycházíš při svém tvrzení, že někdo něco nedodržuje? Jinak se můžeš se svým zjištěním pochopitelně obrátit na ČTÚ.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #57 kdy: 02. 12. 2012, 13:25:40 »
Rád bych věděl z čeho vycházíš při svém tvrzení, že někdo něco nedodržuje? Jinak se můžeš se svým zjištěním pochopitelně obrátit na ČTÚ.
Nevím, proč bych se obracel na ČTÚ, Ještěd x Černá hora taky podmínky SFN porušují, ČTÚ o tom, ví a je mu to jedno.
Jestliže mám vzdálenost vysílačů 45km a OI 1/8, která má limit 32km, tak je to zjevné porušení podmínek funkční SFN. I když to tak ČTÚ povolí, fyzikální zákony nezmění.
viz mapa


Jeremy-Ofarrell

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 120
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #58 kdy: 02. 12. 2012, 17:41:15 »
Znovu se ptám z čeho vycházíš, že se něco porušuje? Jestli na základě tvých soukromých teoretických výpočtů, tak to je imho o ničem, protože v praxi to může být jinak a k žádnému porušování docházet nemusí.
A že je ČTÚ něco jedno, tomu se musím skutečně zasmát, protože tento státní orgán se právě s chutí zabývá kravinama, takže pokud by k nějakému porušování došlo, tak už dávno rozdává pokuty.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #59 kdy: 02. 12. 2012, 18:31:51 »
Znovu se ptám z čeho vycházíš, že se něco porušuje? Jestli na základě tvých soukromých teoretických výpočtů, tak to je imho o ničem, protože v praxi to může být jinak a k žádnému porušování docházet nemusí.
A že je ČTÚ něco jedno, tomu se musím skutečně zasmát, protože tento státní orgán se právě s chutí zabývá kravinama, takže pokud by k nějakému porušování došlo, tak už dávno rozdává pokuty.
Fyzikální zákony naštěstí platí všude stejně, teoretický výpočet určí maximální vzdálenost, která pro SFN může být použita, realita může být vždy jen horší (díky odrazům se cesta signálu může prodloužit, rychleji než světlo naopak nepoletí nikdy).
Délka symbolu je u 8k systému 896us. Délka ochranného intervalu je tedy pro 1/4 224us a pro 1/8 112us. Za tyto časy uletí signál rychlostí světla 67,2km nebo 33,6km. Oblast, kde SFN nefunguje, se dá ještě ovlivnit vzájemnou synchronizací (posunem) vysílačů. Ale vždy jen tak, že si v některém směru pomůžu, ale jinde situaci ještě zhorším.
Ano, ČTÚ se zabývá kravinama a skutečné problémy neřeší. Tady není koho pokutovat, provozovatel tak vysílá se souhlasem ČTÚ. Z hlediska funkční SFN je to blbě, ale jinak by ČTÚ musel vyhledat jiný kanál nebo donutit provozovatele ke změně OI. Tedy stejný problém, jako s Ještědem a Černou horou.