Autor Téma: POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA  (Přečteno 16187 krát)

Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #30 kdy: 28. 11. 2012, 19:28:48 »
zavolat si anténáře, ne patlala, aby ti proměřil parametry signálu a podle toho navrhl řešení.
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Geofyzik

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #31 kdy: 28. 11. 2012, 19:30:00 »
pánové nemam slov ale bez Hodonina to jede o 1000% líp.Co vy nato?
No jak kde. Tam, kde kvůli terénnímu reliéfu nedosáhne signál z Brna ani UH (Klobouky, Čejč, a celý tento region SZ Břeclavska a Hodonínska je nyní bez signálu, jako tomu ostatně bylo do doby, než "Hodonín" najel. Že se to bude "mlátit" v okrajových oblastech, kde je překryt na stejném kanále i z jiného vysílače, se přece nějak tak předpokládalo. Spíš je chyba, že nebyl pro Hodonín zkoordinován jiný kanál ( v analogu se v této oblasti vysílalo taky na K35 a 47) .


SB1

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 106
    • Zobrazit profil
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #32 kdy: 28. 11. 2012, 20:02:39 »
hmm takže mužeme jen tajne doufat že Hodonin daji na jiný kanal o čem silne pochybuji v DB asi stavili na možnost 46k a nejde.


Geofyzik

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #33 kdy: 28. 11. 2012, 20:03:02 »
No ale s těmi Samsungy na tom možná něco pravdy bude. Mám v domovním rozvodu 2 ks. U toho, kde je napájen anténní koaxiální konektor (nevím na co proboha, přitom to nejde ani v menu a nastavení nijak vypnout) mi zlobilo ladění MUXu 1 na K 29. Když už se to povedlo, pak při přepnutí z programu jiného Muxu na kterýkoli program v MUXU1 TV dlouho čekal, než se program zobrazil (třeba někdy i minutu). Prostě anténa chytala MUX1 jak z Kojálu, kam byla natočena (kvůli MUXU3), tak z Děvína (ze kterého byl však signál zřejmě silnější.) U K 40 tento problém ale nebyl.
Vyřešit situaci jsem musel instalací další antény natočené na Děvín a sloučením s anténou na Kojál (nyní jen pro K59).
Ale aspoň jsem neplánovaně takto získal rakouské MUXY na K21 a 31 z Jauerlingu.
A u staršího Samsungu, který nemá napájený anténní konektor, žádný problém nebyl ani před instalací druhé antény. U novějšího se zcela nesmyslným pevným napájením konektoru nepomohlo ani vkládání různě silných útlumových článků před TV. Prostě zcela nevhodný TV přijímač do domovního rozvodu, ve kterém musíte mít kvůli ztrátám v rozvodu zapojen domovní zesilovač.


Dolinak

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
    • Zobrazit profil
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #34 kdy: 28. 11. 2012, 20:04:25 »
Vážení, jako mávnutím kouzelného proutku mi signál krásně jede. A naladím i signál na TV Samsung. Jestli je to vypnutým Hodonínem, tak nevím, co budu dělat, až ho zase spustí.
Tak jste si ověřil naše doměnky. Příjmač máte pověšený na jiný vysílač než Hodonín a jak píšete i s dobrými parametry. Takže nezbývá nic jiného než: Vhodnou anténou a polohou zatlumit nežádoucí vysílače jednofrekvenční sítě. Které jsou ty nežádoucí, je třeba ověřit. Možná by to laicky šlo tak, že nejslabší trojici utopíte v šumu útlumákem a směrováním. Pak ověříte kvalitu zbylého signálu. Tato metoda není 100%tní, nekalkuluje s mizernou kvalitou nejsilnějšího vysílače, ale lepší jak nic.
Pochopitelně je třeba začít samostatnou anténou bez sloučení do rozvodu, to asi chápete.

Mnoho zdaru.
Ve čtyřech letech mi můj první obvod se žárovkou a plochou baterkou nefungoval.

Ten drát byl SMALTOVANÝ!

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


rkolbabek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #35 kdy: 28. 11. 2012, 20:05:31 »
Z toho popisu (dva televizory fungovaly) se jevi jako pravdepodobnejsi klasicky problem SFN (slucovani vic anten, preecho). Na zavadu v SFN brnenskych vysilacu to moc nevypada, to by se ozvalo pravdepodobne vic lidi po Brne. Takze se priklanim k tomu co pise Dolinak. Zkousel jste prijem muxu4 na sito bez slucovani smerovane na Bohunice, polarizovane horizontalne?
Ano, zkoušel jsem i samotné "síto" natočené na Bohunice (Jihlavská) bez jakýchkoliv dalších slučovačů. V tomto směru mi ale zavazí (u síta) sousedova střecha, takže to jako řešení moc použít nešlo. V každém případě pak byl signál mux 4 stabilní a "dostatečný" (asi 50%) a kvalita kolísala mezi 0%-20%. Na Panasonicích obraz fungoval, ale poměrně často vypadával. Příjem mux 1 až 3 mi při tomto natočení klesl na sílu někde mezi 50-60% a kvalitou jsem byl kolem 60%. Mux 1 - 3 měl jak sílu, tak kvalitu stabilní (kolísalo to jen velmi nepatrně).

V mém případě by skoro jistě bylo řešením "síto" umístit tam, kde mám teď tu Yaginku a přijímat na něj všechny 4 muxy. Ale nakonec se mi zdálo lepší síto nechat kde je a pro mux 4 použít samostatnou anténu. Anténu i potřebný slučovač jsem měl.

A ještě jak někdo psal, že 100/100 je špatně. Samozřejmě že to zjednodušuji. Ve skutečnosti teď právě mám na mé Sony:
Mux kanál síla/kvalita
Mux 1 29 97/100
Mux 2 40 94/100
Mux 3 59 90/100
Mux 4 46 82/kolísá mezi 58-72

(Doplněno) Pro zajímavost ještě Panasonic ve vedlejší místnosti:
Mux 1 29 96/100
Mux 2 40 83/100
Mux 3 59 71/100
Mux 4 46 58/kolísá mezi 82-95

Dokud jel Mux 4 na kanálu 64 a z jediného (a slabšího) vysílače, tak jsem na velmi podobnou anténu umístěnou na půdě přisloučenou velmi podobným slučovačem měl sílu na Sony pokud si dobře pamatuju asi 50% a kvalitu 100%. Ale to už se opakuju.

Já už (prozatím) mux 4 řešit nemusím. Mně už to jede. Ale na všech TV v domácnosti máme:
Síla všech muxů stabilní, kvalita mux1 - 3 stabilní, kvalita mux 4 kolísá v poměrně velkém rozsahu, ale obraz všude OK.
« Poslední změna: 28. 11. 2012, 20:39:35 od rkolbabek »


SB1

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 106
    • Zobrazit profil
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #36 kdy: 28. 11. 2012, 20:19:42 »
podle DB to utahne kus dratu.hmmm aby lidi kupovali odrušovace,filtri volali antenare atd atd  ;D ;D ;D fakt makaji profesionalne hlavne bla,bla,bla.


SB1

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 106
    • Zobrazit profil
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #37 kdy: 28. 11. 2012, 20:23:33 »
Hodonin zapnut tv bez signalu >:(


Robert Zeman

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 325
  • Pravda začíná tam, kde končí signál České televize
    • AOL komunikátor - Roby
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #38 kdy: 28. 11. 2012, 21:49:55 »
Ano, Hodonín jede a otevřely se staré problémy. Ale zatímco nejel, byl jsem párkrát na střeše i půdě (tma mi nevadí, je úplněk;-). Zjistil jsem pár důležitých (avšak již známých) věcí:

1. Brno ani Hodonín mi prostě bez předzesilovače nejdou. Ani na příslušnou 16-prvkovou anténu yagi.
2. Použiji-li předzesilovač, oba vysílače se vzájemně ruší. Natočím anténu na Bohunice, signál je rušen z Hodonína a je zcela nepoužitelný. Natočím anténu na Poddvorov, ruší ho signál z Bohunic; ale "jen" do té míry, že to set top box Golden Interstar ještě zvládne, ale TV Samsung již ne.
3. ZÁVĚR: DB zřejmě používá špatný ochranný interval (1/8).
Dostupnost DVB-T: celkem 60 různých TV programů (s Plustelkou a bez rakouských multiplexů D, E, F).

CZ: multiplexy 1, 2, 3, 4, RS7, RS8;
SK: multiplexy 1, 2, 3, 4;
AT: multiplexy A, B, D, E, F.


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #39 kdy: 28. 11. 2012, 21:56:28 »
sám to asi nevyřešíš, zavolej si anténáře, ne patlala, aby ti proměřil parametry signálu a podle toho navrhl řešení.
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #40 kdy: 28. 11. 2012, 22:07:53 »
Ano, vzdálenost vysílačů je větší než odpovídá GI. Mux zatím není plný, tak by mohli GI změnit na 1/4.


Robert Zeman

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 325
  • Pravda začíná tam, kde končí signál České televize
    • AOL komunikátor - Roby
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #41 kdy: 28. 11. 2012, 22:13:44 »
Tak před chvílí jsem naladil MUX4 i na té LCD Samsung, kde to dříve nešlo. Ukazuje se "úroveň bitové chyby" 1 - 2, ale Fanda jede čistě, bez výpadků či kostiček. Třeba s tím Pařízkovi technici něco udělali:-)
Dostupnost DVB-T: celkem 60 různých TV programů (s Plustelkou a bez rakouských multiplexů D, E, F).

CZ: multiplexy 1, 2, 3, 4, RS7, RS8;
SK: multiplexy 1, 2, 3, 4;
AT: multiplexy A, B, D, E, F.


Dolinak

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
    • Zobrazit profil
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #42 kdy: 28. 11. 2012, 23:00:13 »
Ano, Hodonín jede a otevřely se staré problémy. Ale zatímco nejel, byl jsem párkrát na střeše i půdě (tma mi nevadí, je úplněk;-). Zjistil jsem pár důležitých (avšak již známých) věcí:

1. Brno ani Hodonín mi prostě bez předzesilovače nejdou. Ani na příslušnou 16-prvkovou anténu yagi.
2. Použiji-li předzesilovač, oba vysílače se vzájemně ruší. Natočím anténu na Bohunice, signál je rušen z Hodonína a je zcela nepoužitelný. Natočím anténu na Poddvorov, ruší ho signál z Bohunic; ale "jen" do té míry, že to set top box Golden Interstar ještě zvládne, ale TV Samsung již ne.
3. ZÁVĚR: DB zřejmě používá špatný ochranný interval (1/8).

A co Znojmo? Tam máte nejlepší terénní profil. Tam jste nezkoušel směrovat anténu? (pasivně)

Váš závěr, "že zřejmě používá špatný ochranný interval" je částečně správný, ale pařízkovci to tak udělali schválně, protože tohle nastavení jim umožní provozovat MUX4 s vyšším celkovým datovým tokem za cenu něktrých oblastí, kde se vysílače budou rušit. No a to "odrušení" nechají na lidech, aby se pokusili nastavit anténu tak, že odladí nežádoucí signál. Tato situace je v oblasti JM nová a lidi se budou muset přzpůsobit. Stejný problém nastává i na Slovensku s vysílači Kamzík a Javorina na K56, nebo v JZ Čechách K48 tuším, že SFN Krašov a Svatobor.
Ve čtyřech letech mi můj první obvod se žárovkou a plochou baterkou nefungoval.

Ten drát byl SMALTOVANÝ!


Geofyzik

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #43 kdy: 29. 11. 2012, 06:07:44 »
Ano, Hodonín jede a otevřely se staré problémy. Ale zatímco nejel, byl jsem párkrát na střeše i půdě (tma mi nevadí, je úplněk;-). Zjistil jsem pár důležitých (avšak již známých) věcí:

1. Brno ani Hodonín mi prostě bez předzesilovače nejdou. Ani na příslušnou 16-prvkovou anténu yagi.
2. Použiji-li předzesilovač, oba vysílače se vzájemně ruší. Natočím anténu na Bohunice, signál je rušen z Hodonína a je zcela nepoužitelný. Natočím anténu na Poddvorov, ruší ho signál z Bohunic; ale "jen" do té míry, že to set top box Golden Interstar ještě zvládne, ale TV Samsung již ne.
3. ZÁVĚR: DB zřejmě používá špatný ochranný interval (1/8).

Mi neříkejte, že nechytíte ve Štarvičkách MUX 4 Poddvorov bez předzesilovače v anténě. A jestli to ženete ještě přes další domovní zesilovač! 15 km od vysílače....při 10kW ERP a relativně příznivém terénním profilu.?


Já bych každopádně zkusil nejprve vyřadit z antény předzesák, pak ji samostatnou (bez slučování s dalšíma anténama) prohnat přes domovní zesilovač (nejlépe s laditelným zesílením na vstupu) do rozvodu a není přece možný, (pokud signál z Brna není u vás silnější), aby to nejelo. Chce to, aby anténa nebrala signál ze zadu a bočních směrů, nebo jen velmi omezeně.


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #44 kdy: 29. 11. 2012, 11:33:12 »
Natočím anténu na Bohunice, signál je rušen z Hodonína a je zcela nepoužitelný. Natočím anténu na Poddvorov, ruší ho signál z Bohunic; ale "jen" do té míry, že to set top box Golden Interstar ještě zvládne, ale TV Samsung již ne.
Pravdepodobne vysvetleni. Kdyz otocite na Brno, dela vam Hodonin preecho. Kdyz otocite na Hodonin, mate Znojmo zezadu na primou viditelnost a dela vam echo presne na hranici ochranneho intervalu (33,6km). Samsung zrejme nezvlada ani jeden z pripadu. Pravdepodobne reseni. Pouzit Hodonin a snazit se odstinit Znojmo.