Autor Téma: POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA  (Přečteno 16167 krát)

Jaroslav Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 453
    • ICQ komunikátor - 244743884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #15 kdy: 28. 11. 2012, 09:55:13 »
Heh, vítejte v realitě muxu 4.  Však nedávno tady byl i článek na digizone.
Lokalita - Podřipsko (Roudnice nad Labem)
Dvb-s: Skylink, 13.0 - 19.2 - 23.5 Fuba DAA 110, LNB Inverto BlackUltra.
Dvb-t: Ještěd(mux1,2.3), Černá Studnice(mux4), Klínovec(mux1,2,4,7), Buková Hora(mux1,2,3)
IPtv: Místní poskytovatel
OTT: Digi2go, Skylink

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #16 kdy: 28. 11. 2012, 10:03:51 »
Pro všechny postižené silným signálem a nízkou kvalitou - čtu s údivem vaše zkušenosti:
vyloučili jste možnost přebuzení kteréhokoliv článku příliš silným signálem? 
Provedli jste měření a máte HODNOTY (nikoli domněnky)? Jak to dopadlo?

Pokud jste přebuzení zatím nepřipustili a nemáte možnost měření, proveďte aspoň můj oblíbený test pletací jehlicí (tedy náhražkový příjem na kus drátu).


rkolbabek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #17 kdy: 28. 11. 2012, 10:31:35 »
Jsem laik. Žádné měřící přístroje nemám. Ale přebuzení příliš silným signálem v mém případě vylučuji. Předně 10kW z vysílače v Brně není u nás zase taková darda. Multiplexy 1-3 z Hádů a Barvičky mají taky 10kW a z Kojálu dokonce 100kW. Chytám je na "husté síto" a síla signálu na "teploměrech" je u všech tří na všech čtyřech TV 100% a kvalita také 100%. V rozvodu nepoužívám žádný zesilovač. Naopak. V cestě mám dva slučovače (pro rádio a pro síto pro mux1-3) a nakonec rozbočovač. A délka kabelů také není úplně malá.


Dolinak

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
    • Zobrazit profil
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #18 kdy: 28. 11. 2012, 10:33:45 »
Nechte si změřit signál s ohledem na SFN a odrazy.
Setkal jsem se s tím, že některé Samsungy nemají rády preecho a nepotlačené nežádoucí vysílače v rámci jednofrekvenční sítě v ochranném intervalu.
O těch, co jsou mimo GI vzhledem k MUXu4 ani nemluvě.
Ve čtyřech letech mi můj první obvod se žárovkou a plochou baterkou nefungoval.

Ten drát byl SMALTOVANÝ!


rkolbabek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #19 kdy: 28. 11. 2012, 10:45:20 »
Já už nic měřit nebudu. Jedině pokud by se našel nějaký zájemce, kterého by to zajímalo, rád ho do baráku vpustím. Ale mux 4 už mi jede a pokud s doladěním SFN něco udělají, tak to snad může být jen lepší.

Svým příspěvkem jsem se jen snažil naznačit, že se mi zdá, že v Brně (a okolí) s mux 4 není vše úplně v pořádku a podezírám právě SFN. Protože když to dřív jelo v pohodě s Yaginou na půdě s vysílačem 1kW a teď musím skoro stejnou Yagi dát na střechu, přičemž výkon původního vysílače je zvýšen na 3kW a kilometr dál vyrostl vysílač 10kW, síla signálu (dle blbých teploměrů - uznávám) je vyšší (ale pořád ne 100%) a kvalita znatelně nižší, tak mi to připadne divné.

Kojál, Hády, Barvička - mux 1 až 3 mi připadne složitější. Síla 100%, kvalita 100%.

PS: Dělal jsem i test. Síto jsem zapojil jako jedinou anténu. Natočil ho na "Jihlavskou". Síla 60%, kvalita 0%. Otočím s ním na Hády, síla 100%, kvalita 100% 

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Robert Zeman

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 325
  • Pravda začíná tam, kde končí signál České televize
    • AOL komunikátor - Roby
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #20 kdy: 28. 11. 2012, 10:54:33 »
Já už nic měřit nebudu. Jedině pokud by se našel nějaký zájemce, kterého by to zajímalo, rád ho do baráku vpustím. Ale mux 4 už mi jede a pokud s doladěním SFN něco udělají, tak to snad může být jen lepší.

Svým příspěvkem jsem se jen snažil naznačit, že se mi zdá, že v Brně (a okolí) s mux 4 není vše úplně v pořádku a podezírám právě SFN.
Není to s touto jednofrekvenční sítí vůbec v pořádku. Já už na další ladění kašlu, i na měření.
Dostupnost DVB-T: celkem 60 různých TV programů (s Plustelkou a bez rakouských multiplexů D, E, F).

CZ: multiplexy 1, 2, 3, 4, RS7, RS8;
SK: multiplexy 1, 2, 3, 4;
AT: multiplexy A, B, D, E, F.


Dolinak

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
    • Zobrazit profil
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #21 kdy: 28. 11. 2012, 11:09:01 »
Pokud Vám na anténu bude přicházet signál z v více vysílačů této SFN a nevejde se to do ochranného intervalu, který je roven vzdálenosti 33km, tak se signály těchto vysílačů budou rušit.
Provozovatel se rozhodl pro toto nastavení a je jen na Vás nastavit anténu tak, aby potlačila příjem nežádoucích vysílačů.

Kdo si tady myslí, že u pařízkovců, potažmo u klientů sítě něco uhádá s tvrzením "dřív mi to šlo, ale po přeladění ne", tak je na omylu.
Prostě se přizpůsobte nové situaci, která laickým pokusům moc nenahrává, ale tak to prostě je!
Ve čtyřech letech mi můj první obvod se žárovkou a plochou baterkou nefungoval.

Ten drát byl SMALTOVANÝ!


rkolbabek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 14
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #22 kdy: 28. 11. 2012, 11:25:41 »
Po Pařízkovi nic nechci. Že se na mne vykašle a s ničím mi nepomůže je mi jasné. On má přece síť, která pojede na cokoliv kdekoliv. Takže jsem udělal co jsem uměl, abych mux 4 chytl a to se nakonec snad povedlo.
Jinak bydlím asi 14km od obou vysílačů, které jsou z mého pohledu téměř v zákrytu.


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #23 kdy: 28. 11. 2012, 13:21:09 »
Kojál, Hády, Barvička - mux 1 až 3 mi připadne složitější. Síla 100%, kvalita 100%.
Hodnota síly signálu 100% není zdravé číslo.
Přeložím do laické řeči.
Přijímač ti neříká: „Signál je tak super, že si úplně lebedím“, ale říká ti: „mám na vstupu tolik signálu, že si s tím nevím rady. Možná to bude v pořádku, možná ne. Fakt nevím, je to na tobě, Uživateli.“
Pochopitelně to znamená, že teploměry jsou v konkrétním přijímači nastaveny správně, ale to už je jiná story.
A když mi totéž říkají 3 přístroje, už bych se nad tím pozastavil (a do tohoto okamžiku jsem ještě nepotřeboval měřák) a zapřemýšlel. Je to dobře? Není to dobře? (a v to

Poznámka na vysvětlenou: každý čtenář, který mi nyní nerozumí, si potřebuje občerstvit rozdíly mezi analogovým a digitálním vysíláním/příjmem.


SB1

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 106
    • Zobrazit profil
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #24 kdy: 28. 11. 2012, 15:51:42 »
Co se pani stalo ze po deseti od spusteni Hodonina signal kvalita 0/0 a dnes se mi signal objevil 35/17%?jak si ro mam vysvetlit kdyz antenou sem ani nehnul a nabjehlo to?


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #25 kdy: 28. 11. 2012, 17:38:31 »
Co se pani stalo ze po deseti od spusteni Hodonina signal kvalita 0/0 a dnes se mi signal objevil 35/17%?jak si ro mam vysvetlit kdyz antenou sem ani nehnul a nabjehlo to?
Udajne dnes vypnuli Hodonin. Takze se potvrdilo co jsem psal tady, ze problem ve vasem pripade muze byt v rozmisteni vysilacu SFN Brno-Hodonin: http://forum.digizone.cz/index.php?topic=2417.msg33646#msg33646


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #26 kdy: 28. 11. 2012, 18:32:48 »
Mám velmi obdobnou situaci v Blučině. Dokud jsem chytal Brno-Jihlavskou k.64, tak mi stačila malinká Yagina umístěná na půdě, přisloučená pomocí k.64+REST slučovače. Signál byl sice slabý, ale kvalita (dle "teploměrů" na televizorech) 100% a příjem po dobu asi roku bez jediného problému na čtyřech TV v domácnosti. Po přeladění jsem vyměnil anténu a slučovač (stejné typy jen pro k.46). Síla signálu sice výrazně vzrostla, kvalita ale ukazovala na všech TV 0%. Co bylo nejzajímavější. I přes 0% kvalitu dvě TV (Sony a Telefunken) normálně jely a dvě ne (Panasonic). Tento víkend jsem anténu přemístil z půdy na střechu. Síla se opět zvýšila (už má skoro 100%) a obraz už je v pořádku na všech TV. Nicméně pořád kvalita hodně kolísá a pohybuje se mezi 50-70%. Je prakticky jedno, jestli mám vertikální nebo horizontální polarizaci. Nakonec mi připadla malinko lepší vertikální.
V mém případě je bohužel Brno-Barvičova a Brno-Jihlavská skoro v zákrytu. Jsem v tomto směru laik. Ale připadne mi to, že se jim tu jednofrekvenční síť moc sladit zatím nedaří.
Z toho popisu (dva televizory fungovaly) se jevi jako pravdepodobnejsi klasicky problem SFN (slucovani vic anten, preecho). Na zavadu v SFN brnenskych vysilacu to moc nevypada, to by se ozvalo pravdepodobne vic lidi po Brne. Takze se priklanim k tomu co pise Dolinak. Zkousel jste prijem muxu4 na sito bez slucovani smerovane na Bohunice, polarizovane horizontalne?


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #27 kdy: 28. 11. 2012, 18:34:28 »
jo, měl jste pravdu, pane kolego, že bude v SFN Brno/Hodonín ještě "veselo", už to začíná. Přebuzené zesilovače, nevhodné antény, které ještě více rozbíjí už tak špatný signál který v této "SFN".
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


SB1

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 106
    • Zobrazit profil
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #28 kdy: 28. 11. 2012, 19:07:21 »
pánové nemam slov ale bez Hodonina to jede o 1000% líp.Co vy nato?


Robert Zeman

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 325
  • Pravda začíná tam, kde končí signál České televize
    • AOL komunikátor - Roby
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:POZOR, DŮLEŽITÁ ZPRÁVA OHLEDNĚ MUXU4 Z HODONÍNA
« Odpověď #29 kdy: 28. 11. 2012, 19:20:42 »
Vážení, jako mávnutím kouzelného proutku mi signál krásně jede. A naladím i signál na TV Samsung. Jestli je to vypnutým Hodonínem, tak nevím, co budu dělat, až ho zase spustí.
Dostupnost DVB-T: celkem 60 různých TV programů (s Plustelkou a bez rakouských multiplexů D, E, F).

CZ: multiplexy 1, 2, 3, 4, RS7, RS8;
SK: multiplexy 1, 2, 3, 4;
AT: multiplexy A, B, D, E, F.