Autor Téma: České DAB multiplexy  (Přečteno 70824 krát)

Ivo Harvánek Oviradio.cz

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 91
    • Zobrazit profil
    • Oviradio.cz. O rádiu každý den.
    • E-mail
Milešovka podruhé a naposledy
« Odpověď #45 kdy: 05. 02. 2013, 22:55:23 »
Ještě jednou k novému DAB stanovišti Milešovka a jeho viditelnosti v Praze. Menší zoom odhalí i další vrcholy Českého středohoří - Kletečnou a pravděpodobně i Lovoš. Foceno rovněž ze střechy jistého nákupního střediska nad stanicí metra. To je to vyvýšené místo, bez něhož by byly na horizontu vidět jen Vinohrady. Pro orientaci, ten komín uprostřed je z teplárny Michle, je to, stejně jako Milešovka, kóta pro rozhlasové vysílání.
Oviradio.cz. O rádiu každý den.
www.oviradio.cz

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:České DAB multiplexy
« Odpověď #46 kdy: 06. 02. 2013, 04:20:30 »
Ano uznávám je to vidět byl jsem na Leteckém dni v Roudnici nad labem a taky jsem ty kopce bez zoomu viděl ale to byly Roudnice nad Labem,docela blízko ale od Kladna až k Neratovicím-Mělníku vám na sever nic nebrání ve výhledu na sever tak je možné na vyvýšeném místě vidět vyšší kopce jakým je třeba Milešovka a zmíněná Lovoš nad Lovosicemi,je tam v podstatě rovina na rozdíl od směru západ kdy jsou tam barrandovský kopce a kopce kolem Zbiroha mi brání v příjem ze Žižkova!ty zřejmě tyto kopce před Milešovkou nemáš!!!to je fakt!!!mapa to vidí bohužel!!!
Takže sice je to dál ale je reálné to na vyvýšeném místě vidět,nic tam nebrání,takže máte pravdu všicí je to vidět  ;)
Z mapy pokrytí je vidět zásah i na PHA,vzhledem k použitému L bandu jen na viditelnost přímou takže na vyších místech ten L band mux hold zachytíte i když zrovna pro PHA není určen,ale hold přímý výhled je hold vidět,je to dobrá kóta i pro určitou část Prahy která na Milešovku vidí přímo  ;)
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:České DAB multiplexy
« Odpověď #47 kdy: 06. 02. 2013, 04:27:50 »
Tady hold na západ od kóta Michle je hold kopcovito na rozdíl od roviny na sever  :D
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:České DAB multiplexy
« Odpověď #48 kdy: 06. 02. 2013, 11:13:52 »
Barandovský kopec je kopcem jen pro ty, co bydlí u Vltavy. A odtud opravdu nikam není do dálky vidět a nepomůže tomu ani žádný ultrazoom, díky klikatosti Vltavy v Praze. Zbytek Prahy je ale nad údolím, vymletým Vltavou a je odtud vidět, ze střech vyšších domů, daleko na všechny strany.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:České DAB multiplexy
« Odpověď #49 kdy: 06. 02. 2013, 13:18:56 »
Ano vidět je nejsem pražák tak vám věřím a taky úlovky Lukáše z jižního města to potvrzují.jen jsem nečekal že takhle hezky bude vidět ta Milešovka to jsem nečekal ale terénní překážky na sever minimální.tak proč ne?!!.myslím štěpán z mariánek psal že i kdyby chtěl žižkovský vysílač nechytne a z map jakuba melína jsem od sud ze zapadu narazil na kopce nad vltavou.ty barrandovske a pak kolem zbirohu ale chci vyzkoušet rozhlas v III tv bandu to by ty kopce si s tim mohlo poradit.no zkusim to uvidim ale až v tom III tv pasmu předně!!! Jinak hezký snímek na tu vzdálenost moc pěkný. O:-)
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re:České DAB multiplexy
« Odpověď #50 kdy: 06. 02. 2013, 13:24:38 »
Anténu pro L-pásmo bohužel nemám. Dal jsem zcela logicky přednost německému III. pásmu, takže anténu mám vertikálně. Leda, že by pan Řapek jednu věnoval ze svého e-shopu. Pak by jistě chodila i ta Milešovka. Z mého bydliště je na přímou viditelnost Bezděz i Ještěd.
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:České DAB multiplexy
« Odpověď #51 kdy: 06. 02. 2013, 16:12:09 »
....jsem od sud ze zapadu narazil na kopce nad vltavou.ty barrandovske a pak kolem zbirohu....
Na větší vzdálenosti nemusí vadit jen kopce, ale i úplně obyčejné zakřivení Zeměkoule.  ;)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:České DAB multiplexy
« Odpověď #52 kdy: 06. 02. 2013, 16:15:24 »
Anténu pro L-pásmo bohužel nemám. Dal jsem zcela logicky přednost německému III. pásmu, takže anténu mám vertikálně. Leda, že by pan Řapek jednu věnoval ze svého e-shopu. Pak by jistě chodila i ta Milešovka. Z mého bydliště je na přímou viditelnost Bezděz i Ještěd.
Až tak velký zázrak ta Yagina z Teleka na L pásmo není. O mnoho citlivější jsou antény s paraboloidním reflektorem na pásmo 1400 až 1500MHz. Dají se levně získat i z druhé ruky, ale hmotnost i přes 30kg, to už chce pořádný stožár.  ;)

http://www.kenbotong.com/en/displayproduct010.html?proID=100540696&proTypeID=100055595
« Poslední změna: 06. 02. 2013, 19:22:16 od Pamětník »
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


pajas2

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 724
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:České DAB multiplexy
« Odpověď #53 kdy: 06. 02. 2013, 19:35:36 »
Trošku neporovnatelné, půlkilová anténka a 30 kg monstrum. :)
DVB-S: tuner 3x DVB-S2; motor (cca 45°E-cca 10°W); solo 23,5°E/19,2°E
DVB-T: tuner 1x DVB-T; od Krašova přes Ještěd, Krásné po Javořici,  Cukrák + celá Praha
FM: tuner; 5prvková anténa; rotátor
DAB+: Yamaha T-D500
DreamBox 7080 HD s 2 TB HDD (4 tunery)


Karel Cibulka

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 627
  • Fanda bezdrátové komunikace
    • ICQ komunikátor - 405782218
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:České DAB multiplexy
« Odpověď #54 kdy: 06. 02. 2013, 21:12:46 »
Anténu pro L-pásmo bohužel nemám. Dal jsem zcela logicky přednost německému III. pásmu, takže anténu mám vertikálně. Leda, že by pan Řapek jednu věnoval ze svého e-shopu. Pak by jistě chodila i ta Milešovka. Z mého bydliště je na přímou viditelnost Bezděz i Ještěd.
Ano III tv pásmo je výborný na rozdíl od toho L band,takže je pro mně atraktivnější to III tv pásmo,jen ty emme esse LP žádná sláva,takže zvažuji zvlášť UHF a oddělit VHF a sloučit dvě antény na každý pásmo zvlášť s vyšším ziskem předně =)  :D předně na směr Krašov tam je to žádoucí  :D UHF v H a VHF v V,němcí zřejmě nechám LP emme esse tu kombi Vertikal a to VHF-UHF
I přes zakřivení země zkusím až se pojede T-DAB+ z vysílače Žižkov,no uvidím  ;)
Na Krašov jsou dvě emme esse LP jedna V a druhá H,jedna na UHF s tím že VHF je nevyužito v H polarizaci a druhá VHF na III tv band a UHF kvůli V polarizaci je nevyužita,tak právě sloučit pásmové antény zvlášť na VHF V a UHF H to by bylo trošku lepší řešení i když signálu z Krašova je tu dostatek jen že nejsou plně využívány ty LP antény asi tak že =)  :D
« Poslední změna: 06. 02. 2013, 21:19:13 od Karel Cibulka »
Jsem rád že věci fungují tak jak mají =)


Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
Re:České DAB multiplexy
« Odpověď #55 kdy: 07. 02. 2013, 01:59:31 »
Anténu pro L-pásmo bohužel nemám. Dal jsem zcela logicky přednost německému III. pásmu, takže anténu mám vertikálně. Leda, že by pan Řapek jednu věnoval ze svého e-shopu. Pak by jistě chodila i ta Milešovka. Z mého bydliště je na přímou viditelnost Bezděz i Ještěd.
 
 
Lukasi, kvalitni anteny i pro toto pasmo dela pan Zach OK1TN, daj se objednat na jeho cisle 326724052).
On je vyrabi, takze staci rici:  Yaginu min 15dBi s koaxialnim vystupem 75Ohmu pro pasmo 1450-1500MHz.
Nejakou obdobu KRCky s vice prvky a gama tyc s nikoliv 50Ohmu (kvuli vysilani, on dela vysilaci anteny), ale kvuli prijmu T-DAB v L pasmu s 75Ohmy.
 
Cena je dle ceny mnozstvi pouziteho duralu, melo by se to vejit do 1000Kc.
Pokud si objedna pan Rapek pro sektorove vysilani, tak kvuli trvanlivosti GAMA tyce, asi za 1500Kc.
Udelal mi dve anteny, jednu pro 156MHz a druhou pro 173MHz, obe pro GL data, obe kopie KRCky prepocitane na dane pasmo.
Pokud jde o HAM antenu, tak je to levnejsi, rekl bych o 20%. 
 
Vice infa zde:  http://www.anteny-zach.cz/ 
 
Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re:České DAB multiplexy
« Odpověď #56 kdy: 07. 02. 2013, 19:44:12 »
Martine, dík moc, ale já si příští měsíc budu kupovat Sony XDR-F1 HD Radio, takže pro mě je teď každá tisícovka dobrá a navíc jsem dneska platil dovolenou, takže jsem se trošku finančně vyčerpal. Každopádně dík za nabídku. ;)

Pro ostatní, kteří nevědí, Sony XDR je tenhle stroj: http://www.youtube.com/watch?v=MpnOOwI6cvU

Bandscan v Plocku: http://www.youtube.com/watch?v=XBaV_qnG5uc
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:České DAB multiplexy
« Odpověď #57 kdy: 07. 02. 2013, 23:52:46 »
Možná někoho lákají "skalpy" mnoha stanic, ale jinak účel nákupu tohoto přijímače moc nechápu. Možná má nadstandardní citlivost, možná je nadstandardně selektivní, ale proč to označení HD? Obvykle lákavý krystalický obraz asi nemá a z bandscanu většinově neslyším ani HD zvuk. Kvalitě analogového signálu AM a FM snad ani žádná dodatečná digitalizace moc nepomůže? Ani jeho několik let (5?) starý "vizuál" moc nenadchne. V čem je tedy výhoda HD rádia? Já to nevím a rád se nechám poučit. Za zajímavou informaci považuji jen větu z webu z roku 2008 :"Best of all, we've seen the XDR-F1HD going for as little as $81 online."  :o
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:České DAB multiplexy
« Odpověď #58 kdy: 08. 02. 2013, 09:45:26 »
Tady není co k chápání pane kolego. Označení HD je trochu zavádějící, alespoň v Evropě. Standard HD Radio je v USA něco jako u nás DAB rádio, v tomto systému tam vysílá jak v AM, tak v FM pásmech už více jak 10 let.
Lukášovo označení jste si mylně spojil s profláknutou zkratkou HD na spotřební elektronice. Nicméně toto rádio je i přes svůj věk (již se nevyrábí) jedno z nejlepších na světě.
Je to přijímač především pro DX-ery , lovce signálů v pásmu FM rozhlasu, kde vyniká svou spičkovou selektivitou díky použitému DSP-IF procesoru. Podrobný popis je zde: http://ham-radio.com/k6sti/xdr-f1hd.htm.
Tento přijímač byl určen pouze pro trh v USA, takže pro provoz u nás je nutno na něm provést pár úprav, což je další kapitola sama o sobě. Díky mnoha oslavným recenzím a testům se jeho cena na e-bay bohužel vyšplhala v průměru až na 250 USD,
k tomu doprava, clo a DPH , takže to není úplně levné, přesto ale o tento přijímač zájem je, pochopitelně hlavně u již zmíněné DX-erské komunity.
Další "třešničkou na dortu" jsou modifikace tohoto přijímače,
například zde: http://redakcja.radiopolska.pl/konrad/?page_id=10
Tuto modifikaci polského DX-era Konráda Kosmatky používám k plné spokojenosti.

Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
Re:České DAB multiplexy
« Odpověď #59 kdy: 08. 02. 2013, 20:01:47 »
Martine, dík moc, ale já si příští měsíc budu kupovat Sony XDR-F1 HD Radio, takže pro mě je teď každá tisícovka dobrá a navíc jsem dneska platil dovolenou, takže jsem se trošku finančně vyčerpal. Každopádně dík za nabídku. ;)

Pro ostatní, kteří nevědí, Sony XDR je tenhle stroj: http://www.youtube.com/watch?v=MpnOOwI6cvU

Bandscan v Plocku: http://www.youtube.com/watch?v=XBaV_qnG5uc

 
Jo v pohode. Americke "HD Radio", cili digitalizace FM a SV-AM (v 10kHz sirce pasma) po americku lze
chytit i u nas. Vkv HD-Radio vysila ve Svycarsku a stredni vlna v digitalu HD-Radio jde u nas z USA/CAN vysilani zachytit taky.
 
Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653