Autor Téma: DX hrátky - dálkový příjem televize  (Přečteno 58634 krát)

Pavel B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DX hrátky - dálkový příjem televize
« Odpověď #45 kdy: 13. 07. 2010, 22:48:46 »
No díky Lukáši za poklonu,dx postižení je holt droga.Kdo tomu nepropadl, neporozumí.A taky to chce mít hroznou trpělivost, že to nejde hned neznamená, že to nepůjde nikdy.Lítat s anténou po pozemku, vyměňovat a zkoušet různé zesilovače, různé set top boxy a takové nesmysly nad kterými asi mnozí jen kroutí hlavou.Pokaždé jsou jiné příjmové podmínky a pokaždé mě překvapí nové úlovky. No holt někdo chytá ryby a jiný vlny.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re: DX hrátky - dálkový příjem televize
« Odpověď #46 kdy: 13. 07. 2010, 22:54:11 »
Pavle, pokud mě něco překvapí, tak je to vždy analog. Asi před hodinou jsem zachytil na kanálu 51 polskou jedničku - TVP 1 - z vysílače Kalisz - Mikstat. Je to sice opět nový TX, ale byl bych raději, kdyby mi hrála Czwórka. Pouze v téhle lokalitě má výkon krásných 200 kW, jinak se její vysílače pohybují max do 3 kW. Naneštěstí mám na tomto kanále mux z Krašova, který dělá své... Dnes jsem měl ale opět náznak Berlína na k44. Několikrát mi vylítnul na Sencoru ukazatel, ale vždy to padlo. Škoda...
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


Petr Novotný

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 76
    • ICQ komunikátor - 344050323
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DX hrátky - dálkový příjem televize
« Odpověď #47 kdy: 14. 07. 2010, 00:33:28 »
No díky Lukáši za poklonu,dx postižení je holt droga.Kdo tomu nepropadl, neporozumí.A taky to chce mít hroznou trpělivost, že to nejde hned neznamená, že to nepůjde nikdy.Lítat s anténou po pozemku, vyměňovat a zkoušet různé zesilovače, různé set top boxy a takové nesmysly nad kterými asi mnozí jen kroutí hlavou.Pokaždé jsou jiné příjmové podmínky a pokaždé mě překvapí nové úlovky. No holt někdo chytá ryby a jiný vlny.
Nezlobte se že vám do toho vstupuji ale nedalo mi to. Naprosto souhlasím!! Jako droga  :D Tož budete mít asi dalšího stejně "chyceného" člena a to mne  ;) Zrovna jsem si dneska vytáh malou tv 37 na komín a hledal a hledal nejlepší místo pro příjem z Wendelsteinu. A možná i našel. Cestičky signálu jsou velmi nevyzpitatelné... ;D


Pavel B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DX hrátky - dálkový příjem televize
« Odpověď #48 kdy: 14. 07. 2010, 12:52:08 »
Já jen tleskám...Wendelstein jsme chytali na Benešovsku při velmi příznivých příjmových podmínkách také hlavně k.34 a 48, ale zachytili jsme i k.66,to je ale pryč, protože na všech jmenovaných kanálech se už v CZ vysílá,takže není šance(je to zachyceno ale v jednom z testů STB zde na serveru). Mimochodem i nyní na 14ti prvek přijímám Wendelstein na FM skvěle, nejlépe 89.5 Bay2 i s RDS-podotýkám že bez jakéhokoliv zesilovače a to stabilně a stále.A kde že ten komín je? Jaká lokalita? Pamatuju si, že jsem v 80. letech vzal do Černé v Pošumaví svou černobílou přenosnou Darju(to není ženská ale TV vysv.pro dříve narozené)a jen na prut ten Wendelstein šel na k.10 jako víno.Tak hodně úspěchů s lovením a pokud se zadaří, screenshoty budou vítány:-)


david.kriz

  • Host
Re: DX hrátky - dálkový příjem televize
« Odpověď #49 kdy: 14. 07. 2010, 13:43:21 »
Pamatuju si, že jsem v 80. letech vzal do Černé v Pošumaví svou černobílou přenosnou Darju(to není ženská ale TV vysv.pro dříve narozené)a jen na prut ten Wendelstein šel na k.10 jako víno.

červená Daria byla moje srdcovka :-) Žlutý Merkur se jí nevyrovnal... jak se něco jmenuje babským jménem, tak je to sympatičtější :-D
Samozřejmě jsem ji měl trochu upravenu, základ byl integrovaný VHF/UHF slučovač, bo měla oddělené vstupy, atd. A měla masivní prutovou anténu :-)
PS: pokud si pamatuju psala se s I, ne s J...

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr Novotný

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 76
    • ICQ komunikátor - 344050323
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DX hrátky - dálkový příjem televize
« Odpověď #50 kdy: 14. 07. 2010, 15:48:48 »
Však i Dariu znám. Dělám i do televizí  :)
No a komín se nachází v kotlině Č.Budějovic- Suché Vrbné cca 420.mnm . Co se týká K34 tak na něj mam i nafázované antény(dvojče) přímo na stožáru. a většinou to tak půl dne i funguje bez kostiček. Jinak teď testuji K54 a 56 na onom komíně (stožár se vůbec neosvědčil) kde jsem našel nejlepší místo a to jen s 20prv. yagi kovoplast plus zesík teroz 25dB zisku a šumem 2. Je to celkem stabilní po 3 týdnech sledování za každé denní doby ale jen za komínem  ;D Ono se to má totiž tak že střechu máme plechovou a to takto _/\_ na V a Z. komín je na kraji a kdesi jsem vyčet že právě v krajích jsou jakási maxima. Střecha je prostě jako částečný zesilovač nejspíše. Zkoušel jsem i Brotjacklriegel který by zde mohl jít ale ani ťuk.
 Jinak další K35 z Wendelsteinu mam zničenej Javořicí a 48 zas Sušící plus silnou kletí na 49. Jediné co ještě zkusím je K66 co seženu nějakou vhodnou anténu někde.


Pavel B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DX hrátky - dálkový příjem televize
« Odpověď #51 kdy: 14. 07. 2010, 18:01:31 »
Tak mi to nedalo a vyhrabal jsem "návod na obsluhu", samozřejmě Davide máš pravdu je Daria a ne Darja a taková perlička byla, že nemaje protekci v českém elektro-radio, musel jsem pro ni až do Bratislavy, kde tenkrát byla na pultech a ne pod nimi:-)


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: DX hrátky - dálkový příjem televize
« Odpověď #52 kdy: 17. 07. 2010, 18:36:58 »
Také jsem v první půli července nelenil, a v Krušných horách lovil signály DVB-T. Vzal jsem si s sebou měřák Rover AtomLight STC (plus několik zesilovačů atd.) a anténu Schwaiger CCK 43. Na stráni nad Mariánskou (nedaleko Klínovce a Božího Daru) je výhled otevřený přibližně od východu po západ, je tam přímý výhled na Doupovské hory a Slavkovský les, vidět je např. Krašov nebo Dyleň a jak na dlani pak Karlovy Vary a Sokolovsko.

Odkaz na mapu: http://www.mapy.cz/#mm=TTtTcP@ax=129633872@ay=136971568@at=M%C3%ADsto%20p%C5%99%C3%ADjmu@ad=905%20m.n.m.@x=129634504@y=136970912@z=13

Chodily zejména Bavorské vysílače, pak samozřejmě české, a ozvaly se i saské a durynské TXy. Anténu jsem měl na tyči asi 2 metry nad zemí, pod anténou jsem si udělal v borůvčí DX pracoviště s měřákem a notebookem, do kterého jsem si tahal screeny. Překvapením byl zejména příjem z Leipzigu, přece jen je to za kopci a navíc jsem to zachytil při směrování antény na západ. Pak také neidentifikovaný kanál 31 (V pol.), v seznamech jsem nic s modulací 64QAM nenašel, a že by to byla chyba měřáku a byl to 16QAM mux z Leipzigu-stadt s pouhými 2,5 kW ERP dost pochybuji, navíc anténa opět mířila na západ. Nejsilnější zahraniční vysílač byl samozřejmě Ochsenkopf (k. 23, 29 a 40), také Hoher Bogen a překvapila mne síla vysílače Hirschau (Amberg).

Z Hoher Bogenu jsem zachytil i kanál E7 (ARD mux), který v seznamu není, a to pouze na teleskopickou anténu bez zesilovače.

Seznam a několik screenů níže. Měřák umí rozeznat vysílače v SFN (resp. umí echo), takže jsem pěkně viděl i ostatní vysílače v SFN, např. trojitou SFN na kanále 49 (Sušice/Vimperk/Kleť) a další.

S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Petr Novotný

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 76
    • ICQ komunikátor - 344050323
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DX hrátky - dálkový příjem televize
« Odpověď #53 kdy: 23. 07. 2010, 10:26:27 »
Pěkné výsledky vskutku. Co takle od vás delší dobu čtu příspěvky tak vám moc fandím. K tomu i vaše parádní mapy pokrytí stojí zato  ;) .
Jinak já jsem tedy konečně dofázoval dvojče (2x S2039GL) na Wendelstein na 34K (RTL mux) Výsledek je znatelně lepší. Dříve (na jednu yagi) to chodilo v průměru ob den a tak max hoďku bez kostiček. Nyní to už jde každý den a většinou v průměru půl dne ve sledovatelné kvalitě. Sledováno cca 14dní . Chtělo by to ještě vylepšít ale obávám se že už není jak  :( a čtyřče se mi už na stožár nevejde. Signál je dosti proměnlivý. Taky na 231km aby nebyl. Divím se že to vůbec jde jak jde. A to je v cestě ještě převýšení Kleti. Zkoušel jsem nato tři zesilovače a nakonec nechal teroz 35dB zisk/1,2 šum.


Petr Novotný

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 76
    • ICQ komunikátor - 344050323
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DX hrátky - dálkový příjem televize
« Odpověď #54 kdy: 14. 08. 2010, 11:55:06 »
Takže potvrzuji příjem tohoto vysílače. A to na K 34, 54, 56 a 66. K 48 a 35 jsou bohužel zarušeny.

Však měl bych ještě dotaz... Signál vlivem dálky je kolísavý, V průměru tak 3/4 dne to jde  Je nějaká šance s tím něco dělat?? Myslím při použitých zesilovačích nejprve.

Používám od Terozu typ411 v ant. krabičce se ziskem 25dB/2dB šumu a před slučovačem na kabelu od antény je další zesík- pásmový zisk 14dB/1,5dB šumu. Jinak by to ani neprošlo.

Napadlo mne tak řešení použít do krabičky typ 410 zisk 15dB/1,2dB šum a před slučovač ještě typ 434 zisk 18dB/1dB šum.

Mohly by zesíky s nižšími šum. čísly přinést nějaké zlepšení????? nebo to nemá cenu ani zkoušet... Dva zesíky voleny z důvody potřeby velkého zesílení-přeci jen ta dálka...Ale zas co není na svorkách dipolu že... :(

(Pro upřesnění na K34 je soustava dvojče, na Kanály 54a56 je yagi 2060GL společná a na K66 opět yagi a samostatná)
« Poslední změna: 14. 08. 2010, 11:58:06 od Petr Novotný »


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: DX hrátky - dálkový příjem televize
« Odpověď #55 kdy: 14. 08. 2010, 12:37:23 »
Osobně bych to řešil malinko jinak, a to použitím jednoho zesilovače, nikoliv dvou. A už vůbec na dálkový příjem nepoužívat Teroz 434, protože ten má velmi nízkou odolnost a lehce se zahltí místními signály. Většinu zesilovačů od Terozu mám otestovaných na dálkovém příjmu, velkou část z nich i za použití měřáků, takže celkem vím, jak se chovají. Kanálové typy jsem nikdy nezkoušel měřit, takže mohu poradit pouze co se týče pásmových UHF zesilovačů - tipuji ale, že ten Teroz 411 bude z kanálových asi nejvhodnější pro DXing.

Na DXing velmi slabých signálů jsou vhodné dva typy od Terozu - 408 (22 dB zisk/1,5-2 dB šum) a 453 (30 dB zisk/1,2 dB šum).
První z nich je vhodný i do oblastí s velmi silnými signály místních vysílačů, například je má nainstalované i kolega Lukáš Polák, který má ze střechy přímý výhled na místní Žižkov a třeba i na Bukovou horu a další vysílače. Zesilovač se ani po přímém natočení antén směrem na tyto vysílače nezahltí. Podle měření má tento typ i nejoptimálnější vlastnosti, signál za zesilovačem vykazuje nejlepší vlastnosti ze všech typů, které jsme testovali.

Pokud potřebujete zesílit extrémně slabý signál a máte např. delší svod, vyplatí se pak ten silnější typ s 30 dB zisku. Jeho vlastnosti jsou téměř stejné jako u předešlého typu, jen zesílení je vyšší a tak je třeba ho použít pouze tehdy, kdy se na svorkách nenachází extrémně silný místní signál. Pokud máte sestavu na Wendelstein, kde zřejmě nebudou místní H vysílače tak silné, troufám si tvrdit, že se tedy nezahltí v žádném případě od UHF vysílačů.

Podotknu ještě dvě věci.
1) Pozor na CDMA, Ufona a podobné. Pokud jste ve městě (či ještě hůře na sídlišti), kde se jistě blízko nachází BTS (nebo více BTS) těchto služeb, vyplatí se nechat si vyrobit filtr, který tyto služby potlačí, protože jinak se od nich může zahltit zesilovač. Anténou tyto služby ve městě těžko odsměrujete, protože signál přichází z více směrů, filtr je tedy jediná možnost, jak se rušení zbavit.
2) Doporučil bych řešit umístění zesilovače jinak, a to do krabičky 1-2 metry pod anténu, a nikoliv do krabičky k dipólu. Pro DXing se nám toto řešení osvědčilo lépe, protože eliminuje možné pronikání zesíleného signálu zpět do dipólu, což může u zesilovače v krabičce nastat.

S kolísáním signálu během dne každopádně nic neuděláte, to je prostě vlastnost takto vzdáleného signálu. Zlepšením přijímací sestavy ale můžete dosáhnout větší rezervy signálu, a tak se ono kolísání bude na příjmu projevovat méně.
Jinak příjmu Wendelsteinu zdar :)
« Poslední změna: 14. 08. 2010, 12:41:24 od Kuba Melín »
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Petr Novotný

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 76
    • ICQ komunikátor - 344050323
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DX hrátky - dálkový příjem televize
« Odpověď #56 kdy: 14. 08. 2010, 13:29:26 »
Děkuji za odpověď. Takže když to shrnu nejlepší je jeden zesík nejlíp kousek od antény a volit pásmový buď možnost jedna nabo dva. Asi tedy možnost jedna  ;)

Situace se má takto Wendelín mám dá se říci shodně snad jen pár stupňů s kletí, která je cca 20km a čistý výhled  :( . Stěstí je že Wendelín má aspoň  V.pol tedy. Bohužel je i kanálově blízko K49-mux1 a Wendelín K54 a 56. K34 je zas obklíčen Javořicí, ale ta je aspoň trochu dále. A nejlíp je na tom K66. Jinak příjem je takový řekl bych hraniční. A i malá rezerva by dost pomohla. A právě proto bych nejdřív začal zesilovači.

Připojím i foto co je na půdě snad se neleknete  ;D To jak je napravo s zádrží je přívod od bálkonu kde je zas rakousko. Takže uvidíte co jak je. Délky svodů jsou pak cca 10-15m bez krabiček ve zdi. Pouze kabel.

Jinak s tim ufonem atd. by to u mne mělo být dobré. Jsem v zástavbě R.D a nikde nic takového v okolí nepozoruji akorád sousedi ma jakýsi starnet ale zatím problém nebyl.
« Poslední změna: 14. 08. 2010, 13:37:13 od Petr Novotný »


Vladimír Dráb

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re: DX hrátky - dálkový příjem televize
« Odpověď #57 kdy: 14. 08. 2010, 15:03:30 »
Netvrdím, že to bude mít zásadní vliv na cokoli, ale v podmínkách hraničního příjmu bych používal pouze stíněné konektory, myslím tím náhradu těch IEC bílých.


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: DX hrátky - dálkový příjem televize
« Odpověď #58 kdy: 14. 08. 2010, 15:24:35 »
Viděl bych to podobně. Několik tipů:

1) Používat F konektory, pokud potřebujete IEC tak pak použít F+přechodku. Je tam výrazně lepší stínění a útlum je buď stejný nebo nižší jak u klasického IEC konektoru.
2) Snažit se použít co nejméně prvků - zesilovač jen tam, kde je to třeba, co nejméně konektorů, spojek a přechodek atd.
3) Určitě vyhodit ten aktivní rozbočovač, to je věc, která se pro DX příjem TV nehodí, protože je to vlastně širokopásmový zesilovač s vysokým šumovým číslem. Místo toho použít (pokud nutno) klasický pásmový zesilovač a poté klasický rozbočovač, např. od Schwaigeru.

Jinak na Rakušáky bych tam dal také ten zesilovač 22 dB/1-2 dB šum, nevím, jaký tam máte teď, ale také by to mohlo pomoct...  8)

Samozřejmě pak používat co nejkvalitnější koaxiální kabely, citlivý přijímač atd. (Mimochodem, jaký používate STB?).
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Petr Novotný

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 76
    • ICQ komunikátor - 344050323
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DX hrátky - dálkový příjem televize
« Odpověď #59 kdy: 14. 08. 2010, 19:11:32 »
S těmi Fky bych to rád udělal jenže se mi je nedaří sehnat  :( a kvuli pár konektorům platit dobírku... >:( výhledově ale určitě.

Co se týká zesíků tak je nechat musím. Z přívodu od balkónu je to cca 10m a je tam č.406. Pak zádrž z důvodu zesíku na K37 ORS mux2 kterej se mlátil až s kletí na 39.

Ten "širokopásmový rozbočovač-zesilovač" je nutný neb pak "síla" v rozvodu značně klesá a u někerách muxů jako regionální LT1 a P3TV i kvalita. Jedině dát tedy něco pásmovýho s malým šumem...Co byste doporučil??(nyní je tam 10/4 č.424) Obyčejný rozbočovač trojnásobný od terozu mám, plus tedy 3-4dB ztrát na něm. Pak následuje do větví 10-15m káblu. Takže něco kolem 15dB zisku +-

A co se kabelů týká tak používám Nordix CM402Cu docela se osvědčil. A z analogu zbyly někde Beldeny co jsem dával ještě.

Přijímače mam Wave typ nevím ale má OSD jako druhý Diway T-2200 a třetí Strong srt5010

Přikládám ještě ilustrace zbytku "blázince" jak tomu doma říkaj první "les" a druhý další slučovač na balkónu