Autor Téma: DX hrátky - dálkový příjem televize  (Přečteno 58632 krát)

Daniel Neumann

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 89
    • ICQ komunikátor - 336558387
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DX hrátky - kdopak a s jakými výsledky si takto hrajete?
« Odpověď #30 kdy: 24. 04. 2010, 09:35:28 »
Když jsou lepší příjmové podmínky, tak na 27. kanále chytím digitální vysílání z Brotjacklriegelu.

Dnes v noci (kolem 1 hodiny ranní) se mi díky lepším podmínkám konečně podařilo naladit vysílání z rakouského vysílače Sankt Poelten na 21. kanále. Taktéž bylo možné naladit i 31. kanál, který jsem měl však již naladěn z dřívějška.

A nejdou mi přikládat obrázky, píše mi to chybu: "Šablona emailu "admin_attachments_full" nemůže být nalezena."
« Poslední změna: 24. 04. 2010, 09:37:01 od Daniel Neumann »
DVB-T - Votice - Mezivrata, Sušice - Svatobor, Domažlice - Vraní vrch, Plzeň - Krašov, Příbram - vrch Praha, Hoher Bogen, Hohe Linie, ...
DVB-S - Skylink

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: DX hrátky - kdopak a s jakými výsledky si takto hrajete?
« Odpověď #31 kdy: 05. 06. 2010, 20:44:33 »
Dneska jsem byl proměřit jednu satelitní instalaci jihozápadně od Prahy, a tak nás s kolegou napadlo vyjet na nějaké vyšší místo v okolí a trochu zalovit vlny. Nakonec jsme dojeli na rozcestí a pěšky došli na Skalku nad Mníškem pod Brdy, 550 m.n.m., http://www.mapy.cz/#mm=TTtTcP@sa=s@st=s@ssq=skalka@sss=4@ssp=142977472_134106464_143023168_134152384@x=132684544@y=135205568@z=13

Vybavení bylo následující: anténa Schwaiger CCK 43 s nízkošumovým zesilovačem Teroz 18/1 dB, měřící přístroj ROVER AtomLight STC a notebook.

Nalovili jsme toho spoustu, a některé úlovky mne opravdu překvapily. Posuďte sami, seznam zajímavých zachycených kousků níže. Některé pouze na spektru s identifikací nosné 16-QAM, některé šly naprosto stabilně s obrazem na měřáku, a to upozorňuji, že měřák je na otevření DVB-T muxů výrazně "tupější" než citlivé set-top-boxy:

21 - horizontálně - ORF MUX B - Jauerling - stabilně s obrazem
22 - vertikálně - ZDF MUX - Chemnitz - stabilně s obrazem
25 - vertikálně - ARD MUX - Chemnitz - stabilně s obrazem
27 - vertikálně - BR MUX - Brotjacklriegel - spektrum
31 - horizontálně - ORF MUX A - Weitra + Jauerling - stabilně s obrazem (viz. screen)
38 - horizontálně - MUX C - Jauerling (5 kW ERP !) - spektrum+identifikace
54 - vertikálně - ARD MUX - Wendelstein (!) - spektrum
56 - vertikálně - BR MUX - Wendelstein (!) - spektrum
66 - vertikálně - GM MUX München - Wendelstein - spektrum

Vzdálenost na Wendelstein je 292 km (!), Jauerling - 190 km, Weitra - 141 km, Chemnitz - 128 km.

Níže pár screenů z měřáku.


« Poslední změna: 05. 06. 2010, 20:51:23 od Kuba Melín »
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Richard Falta

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 57
    • ICQ komunikátor - 595710263
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DX hrátky - dálkový příjem televize
« Odpověď #32 kdy: 06. 06. 2010, 10:27:22 »
Gratuluji, Dobré úlovky. :)


DT-amater

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 89
    • Zobrazit profil
    • Navod na zhotoveni dvojite kosoctverecne anteny pro UHF
Re: DX hrátky - dálkový příjem televize
« Odpověď #33 kdy: 06. 06. 2010, 10:55:42 »
_____________________________________________________________________
Televize:Sencor spv 7702t ,Sencor spv 7909t.
Antény: 4x pokojovka jinak zatím  nic.
Chytám v DVB-T: Prahu, Ustí nad labem, Klínovec ,Ještěd.

Ovládám dálkový příjem z pokojovou anténou.
Normalne pravopis nekomentuji. Ale alespon v podpisu, ktery se pripojuje pod kazdy prispevek, bych si na nej dal pozor. ;)


Pavel B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Tropické počasí přálo dálkovému příjmu DVB-T
« Odpověď #34 kdy: 13. 06. 2010, 21:04:17 »
Ve čtvrtek večer jsem na své chatě ve Struhařově (lokalita kde jsme pro DZ dělali již 4 testy set top boxů) opět zalovil v eteru a poměrně se zadařilo. Poprvé vůbec jsem naladil na kanále 38 z Jauerlingu (165km) P3Tv s výkonem pouhých 5kW. Anténa Kathrein AOS32 horizontál.Zajímavé bylo zjištění, že tento program běžel s poměrně malými výpadky od C/N 6dB na přístroji Schwaiger DSR FM-710T. Běžně chodí stabilně obraz bez výpadků u muxů s QAM 16 od 11dB. Jinak ostatní rakouské dva muxy jak z Weitry(124km) MUX A tak z Jauerlingu (MUX A+B) šly stabilně a bez výpadků. Anténu jsem pak otočil západním směrem a podařilo se mi naladit z vysílače Amberg/Rotbühl(202km) MUX ZDF na kanále 23 a MUX BR na kanále 28. Obraz bez výpadků, stabilní. MUX ARD se jen naskenoval, ale nerozběhl, protože právě na kanále 30 mám silnou Javořici. Oba tyhle MUXy běžely bez problému i celé následující tedy páteční dopoledne. Proto jsem ještě zkusil vertikální polarizaci na tutéž anténu a podařil se mi zachytit jakýsi MUX ARD na kanále 25. Z tabulek jsem ale nevyčetl co by to mohlo být za vysílač, protože jediný co přicházel v úvahu byl Pfaffenberg ale ten je horizontál a ještě ke všemu MUX ZDF. Takže kdo ví, odpoví....

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: DX hrátky - dálkový příjem televize
« Odpověď #35 kdy: 13. 06. 2010, 21:36:01 »
Citace
Zajímavé bylo zjištění, že tento program běžel s poměrně malými výpadky od C/N 6dB na přístroji Schwaiger DSR FM-710T

Pavle, je to tím, že mux C z Jauerlingu vysílá v QPSK, což je modulace, která je mnohem méně náročná na přenos, takže běží naprosto v pohodě i v případě velmi slabého signálu. Nevýhodou je samozřejmě nízký datový tok v multiplexu, což je v případě muxu C z Jauerlingu jen 7,46 Mbps (klasický ORF mux má 14,9 Mbps, český ČT mux má 19,9 Mbps), ale v případě vysílání jediné stanice je to logicky nejlepší volba. Ten mux C má tak s 5 kW ERP pokrytí skoro stejné, jak kdyby vysílal v 16-QAM a měl 25-30 kW.

Jinak gratuluji k úlovkům :)

PS: Z jakého směru jsi chytl ten ARD mux na k. 25? Jestli to byl západ, tak tam je Chemnitz resp. Schöneck, V pol., 50 kW. A už jsme ho tam kdysi chytli, takže to tipuji na tyto lokality...
« Poslední změna: 13. 06. 2010, 21:39:03 od Kuba Melín »
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Pavel B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DX hrátky - dálkový příjem televize
« Odpověď #36 kdy: 13. 06. 2010, 21:56:06 »
Díky Kubo za uznání :-*ten ARD MUX byl z vertikálu směrovaného fix na Hoher Bogen


Pavel B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DX hrátky - dálkový příjem televize
« Odpověď #37 kdy: 13. 06. 2010, 21:57:37 »
a ještě si všimni, že je tam QAM64!!!!!


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: DX hrátky - dálkový příjem televize
« Odpověď #38 kdy: 13. 06. 2010, 22:27:38 »
a ještě si všimni, že je tam QAM64!!!!!

Jasně, Sasko vysílá v 64-QAM, až na ZDF Mux. Ten jede i tam v 16-QAM.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Pavel B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DX hrátky - dálkový příjem televize
« Odpověď #39 kdy: 13. 06. 2010, 22:43:44 »
No tak je to jasný, je to Schöneck. To musely být tedy extra super podmínky, když byla anténa směrovaná na HB a i přes to prolezlo Sasko, které je zhruba o 45° západněji.


Saxon

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 21
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DX hrátky - dálkový příjem televize
« Odpověď #40 kdy: 13. 06. 2010, 23:08:01 »
Ahoj Jakube,

gratuluji k úlovkum. Ten Wendelstein je hodně vzácný úlovek, nedávno se mi poštěstilo na Lipně ulovit celou flotilu z Wendelsteinu.

http://www.zoznam.sk/3945/dalkovy-prijem-dvb-t-signalu-z-nemeckeho-vysilace-wendelstein/

Tu impulsní odezvu na K31 moc dobře znám, já to mám ještě trochu blíže k sobě.

Pozoruješ u Atoma postupné zvyšování výdrže akumulátoru? Já velmi znatelně - mám radost.

Ahoj.
On Air - Vantage 7100 - T90/4W-42E/ - Telefunken Super Koncert 1934

Životní inspirace - Paul McCartney, Lance Armstrong, Jiří Sovák

ROVER DIGICUBE STC - Wavelab - YAMAHA DM 2000


MartinZA

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DX hrátky - dálkový příjem televize
« Odpověď #41 kdy: 06. 07. 2010, 15:04:50 »
Riešim jednu záhadu. :) Včera večer som v Žiline s hustým sitom a prijímačom DTV-401T skúšal K29 z Kojálu, ktorý tu bežne prijímam odrazom od Malej Fatry nestabilne (ale stačí to na načítanie zoznamu staníc a EPG, občas naskočí obraz, výnimočne ide bez sekania).

Asi o 20:40, keď som mal nastavenú pozíciu ČT1 JM a hýbal som s anténou za účelom jej zachytenia, naskočil mi neznámy obraz, ktorý sa zasekol a po niekoľkých sekundách ho vystriedal nápis "no signal" - to už som mal anténu nasmerovanú inde. Na obrazovke som mal na svetlom (tuším modrom) pozadí kúsok napravo od stredu pod sebou vypísané niektoré nemecké stanice (prvé bolo logo stanice Das Erste, pod ním asi žltým písmom bol zoznam ďalších, už bez loga niečo ako: BR, Alpha, MDR,...) - upozorňujem, že menu prijímača to nebolo. Vyzeralo to ako infokanál alebo reklama na nemecké stanice. Keďže mi to naskočilo a hneď sa zaseklo, nedokážem posúdiť či sa text pohyboval, bol súčasťou vysielania alebo to bol statický obraz.

Potom sa mi už nič také nepodarilo zachytiť a keď som dal znova načítať zoznam staníc na K29, objavili sa mi iba české verejnoprávne z Kojálu. Večer som síce zaznamenal na analógu trochu zlepšené podmienky príjmu, no nebolo to nič výrazné. Dnes som pozeral, aký multiplex vysiela z Nemecka na K29 a najpravdepodobnejším je 500 km vzdialený Ochsenkopf (čo je slušná vzdialenosť aj na tropo), ktorý je približne rovnakým smerom ako Kojál alebo 400 km vzdialené Drážďany (tam je ale malá nadmorská výška). Záhadou ostáva ako sa mi niečo také mohlo objaviť na uloženej pozícii ČT1 (rôzne parametre). Občas sa mi stane, že pri slabom signáli sa na mojom STB na chvíľu objaví zaseknutý obraz stanice, ktorú som mal naladenú predtým. Jednou z možností je preto i to, že niektorá zo staníc, ktoré prijímam (v slovenskom prechodnom alebo českom 1. muxe) vysielajú reklamu na balík s nemeckými programami. Napadlo mi aj či to nebol krátkodobý odraz od lietadla alebo chyba vo FW prijímača, ktorý si len niečo vytiahol z pamäte.

Čo si myslíte, že to mohlo byť, viete o nejakej nemeckej stanici, ktorá by vysielala napr. v reklamnom bloku zoznam staníc šírených cez DVB-T?


Pavel B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: DX hrátky - dálkový příjem televize
« Odpověď #42 kdy: 12. 07. 2010, 23:57:28 »
O tomto víkendu jsem se konečně dostal na chatu abych otestoval volné kanály po analogu z jižních Čech a také jak se projevil přesun na finální 39 kanál .
Nejvíce asi překvapil kanál 27. Jednak jsem na něm zachytil z vysílače Pfarrkirchen MUX BR s výkonem 50kW horizontálně  (ode mne 204km). Signál však velmi kolísal.
Jen tak pro zajímavost jsem ještě proladil analog a dostavilo se opravdu snad největší překvapení v podobě STV2 z vysílače Kamzík/Bratislava. Nikdy by mne nenapadlo, že na Benešovsku půjdou Slováci. No slovo půjdou bych spíš nahradil výrazem „zrno znečištěné signálem“, obraz byl skoro neidentifikovatelný, hodně „dýchal“ ale byl tam pravidelně po celé dva dny.Zajímavé bylo, že se jeho intenzita neměnila v závislosti na denní či večerní hodině, kdy večer nebo ráno je signál dvb-t z Německa daleko silnější  než přes den.
Dále  jsem testoval kanál 39 z Kletě/Vimperka. Dosud mi kanál 50 nešel(kanály 22+49 ano) z důvodů rušení analogovou Bukovou Horou, která je u mne silná i když roztříštěná o kopce, ale i to stačilo, že jsem tento kanál digitálně přijímat nemohl(ten samý případ mám u kanálu 33-nejde ani Bukovka, ani Javořice). Takže výsledek: Nyní už kanál 39 sledovat mohu bez výpadků a s rezervou, lépe z vysílače Vimperk. A abych nezapomněl-vypnutí kanálu 32 (právě Vimperk analog) umožnilo bezproblémový příjem vysílače Krásné Mux1(dosud nešlo), Mux 2 je na kanále 39(opravdu úžasná koordinace Krásné vs.Kleť/Vimperk) takže příjem z Krásného možný není.Jinak Javořice kanál 35 Mux 2 Prima stále vysílá v regionálním okně  Prahu.Lokalita Struhařov u Benešova, anténa na rotátoru Kathrein AOS32, set top box Schwaiger  T-FM710


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re: DX hrátky - dálkový příjem televize
« Odpověď #43 kdy: 13. 07. 2010, 20:15:16 »
Pavle, tedy klobouk dolu. Já mít takové DXy... :) 27. kanál je u mě bohužel zabitý. Věř mi, nebo ne, ale hraje mi tu velmi solidně Nova z Černé Studnice a, lidově řečeno, leze, kam může. Z Bavorska jsem bohužel za dobu, co mám antény od Kuby, nezachytil vůbec nic. Občas mám ale z jihu náznak digitálu na 21k. Bohužel je to slabé, takže nic nenaladím.

Každopádně super a co se týká těch Slováků, už jsem je v Praze také chytil. :)

Alespoň mě může těšit, že mi Dvojka hrála lépe než tobě: http://www.youtube.com/watch?v=x1-L0JosyRE. 8)
« Poslední změna: 13. 07. 2010, 20:34:14 od Lukáš Polák »
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


david.kriz

  • Host
Re: DX hrátky - dálkový příjem televize
« Odpověď #44 kdy: 13. 07. 2010, 20:44:10 »
Z Bavorska jsem bohužel za dobu, co mám antény od Kuby, nezachytil vůbec nic.

To je dobrá reference, Kuba bude potěšen :)