Autor Téma: Sloučení 2 antén (síta) Moravskoslezský kraj  (Přečteno 7788 krát)

jirik13

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Sloučení 2 antén (síta) Moravskoslezský kraj
« kdy: 05. 11. 2012, 12:32:33 »
Dobrý den, zatím chytám v pohodě na 1. síto vysílač Praděd (MUX1,2,3, =51,53,36k= vzdálenost od vysílače 50km přes zesilovač AMS AWS-03-A 12Voltů s kvalitou 98% a úrovní signálu 100% ) a na 2. síto, (mám vyzkoušeno) chytím MUX4 - 63k bez zesilovače z vysílače Hlubočec Hůrka (vzdálenost 15km, kvalita a úroveň signálu někde okolo 80%).
A tedy prosím o radu, jakým slučovačem tyto antény mohu sloučit do 1.kabelu, který vložím do zesilovače. Podle mě by to mohl být tady tento - http://www.tipa.eu/cz/antenni-slucovac-azp323954tv-f-f/d-86069/
Na tom slučovači taky píšou, že je potřeba na obou vstupech zabezpečit stejnou úroveň signálu, čili jestli to je opravdu důležité, tak ještě budu muset zkontrolovat anténní předzesilovač kolik má dB aby odpovídal vzdálenosti od vysílače. viz. např. http://www.tipa.eu/cz/antenni-predzesilovac-12db-swa-1l/d-80032/
Nebo je ještě nějaké jiné řešení?? např. 1 jiná anténa.

Děkuji za rady

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


amatér Tondach

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 356
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení 2 antén (síta) Moravskoslezský kraj
« Odpověď #1 kdy: 05. 11. 2012, 13:00:18 »
Slučovat dvě celopásmové antény a to síta jsou, je vždycky problém. V podstatě se dá říct, že na jedné anténě je nutné nějak omezit signál kanálů, které jsou přijímány anténou druhou a naopak. Ideální by bylo umístit je tak, aby byly navzájem "odstíněny" nějakou překážkou (střechou, zdí), jinak je nutné použít k utlumení signálů potřebnou "techniku", kanálové zádrže, nebo naopak kanálové propusti.


Amos Komenski

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení 2 antén (síta) Moravskoslezský kraj
« Odpověď #2 kdy: 05. 11. 2012, 13:18:46 »
Zatím žádný slučovač nekupujte, za pár měsíců Mux4 změní kanál. Pak použijte tento slučovač : http://www.ivo-pt.cz/SL03-F-i2592.htm . Nyní by asi nešel řádně naladit, neboť K63 je už mimo psané možnosti tohoto slučovače. Nebo požádejte fy IVO,ať Vám jej předladí na K63...


Honza Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení 2 antén (síta) Moravskoslezský kraj
« Odpověď #3 kdy: 05. 11. 2012, 13:25:12 »
Pokud dáte ten slučovač, který napsal pan Komenský, tak musíte Ivovi napsat, že chcete, ať maká na 63 kanálu. Oni to umí.


Jean-Valjean

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 24
    • Zobrazit profil
    • E-mail

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Vladimír Dráb

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re:Sloučení 2 antén (síta) Moravskoslezský kraj
« Odpověď #5 kdy: 05. 11. 2012, 13:41:18 »
 tak ještě budu muset zkontrolovat anténní předzesilovač kolik má dB aby odpovídal vzdálenosti od vysílače.                                                                                          To je totální nesmysl, takhle se zesilovač volit nedá. Síla signálu sice záleží na vzdálenosti od vysílače, ale fakticky jen v laboratornívh podmínkách či při přímé viditelnosti. Jinak je třeba započítat spoustu dalších vlivů, které ani nejsme schopni definovat. Takže je třeba měřit. Navíc u DVBT je hodně důležitý parametr kvalita signálu, která může být naprosto nezávislá na síle signálu. Takže i velmi silný signál může být zcela znehodnocen, různými echy, či jinými zdroji rušení.  Rovněž požadavek na stejné signály nemusí být zcela relevantní, běžné jsou rozdíly síly signálu i z jednoho vysílače kolem 10dB a ničemu to nevadí. Jak bylo výše zmíněno důležité je aby slučovač dostatečně odladil z každého vstupu signály nežádoucí, tj. hlavně ty, které má přijímat druhá anténa. Pokud je to možné, je lépe slučovat signály ještě před zesílením. Pokud jsou nežádoucí signály jednotlivých antén natolik silné (může být způsobeno i zesílením před slučováním), že po slučení dochází ke zhoršení kvality některých signálů je vhodné před slučovač ještě zařadit další filtry.
« Poslední změna: 05. 11. 2012, 13:50:24 od Vladimír Dráb »


Honza Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení 2 antén (síta) Moravskoslezský kraj
« Odpověď #6 kdy: 05. 11. 2012, 14:50:48 »
Pro Vladimíra Drába. Jsem prostý amatér. Takže mě nebij  :). Chtěl bych se zeptat, proč se mají signály zesilovat až po sloučení. Mě vyplývá, že logicky musím zesílit signál ještě z jakous, takous silou. Po sloučení ho zeslabím a zesilovat slabý signál mi připadá nelogické. Já bych odladil, zesílil a pak sloučil. Proč nemám pravdu? (tím Tě nenapadám, jenom se ptám)


STANO STASKO

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 42
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení 2 antén (síta) Moravskoslezský kraj
« Odpověď #7 kdy: 05. 11. 2012, 15:15:25 »
Dobrý den, zatím chytám v pohodě na 1. síto vysílač Praděd (MUX1,2,3, =51,53,36k= vzdálenost od vysílače 50km přes zesilovač AMS AWS-03-A 12Voltů s kvalitou 98% a úrovní signálu 100% ) a na 2. síto, (mám vyzkoušeno) chytím MUX4 - 63k bez zesilovače z vysílače Hlubočec Hůrka (vzdálenost 15km, kvalita a úroveň signálu někde okolo 80%).
A tedy prosím o radu, jakým slučovačem tyto antény mohu sloučit do 1.kabelu, který vložím do zesilovače. Podle mě by to mohl být tady tento - http://www.tipa.eu/cz/antenni-slucovac-azp323954tv-f-f/d-86069/
Na tom slučovači taky píšou, že je potřeba na obou vstupech zabezpečit stejnou úroveň signálu, čili jestli to je opravdu důležité, tak ještě budu muset zkontrolovat anténní předzesilovač kolik má dB aby odpovídal vzdálenosti od vysílače. viz. např. http://www.tipa.eu/cz/antenni-predzesilovac-12db-swa-1l/d-80032/
Nebo je ještě nějaké jiné řešení?? např. 1 jiná anténa.  A to mate dlhy kabel ktory ma stratu 28db tento zosilovač sa použiva na kritie strat kabla.BeZ neho ten jesenik nejde bez vypadkou??? možno je aj Zbytočny takysto na druhu antenu mux4 pravdepodobne predzosilovač nepotrebujete Kupte si ten zlučovač ktory tu bol spomenuty a malo by vam to fungovať 63/REST

Děkuji za rady


Honza Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení 2 antén (síta) Moravskoslezský kraj
« Odpověď #8 kdy: 05. 11. 2012, 15:41:43 »
Já myslím, že pozemák má pravdu. Vyřešení dnešní situace bude stát 500 a v březnu to může hodit do koše. Takže bych to řešil z ohledem na budoucnost. Slučovač 51,53,36k + rest a zesilovač na dva kanály. Tady je zdrhel. Dneska je to na 63 kanále a má to být přeladěno na 38. Otázka je, zda to nebude nějaký jiný. A tím 38 by si taky moc nepomohl. Sloučit to s 36 asi v domácích podmínkách nebude jednoduché.


Vladimír Dráb

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re:Sloučení 2 antén (síta) Moravskoslezský kraj
« Odpověď #9 kdy: 05. 11. 2012, 15:42:07 »
Pro Honza Novák: já nepatřím mezi zdejší hrdinné bijce, netřeba se bát. K tomu sloučení, levné díly mají oddělovací útlum v průměru kolem 15-20dB. Pokud máte na jedné anténě rušivý signál třeba 40db a ten zesílíte o 20 dB na 60dB a užitečný signál z druhé antény na stejné frekvenci třeba 50dB a nezesilujeto ho získáte poměr signálů rušivý/užitečný 60/50 po sloučení je tak rozdíl 60-20=40/50, neboli jen 10db a takto malý odstup může užitečný signál zcela znehodnotit. Pokud nezesílíte získáte po sloučení odstup 40-20/50, neboli 30dB a to je hodnota podstatně lepší a pakliže se až pak případně zesiluje zůstává tento odstup zachován. Zanedbávám útlum slučovače, který také může být v každé větvi jiný atd. Chce to ale nejdřív proměřit a pak rozhodnout. Řešeních je poměrně dost, jde jen o to vybrat to v dané situaci nejvhodnější. Nebo laborovat metodou pokus omyl, ale alespoň s nějakým tušením co vlastně děláte. :)


Honza Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení 2 antén (síta) Moravskoslezský kraj
« Odpověď #10 kdy: 05. 11. 2012, 15:46:12 »
To má logiku.  :) Je fakt, že jsem kousek od Ostravského vysílače zkoušel kanálovou propust a cca o 5 kanálů vedle mi to ještě hrálo bez kostiček. Ale přímý výhled na všechny tři vysílače (100,025,010 kw). Díky.


Amos Komenski

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení 2 antén (síta) Moravskoslezský kraj
« Odpověď #11 kdy: 05. 11. 2012, 16:38:02 »
Zatím žádný slučovač nekupujte, za pár měsíců Mux4 změní kanál. Pak použijte tento slučovač : http://www.ivo-pt.cz/SL03-F-i2592.htm . Nyní by asi nešel řádně naladit, neboť K63 je už mimo psané možnosti tohoto slučovače. Nebo požádejte fy IVO,ať Vám jej předladí na K63...

Udělejte,co Vám radím, ten slučovač pak půjde přeladit dolů, na K38 určitě, ale je možné, že Mux4 bude až na K28,čert ví.
Na dřísty ostatních "pozemáků" se vykašlete a žádné další zesilovače nekupujte,jen ten slučovač. Pak při přeladění dbejte návodu,jak jej ladit - jedním prvkem na maximum a druhým na minimum tohotéž kanálu (musíte ale přehodit antény na příslušném vstupu).


jirik13

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení 2 antén (síta) Moravskoslezský kraj
« Odpověď #12 kdy: 05. 11. 2012, 17:36:50 »
děkuji všem za rady a asi vyčkám do příštího roku, jestli ten MUX4 má změnit kanál


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:Sloučení 2 antén (síta) Moravskoslezský kraj
« Odpověď #13 kdy: 05. 11. 2012, 17:37:50 »
Tady chybí půl diskuse!
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


spyko

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 573
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sloučení 2 antén (síta) Moravskoslezský kraj
« Odpověď #14 kdy: 05. 11. 2012, 19:23:22 »
S definitívou čekám až do dubna,možná i července 2013,poláci budou přelaďovat komplet+mux3 + vypínání analogu !!! 8)
Manhattan/optibox aligátor/,AL85,Moteck 2100a,Bensat 120 hd,Panasonic 42PX80,philips 5680,180D