Autor Téma: STA - problém se sloučením signálu ze dvou antén (mux 2 a 4 - kanály 41 a 42)  (Přečteno 22879 krát)

AlesFrk

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 46
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Dobrý den,řešim taky sloučení sousedních kanálů a prosim o radu odborníka. Má někdo zkušenosti s programovatelnym zesilovačem Ikusi One-123? má 3 vstuy UHF,až 10 filtrů a na jeden filtr až 5 kanálů,zajímá mě zda v každém vstupu lze nastavit filtr na vyšší a nižší pásmo napříč vstupy? uvedu příklad sloučení: 1 vstup kanály 29,36,39,50. 2 vstup kanály 30,33,55,58 a 3 vstup 42,46,57. Prosim nechci kanalové vložky,kanálů je hodně a antény jen 3 a rozbočovat na kanály je ztráta. Nebo má někdo zkušenosti s jiným programovatelným zesilovačem či filtrem? Díky za odpověď. Jinak lokalita Teplice, alesfrk@seznam.cz

Z programovateľných zosilňovačov to zvládnu Johansson - Super Profiler 6630 a 6631, ale sú veľmi drahé a pre naprogramovanie treba externý programátor, ktorý tiež nie je najlacnejší.
 
 
Bohuzel nesetkal jsem se s programovatelnym zesilovacem, ktery mel rozumne radiove parametry s ohledem na EMC elektrokompatibilitu s ochranou proti blizkemu VF vysilaci treba na stejne strese, napriklad prevadec pro mestskou policii v UHF pasmu dokaze docela dobre rozhodit tyto typy zesilovacu.
Ale Alcad K.V. ma nejlepsi radioparametry s ohledem na EMC elektrokompatibilitu. Je to jeden z mala systemu K.V. (Kanálové  Vložky), ktere zvladaji vysokou uroven parazitnich sousednich signalu ve stejnem radiopasmu a to jsem mel moznost si 8 system K.V. osobne vyzkouset. I odborni prodejci mi neverili, tak jsem vzal Yaesu FT-897 + 1kW linear PA sebou na jejich prodejnu a zkusil jsem na prodejnim pulte zavysilat do zatezoveho odporu, na vedlejsim stole byl system K.V. a obraz to "schodilo". Jedinej Alcat vydrzel..... a proc, protoze ma galvanicke oddleni vstupu od dalsich aktivne-pasivnich prvku uvnitr vlozky Alcad a taky proto, protoze Alcad ma nejdrive pasivni propust (civka+kondik) a teprve potom aktivni tranzistory, see: 



Galvanice oddeleni vstupu/vystupu (to vpravo je indukcni preskok signalu mezi konektorem a indukcni vstupne/vystupni civkou dal do "systemu", ktery nerozkmita tranzistor).

 
Filtry L/C pred tranzistory.


 
Vlevo jsou vstupne/vystupni 3 komurky (kanalove), ktere jsou galvanicky oddelene od konektoru a tistaku a navic se vsechny vlozky daji preladit v ramci UHF pasma, takze kdyz CTU vymysli, ze MUX4 uz nebude na k62, ale na k40, tak staci zaplatit 300Kc a zaslat vlozku na preladeni do servisu. Tim se setri sekundarne penize v bytovych druzstvech.

 


 
Nic dokonalejsiho z pohledu zpracovani radioveho signalu a EMC kompatibility v CZE neznam.
pekný příspěvek a rozumně vysvětleno :) zrovna včera jsem koukal  na kv alcad řady ZG,tak mě zajímá jak jsou napájeny předzesilovače 12V nebo nutno nap.vyhybky a kostra mínus pol? pokud si pamatuju dobře dříve TESA-S měla + na kostře. Také jsem se dočetl,že je možno zesílit až 4 kanály vedle sebe na jedné kv alcad.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jean-Valjean

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 24
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Napájet předzesilovač se dá +24V.

P.S. Je opravdu nutné používat citaci příspěvku, který bezprostředně předchází odpovědi?


pozemák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 287
    • Zobrazit profil
U těch Alcadů řady 905 se v takovýchto případech dají použít verze KV - ZG 421, které mají daleko lepší selektivitu, co se sousedních kanálů týče, až 80dB, oproti 60dB, u ZG 401. Jsou v nákupu dražší asi o 100 Kč bez DPH 20%. Mám odzkoušeno v desítkách případů v kombinaci K37+K38 a K62+K63. Při dodržení nezbytných podmínek, příjmu a následné zpracování tv signálů  STA, jsou naprosto bezproblémově funkční. Pro konverzi na jiný tv kanál, jsem pak několikrát použil Kanálový procesor ALCAD PC-525. Podrobnosti, nalezne zájemce v manuálech k výše uvedeným výrobkům.

Pozemáku, ty se k těmto záležitostem nevyjadřuj! Preventívně tě varuji!

Proč bych se nevyjádřil ... když budu chtít, klidně se zde přeci vyjádřím k čemukoliv. Na to mám svobodné právo  ;) (ostatní pisatelé taktéž) Ostatně stejně tu nepíšeš žádný novoty - co nejlepší selektivita při slučování u (hlavně) sousedních kanálů je dávno jasná. Jak vidíš, vím to i já neznalec  :D Ono to svojí logiku má, víš ...  ;)

Valžán - napiš taky něco čoveče pořádnýho k tématu ... umíš dobře jen odhánět diskutéry jak mouchy - jo, to ti jde bezvadně.
Komenski - nemám možnost, proto píšu neurčitě.
DDR - já žádnej komplex nemám, ba ani žádnou duševní chorobu. To že napíšu něco co mám není přeci žádná choroba ani vada. Spíš máš problém ty to prostě strávit.
« Poslední změna: 04. 11. 2012, 22:44:40 od pozemák »


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Něco k problematice slučování sousedních kanálů s rozdílnými úrovněmi v STA by jsi ty "umělče" neměl? Jinak, tvůj poslední příspěvek, je jeden velký BLÁBOL o ničem!
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


pozemák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 287
    • Zobrazit profil
Něco k problematice slučování sousedních kanálů s rozdílnými úrovněmi v STA by jsi ty "umělče" neměl? Jinak, tvůj poslední příspěvek, je jeden velký BLÁBOL o ničem!

Bohužel, více neporadím ... obecně ano, srovnat úrovně a sloučit. Proč to ostatně nejde?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jean-Valjean

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 24
    • Zobrazit profil
    • E-mail
vrzal: Na odhánění seš tady ty a zřejmě kvůli osobním FB známostem ti to zdejší vedení fóra trpí (místo aby tě definitivně přesměrovalo kam patříš, jak to udělali na konkurenčních webech)   >:(


Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
Citace
pekný příspěvek a rozumně vysvětleno :) zrovna včera jsem koukal  na kv alcad řady ZG,tak mě zajímá jak jsou napájeny předzesilovače 12V nebo nutno nap.vyhybky a kostra mínus pol? pokud si pamatuju dobře dříve TESA-S měla + na kostře. Také jsem se dočetl,že je možno zesílit až 4 kanály vedle sebe na jedné kv alcad.

 
Kdyz se podivate na obrazek tech 3 komurek, tak vidite, ze to je asi 4mm od stredu konektoru a ze to je indukcne navazanej signal, tudiz zadny DC napajeci napeti by neproslo a tudiz Alcad ZG nema moznost napajet po koaxialu predzesilovace, vzdy je treba pouzit externi napajeci vyhybku. Avsak velmi malo predzesilovacu by proslo, kdyz ho nasadite, tak v 90% "rozlozite" signal.
Proto silne doporucuji, pouzit X-SuperColor na vstupu , pripadne Quad VK2LL (Crosspolarizacni smerovka, ma V i H prvky a na konci jeden zaric co pracuje jako 1/4L Quad do kazde polarizace, tedy celopol 4x 1/4L do ctverce, prvky-direktory jsou v obou polarizacnich rovinach, vystup je 300Ohmu i 75Ohmu pres symetrak).
 
Obe anteny stoji stejne, asi okolo 1200Kc.
Kazdopadne pokud bude delka kabelu do 15m, tak nepouzivat predzesilovac, my ho take nepouzivame pro CZ MUXy.
 
Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653


Amos Komenski

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 279
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Patera..Vy máte něco společného s "Satelitní technika s.r.o."?? Pak byste mohl vědět,že na trhu nejsou jen KZ Alcad, ale např. i Engel, které mají stejné nebo lepší vlastnosti, umožňují i napájení předzesilovače a další finesy a jsou levnější. Kanálové zesilovače Alcad jsou předražené a často lajdácky naladěny,takže jejich provoz kanál vedle kanálu není úplně košer.


Jeremy.Ofarrell

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Kanál vedle kanálu je u výše uvedených Alcadů špatná volba, buď to rovnou nechodí vůbec, anebo s velkými problémy.


M. Švejda

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 36
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Založil jsem toto vlákno a tak by bylo vhodné, abych napsal jak to celé nakonec dopadlo. Firma, která má STA na starosti odpojila VKV anténu (kruhový dipól), zbylé dvě antény sloučila standardním širokopásmovým slučovačem a zatím se zdá, že problém byl vyřešen (kanál 41 jede bez výpadků, stejně tak kanály 42, 46, 53, 59).
« Poslední změna: 08. 11. 2012, 11:38:41 od M. Švejda »


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
...a problém byl vyřešen ?! ??? Takže pokud někdo měl na STA připojený tuner na VKV, má holt smůlu. Tomu říkám: Parádní řešení ;D


STANO STASKO

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 42
    • Zobrazit profil
    • E-mail
aj predtim to muselo byť zlučene širokopasmovym hybridnim tym že odpojila vkv antenu  vlastne sa zvyšila otrošku uroven tich muxou antena na vkv to velmi nemohla rušit jedine žeby bola zlučena nejakym hybridnim zlučovačom širokopasmovym a nebolo to oddelene od uhf pasma.Na zlučovačI PRE VKV  malo byť pod vsupom kde su vsunuti zlučovač na muxi pisať 21-60 a na druhom vstupe kde je vsunuta antena vkvII  malo byť napisane vkvII  a takto cez pamovy zlučovač zlučene ak tam bol širokopasmovy zlučovač nečudo že VKV  antena sposobovala rušenie.
« Poslední změna: 08. 11. 2012, 13:43:21 od STANO STASKO »