Autor Téma: mapy pokrytí FM  (Přečteno 47552 krát)

Michal Škopík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:mapy pokrytí FM
« Odpověď #30 kdy: 23. 09. 2020, 08:46:58 »
..Mohl bych zkusit to zaměřit, akorát nemám volnou žádnou FM směrovku. Existuje nějaká finta, jak zjistit odkud přichází nejsilnější signál, třeba dipól z dvojlinky.
Njn, dipól z dvojlinky jsem před pár lety vyhazoval. :-) Po léta jsem měl 2 kusy, pro FM1 a FM2. Na ploché střeše jsem hledal místo s nejlepším příjmem a v H polarizaci to přiměřeně funguje. (Samozřejmě v místě s rozumně nižší úrovní signálu, v silném poli to bude míň směrodatné.). Pokud si dobře pamatuju, tak 1,45 m (?)  pro FM2 bylo o.k. (činitel zkrácení si z hlavy nepamatuju). FM1 Vpol byla horší, tam jsem Žilinu jenom hádal podle mapy a světových stran.

Takže plochou dvojlinku, dřevěnou lištu a zřejmě útlumový článek před analyzér/přijímač pro blízké pole. :-) Držím palce na číhané!

Michal
FM: tuner Sony ST-SA3ES // anténa Likov PAL14/=UKS14/
DAB: Vaten 14p + Teroz ULN 23 dB (via Johansson 6700)//Technisat DigiPal DAB+ a Digit 210
SAT: VU+ Duo2 // Gibertina 105+Inverto 80 // Inverto Black Quad+ Monoblok Twin

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:mapy pokrytí FM
« Odpověď #31 kdy: 23. 09. 2020, 13:24:52 »
Když to bude na dřevěné liště, tak co třeba otevřený dipól, ten by měl mít 75 Ohmů a není potřeba symetrizace.

 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:mapy pokrytí FM
« Odpověď #32 kdy: 23. 09. 2020, 14:48:49 »
O.K. J.Palacha 26 má taky logiku. ČRa mají na tuto adresu určitou vazbu. 

Já strávím příští týden z jiných důvodů pár dní na střeše se spektrákem. Mohl bych zkusit to zaměřit, akorát nemám volnou žádnou FM směrovku. Existuje nějaká finta, jak zjistit odkud přichází nejsilnější signál, třeba dipól z dvojlinky.
S jedním dipolem toho směru moc nezjistíš, zvláště ne u vertikálního signálu  :) Můžeš ale zfázovat 2 dipoly a horizontálním dvojčetem dipólů už můžeš hledat nějaký směr, pouze nerozlišíš předek od zadku  :D  Pokud ti teda nevadí, že budeš za exota, až se s těmi dipoly na fošně budeš ohánět na střeše a kolemjdoucí si budou myslet, že tam nějakej geometr vyměřuje novou dálnici... ale na to je každý správný nadšenec zvyklý... :D


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:mapy pokrytí FM
« Odpověď #33 kdy: 23. 09. 2020, 16:00:28 »
Budu na střeše vysokýho paneláku, kam není ze země vidět. Horší je to z oken okolních paneláků. Tam už vidět je a dvakrát mě už sundávala Policie na udání, že tam nějaký divný sebevrah chce skočit dolů.

I když vysílač vysílá ve vertikálu, tak se ho chystám zaměřovat v horizontálu.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:mapy pokrytí FM
« Odpověď #34 kdy: 23. 09. 2020, 19:01:07 »
kdy se tam spustí to radio čas?
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:mapy pokrytí FM
« Odpověď #35 kdy: 23. 09. 2020, 20:50:00 »
Já si myslím, že dlouho ne.
Původní kmitočty Radia Čas/Dyje v Břeclavi, Hodoníně a Kyjově získalo Rádio Cimbálka. Teprve se uvidí, jestli koupí HW od Času nebo bude budovat vlastní.
Při venkovní anténě lze chytit v Břeclavi Čas z Hustopečí.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:mapy pokrytí FM
« Odpověď #36 kdy: 23. 09. 2020, 21:07:10 »
Budu na střeše vysokýho paneláku, kam není ze země vidět. Horší je to z oken okolních paneláků. Tam už vidět je a dvakrát mě už sundávala Policie na udání, že tam nějaký divný sebevrah chce skočit dolů...

když už do hrobu tak se spektrákem...
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:mapy pokrytí FM
« Odpověď #37 kdy: 20. 10. 2020, 12:45:35 »
Původní kmitočty Radia Čas/Dyje v Břeclavi, Hodoníně a Kyjově získalo Rádio Cimbálka. Teprve se uvidí, jestli koupí HW od Času nebo bude budovat vlastní.
Všiml jsem si, že z komína v Břeclavi zmizely vysílací antény rádia Čas-Dyje. Koax tam zůstal, bezpečnostní lišta taky. Buď je to totální likvidace nebo příprava na nové vysílání. Očekávám, že Rádio Cimbálka půjde spíše na pozici své mateřské stanice Radio Jih na J.Palacha. Ono lézt na komín není žádná sranda oproti rovné střeše paneláku.   
« Poslední změna: 20. 10. 2020, 12:50:16 od omar3 »
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:mapy pokrytí FM
« Odpověď #38 kdy: 20. 10. 2020, 22:09:51 »
Tam bylo vždy vtipné, jak na vysílači jednoho radia byla reklama konkurence :)

jináč dole jsme strávil kdysi dvě nebo tři noční při přepojování páteřních optik na DWDM pro tamního operátora

http://gsmweb.cz/foto.php?op=oskar&cid=11744&okres=BV





omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:mapy pokrytí FM
« Odpověď #39 kdy: 21. 10. 2020, 09:19:59 »
Jo, ta reklama je tam stále.
Jináč ten site na komíně jsem projektoval, tehdy ještě pro Oskara. I tu optiku jsem tam dotlačil i když každé to bylo v jiném dresu. Někdy z té doby bych našel i fotku vlastního vysilače radia Dyje v kotelně.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML