Autor Téma: Nový MUX pojmenovaný Regionalni sit 4 v Praze na kanálu 46  (Přečteno 29952 krát)

Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re:Nový MUX pojmenovaný Regionalni sit 4 v Praze na kanálu 46
« Odpověď #75 kdy: 21. 12. 2012, 06:51:56 »
Tak je to tady :) ČT Sport HD zatím ještě s označením "TEST" a v DVBVieweru v multiplexu s názvem "unknow" jede naprosto nádherně! Rozlišení FullHD se zvukem 192kbps/48kHz ale především obrazovým dat. tokem nad 7Mbit/s!!! Panečku, to je kvalitka! Spokojenost maximální... :) Zdravej rozum zvítězil.
7Mbps a kvalitka, jo? No nevim, je to dost málo, "kvalitka" začíná tak na 12Mbps. Obzvlášť u sportovního programu.
Loudness War zabijí hudbu!

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Nový MUX pojmenovaný Regionalni sit 4 v Praze na kanálu 46
« Odpověď #76 kdy: 21. 12. 2012, 08:33:30 »
Hezké, videotok ustálený na 7,1 Mb/s, u ČT je to standardní hodnota pro HD.
To je těsně pod optimálním tokem 8 Mb/s (nejvyšší možný tok s optimalizací na náklady a rozlišení).
A hlavně se mi líbí, že tam mají jak zvuk MPEG1 192 kb/s, tak i AC-3  460 kb/s. A samozřejmě i HbbTV signalizaci a celé EPG.
Tomu říkám spuštění programu, jak se patří.
Žádné pokusničení, kde půlka věcí nejede ještě dlouhé týdny po spuštění.


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Nový MUX pojmenovaný Regionalni sit 4 v Praze na kanálu 46
« Odpověď #77 kdy: 21. 12. 2012, 08:34:41 »
7Mbps a kvalitka, jo? No nevim, je to dost málo, "kvalitka" začíná tak na 12Mbps. Obzvlášť u sportovního programu.
To mi připadne jako silně subjektivní názor. Nebo to máš podpořeno něčím odborným?


Grifin

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nový MUX pojmenovaný Regionalni sit 4 v Praze na kanálu 46
« Odpověď #78 kdy: 21. 12. 2012, 08:38:04 »
No jestli je 7 Mbps tak to je paráda, já tento MUX chytám jen tak tak občas výpadky ale oproti Pařízkově MUXu a jeho podání HD kanálů NOVY a ČT to je kvalitnější. Holt je vidět jak to jde když je prázdný mux :-)

Doufám tedy že ČT začne více sportu točit na HD kamery a hokej nebo fotbal bude od nového roku už v HD. Chápu že kupovat přenosy v nativu je drahý ale alespoň domácí by v HD být měli.
MUX 1+2+3, MUX 4 (k42), REGIO 4 (k46), REGIO 7 (k37), REGIO 12 (k47)
O2TV (Sport)
Panasonic TX-P50ST50E
LG MS400H + 1TB HDD
LG BH7520T
Rikomagic MK802 III + Airmouse Measy RC11
Philips 43PUS6551


Grifin

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 468
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nový MUX pojmenovaný Regionalni sit 4 v Praze na kanálu 46
« Odpověď #79 kdy: 21. 12. 2012, 08:43:11 »
Hezké, videotok ustálený na 7,1 Mb/s, u ČT je to standardní hodnota pro HD.
To je těsně pod optimálním tokem 8 Mb/s (nejvyšší možný tok s optimalizací na náklady a rozlišení).
A hlavně se mi líbí, že tam mají jak zvuk MPEG1 192 kb/s, tak i AC-3  460 kb/s. A samozřejmě i HbbTV signalizaci a celé EPG.

Přesně zvuk v AC-3 je v našich končinách nevídaný, sice u sportu asi tolik potřeba není ale mělo by to být už normální, i obyčejné TV již dokáží zvuk solidně přehrát (natož domácí kina).
MUX 1+2+3, MUX 4 (k42), REGIO 4 (k46), REGIO 7 (k37), REGIO 12 (k47)
O2TV (Sport)
Panasonic TX-P50ST50E
LG MS400H + 1TB HDD
LG BH7520T
Rikomagic MK802 III + Airmouse Measy RC11
Philips 43PUS6551

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re:Nový MUX pojmenovaný Regionalni sit 4 v Praze na kanálu 46
« Odpověď #80 kdy: 21. 12. 2012, 09:44:32 »
7Mbps a kvalitka, jo? No nevim, je to dost málo, "kvalitka" začíná tak na 12Mbps. Obzvlášť u sportovního programu.
To mi připadne jako silně subjektivní názor. Nebo to máš podpořeno něčím odborným?
Ano, je to čistě můj subjektivní názor. Stejný jako jiný můj názor, že než poslouchat nakřáplý zvuk většiny stanic v DAB+ muxu Teleka, tak to radši střední vlny...

Chápu ale, že divákům zvyklým na bitrate resp. obrazovou kvalitu HD kanálů v MUXU4, kde je ubohý bitrate, se 7,1Mbps zdá jako kvalitní obraz. Ani NovaHD na satu nemá buhvíjaký obraz a to má cca 10Mbps. Maximum pro h264 v HD je 24Mbps, nikdo neříká že mají mít tak vysoký datový tok, to je zbytečné a spíše to platí pro budoucí 1080p, ale aspoň těch 10 - 12Mbps by to mít mohlo. Ale se zvukem se vytáhli, to je pravda.

Obávám se, že podobné to bude i v DVB-T2, kanály v HD nacpané v muxu, každému zbude tak 5Mbps prostoru...
Loudness War zabijí hudbu!


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nový MUX pojmenovaný Regionalni sit 4 v Praze na kanálu 46
« Odpověď #81 kdy: 21. 12. 2012, 11:52:02 »
... můj názor, že než poslouchat nakřáplý zvuk většiny stanic v DAB+ muxu Teleka, tak to radši střední vlny...
V dávných dobách (šedesátá léta minulého století), kdy ještě ani neexistovalo v mém dosahu vysílání na VKV, jsem byl se SV spokojen. Jakmile jsem byl ale v dosahu několika stereo VKV stanic, pro mne SV přestaly existovat. Už ani běžně neprovozuji přijímač, který má rozsah středních vln. Proto nemohu operativně srovnávat současné monofonní vysílání na SV a tutéž stanici stereo na VKV, nebo dokonce v DABu. Přesto se mi nechce věřit, že "nakřáplý" zvuk Teleka je horší než SV. Je sice pravdou, že běžně poslouchám rádio a to denně, jen jako zvukovou kulisu, hlavně při sezení u počítače. Ale "komorní" hlasitost PURE Evoke flow, s připojeným originálním sekundárním stereoreproduktorem, mne zcela uspokojuje. Nepozoruji extrémní rozdíly ve kvalitě zvuku, ať už je zdrojem pražský, nebo drážďanský DAB, místní VKV, nebo netová rádia. Ale připouštím, že při připojení DAB tuneru k mohutnému pokojovému audiosystému, by se nějaká chybička na zvuku jednotlivých digitálních stanic našla. Ale, že by to vytrhla středovlná stanice, v to opravdu nevěřím. Třeba více dám na vlastní uši, osobní dojem a neposuzuji zvuk jen přístroji, datovými toky a typy modulace. :-)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


klapaciuss

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 150
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nový MUX pojmenovaný Regionalni sit 4 v Praze na kanálu 46
« Odpověď #82 kdy: 21. 12. 2012, 13:32:37 »
Chápu ale, že divákům zvyklým na bitrate resp. obrazovou kvalitu HD kanálů v MUXU4, kde je ubohý bitrate, se 7,1Mbps zdá jako kvalitní obraz. Ani NovaHD na satu nemá buhvíjaký obraz a to má cca 10Mbps.

On datový tok není všechno. Když máte nekvalitně digitalizovaný analogový film, tak ani 24Mbps nebude žádný zázrak.


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Nový MUX pojmenovaný Regionalni sit 4 v Praze na kanálu 46
« Odpověď #83 kdy: 21. 12. 2012, 13:53:21 »
ale aspoň těch 10 - 12Mbps by to mít mohlo.
Já se posuzování a porovnávání věnoval delší dobu a nakonec jsem se se svým subjektivním názorem ztotožnil s odborným, tedy 8 Mb/s je optimum. Proto se mi líbí 7,1 MB/s, protože se optimu hodně přibližuje.

Obávám se, že podobné to bude i v DVB-T2, kanály v HD nacpané v muxu, každému zbude tak 5Mbps prostoru...
Já doufám, že tak nízko nepůjdou. Nyní v T2 mají právě těch 7,1 a zatím nejsou signály, že by tuto hodnotu chtěl kdokoli zpochybnit. Snížit, to by byl fakt pohřeb T2.


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Nový MUX pojmenovaný Regionalni sit 4 v Praze na kanálu 46
« Odpověď #84 kdy: 21. 12. 2012, 13:56:37 »
On datový tok není všechno. Když máte nekvalitně digitalizovaný analogový film, tak ani 24Mbps nebude žádný zázrak.
Souhlas. Olympiáda z Londýna ukázala 18 Mb/s jako rozumné maximum pro přenos. Ale ty neskutečné nároky na techniku, lidi i peníze! Pořizování tak kvalitního snímání se nebude jen tak opakovat. A u filmů, které na jemnější snímání nebyly koncipovány, je to už vůbec nesmysl. Takže se vracíme na ty "rozumné" úrovně 7-8 Mb/s.


Njuska

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 78
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nový MUX pojmenovaný Regionalni sit 4 v Praze na kanálu 46
« Odpověď #85 kdy: 21. 12. 2012, 18:12:27 »
Tak je to tady :) ČT Sport HD zatím ještě s označením "TEST" a v DVBVieweru v multiplexu s názvem "unknow" jede naprosto nádherně! Rozlišení FullHD se zvukem 192kbps/48kHz ale především obrazovým dat. tokem nad 7Mbit/s!!! Panečku, to je kvalitka! Spokojenost maximální... :) Zdravej rozum zvítězil.
7Mbps a kvalitka, jo? No nevim, je to dost málo, "kvalitka" začíná tak na 12Mbps. Obzvlášť u sportovního programu.

No ano, pro klasické DVB-T je 7Mb/s prostě luxusní kvalitka! Uvědomte si, že je to v podstatě třetina celého Multiplexu! Jistě, že to není optimální. Ideální by bylo třeba 24Mb/s, ale to se už nebavíme o DVB-T, že? Představte si, že u Novy HD a ČT1 HD v Muxu4 teď už klesá dat. tok (v rámci VBR) i na 3Mb/s a průměrně se pohybuje snad kolem 4,8Mb/s, což je opravdu už dost znát. Přesto je to ale stále kvalitnější, než SD v Muxu2.

Obávám se, že podobné to bude i v DVB-T2, kanály v HD nacpané v muxu, každému zbude tak 5Mbps prostoru...
Já doufám, že tak nízko nepůjdou. Nyní v T2 mají právě těch 7,1 a zatím nejsou signály, že by tuto hodnotu chtěl kdokoli zpochybnit. Snížit, to by byl fakt pohřeb T2.

Co se ČRa a jejich DVB-T2 týče, tak jim samozřejmě vůbec nejde o nějaké HD vysílání. Jde jim především o možnost do T2 zařadit čistě placené Multiplexy, což jim jistě přinese i další (nemalý) zisk. Podle mého názoru bude vzhledem k cenové politice ČRa stejně většina TV i v DVB-T2 vysílat v SD rozlišení s nízkým dat. tokem.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nový MUX pojmenovaný Regionalni sit 4 v Praze na kanálu 46
« Odpověď #86 kdy: 21. 12. 2012, 18:19:38 »
Přesně zvuk v AC-3 je v našich končinách nevídaný, sice u sportu asi tolik potřeba není ale mělo by to být už normální, i obyčejné TV již dokáží zvuk solidně přehrát (natož domácí kina).
Zvuk v ac3 může být pětikanál i dvoukanál (stereo). Ve stereu pak žádnou výhodu ac3 proti mp2 nevidím. U sportovní TV nevím, k čemu jim vícekanálový zvuk bude - většina sportovních pořadů jsou mikrofony ze studia + nějaký ruch na pozadí, na to stereo bohatě stačí. V tomto případě tedy mohli vysílat zvuk jen v mp2 a ušetřený datový tok přidat obrazu.


Njuska

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 78
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nový MUX pojmenovaný Regionalni sit 4 v Praze na kanálu 46
« Odpověď #87 kdy: 02. 02. 2013, 22:15:46 »
Tak jsem si dneska vychutnal celý (ultradlouhý) Daviscupový zápas našich proti Švýcarsku pěkně v HD kvalitě na ČT Sport HD (prům. dat. tok cca 7,1Mb/s), což byla tedy naprostá lahůdka! Při přepnutí na ČT Sport v klasickém SD (MUX1), byl rozdíl v kvalitě obrazu tedy opravdu neuvěřitelnej. Pokud bylo v záběru i hlediště s diváky, jednalo se doslova a do písmene o otřesnou mazaninu! :P
Nemáte někdo (znalej "zákulisí..." ;) ) tušení, zda-li tato Regionální síť 4 nebude do svého repertoáru zařazovat i další HD kanály? Např. ČT1 HD, či Primu v HD? Stala by se tak supratraktivní DVB-T sítí. Škoda ale, že jen v Praze.
Asi je potřeba TV broadcastery i DVB-T operátory bombardovat dotazy na toto téma, jinak se bohužel běžného vysílání v HD asi nedočkáme.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nový MUX pojmenovaný Regionalni sit 4 v Praze na kanálu 46
« Odpověď #88 kdy: 02. 02. 2013, 22:26:24 »
Zákulisí neznám, ale pokud budou chtít mux nadále propagovat, tak tam po vypadnutí ČT1HD z muxu4 klidně tato stanice může přibýt. Postoj ČT je zatím pořád stejný - signál dáme zadarmo, ale šíření platit nechceme. Prima se tam v HD objevit nemůže, protože neexistuje - na satu a v UPC je to jen upscale, v nativu nevysílají.


Njuska

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 78
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nový MUX pojmenovaný Regionalni sit 4 v Praze na kanálu 46
« Odpověď #89 kdy: 03. 02. 2013, 01:58:08 »
Chápu, a mám i podobný názor. O Primě jsem psal pod vlivem posledních informací, kdy se snad i na Primě chystají na "opravdové" HDTV (konečně!).
Jinak podle spekulací by se měl v Reg. Muxu 4 objevit snad nějaký další dokumentární kanál. Nicméně, TV Metropol možná buď brzy vypadne a nebo se rozhodně sníží její datový tok z nynějších 5Mb/s (test) na standardních 3,5Mb/s, které TV Metropol údajně oficiálně platí. Případně je možnost dalšího snížení na levnějších 2,5Mb/s, které má TV Noe. Takže místo by snad bylo... Ovšem chápu, že finance jsou Alfou a Omegou a nepochopitelný přístup ČT k HD vysílání mi je bohužel znám také.
Také jsem velmi zvědavý na Reg. Mux. 7. No, uvidíme.