Autor Téma: Instalace antén - Tak takhle ne!  (Přečteno 203216 krát)

Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: Instalace antén - Tak takhle ne!
« Odpověď #255 kdy: 22. 06. 2011, 22:21:36 »
To jsou ale nesmysly.

Dávat parabolu na výložník, když je místo na stožáru, to je opravdu kravina. Na výložníku má mnohem větší páku, než když je 20 cm nad střechou na stožáru.
A co je to za radu, umisťovat ji "do závětří"? To si má pisatel vrtat dům a dávat někam nějaké nevzhledné držáky, když má na střeše stožár? Nevzhledná parabola na střeše je, to ano, ale pouze pokud je bílá a je jak pěst na oko. Pokud je to Fuba v barvě střechy, je to naopak velmi estetické a já například montuji pouze takovéto paraboly - zákazníci si to pochvalují.

Jinak k těm ISP - i prasata už dávají nanobridge. Jde spíš o to, jak a kam to umístí. Zejména jistá firma CZnet je expertem na zprasené montáže zejména svých AP, které bez optání umístí klientům na dům (a ještě si za to nechá platit). To AP vypadá asi tak, že na stávající stožár s TV a FM anténou nacpou ještě směrovku (parabolu 40 cm), a dva všesměry (jeden rovnoběžně se stožárem, že nefunguje jim je asi jedno, a druhý na špici). Na ta "vymazlenější" AP nacpou dokonce sektorové antény. Vše samozřejmě přímo kolem TV a FM antén, o nějakém rušení nebo narušení homogenity pole asi neslyšeli. Vše pak korunují tím, že používají pouze hi-power karty a 100násobně překračují povolený výkon.

S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Instalace antén - Tak takhle ne!
« Odpověď #256 kdy: 22. 06. 2011, 22:42:14 »
Připojím taky osobní názor amatéra:
Pokud je dost signálu na colorce, dal bych ji osobně níž k parabole (samozř. podle signálu). FM dipol (ev. jinou FM anténu) bych dal až na vršek a mezi to WiFi. Tak jak to máš Ti parabola navíc ruší homogenitu pro FM, i když s tím dipolem je to asi jedno... Jinak s parabolou přiraženou ke střeše evidentně nepočítáš v zimě se sněhem... no, nevím jak u tebe, ale u nás v Beskydech by si s ní po první zimě mazal minimálně! o půl metru nahoru  :)


martin Saniter

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 19
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Instalace antén - Tak takhle ne!
« Odpověď #257 kdy: 22. 06. 2011, 22:52:36 »
Moc se mi do toho nechce,davat sat vys. Prece cim nize k uchyceni stozaru,tak tim lepe,ne? To si radeji v zimne kdyz bude nejhur,vylezu okinkem a snih smetakem vymetu ;) Zitra zkusim ty anteny vymenit,kolorku nad sat a nad ni VKV. Jak jsem ladil to kolorku,tak ta VKV antena dost ubirala signal kdyz jsem se bliz priblizil. Z 97% treba na 82% je to normalni?


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Instalace antén - Tak takhle ne!
« Odpověď #258 kdy: 22. 06. 2011, 23:17:35 »
Tak to jsi sportovec, když si plánuješ jak budeš v zimě v mrazu ve vánici lítat po střeše se smetákem aby děti měly třeba na štědrý den pohádku  ;D , ale třeba někde v nížině to nemáš tak kritické ;)

"Jak jsem ladil to kolorku,tak ta VKV antena dost ubirala signal kdyz jsem se bliz priblizil. Z 97% treba na 82% je to normalni?"

Takhle na dálku Ti nikdo spolehlivě neporadí bez znalosti situace na střeše, ale pokud si sjížděl s colorkou níž, tak spíš by to tipoval na horší signál v nižší výšce nad střechou než na úbytek signálu způsobený vzáj. přiblížení colorky a dipolu, to by myslím v této konstalaci až tak vadit nemuselo, ale... ???  Dej dipol úplně pryč a vyzkoušej colorku v různých výškách a uvidíš...   ;) Ani ta parabola ev. na opačné straně colorky by jí vadit nemusela.


Franta Finta

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Instalace antén - Tak takhle ne!
« Odpověď #259 kdy: 23. 06. 2011, 13:21:10 »
To jsou ale nesmysly.

Dávat parabolu na výložník, když je místo na stožáru, to je opravdu kravina. Na výložníku má mnohem větší páku, než když je 20 cm nad střechou na stožáru.
A co je to za radu, umisťovat ji "do závětří"? To si má pisatel vrtat dům a dávat někam nějaké nevzhledné držáky, když má na střeše stožár? Nevzhledná parabola na střeše je, to ano, ale pouze pokud je bílá a je jak pěst na oko. Pokud je to Fuba v barvě střechy, je to naopak velmi estetické a já například montuji pouze takovéto paraboly - zákazníci si to pochvalují.


to je stejna rada, jako tady prohlasovat ze nejlepsi je fuba v barve strechy.  i kdyby nakrasno ta fuba byla sebebytelnejsi, tak se pri vichru bude trepat a bude trpet na vodu stejne jako jakakoli jina. vicemene se na kazdem dome da najit misto kam se takova antena da dat. jenze ono je treba v zasade si uvedomit jedno. pokud pro antenu najdete vhodne umisteni, nepotrebujete 80 kterou berete jen kuli rezerve kdyz na antenu chcije jako z konve. a je daleko praktictejsi ometat snih z anteny z okna nez lizt nekam na strechu. ale kdo chce kam , pomozme mu tam. ze ?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: Instalace antén - Tak takhle ne!
« Odpověď #260 kdy: 23. 06. 2011, 14:11:03 »
Citace
pokud pro antenu najdete vhodne umisteni, nepotrebujete 80 kterou berete jen kuli rezerve kdyz na antenu chcije jako z konve.

Než začnete psát podobné nesmysly, zkuste si prohledat pár odborných článků o příjmu satelitního vysílání, zejména pak v normě DVB-S2 a 8PSK modulaci, třeba na konkurenčním webu. Tam je velmi dobře popsáno, proč je minimálně 80 cm parabola pro kvalitní příjem nutná. S menší parabolou prostě lepší MER než 12 dB například na 12109 MHz nedocílíte, a pro kvalitní příjem je optimální MER právě 12 a více dB! Přitom i na kvalitní 80 cm parabolu (Fuba) se MER u 12109 MHz pohybuje kolem 12-12,5 dB.
To, že dříve stačila parabola o rozměru 60 cm, už dnes zdaleka neplatí, a i dříve to platilo jen pro nejsilnější transpodéry.

Citace
to je stejna rada, jako tady prohlasovat ze nejlepsi je fuba v barve strechy.  i kdyby nakrasno ta fuba byla sebebytelnejsi, tak se pri vichru bude trepat a bude trpet na vodu stejne jako jakakoli jina. vicemene se na kazdem dome da najit misto kam se takova antena da dat.

Třepat se ta parabola bude dle toho, jak je umístěna, jak silný je stožár/držák, a pak zejména dle toho, jaká je její mechanická konstrukce. Zmíněná Fuba se v případě větru třepe pouze minimálně nebo vůbec, pokud je umístěna na pevném stožáru. Naproti tomu levné paraboly s nekvalitním držákem konvertoru a málo robustním třmenem se třepou hodně. To je prostě fakt.
Navíc nechápu, proč by se na domě mělo hledat místo, kam parabolu dát, k tomu většinou slouží anténní stožár na střeše. Umisťování parabol (a antén obecně) na fasády a balkony je česká specialita, která na západ od našich hranic takřka nemá obdobu, zejména pak na bytových domech.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Franta Finta

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Instalace antén - Tak takhle ne!
« Odpověď #261 kdy: 23. 06. 2011, 20:58:40 »
nesmyly ? to co predvadite vy jsou nesmysly. davat nekomu na strechu parabolu je nesmysl. co ten dotycnej bude delat az tam bude mit pulmetr snehu ??? na lnbcko zalepeny snehem a ledem vam bude i tech 12db leda tak k prdu. ono ne nadarmo v alpskej zemich instalujou anteny pod stresni previsy, strkaj je pod balkony a podobne. mozna ze vy ste to nevidel, ale ja si myslim ze vy ste toho jeste nevidel hafomoc. hlavne ze mate 12 db na rezervu. zajimave ze ja problemy na 60cm s 8PSK nemam , ale vy mate teorii ...


martin Saniter

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 19
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Instalace antén - Tak takhle ne!
« Odpověď #262 kdy: 23. 06. 2011, 22:55:21 »
Plne souhlasim s Kubou Melinem. Parabola patri na strechu a 60 je fakt malo. Na dve druzice urcite ;D


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: Instalace antén - Tak takhle ne!
« Odpověď #263 kdy: 24. 06. 2011, 00:23:45 »
nesmyly ? to co predvadite vy jsou nesmysly. davat nekomu na strechu parabolu je nesmysl. co ten dotycnej bude delat az tam bude mit pulmetr snehu ??? na lnbcko zalepeny snehem a ledem vam bude i tech 12db leda tak k prdu. ono ne nadarmo v alpskej zemich instalujou anteny pod stresni previsy, strkaj je pod balkony a podobne. mozna ze vy ste to nevidel, ale ja si myslim ze vy ste toho jeste nevidel hafomoc. hlavne ze mate 12 db na rezervu. zajimave ze ja problemy na 60cm s 8PSK nemam , ale vy mate teorii ...

Nevím jak Vy, ale já se instalacemi antén a satelitní techniky zabývám a mám k tomu i měřicí techniku. A hlavně už s tím mám nějaké zkušenosti. Pokud je u 8PSK MER nižší než 11-12 dB, dochází k problémům s výpadky a zamrzáním obrazu. U jednoho zákazníka jsem z důvodu chatrného původního stožáru (30 mm...) byl nucen instalovat parabolu 60 cm. Když se po nějaké době ukázalo, že ten příjem prostě není ideální, měnila se parabola i se stožárem.

Argumentovat alskými zeměmi, to snad nemyslíte vážně. To se rovnou můžete začít ptát třeba ČRa, proč nemají vysílače ošetřené proti námraze a antény schované všechny pod plast, když třeba švýcarský vysílač Säntis takto provedený je...
Je potřeba instalovat jak antény, tak paraboly dle toho, jaké podnebí v místě instalace panuje - a to nejen sníh, ale i vítr atd. A v oblasti, kde se pohybuji já (Praha, střední Čechy) se sněhová pokrývka v zimě na střeše nedostane nad 20 cm. Samozřejmě všechny mnou instalované paraboly dodržují odstup 15-20 cm od střechy právě z důvodu sněhové pokrývky. Stejně tak pevnost (a průměr) stožáru musí být přizpůsobena větrným podmínkám.

Jestli Vám jde slušně na 60 cm parabolu 8 PSK, tak gratuluji, máte slušný přijímač. Ale ne všechny jsou citlivé a ten kdo instaluje přijímací sestavu na toto nemůže spoléhat, signál by tedy měl splňovat nějaké parametry. Ty se měří v praxi, není to pouze teorie. A pro splnění těch parametrů je potřeba na dvě družice parabola 80 cm a na tři a více pak ideálně 85 cm. Parabola 60 cm vyhoví pro příjem jedné družice a silnějších TP, ale pro 8PSK nebo příjem více družic už ne. A v dnešní době je 100 % montáží pro dvě a více družic, většina pro 19,2+23,5, případně pro jiné.

EDIT: Ještě si uvědomte jednu zásadní věc. Kabely. Fakt si myslíte, že si zákazník nechá kvůli jednomu kabelu z paraboly rozvrtat půlku domu, popřípadě tahat kabely bůhví kudy, když 90% staveb (a zejména novostaveb) má jedno misto, kam jsou vyvedeny domovní rozvody, a to místo je zpravidla na půdě u paty stožáru? Stožár je pak koncipován jako místo, kde bude umístěna veškerá přijímací technika. Zkuste někomu říct, ať si nechá na novostavbu někam na fasádu navrtat nějaký držák na parabolu a pak tahat složitě kabel. Požene vás rychlostí blesku.
« Poslední změna: 24. 06. 2011, 00:28:33 od Kuba Melín »
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Instalace antén - Tak takhle ne!
« Odpověď #264 kdy: 24. 06. 2011, 08:58:31 »
... Ještě si uvědomte jednu zásadní věc. Kabely. Fakt si myslíte, že si zákazník nechá kvůli jednomu kabelu z paraboly rozvrtat půlku domu, popřípadě tahat kabely bůhví kudy,... Zkuste někomu říct, ať si nechá na novostavbu někam na fasádu navrtat nějaký držák na parabolu a pak tahat složitě kabel. Požene vás rychlostí blesku.
Pohnutky. které ovlivní umístění paraboly mohou být rozličné. Zrovna včera jsem několik hodin mohl pozorovat montáž satelitu u souseda. Byla tím dovršena satelizace celé jedné sekce čtyřpodlažního paneláčku, i když v domě je DVB-C UPC a v pohodě příjem všech 4 pražských MUXů DVB-T. V přízemí jsem chápal příjem exotických stanic vietnamských nájemníků. V prvním patře DigiTV u mladé rodiny. Ve třetím patře mojí parabolu na motoru, čistě jen na experimenty. Nejnověji tedy přibyla anténa u sousedů ve druhém patře, prý kvůli už neakceptovatené ceně kabelových služeb od UPC, pro DigiTV na 1W a Skylinku na 23E. Přestože máme plochou střechu, všechny paraboly jsou stejně umístěné na zábradlí lodžií a tak nebudou ohroženy ani v případě budoucího zateplování fasády. Nastavení i údržba je tak nejjednodušší, také kabeláž je minimální. Na estetiku se ohled nebere, naopak přístup na zateplenou střechu se k případnému umístění DVB-S nepovoluje.

Na montáži mne zaujalo několik momentů. Pán byl jistě profík, s odpovídajícím přístrojovým vybavením, ale pečlivé a dokonalé nastavení příjmu 2 družic, s rozdílem 24°, byl pro něj oříšek. Značku solidně vypadající 80 cm paraboly asi někteří poznají z fotografie. Ale instalace, zaměření a nastavení dvou snad quattro LNB pro 2 TV mu dalo zabrat. Až druhé brejle asi splňovaly jeho představu o správné poloze konvertorů. Delší čas také strávil průrazem díry v panelu pro 4 koaxy. Nakonec snad budou uspokojeny, za příslušný peníz, divácké představy manželů v důchodu?
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


zdenek stepanek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 42
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Instalace antén - Tak takhle ne!
« Odpověď #265 kdy: 24. 06. 2011, 10:38:28 »
Já bych všechny ty paraboly na zdech zakázal!


Leopold Skřivánek

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 76
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Instalace antén - Tak takhle ne!
« Odpověď #266 kdy: 24. 06. 2011, 10:41:14 »
nesmyly ? to co predvadite vy jsou nesmysly. davat nekomu na strechu parabolu je nesmysl. co ten dotycnej bude delat az tam bude mit pulmetr snehu ??? na lnbcko zalepeny snehem a ledem vam bude i tech 12db leda tak k prdu. ono ne nadarmo v alpskej zemich instalujou anteny pod stresni previsy, strkaj je pod balkony a podobne. mozna ze vy ste to nevidel, ale ja si myslim ze vy ste toho jeste nevidel hafomoc. hlavne ze mate 12 db na rezervu. zajimave ze ja problemy na 60cm s 8PSK nemam , ale vy mate teorii ...

Nevím jak Vy, ale já se instalacemi antén a satelitní techniky zabývám a mám k tomu i měřicí techniku. A hlavně už s tím mám nějaké zkušenosti. Pokud je u 8PSK MER nižší než 11-12 dB, dochází k problémům s výpadky a zamrzáním obrazu. U jednoho zákazníka jsem z důvodu chatrného původního stožáru (30 mm...) byl nucen instalovat parabolu 60 cm. Když se po nějaké době ukázalo, že ten příjem prostě není ideální, měnila se parabola i se stožárem.

Argumentovat alskými zeměmi, to snad nemyslíte vážně. To se rovnou můžete začít ptát třeba ČRa, proč nemají vysílače ošetřené proti námraze a antény schované všechny pod plast, když třeba švýcarský vysílač Säntis takto provedený je...
Je potřeba instalovat jak antény, tak paraboly dle toho, jaké podnebí v místě instalace panuje - a to nejen sníh, ale i vítr atd. A v oblasti, kde se pohybuji já (Praha, střední Čechy) se sněhová pokrývka v zimě na střeše nedostane nad 20 cm. Samozřejmě všechny mnou instalované paraboly dodržují odstup 15-20 cm od střechy právě z důvodu sněhové pokrývky. Stejně tak pevnost (a průměr) stožáru musí být přizpůsobena větrným podmínkám.

Jestli Vám jde slušně na 60 cm parabolu 8 PSK, tak gratuluji, máte slušný přijímač. Ale ne všechny jsou citlivé a ten kdo instaluje přijímací sestavu na toto nemůže spoléhat, signál by tedy měl splňovat nějaké parametry. Ty se měří v praxi, není to pouze teorie. A pro splnění těch parametrů je potřeba na dvě družice parabola 80 cm a na tři a více pak ideálně 85 cm. Parabola 60 cm vyhoví pro příjem jedné družice a silnějších TP, ale pro 8PSK nebo příjem více družic už ne. A v dnešní době je 100 % montáží pro dvě a více družic, většina pro 19,2+23,5, případně pro jiné.

EDIT: Ještě si uvědomte jednu zásadní věc. Kabely. Fakt si myslíte, že si zákazník nechá kvůli jednomu kabelu z paraboly rozvrtat půlku domu, popřípadě tahat kabely bůhví kudy, když 90% staveb (a zejména novostaveb) má jedno misto, kam jsou vyvedeny domovní rozvody, a to místo je zpravidla na půdě u paty stožáru? Stožár je pak koncipován jako místo, kde bude umístěna veškerá přijímací technika. Zkuste někomu říct, ať si nechá na novostavbu někam na fasádu navrtat nějaký držák na parabolu a pak tahat složitě kabel. Požene vás rychlostí blesku.
Toto je už jenom přežitek z dřívější doby, kdy se lidi orientovali výhradně na pozemní příjem a na střeše se objevovala známá anténní monstra. Dneska hodně lidí má kabeláž dotaženou někam ke vchodovým dveřím (pro příp. zapojení kabelovky nebo IPTV) a satelit na balkóně.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Instalace antén - Tak takhle ne!
« Odpověď #267 kdy: 24. 06. 2011, 10:50:32 »
Já bych všechny ty paraboly na zdech zakázal!
Když se ale nájemníci (majitel) domluví, je to krása na pohled....
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Instalace antén - Tak takhle ne!
« Odpověď #268 kdy: 24. 06. 2011, 11:08:58 »
Já bych všechny ty paraboly na zdech zakázal!
Když se ale nájemníci (majitel) domluví, je to krása na pohled....

Akorát soudruzi z NDR udělali chybu a dali svislé nosné trubky moc blízko k sobě a teď tam mají paraboly těsno :)


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Instalace antén - Tak takhle ne!
« Odpověď #269 kdy: 24. 06. 2011, 11:17:09 »
... Ještě si uvědomte jednu zásadní věc. Kabely. Fakt si myslíte, že si zákazník nechá kvůli jednomu kabelu z paraboly rozvrtat půlku domu, popřípadě tahat kabely bůhví kudy,... Zkuste někomu říct, ať si nechá na novostavbu někam na fasádu navrtat nějaký držák na parabolu a pak tahat složitě kabel. Požene vás rychlostí blesku.
Pohnutky. které ovlivní umístění paraboly mohou být rozličné. Zrovna včera jsem několik hodin mohl pozorovat montáž satelitu u souseda. Byla tím dovršena satelizace celé jedné sekce čtyřpodlažního paneláčku, i když v domě je DVB-C UPC a v pohodě příjem všech 4 pražských MUXů DVB-T. V přízemí jsem chápal příjem exotických stanic vietnamských nájemníků. V prvním patře DigiTV u mladé rodiny. Ve třetím patře mojí parabolu na motoru, čistě jen na experimenty. Nejnověji tedy přibyla anténa u sousedů ve druhém patře, prý kvůli už neakceptovatené ceně kabelových služeb od UPC, pro DigiTV na 1W a Skylinku na 23E. Přestože máme plochou střechu, všechny paraboly jsou stejně umístěné na zábradlí lodžií a tak nebudou ohroženy ani v případě budoucího zateplování fasády. Nastavení i údržba je tak nejjednodušší, také kabeláž je minimální. Na estetiku se ohled nebere, naopak přístup na zateplenou střechu se k případnému umístění DVB-S nepovoluje.

Na montáži mne zaujalo několik momentů. Pán byl jistě profík, s odpovídajícím přístrojovým vybavením, ale pečlivé a dokonalé nastavení příjmu 2 družic, s rozdílem 24°, byl pro něj oříšek. Značku solidně vypadající 80 cm paraboly asi někteří poznají z fotografie. Ale instalace, zaměření a nastavení dvou snad quattro LNB pro 2 TV mu dalo zabrat. Až druhé brejle asi splňovaly jeho představu o správné poloze konvertorů. Delší čas také strávil průrazem díry v panelu pro 4 koaxy. Nakonec snad budou uspokojeny, za příslušný peníz, divácké představy manželů v důchodu?
Tak toho "profíka" bych s takhle provedeným MF na 1W + 23E hnal svinským krokem... to je fakt síla !